banner

Porodní plán, lépe pak porodní přání či otevřený rámcový plán… Je způsob, kterým žena připravující se k porodní práci vyjadřuje sama sebe, svůj způsob nazírání na svět, na sebe sama a na život. Vyjadřuje v něm svou individuální cestu, jak chce nejlépe projít touto významnou transformativní zkušeností… 

Porodní přání je současně také nástroj komunikace mezi ženou v předporodním nebo časném porodním období a člověkem (zdravotníkem), který ženu bude v průběhu porodu doprovázet…

Vhodně vyjádřené, komunikované a akceptované porodní přání pak je dobrým prostředkem k dosažení pozitivní porodní zkušenosti ženy, která s sebou přináší potenciál realizovat transformativní proměnu ženy – dívky v ženu – Matku…

Při jeho sestavení porodního přání by měla žena vycházet z vědomí toho, že:

  • Ideální scénář porodu, společný pro všechny neexistuje;
  • Naprosto jasný/jednoznačný průběh porodu není předem známý.

V rámci reality totiž existuje nespočet faktorů, které průběh porodu ovlivňují – žena sama o sobě se svými individuálními vlastnostmi a očekáváním, prostředí včetně konkrétních osob, jejichž cesty se v daný okamžik s cestou ženy protnout; schopnost ženy (i všech zúčastněných) reagovat vhodným způsobem na změnu a schopnost se na změnu účinně adaptovat… To vše ovlivní křehkou hormonální rovnováhu organismu ženy i energii v porodním prostoru, které významně modifikují psychosomatickou odezvu rodící ženy a dítěte a ve svém důsledku celý průběh porodu.

Velká změna, kterou porod beze sporu je, v sobě nese potenciál mnoha neznámých (některých předem i ne zcela zřejmých faktorů vlivu). Velká změna v sobě v první fázi obvykle nese také různě velkou míru diskomfortu (bolesti), se kterým je třeba počítat a naučit se s ním pracovat (neutíkat při náznaku jeho prvního objevení se). Všechny tyto neznámé často ukazují cestu, jak změnou individuálně co nejlépe projít. Zúčastněné osoby si často navíc vzájemně zrcadlí (jako projekce vlastního nitra a procesů v něm probíhajících na promítací plátno).

Porod není lineárním procesem. Nepředstavuje jasnou a snadnou cestu z bodu A do bodu B. Má sice zřejmý cíl, ale plán pro cestu k němu (vzhledem ke spoustě neznámých) může být pouze rámcový (dogmatická očekávání a lpění na nich způsobí obvykle očekávajícímu různé obtíže a komplikace). Během cesty musíme pečlivě pozorovat a vnímat, co se s námi a kolem nás děje a na tyto změny nechat naši vnitřní moudrost reagovat. Nestát sama sobě v cestě… Postavit se svým strachům… Při prvních obtížích nezvolit únikovou uličku… Postavit se čelem a s odvahou k této výzvě proměny a poznání sama sebe…

Strategie velké změny představuje strategii otevřeného plánu, jakým by porodní přání mělo být. Vychází z odpovědí na otázky: Kdo jsem, jaká jsem žena, jaký je můj celkový přístup ke zdraví a životu, nebojím se převzít odpovědnost za sebe sama a porod svého dítěte, chci být aktivní součástí rozhodovacího procesu, jak zvládám bolest, jaká je moje strategie při řešení zátěže, beru obtíže obtíže/bolest jako výzvu apod.

V rámci přípravy porodního přání je dobré postupovat strukturovaně a to jak z hlediska filozofického, tak z hlediska faktického obsahu.

Z hlediska obecně filozofického je vhodný níže uvedený postup:

  1. Přemýšlej, sleduj, ujasňuj si a pokus se pochopit různé možné alternativy porodní cesty…
  2. Odpověz na otázku „proč?“ Ujisti se, že to je to, co opravdu chceš (že je to tvoje vlastní cesta).
  3. Přejdi do režimu „akce“. Ten se zapojuje ve chvíli, kdy jsme odhodláni a učiníme alespoň první krok na této cestě (univerzum nás podpoří formou různých synchronicit).

Z hlediska obsahu a následné komunikace se zdravotníky pak je vhodná tato struktura:

  1. Anamnestické údaje: rodinná, osobní, gynekologická a porodnická anamnéza, další významné anamnestické údaje – přichází-li žena na porodní sál v aktivní fázi první doby porodní, její práce je „rodit“ z dříve běžně používaného „pracovat ku porodu“. Komunikátorem může v této chvíli být doprovázející osoba. Tím zajistíme rodičce potřebný nerušený porodní prostor (prevence poruchy fyziologie porodu).
  2. Přání ohledně první – otevírací doby porodní: očekávám přirozený průběh procesu nebo aktivní přístup ze strany zdravotníků (například amniotomie – porušení vaku blan), chci se pokusit zvládnout výzvy porodu vlastními silami nebo preferuji medicínské/farmakologické intervence, chci využít některé nestandardní postupy ke zvládání bolesti atd. Koho a proč chci, aby mě během porodu podporoval a doprovázel. Doprovázející osoba/partner má stále roli komunikátora s okolím a zajišťuje ženě současně bezpečné a nerušené porodní prostředí. Tím zajistíme rodící ženě pocit autonomie, respektu a minimalizujeme riziko stresové reakce u ženy.
  3. Přání ohledně postupů během druhé – vypuzovací doby porodní: očekávám aktivní přístup zdravotníků (např. řízené tlačení) nebo preferuji sice delší, ale spontánní průběh s využitím svých vlastních intuitivních pocitů, včetně tlačení, jakou polohu bych primárně chtěla pro vlastní porod dítěte (klasická nebo jiná vertikalizovaná), jaký je můj postoj k epiziotomii – připravovala jsem tkáň hráze předem. Tímto u ženy můžeme podpořit pocit její vlastní kompetentnosti na cestě stát se matkou.
  4. Přání ohledně třetí doby porodní – doba k lůžku: preferuji aktivní farmakologický přístup zdravotníků nebo chci přerušení pupečníku až po jeho dotepání, chci, aby pupečník přestřihl otec dítěte, jak chci s placentou naložit po jejím vybavení a kontrole.
  5. Přání ohledně časného poporodního období a novorozence: chci kontakt skin to skin (bez separace) - nerušený bonding dítěte s matkou (v případě akutní situace s otcem či jinou blízkou osobou), samopřisátí dítěte, u dítěte jenom nejnutnější intervence, koupání dítěte, forma aplikace K vitamínu, způsob péče o pupeční pahýl apod. Tímto způsobem můžeme zvýšit již započatý proces tvorby pocitu kompetentnosti a sebedůvěry a celkově docílíme vzniku pozitivní porodní zkušenosti.

Sestavené porodní přání je dobré předem diskutovat s porodní asistentkou (odborníkem v oboru), která ženu v jejích přáních podpoří, ale současně má zcela reálný aktuální náhled.

Každá žena je jedinečná, proto také porodní cesta každé ženy bude jedinečná… 

Sdílejte stránku

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč