Kdy přerušit pupeční šňůru? Proč pupečník nechat dotepat?

Kdo rodil před více než 5 až 10 lety, toto ještě zřejmě nezažil, ale dnes je dotepání pupečníku běžnou praxí. Ostatně důvody a výsledky klinických studií jsou pro, abychom toto nechali zejména na přírodě.
Jaké jsou nejvýznamnější důvody pro? Na to jsme se zeptali paní Bc. Romany Daňhelové, staniční porodní asistentky porodního sálu Nemocnice Jihlava.




- V placentě je až 1/3 objemu cirkulující krve (2/3 v oběhu dítěte).
- Do jedné minuty dostane dítě cca 80 ml krve navíc.
- Na konci 3. minuty až 100 ml.
- Zlepšuje poporodní adaptaci miminka.
- Pro dítě je zásobou železa na dalších 4-6 měsíců
- Poskytuje novorozenci bohatou nabídku kmenových buněk
- Ty jsou důležité pro správný vývoj imunitního, respiračního, srdečně-cévního systému a nervové soustavy.

K mýtům, že může dojít k vykrvácení dítěte nebo vyššímu výskytu novorozenecké žloutenky, se věda staví negativně, nic takového dosud prokázáno nebylo a paní asistentka dodává, že i u nich v tomto mají stejnou klinickou zkušenost.
Zkušenost z praxe?

Konkrétně v Jihlavě ji praktikují již cca 5 let. „Necháváme miminko na pupečníku do úplného dotepání. Často necháváme i rodiče kontrolovat pulzaci, a pak s jejich souhlasem dojde k přerušení. Často pupečník stříhá doprovod ženy. V Jihlavě ji zavedl prof. MUDr. Aleš Roztočil na základě odborných článků a studií,“ doplňuje paní asistentka.
Co říká WHO?

I WHO se k věci staví jasně: „Pro zlepšení zdraví matky a dítěte a jeho vhodné výživy se doporučuje odložit přerušení pupeční šňůry (nepřerušovat ji dříve jak 1 minutu po porodu dítěte).“
Jak to bylo u vašich porodů? Čekalo se? Jak dlouho? Kdo přestřihl pupečník, tatínek?
Předchozí článek:

Pupečník a vznik pravého uzlu na něm
Následující článek:

Vyšetření novorozence po porodu
Poradna
Dobrý den,z ultrazvuku v 21+0 mám ve zprávě:Placenta na přední stěně k plice vesikouterinní, marginální úpon pupečníku při dolním polu placenty, t.č. vcestný pupečník.Bylo mi řečeno jen, že se to bude hlídat a že možná nebudu rodit přirozenou cestou.Můžete mi prosím tyto pojmy vysvětlit a co to způsobuje? A zda mám kvůli tomu nějaká omezení?Děkuji!
Dobrý den, co jsou z toho zásadní informace, je marginální úpon pupečníku, což znamená, že se pupečník upíná k placentě v místě jejího okraje (nejčastěji se upíná uprostřed placenty), dále, že tento nález se nachází při dolním pólu placenty = blíže porodních cest. Pokud by to takto přetrvávalo až do porodu, může hrozit natržení tohoto úponu pupečníku během otevírání porodních cest za porodu a s tím spojená různě velká krevní ztráta u plodu. Proto se v těchto případech doporučuje porod primárně císařským řezem. Na místě je spíše určitá míra fyzického šetření, ale to neznamená, že nemůžete vykonávat žádnou aktivitu, jen opatrněji. Avšak stav ve 21. týdnu se může s postupem těhotenství ještě hodně změnit, takže toto nemusí být definitivní situace a budete proto také pravidelně sledována. To, jak se vývoj pupečníku vyvíjí, nelze ničím ovlivnit, je to dané při vzniku těhotenství. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!