Inzerce
Inzerce
Inzerce

„Těhotný tatínek“ aneb syndrom Couvade

 1. Historie syndromu "těhotného tatínka"
 2. Rituály muže těhotné ženy v minulosti
 3. Jaké projevy „rituálního“ chování můžeme u partnera v období těhotenství pozorovat dnes?
 4. S jakými projevy se setkáváme u partnera v době porodu?
 5. U jakých typů mužů se se syndromem setkáváme častěji?
 6. S jakými nejčastějšími příznaky „těhotného tatínka“ se těhotné ženy mohou setkat u svých partnerů?

1. Historie syndromu „těhotného tatínka“

Připadá / připadalo vám, jako by byl spíše těhotný váš partner než vy? Pak vězte, že to není nic neobvyklého či neznámého? Tento syndrom „těhotného tatínka“ byl popsán již před více než 150 lety a byl pojmenován jako obřad COUVADE antropologem Tailorem v roce 1865. Původ tohoto termínu pochází z francouzsko-baskického slova „couver“, což znamená vyklubávat se, líhnout se či z latinského slova „cubare“ s významem ležet.

2. Rituály muže těhotné ženy v minulosti

V Papui Nové Guineji došlo v době, kdy byla žena těhotná, ke znatelným změnám v chování a jednání muže. Došlo ke změnám v jeho tradiční roli. Muž uctíval svoji ženu, děkoval jí za to, že dokáže přivést na svět dítě, dělal její práce, šil těhotenské šaty, po setmění nekouřil, nežvýkal tabák, nepil omamné nápoje, nejedl kořeněná jídla, když se přiblížila doba porodu ulehl na lůžko a předstíral porodní bolesti, hlasitě křičel a lamentoval, srdcervoucně plakal a naříkal, modlil se a monotónně zpíval, aby upoutal pozornost zlých duchů na sebe a tak zabezpečil narození zdravého potomka.

Stejně i u Basků, obyvatel Jižní Francie a Severního Španělska, u indiánů Mozatena v Jižní Bolívii, u indiánů kmene Bororó v Jižní Americe v povodí Amazonky, u těchto a mnoha dalších afrických kmenů lze vysledovat příznaky odpovídající určitému celku, který byl poprvé pojmenován právě p. Tailorem.

Inzerce

Co vlastně znamená pojem couvade a lze jej pozorovat i v dnešní době v civilizovaných společnostech? Existuje alespoň částečné povědomí o této problematice? Najdou se muži, kteří projevují podobné příznaky jako muži primitivních národů a zejména, uvědomují si je a přiznají se k nim? Naštěstí dnes již existuje velká skupina „pokrokových mužů“, kteří se aktivně /ať již podvědomě či záměrně s novou situací očekávaného potomka/ spoluúčastní na celém procesu těhotenství a porodu, jsou opatrovníky žen a jednají v jejich zájmu.

Obřadem couvade jsou popisovány psychické a somatické změny u mužů primitivních národů, jejichž žena byla těhotná a připravovala se na porod. Tato účast zajišťovala mužům odpovídající místo ve společnosti. Nestali se tak pouhými biologickými stvořiteli, ale otci v plném rozsahu. Role muže v současné civilizované rodině i společnosti prošla dlouhodobým vývojem a dosáhla mnoha změn /čímž se změnil i přístup mužů k těhotenství a porodu ženy/. Důraz mnoha náboženství na rozdílnou roli muže a ženy, na nepřirozenost výměny rolí v určitých ohledech, nárůst obyvatel, vznik měst a tím i větší anonymity, stěhování za prací, či budování kariéry a zabezpečení rodiny ze strany muže mělo důsledek v tom, že dnes již nelze mluvit o pradávném obřadu či rituálu, ale pouze o syndromu couvade, o výskytu některých psycho-somatických symptomů.

Inzerce

3. Jaké projevy „rituálního“ chování můžeme u partnera v období těhotenství pozorovat dnes?

Za srovnatelné s rituály couvade, pozorované v období těhotenství partnerky, můžeme považovat např.:

 • společné návštěvy lékaře-gynekologa
 • přítomnost otce při vyšetření matky ultrazvukem
 • účast na předporodních kurzech
 • získávání informací z odborných knih či od již zkušených rodičů
 • společná změna životosprávy, postupné odmítání zlozvyků /např. kouření/
 • společné chystání „hnízda“ /nakupování dětské výbavy, zařizování dětského koutku či pokoje, často jde o hledání vhodnějšího bydlení/
 • zařízení dovolené muže na den porodu i na pár dnů po porodu
 • odvoz ženy do porodnice

