Nehormonální antikoncepce

  1. Sterilizace
  2. Nehormonální nitroděložní tělísko
  3. Bariérová antikoncepce
  4. Chemická antikoncepce
  5. Vaše dotazy

1. Sterilizace

Sterilizace (podvázání chámovodů u mužů nebo přerušení či odstranění vejcovodů u žen) jedna z nejspolehlivějších metod antikoncepce. U žen je však tato metoda spojena s operačními riziky (provádí se nejčastěji laparoskopicky) a není vhodná pro ženy, které ještě nerodily a v budoucnu děti plánují, protože zákrok na vejcovodech je nevratný. Četnost selhání je pod 1 %.

2. Nehormonální nitroděložní tělísko

Nehormonální nitroděložní tělísko (IUD) - moderní typ antikoncepce. Nitroděložní tělíska jsou zpravidla ve tvaru T a obsahují měď, stříbro či jiný kov. Působí na bázi lokálního zánětu. Zavádějí se do dělohy a to většinou bez nutnosti anestezie ambulantně. Četnost selhání během prvního roku je u nehormonálních nitroděložních tělísek kolem 0,8 %. Těší se velké spokojenosti u pacientek. Nitroděložní tělíska nemají nežádoucí vliv na kojení a je možné je zavádět hned po šestinedělí. Dají se též zavést bezprostředně po potratu. Po odstranění se plodnost okamžitě vrací na normální úroveň, a to i po dlouhodobém používání. Měděná nitroděložní tělíska mohou zvyšovat menstruační krvácení a způsobovat křeče v podbřišku. K vzácným komplikacím patří vypuzení a vzácně i perforace (proděravění) dělohy. Standardní doba, kdy by se tělísko mělo odstranit či vyměnit za nové je 5 let. Nehormonální nitroděložní tělíska jsou vhodnou formou antikoncepce i pro ženy, které mají poruchu srážlivosti krve či pro ty, které v minulosti prodělaly trombózu (ucpání žíly).

3. Bariérová antikoncepce

Bariérová antikoncepce: jedná se o metody, které mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie. Spermiím je do cesty kladena určitá bariéra - v podobě cervikálního pesaru, vaginální diafragmy (membrány) či ženského kondomu. Mužskou bariérovou antikoncepcí je kondom. Jde o metody staré, jednoduché a poměrně často užívané. Četnost selhání je v závislosti na užité metodě 10–20 %. Výhodou je fakt, že do jisté míry chrání i před pohlavně přenosnými chorobami.

Obrázek ženského kondomu: jedná se o bariérovou metodu, stejně jako mužský kondom, nasazuje si jej žena. Jeho použití je velmi nekomfortní, v dnešní době téměř nepoužívaná metoda. Moderní žena si může vybrat z mnoha jiných modernějších metod.

4. Chemická antikoncepce

Chemická antikoncepce: jedná se o pěny, krémy, želé, čípky, vaginální tablety, které obsahují látky hubící spermie (spermicidy) a před pohlavním stykem se zavádějí do pochvy. Po styku se pochva nesmí nejméně 6 hodin vyplachovat. Hlavní předností je, že nevyžadují lékařský předpis a že prakticky postrádají zdravotní kontraindikace (s výjimkou alergie) – může je použít kterákoli žena. Výhodou je i snížení výskytu některých vaginálních infekcí. Chemické metody nemají zdravotní rizika. Hlavní nevýhodou je menší spolehlivost. Četnost selhání je cca 12 %.

5. Vaše dotazy

Nehormonální nitroděložní tělísko

Dobrý den, od října mám zavedené nitroděložní tělísko a poslední dobou mi přijde, že se mi tělísko uvolnilo a posunulo se dolů. Když si šáhnu dovnitř, tak cítím víc drátek než dříve, navíc cítím divný pocit v podbřišku. Nepsala bych Vám, kdybych teď nestudovala v cizině a nevěděla, jestli si mám někam zajít nebo za 2 měsíce přijedu domů a zajdu si k doktorce. Je možné, že se tělísko uvolnilo a sklouzlo níže? Mělo by to nějaké důsledky? Nevíte, jak funguje návštěva gynekologie v cizině (zda to spadá do pojišťovny)? Chápu, že mi nebudete moc podat jasnou odpověď, když nejsem na reálné návštěvě. Ale byla bych ráda za jakoukoliv pomoc. Moc děkuji.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, tělísko se mohlo kousek posunout, ale pokud je stále v děloze, pak by mělo plnit svoji funkci. Nevidím ultrazvuk, tudíž nemůžu podat informaci, zda tomu opravdu tak je, možná máte jen ten pocit. To, zda se gynekolog v zemi, kde nyní jste, hradí z pojištění, to Vám nejsem schopná odpovědět. Záleží na zemi a také na druhu pojištění, toto už je nad rámec naší online poradny.

Narušení menstruačního cyklu při užívání spermicidní antikoncepce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli může Pharmatex globule (druh spermicidní antikoncepce) porušit menstruační cyklus. Asi tři týdny jsme tyto globule používali jako jedinou antikoncepční metodu bez přerušované soulože. A asi 5 dní před očekávanou menstruací se objevilo jen špinění, které trvá už 4 dny s občasným pobolíváním břicha. Žádné těhotenské příznaky nepozoruji, tak jsem se chtěla zeptat, jestli tuto poruchu mohlo způsobit užívání Pharmatex - globulí?

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, tak vliv by tyto globule na menstruační cyklus mít neměly. To, že menstruace je jen ve formě špinění může být jen náhoda, ale raději si udělejte s odstupem těhotenský test. Vzhledem ke spolehlivost tohoto přípravku se nedá těhotenství vyloučit.

 

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Nehormonální antikoncepce - diskuze

Poradna

Špinění po styku

| SarHro | 31.10.2018, 00:25

Dobry den, jiz dlouhou dobu mam problemy se spinenim/krvacenim po styku (vzdy cca od 15.dne cyklu) a tesne pred menstruaci. Problemy mam jak pri antikoncepci tak i bez ni. Pred nekolika lety jsem vyzkousela HA Minisistons, Chloe, Katya, Provera, Minerva. Pak se mi narodily 2 deti (vzdy mi problem skocil pri kojeni - nemela jsem menses a celych 8 mesicu byl od problemu klid - u obou deti). Jenze jsem letos v unoru kojit prestala a jsem se spinenkm tam kde jsem byla. Nechala jsem si nasadit antikoncepci Birgi a opet spinim. Dnes mi dr. doporucila prasky vysadit a navrhla zkusit zavest hormonalni telisko Mirena. Myslite si, ze by me telisko mohlo zbavit spineni, tim ze nebudu vlastne mit menstruci? Chapu, ze kazde telo telisko nemusi prijmout, je to risk, ale zajimal by me nazor jineho doktora.. Moc dekuji

Dobrý den, otázkou je, co je ve vašem případě důvodem špinění. Pokud je to hormonální dysbalance, pak by tělísko pomoci mohlo, je ovšem nutné vyloučit, zda není způsobeno chronickým zánětem či ektropiem po porodu (situace, kdy se sliznice z vnitřní části čípku při porodu dostane na jeho povrch a je atákována vnějšími vlivy), což může být také častý duvod. Určitě bych tedy doporučila vyšetření u experta na děložní čípky.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 24.11.2018, 18:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce