1. Jaké jsou vhodné aktivity v těhotenství a proč?
Řada žen před tím, než otěhotní, aktivně sportuje. Po dobu těhotenství je dobré tyto sportovní aktivity konzultovat s porodníkem. Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je pohybová aktivita žádoucí. Je vhodné, aby ženy, které mají těhotenství vedené jako rizikové, ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které porodník sleduje pro krvácení, předčasné stahy a podobně, konzultovaly nejdříve svoje záměry s ošetřujícím lékařem. Sporty, které hrozí rizikem úrazu, je vhodné vynechat, stejně jako sporty spojené s většími otřesy, skoky nebo míčové hry. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro riziko nadměrného zvýšení již tak zvýšené tepové frekvence těhotné ženy a riziko srdečního přetížení.
Obecně doporučovaná je chůze, plavání, stretching, jóga. I ženám, které nebyly zvyklé na pravidelnou fyzickou aktivitu doporučujeme začít alespoň s těhotenským cvičením. Porod je fyzická zátěž a je dobré na ni organizmus připravit. V rámci cvičení pro těhotné lze nacvičit uvolnění svalů, posílit svalové skupiny, lze natrénovat různé druhy dýchání, které pak u porodu dobře uplatníme. Cvičením lze zlepšit či zabránit bolestem zad, zlepšit držení těla, bránit deformaci nožní klenby a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Je vhodné se zapojit do některého z pořádaných kurzů pro těhotné v místě bydliště. Od cvičení lze očekávat kromě zlepšení fyzického stavu těhotné i dobrou psychickou pohodu. Současně lze v pořádaných kurzech potkat jiné těhotné ženy, se kterými je možné diskutovat těhotenské záležitosti a problémy.
2. Vaše dotazy
Termální bazény a vodní masáže v těhotenství
Jaký je Váš názor na pobyt v termálních bazénech v době těhotenství? Jaká by měla být maximální teplota vody? Co vodní masáže (perličková - různé druhy trysek)? Vím, že jsou kurzy plavání pro těhotné. Prospívá to tělu - je nadlehčováno a je to rozložený aktivní pohyb.
Odpověď MUDr. R. Gerychové:Termální lázně obecně, myslím, není problém - teplota vody většinou není problém, perličková lázeň také ne. Celotělové masáže vhodné nejsou - stimulace může v některých místech nežádoucím způsobem překrvit orgány i malé pánve a vyvolat předčasné stahy. Je také obava z infekcí, kterým je v místech s teplou vodu, whirpoolech atd, mnohdy přáno a vaginální sliznice v době těhotenství je pro ně zvýšeně vnímavá.
Domácí práce v pokročilém stádiu těhotenství
Dobrý den, ublížím nějak svému dítěti, když umyju jedno okno? Malovali jsme dětský pokoj a já bych ráda měla celou místnost uklizenou. Jsem ve 33. týdnu těhu, děložní čípek 39mm, děložní hrdlo uzavřené, poloha plodu je přední hlavičkou dolů, dle ultrazvuku není pupeční šňůra omotaná. Dle dnešní prohlídky je vše v pořádku a dle mého gynekologa jde pouze o pověry, že umývání oken způsobí omotání pupeční šňůry.
Ráda bych znala i jiný názor, zda jde skutečně o pověry nebo je tady nějaká hrozba pro dítě. Nedokážu jen tak sedět, nemám žádné zdravotní problémy, pouze bolí záda v kříži a sedací nervy, ale to k tomu patří.
Děkuji Vám za Váš názor a přeji hezký den.
Odpověď MUDr. R. Gerychové: Zastávám stejný názor jako Váš gynekolog, že jde o pověru. Cítíte-li se dobře, "fungujte" zcela normálně, tedy chcete-li mýt okno v dětském pokoji, proč ne.
Plánování pobytu v termálních lázních v těhotenství
Dobrý den, ráda bych se vás zeptala na návštěvu termálních lázní v Maďarsku? Máme objednaný pobyt a já jsem zjistila, že jsem ve 2-3 týdnu těhotenství a moje paní doktorka má dovolenou. Neplánuji dlouhý pobyt v teplé vodě, bazény bych si vybírala s nižší teplotou, ale prameny přitékající do bazénů jsou dost cítit sírou. Nemůže mi toto ublížit? Jinak nemám žádné problémy. Děkuji moc za odpověď.
Odpověď MUDr. Gerychové: Koupání, plavání v příjemně teplé vodě se vůbec nebojte, síry ani jiných
minerálií také ne. Masáže, vířivku a solárium bych určitě vynechala. Myslím, že tak, jak jste si to sama naplánovala, to bude rozumné.
Spinning a bodystyling v těhotenství
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na cvičení v těhotenství a to zejména na spinning a bodystyling, který jsem pravidelně cvičila i před těhotenstvím. Nyní jsem ve 21. týdnu těhotenství a oba tyto sporty jsem doteď bez problémů dělala cca 2 - 3 x týdně. Mohu v tom i nadále pokračovat? Jaká jsou rizika při takových sportech? Někde jsem četla, že si má žena v těhotenství hlídat svou tepovou frekvenci, co se tedy může stát, pokud si jí nehlídám?
Odpověď MUDr. R. Gerychové: Dobrý den, obecně, pokud těhotenství probíhá bez problémů, není důvod měnit zvyklosti. Pokud jste zvyklá na fyzickou zátěž, kterou popisujete, není důvod v těhotenství přestat. Vhodné ale bude určitě zvolnit tempo, bránit se přehřátí organismu a větší ztrátě tekutin. Tepová frekvence je v graviditě fyziologicky zvýšena, ale pokud Vám fyzická zátěž nepůsobí subjektivní potíže a máte zdravé srdce, není potřeba se obávat větší fyzické zátěže.
Cvičení v těhotenství
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co si myslíte o jízdě na koloběžce v těhotenství? Nemyslím tím žádné sportovní výkony, spíše relaxační projížďku v lesoparku nebo na cyklostezce. Pomáhá na bolavá záda. Dříve jsem jezdila hodně na horském kole, převážně na vyznačených cyklostezkách, ale kolo mi přijde nebezpečnější. Popřípadě jaký sport v těhotenství byste doporučili? Určitě preferuji něco na čerstvém vzduchu (hlavně přes léto), nerada cvičím v uzavřených prostorách. Jsem v 18 týdnu těhotenství a řeším neustálé rozpory s manželem, co smím a co nesmím dělat. Nejčastěji jde o cvičení v těhotenství. Manželovy obavy vycházejí z toho, že v roce 2011 jsem samovolně potratila v 1. trimestru (příčina nebyla zjištěna). Nyní jsem podruhé těhotná přirozenou cestou a všechno je v normě a bez komplikací (chodím na pravidelné kontroly a předepsaná vyšetření). Cítím potřebu nějakého pohybu, protože když nic nedělám, bolí mě záda, v noci špatně spím atd. Manžel mi ale nechce dovolit v podstatě nic, kromě chůze, protože se neustále bojí, že se mi něco stane. Je to na zbláznění, jsem z toho akorát nešťastná a cítím se bezradně, protože rozhodně nechci nic dělat za jeho zády. Prosím o radu a Váš názor. Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, co se týče rekreační jízdy na koloběžce, ta by určitě probíhající těhotenství ohrozit neměla. V těhotenství se obecně nedoporučuje např. vytrvalostní běh na páse nebo sporty, kde hrozí zranění, ale upřímně řečeno, máme i maminky, které do 35. týdne těhotenství běhají na páse 2 hodiny týdně a cítí se výborně, tzn., záleží na kondici každé ženy. Pokud jste byla zvyklá hodně sportovat před těhotenstvím, není důvod se sportu vzdávat. Je dobré poslouchat své tělo. Pokud jste unavená, odpočívat, ale jinak sport je určitě pozitivní. Potraty nesouvisí se sportem ani jinou fyzickou aktivitou, jsou na podkladě imunitní reakce, infekcí, vývojových vad plodu atd. Pokud je těhotenství v pořádku a nejste rizikový pacient, udrží se, i kdybyste jezdila na kole několik hodin denně. MUDr. Veronika Ťápalová
Kajakování v těhotenství
Dobrý den, tento víkend máme jet na kajakování do Slovinska. Včera mi však vyšel pozitivní těhotenský test. Moje lékařka má bohužel tento týden dovolenou, nemohu tedy zajít k ní pro ověření situace a dotázání se. Na kajakování bych samozřejmě velice ráda jela, zároveň však ve mě hlodá otázka, zda je to v tomto okamžiku vhodné. Předem děkuji za vaši radu a přeji hezký den.
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, s pozitivním těhotenským testem určitě sportovat můžete. V tomto týdnu těhotenství většina žen ani neví, že jsou těhotné.Zda se plod udrží či ne, je do 12. týdne těhotenství ovlivněno úplně jinými záležitostmi než sportem, stravou atd.
Cvičení na eliptickém trenažéru v těhotenství
Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem v 11 týdnu těhotenství a ještě v začátku těhotenství jsem byla zvyklá denně alespoň hodinku cvičit na eliptickém trenažéru. Teď jsem byla tři týdny na dovolené a měla pauzu. Mohu ve cvičení opět pokračovat. Děkuji za odpověď, Veronika.
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud se cítíte dobře a zatím je těhotenství bezproblémové, klidně v tom pokračujte.
Může mít intenzivnější sportování vliv na otěhotnění?
Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně vlivu intenzivnějšího sportu na případné početí. Jsem právě v období aktivního plánování rodiny a je více méně na přírodě, kdy se zadaří (jestli se zadaří). Aktivněji se věnuji sportu (již několik let), zejména cyklistice a občas (1x týdně) si zajdu zacvičit kompenzačně něco jiného - power jóga, TRX. Ráda bych se zeptala, zda by mohla mít taková zátěž negativní vliv na možné otěhotnění, případně v prvních dnech na vývoj plodu (než zjistím, že jsem těhotná). V případě cvičení mám na mysli - např. posilování (např. cviky na břicho, posilování celého těla). V případě cyklistiky je to tak, že jezdím většinou 100 km - 150 km týdně (cca ve 2 - 3 jízdách), v jarním a letním období i více, výhradně jen na silničním kole, průměrnou tepovou frekvenci při jízdě na kole mívám mezi 130 - 140, jednou je to 130, jindy 135 tepů/min apod. Mohou tyto aktivity negativně ovlivnit početí nebo mu úplně zabránit? Moc děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud i při této míře sportu máte pravidelný menstruační cyklus, pak by to neměl být problém. Některé aktivní sportovkyně mají někdy problém s nepravidelností či úplnou absencí menstruace a to pak samozřejmě na ovulaci a těhotenství vliv má. Jinak sportování v začátku gravidity, pokud jste na něj zvyklá, těhotenství nijak negativně neovlivňuje.
Zvedání těžkých břemen a fyzická námaha v těhotenství
Dobrý den paní doktorko, ráda bych se zeptala, jak je to v těhotenství s nošením těžkých věcí a fyzickou zátěží. Momentálně jsem ve 14+6 týdnu těhotenství. Mám doma dceru (21 měsíců, váží 11 kg) a i když se snažím, nevyhnu se tomu ji občas zvednout nebo kousek poponést, když jsme například na delší procházce. Včera jsem ji nesla spící z auta do druhého patra po schodech. Navíc teď, když konečně začíná být hezké počasí, trávíme hodně času na dětském hřišti a na procházkách, aby se doma nenudila. Mám trošku strach, abych téměř celodenním chozením a poponášením dcery neublížila miminku. Na začátku těhotenství jsem měla problém s hematomem a snažila jsem se opravdu poctivě odpočívat. Teď, ale žádné problémy nepociťuji, tak bych ráda normálně fungovala, jen mám strach, abych to nepřehnala. Jaký je prosím váš názor na fyzickou zátěž, celodenní chození a zvedání starší dcery? Pohyby miminka zatím necítím a nemám se tak čím uklidnit. Moc děkuji za váš čas i názor!
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, běžná fyzická aktivita, do které se dá zařadit i starání se o malou dceru a občasné nošení, by nemělo těhotenství vadit - pokud nemáte sama žádné potíže a těhotenství není rizikové. Takže pokud se cítíte dobře, nemějte obavy.
Inzerce
Publikace ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ
představení knihy o výživě, vaření a cvičení v těhotenství, s recepty
Unikátní publikace Zdravé těhotenství pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
Naučte se zdravě vařit již před narozením miminka! Co se před porodem naučíte, s miminkem jako když najdete!
Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.
Následující článek:
Cvičení pro těhotné (základní cviky pro 2. a 3. trimestr)
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?
50 %
1 hlas
50 %
1 hlas
0 %
0 hlasů
0 %
0 hlasů
0 %
0 hlasů
0 %
0 hlasů
Celkem hlasovalo 2 unikátní návštěvníci