4. S jakými projevy se setkáváme u partnera v době porodu?

Mnohé projevy chování, které můžeme považovat za srovnatelné s rituály couvade prováděné v době porodu, jsou dnes jak rodičkou, tak i personálem porodnice od muže očekávány:

 • muž je často prostředníkem mezi rodičkou a personálem
 • utváří intimní atmosféru
 • dohlíží na ženu ve vaně, ve sprše
 • provádí masáže v křížové oblasti
 • hlídá intervaly mezi kontrakcemi a délky jejich trvání
 • pomáhá ženě společným prodýcháním kontrakcí
 • při samotném porodu drží ženu za ruku a podpírá ji hlavu
 • přestřihuje pupečník
 • účastní se prvního ošetření dítěte
 • pořizuje fotodokumentaci prvních minut a hodin života dítěte, informuje rodinu

5. U jakých typů mužů se se syndromem setkáváme častěji?

Jak již bylo výše řečeno, syndrom couvade popisuje psycho-somatické symptomy u mužů, které souvisejí s těhotenstvím a porodem ženy. Z různých výzkumů vyplývá, že jen málo žen i mužů zná význam pojmu couvade. Přesto netypické potíže udává 11-35% partnerů těhotných žen obvykle začátkem a posléze koncem těhotenství.

Mnozí odborníci se domnívají, že jde zejména o muže, kteří měli velmi úzký vztah s vlastní matkou, že se tito muži chtějí identifikovat s těhotnou partnerkou, že jde o muže s nepřiznaným strachem z nastávajícího otcovství, ale i o muže s neuvědomovanou žárlivostí jak na partnerčino mateřství, tak žárlivostí na ještě nenarozené dítě, které nebude pro muže novým členem rodiny, ale konkurentem a příčinou mužova odstrčení.

6. S jakými nejčastějšími příznaky „těhotného tatínka“ se těhotné ženy mohou setkat u svých partnerů?

Jsou to především:

 • pocity na zvracení, samotné zvracení
 • pálení žáhy
 • bolesti břicha, zubů, hlavy, žaludku, bolesti v křížové oblasti
 • změna v příjmu potravy, nechutenství, ale i větší chutě a změna váhy
 • nervozita, přecitlivělost, stavy úzkosti, smutek, strach, rozčílení bez příčiny
 • bušení srdce, zvýšené pocení
 • pocity plynatosti, zácpa, častější nucení na močení
 • zvýšené vypadávání vlasů
 • otoky končetin, mravenčení v končetinách
 • poruchy spánku, zvýšená únava

Jistě by byla zajímavá analýza souvislosti syndromu couvade s věkem těhotné ženy a jejího partnera, s pořadím těhotenství, s tím, zda žena otěhotněla přirozenou cestou, zda bylo těhotenství chtěné a plánované ze strany obou partnerů, s jejich vzděláním a povoláním, s národností partnerů, s jejich genetickou výbavou, s výchovou, se zdravotními problémy během života a dalšími možnými okolnostmi. Ale to už je nad rámec tohoto textu, který měl za cíl pouze přiblížit tuto problematiku a uvést konkrétní příklady sledovaných změn, které mnoho mužů – nastávajících otců prožívá, ale těhotenství nepřipisuje.

Inzerce

Bude jistě zajímavé zde ponechat možnost diskuze, ze které vyplyne, jak jsou na tom v těhotenství tatínci budoucích maminek z babyonline.cz :-)

Autor: Mgr. Ivana Stehlíková, Ph.D.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Ivana Stehlíková, Ph.D.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Těhotný tatínek - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Milující manžel
  Můj budoucí manžel je nejzlatější člověk na světě. Prožívá se mnou naprosto všechno, stará se o mně, když je mi špatně, vím, že s ním můžu naprosto ve všem a se vším počítat. Hladí a pusinkuje bříško, povídá si s miminkem, a já zbožňuji ten pocit, že mu nic z toho není lhostejné, ale že se tak aktivně účastní a záleží mu na tom. Je skvělý!
  Lucie12345   | 10.08.2013 20:22:25
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jsem na začátku 38tt a od rána mě trápí jasně růžový, ale vodnatý výtok. Ve čtvrtek jsem měla kontrolu v porodnici, kde jsem absolvovala i vaginální vyšetření a dneska je pondělí, může to být od toho? Bolesti v podbřišku mám, ale velmi slaboučké, proto nechci hned plašit.

Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

může se jednat o pouhý odchod hlenové zátky, či přípravu porodních cest na porod, což může být spojené s lehkým špiněním. Samozřejmě nemohu takto posoudit množství výtoku, a zdá se nejedná o odtok plodové vody. V případě pochybností doporučuji navštívit gynekologa.

MUDr. Pavla Kolíková | Babyonline | 04.05.2022, 17:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×