Inzerce
Inzerce
Inzerce

Nehormonální antikoncepce

  1. Sterilizace
  2. Nehormonální nitroděložní tělísko
  3. Bariérová antikoncepce
  4. Chemická antikoncepce
  5. Vaše dotazy

1. Sterilizace

Sterilizace (podvázání chámovodů u mužů nebo přerušení či odstranění vejcovodů u žen) jedna z nejspolehlivějších metod antikoncepce. U žen je však tato metoda spojena s operačními riziky (provádí se nejčastěji laparoskopicky) a není vhodná pro ženy, které ještě nerodily a v budoucnu děti plánují, protože zákrok na vejcovodech je nevratný. Četnost selhání je pod 1 %.

2. Nehormonální nitroděložní tělísko

Nehormonální nitroděložní tělísko (IUD) - moderní typ antikoncepce. Nitroděložní tělíska jsou zpravidla ve tvaru T a obsahují měď, stříbro či jiný kov. Působí na bázi lokálního zánětu. Zavádějí se do dělohy a to většinou bez nutnosti anestezie ambulantně. Četnost selhání během prvního roku je u nehormonálních nitroděložních tělísek kolem 0,8 %. Těší se velké spokojenosti u pacientek. Nitroděložní tělíska nemají nežádoucí vliv na kojení a je možné je zavádět hned po šestinedělí. Dají se též zavést bezprostředně po potratu. Po odstranění se plodnost okamžitě vrací na normální úroveň, a to i po dlouhodobém používání. Měděná nitroděložní tělíska mohou zvyšovat menstruační krvácení a způsobovat křeče v podbřišku. K vzácným komplikacím patří vypuzení a vzácně i perforace (proděravění) dělohy. Standardní doba, kdy by se tělísko mělo odstranit či vyměnit za nové je 5 let. Nehormonální nitroděložní tělíska jsou vhodnou formou antikoncepce i pro ženy, které mají poruchu srážlivosti krve či pro ty, které v minulosti prodělaly trombózu (ucpání žíly).

3. Bariérová antikoncepce

Bariérová antikoncepce: jedná se o metody, které mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie. Spermiím je do cesty kladena určitá bariéra - v podobě cervikálního pesaru, vaginální diafragmy (membrány) či ženského kondomu. Mužskou bariérovou antikoncepcí je kondom. Jde o metody staré, jednoduché a poměrně často užívané. Četnost selhání je v závislosti na užité metodě 10–20 %. Výhodou je fakt, že do jisté míry chrání i před pohlavně přenosnými chorobami.

Inzerce

Obrázek ženského kondomu: jedná se o bariérovou metodu, stejně jako mužský kondom, nasazuje si jej žena. Jeho použití je velmi nekomfortní, v dnešní době téměř nepoužívaná metoda. Moderní žena si může vybrat z mnoha jiných modernějších metod.

4. Chemická antikoncepce

Chemická antikoncepce: jedná se o pěny, krémy, želé, čípky, vaginální tablety, které obsahují látky hubící spermie (spermicidy) a před pohlavním stykem se zavádějí do pochvy. Po styku se pochva nesmí nejméně 6 hodin vyplachovat. Hlavní předností je, že nevyžadují lékařský předpis a že prakticky postrádají zdravotní kontraindikace (s výjimkou alergie) – může je použít kterákoli žena. Výhodou je i snížení výskytu některých vaginálních infekcí. Chemické metody nemají zdravotní rizika. Hlavní nevýhodou je menší spolehlivost. Četnost selhání je cca 12 %.

Inzerce

5. Vaše dotazy

Nehormonální nitroděložní tělísko

Dobrý den, od října mám zavedené nitroděložní tělísko a poslední dobou mi přijde, že se mi tělísko uvolnilo a posunulo se dolů. Když si šáhnu dovnitř, tak cítím víc drátek než dříve, navíc cítím divný pocit v podbřišku. Nepsala bych Vám, kdybych teď nestudovala v cizině a nevěděla, jestli si mám někam zajít nebo za 2 měsíce přijedu domů a zajdu si k doktorce. Je možné, že se tělísko uvolnilo a sklouzlo níže? Mělo by to nějaké důsledky? Nevíte, jak funguje návštěva gynekologie v cizině (zda to spadá do pojišťovny)? Chápu, že mi nebudete moc podat jasnou odpověď, když nejsem na reálné návštěvě. Ale byla bych ráda za jakoukoliv pomoc. Moc děkuji.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, tělísko se mohlo kousek posunout, ale pokud je stále v děloze, pak by mělo plnit svoji funkci. Nevidím ultrazvuk, tudíž nemůžu podat informaci, zda tomu opravdu tak je, možná máte jen ten pocit. To, zda se gynekolog v zemi, kde nyní jste, hradí z pojištění, to Vám nejsem schopná odpovědět. Záleží na zemi a také na druhu pojištění, toto už je nad rámec naší online poradny.

Inzerce

Narušení menstruačního cyklu při užívání spermicidní antikoncepce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli může Pharmatex globule (druh spermicidní antikoncepce) porušit menstruační cyklus. Asi tři týdny jsme tyto globule používali jako jedinou antikoncepční metodu bez přerušované soulože. A asi 5 dní před očekávanou menstruací se objevilo jen špinění, které trvá už 4 dny s občasným pobolíváním břicha. Žádné těhotenské příznaky nepozoruji, tak jsem se chtěla zeptat, jestli tuto poruchu mohlo způsobit užívání Pharmatex - globulí?

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, tak vliv by tyto globule na menstruační cyklus mít neměly. To, že menstruace je jen ve formě špinění může být jen náhoda, ale raději si udělejte s odstupem těhotenský test. Vzhledem ke spolehlivost tohoto přípravku se nedá těhotenství vyloučit.

Inzerce

 

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Nehormonální antikoncepce - diskuze

Poradna

Dobrý den, je mi 14, za nedlouho 15 a pořád nemám první menstruaci, moje mamka ji sice dostal taky ve 14 ale já už ji nemám fakt dlouho. Gynekolog mi řekl že je to normální vzhledem k moji postavě (177cm) a že to do 16ti nemám řešit. Jenže dnes jsem byla u doktorky a ta mi řekla že budu mít tak 185cm protože jsem menstruaci ještě nedostala a růst se zastavuje 2 roky po první ms. Představa to je děsivá a proto chci jít na vyvolání menstruace a tím zastavit růst co nejvíc to půjde. Zajímal by mě váš názor na celou tuto situaci a taky jestli si myslíte že mi to gynekolog nechá píchnout. Myslím že mě pochopí protože chci s moji výškou dělat něco dokud to jde a navíc je to moje věc co do sebe dávám nebo ne ale chci něco slyšet i od vás.

Dobrý den, pokud vám ještě není 15 let, opravdu není indikace k umělému vyvolání menstruace. Navíc celá věc není tak jednoduchá. Nejde jen o aplikaci vyvolávací menstruace, protože pokud máte nízkou sliznici v děloze (čemuž tak pravděpodobně bude vzhledem k tomu, že vaše hormonální osa ještě nezačala fungovat), pak vyvolávací injekce nebude mít žádný efekt. Musely by vám být aplikovány estrogeny a následně gestageny perorálně. Vše je ale konec konců na domluvě a rozhodnutí gynekologa a popř. endokrinologa, který k takovému kroku musí mít pádný důvod. Určitě to není o tom, že na základě vašeho požadavku začně lékař aplikovat do těla bezdůvodně hormony. Vaše obavy  z nadměrné výšky chápu, nicméně musí se zvážit veškerá pro a proti.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 19.02.2020, 16:08
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce