Inzerce
Inzerce
Inzerce

Umělé oplození a časný vývoj mimo mateřský organizmus („ve zkumavce“)

V současné době má řada párů s přirozeným početím dítěte problémy. Velmi efektivní metodou, která umožňuje tyto problémy překlenout, je metoda oplození mimo mateřský organizmus. Klasická metoda IVF (oplození in vitro) spočívá v tom, že ženě je po patřičné přípravě odebráno chirurgickou cestou vajíčko přímo z folikulu vaječníku. Do zkumavky s vajíčkem se po té přidají čerstvě získané spermie partnera. V příznivém případě pronikne jedna ze spermií do vajíčka a vajíčko oplodní. Po té se oplodněné vajíčko kultivuje v tekutém prostředí v inkubátoru, který zajišťuje vhodné a stálé prostředí, napodobující podmínky uvnitř mateřského těla. Kultivace probíhá několik dní, ukončuje se většinou v termínu, když kultivovaný časný zárodek dosáhne stádia moruly. Po té se morula přenese do dělohy, kde může pokračovat ve vývoji a zanořit se do děložní sliznice. Léčením neplodnosti metodou oplození in vitro a kultivací časných embryí se zabývá řada vysoce specializovaných laboratoří. Prostřednictvím několika dokumentárních fotografií máte možnost nahlédnout do laboratoří Centra asistované reprodukce Gynekologicko-porodnické FN Brno, které vede paní doktorka Žáková. Následné fotografie ukazují část vybavení laboratoře.

IVF inkubátor pro vajíčka, spermie a zárodky

Foto 1: Inkubátor, ve kterém jsou umístěna vajíčka, spermie a vyvíjející se embrya po celou dobu, kdy jsou mimo lidský organizmus. Přístroj zajišťuje mikroprostředí podobné vnitřnímu prostředí lidského organizmu, tedy udržuje teplotu 37°C, atmosféru s obsahem 5 % kysličníku uhličitého ve vzduchu (ten je dodáván z vedle stojící bomby). V inkubátoru je absolutní vlhkost.

Inzerce

IVF mikromanipulátor

Foto 2: Mikromanipulátor - přístroj umožňující jemnou manipulaci s vajíčky a spermiemi pod kontrolou světelného mikroskopu.

Průnik spermie do vajíčka

Foto 3: V případech nutnosti použití spermií nízké kvality je možné obejít neschopnost spermie proniknout do vajíčka mikromanipulační metodou. Při ní se jedna spermie zavede pomocí skleněné mikropipety (na obr. označena šipkou) přímo do nitra vajíčka. Technika se provádí za pomoci přístroje mikromanipulátoru (foto 2). Zvětšeno asi 250 x.

Inzerce

IVF kontejnery pro skladování spermií a zárodků

Foto 4: Kontejnery na skladování zamražených embryí (zárodků) a spermií. Velmi nízká teplota 196°C pod bodem mrazu se udržuje pomocí tekutého dusíku.

Inzerce

Autorka fotografií a popisu k nim: RNDr. Jana Žáková Ph.D., vedoucí laboratoří Centra asistované reprodukce Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Fota z IVF - diskuze

Poradna

Lék Famosan 20mg

| Ohnia | 02.07.2020, 10:02

Dobrý den,
jsem nyní v 6 týdnu těhotenství. Již téměř 3tím rokem beru léky na žaludek (ráno Rapoxol 20 mg, večer Famosan 20mg) z důvodu chronického zánětu žaludku. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem tyto léky vysadila s nadějí, že to bez nich zvládnu. Bohužel mi bylo tak špatně, že jsem téměř nic nejedla a když jsem něco snědla (dle diety co dodržuji) tak i po tom mi bylo zle a přidal se i průjem. Volala jsem tedy panu doktorovi na gastroenterologii a ten mi řekl, že je to problém a ať tedy léky co jsem brala beru dál. Řekl mi, že by neměli dítěti vadit a když jsem mu řekla, že je na nich napsáno, že se nesmí užívat v tehotenství, tak mi řekl, že je to na všech lécích, že se tím výrobci kryjí. Mám dle něj tedy brát Famosan 20 ráno a Famosan 20 večer. Lék od včera užívám a ulevilo se mi..
Mám, ale strašný strach, aby byl lék vhodný a neublížím tím miminku.
Moc Vám děkuji za odpověď a za Váš názor. Jsem z toho zoufalá.
Hezký den

Dobrý den, lék Famosan v těhotenství užívat můžete a to zejména z toho důvodu, že bez něj máte výrazné potíže. Nebyly prokázány negativní následky u plodu a jak pan doktor správně řekl, na většině lécích, které v těhotenství lze užívat (i čajích, doplňcích stravy), je uvedeno, že se v těhotenství nesmí užívat, jen z toho důvodu, že se výrobci obávají a je to pro ně jednodušší. Určitě nebuďte zoufalá, pro zdárný průběh těhotenství je důležitá zejména také Vaše zdravotní a psychická pohoda. Hezký den.

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 03.07.2020, 07:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce