Jaká antikoncepce je pro mě nejvhodnější?

 1. Je mi 16 let, hormonům se nebráním
 2. Je mi 16 let, nechci hormony
 3. Je mi 16 let, nechci tělísko
 4. Jsem 20letá studentka, zajímá mě hormonální i nehormonální vhodná antikoncepce, kouřím
 5. Je mi 20 let, trpím Leidenskou mutací
 6. Je mi 24 let, jsem po porodu prvního dítěte
 7. 35 let, po dvou porodech, kuřačka
 8. 40 let, již nechci rodit, jsem nekuřačka, mám varixy – křečové žíly a žlučníkové kameny
 9. 45 let a více
 10. Antikoncepce je individuální záležitost

Jakou antikoncepci zvolit podle věku, životního stylu, u některých onemocnění? 100% spolehlivou antikoncepcí je s trochou nadsázky nesouložit. Tu ovšem dnes vynecháme, protože předpokládáme, že když se žena ptá na antikoncepci, tak proto, aby naopak souložit mohla a přitom neotěhotněla. Ostatně k tomu antikoncepce primárně slouží.

Pojďme si s gynekoložkou MUDr. Simonou Motlovou probrat nejrůznější situace, které mohou nastat. Pokud byste tu svou mezi nimi nenašla, prosím, napište nám buď reakci pod článkem nebo na e-mail info@babyonline.cz, abychom ji mohli doplnit.

Důležitá poznámka na úvod: Každý se musí poradit se svým ošetřujícím lékařem, který zjistí odebráním anamnézy a vyšetřením další podrobnosti zdravotního stavu, na které se při výběru musí brát zřetel. Obecné doporučení, byť se o něj snažíme, ve skutečnosti neexistuje.

 

Pokud budeme zvažovat spolehlivou antikoncepci, máme k dispozici:

Kombinovanou hormonální antikoncepci – obsahuje 2 skupiny hormonů – estrogen a progestin

- Tablety – berou se většinou denně 21 dní s následující 7denní pauzou a nebo v modernějším rytmu 24+4

- Náplasti – lepí se 1x týdně, 3x za sebou a pak je týdenní pauza

Vaginální kroužek – zavádí se na 3 týdny do pochvy  s následnou týdenní pauzou

Hormonální antikoncepce, obrázek vpravo z knihy Co se od kamarádek nedozvíš o sexu, líčení i zdraví

Antikoncepci obsahující jen jednu skupinu hormonů – progestiny, je ve formě:

 • Tableta obsahující jen progestin – tzv. mini pill – kterou mohou užívat například i kojící ženy, pro dlouhodobé užívání je nutné se poradit s lékařem
 • Depotní injekce – obsahuje také jen progestiny a platí pro ni totéž co pro „mini pill“
 • Hormonální nitroděložní systém neboli tělísko – zavádí se trvale, mění se jednou za 3 nebo 5 let.

Nehormonální nitroděložní tělísko

A ostatní metody – méně spolehlivé – viz níže

Je mi 16 let, hormonům se nebráním

Nejjednodušším řešením je do cca 17 až 19 let dle fyzické a psychické vyspělosti hormonální kombinovaná antikoncepce s přihlédnutím k individuální situaci a zdravotnímu stavu slečny, později některé z IUD/IUS (nitroděložní tělísko s hormonem nebo bez). O kondomu a ostatních metodách antikoncepce v tomto věku viz dále.

Je mi 16 let, nechci hormony

Toto je velmi složitá situace, protože právě v tomto věku se ze spolehlivých metod antikoncepce nabízí buď hormonální kombinovaná antikoncepce (tabletky, kroužek a náplast), nebo nitroděložní tělísko (klasické IUD bez hormonu nebo IUS s hormonem). 

Tělíska v tomto věku nabízím jen dívkám, které mají dělohu  již fyzicky dorostlou a slečna již měla pohlavní styk. Také je potřeba jakési mentální dospělosti slečny, abychom tělísko zvládli zavést ambulantně.

Ostatní metody v tomto věku často selhávají:

 • kondom - partnerům chybí trénink,
 • plodné a neplodné dny - chybí pečlivost a spolehlivost samotné slečny, navíc je to metoda sama o sobě s vysokým Pearllovým indexem – tedy procentem selhání, 
 • spermicidní krémy - aplikace je nutná před stykem, kdy na to podle slečen většinou není čas, a taky „to je takový blbý“ - slečna se před partnerem stydí 

Kondom, obrázek z knihy Co se od kamarádek nedozvíš o sexu, líčení i zdraví

 • přerušovaná soulož - opět chybí u partnera trénink, proto je velké riziko selhání této metody ve věku 16 let

Optimální by z ostatních metod byla kombinace všeho, ale to se zdá pro tento věk příliš komplikované.

Plodné dny, obrázek z knihy Co se od kamarádek nedozvíš o sexu, líčení i zdraví

Je mi 16 let, nechci tělísko

Tady budou v nabídce možnosti jako u předchozího případu, tedy hormonální kombinovaná  antikoncepce nebo kombinace ostatních metod (kondom, přerušovaná soulož, spermicidní krém, plodné a neplodné dny atd.).

Jsem 20letá studentka, zajímá mě hormonální i nehormonální vhodná antikoncepce, kouřím

 • klasické nitroděložní tělísko (IUD), nebo to s hormonem (IUS)
 • případně nízko-dávkovaná hormonální antikoncepce
 • nebo kombinovaně ostatní metody 
 • v tomto věku může být u zkušených a sehraných partnerů spolehlivou metodou i kondom

Je mi 20 let, trpím Leidenskou mutací

 • nitroděložní tělísko s hormonem nebo bez (IUD/IUS)
 • kondom a ostatní bariérové metody

Je mi 24 let, jsem po porodu prvního dítěte

 • klasické nitroděložní tělísko nebo s hormonem (IUD nebo IUS)
 • hormonální antikoncepce
 • kondom a ostatní bariérové metody

35 let, po dvou porodech, kuřačka

 • metodou volby je zde tělísko – s i bez hormonů
 • v doporučených postupech se většinou uvádí, že po třicítce a kuřačce by se hormonální antikoncepce neměla nabízet – praxe je jiná. Platí v podstatě totéž co pro 20letou kuřačku, ale už se tolik nebojíme útlumu řídící osy hypotalamus-hypofýza-vaječníky při dlouhodobém užívání hormonů, pokud již nechce žena rodit
 • dnes se dá v každém věku požádat i o sterilizaci – už neplatí podmínka 3 dětí a 35 let nebo 2 dětí a 40 let
 • kondom a ostatní bariérové metody

40 let, již nechci rodit, jsem nekuřačka, mám varixy – křečové žíly a žlučníkové kameny

 • metodou volby je zde tělísko s i bez hormonu
 • ale ani kombinovaná hormonální antikoncepce není kontraindikovaná
 • sterilizace
 • kondom a ostatní bariérové metody

45 let a více

Zde platí metody jako od 35 let, výběr je individuální dle přidružených onemocnění.

Antikoncepce je individuální záležitost

Na závěr je znovu potřeba připomenout, že spolehlivá antikoncepce pro konkrétní ženu je velmi individuální záležitost. A co vyhovuje a neškodí jedné ženě, nemusí být dobré pro druhou. I proto se v České republice antikoncepce předepisuje na recept po poradě s lékařem. 

To, že ženy dnes mohou sami rozhodovat o tom, KDY a S KÝM počnou dítě, je úžasná věc. 

ALE taky je potřeba si uvědomit, že ty formy antikoncepce, které přímo blokují reprodukční funkce – hormonální kombinovaná antikoncepce – by se neměly užívat dlouhodobě, jak se dneska často děje. Biologická plodnost u ženy vrcholí okolo 25. roku života a pak už jen klesá. Z tohoto úhlu pohledu je naivní si myslet, že budu brát 10-15 let hormonální kombinovanou antikoncepci, pak ve 35 letech vysadím a zcela bez problémů hned další cyklus otěhotním.

Autorky: MUDr. Simona Motlová, MUDr. Jana Martincová

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jaká antikoncepce je pro mě nejvhodnější? - diskuze

Poradna

Dobrý den paní doktorko obracím se na vás s prosbou o radu ohledně užívání antikoncepce a ochrany před otěhotněním dnes jsem uzila svoji první antikoncepční pilulku a nejsem si jistá zda ve správný den jedna se o moji první hormonální antikoncepci takže nemám zkušenosti a zrovna tento měsíc se mi to zkomplikovalo. MS normálně mívám pravidelně po 26/27 jen hodně výjimečně se mi stalo že po kratsím intervalu.MS trvá 3-4 dny z toho ten poslední už jen spineni. MS mám v posledních letech slabou a jen výjimečně snad jen párkrát došlo před jejím zahájením k tzv spineni které trvalo max 1-2 dny takže s MS jsem nikdy problém neměla a co se mi stalo tento měsíc se mi ještě snad nestalo a zrovna jak naschvál když jsem chtěla začít brát antikoncepci. Poslední MS byla 20.3 proběhla bez problémů další měla přijít 15.4 v neděli a ten den jsem chtěla užít první tabletu jak se má jenže dne 10.4 v úterý odpoledne jsem začala krvacet nešlo o hnědou krev ani naruzovely výtok ale o velmi opravdu velmi slabounke krvácení vždy jen trochu na povrchu tamponu které trvá dodnes 13.4 pátek v prvních 2-3 hodinach onen první den jsem cítila velmi malý tlak v podbřišku ale pokladala jsem to za tzv spineni ale až dnes 13.4 když už to trvá čtvrtým dnem trochu nabývám podezření jestli se nejedná o opravdu velmi slabounkou menstruaci která se dostavila dříve místo 15.4 už 10.4 je to možné? A protože jsem četla v příbalovém letáku že je možné užít první tabletu také mezi 2 a 5 dnem MS tak jsem si ji dnes raději vzala protože nechci čekat celý měsíc na další MS jenže problém je v tom že já si opravdu nejsem jistá o co jde tudíž nevím zda jsem si první tabletu vzala 4 den MS nebo v době spineni dva dny před MS a tak se vás chci zeptat co se stane pokud jsem začala užívat tablety v době spineni před MS? Nebo zda si myslíte že opravdu může jít o velmi slabou MS která přišla dříve? Když jsem byla 5.4 u lékaře tak na základě ultrazvuku mi řekl že MS přijde brzy ale já myslela že až toho 15.4 A hlavně mě tedy zajímá odkdy jsem chráněna před otěhotněním první tabletu jsem užila 13.4 v 17.30 užívám Belara chci se zeptat zda v noci z 20.4 na 21.4 už budu chranena? Za vaše odpovědi vám moc děkuji

Dobrý den, zpětně těžko hodnotit, o jaký typ nepravidelnosti cyklu se jednalo. Mohlo se jednat o povulační slabé krvácení či krvácení po prasknutí drobné cysty či hormonální dysbalanci. Každopádně se tím již netrapte. Pokud jste užila první tabletku mezi 2. - 5. dnem cyklu, ještě 7 dní byste se měla chránit jinou antikoncepční metodou.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 15.04.2018, 12:37
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce