Inzerce
Inzerce
Inzerce

Antikoncepce - spolehlivost, vynechání užívání, riziko otěhotnění

 1. Antikoncepční kroužek
 2. Alkohol a hormonální antikoncepce
 3. Snížení účinnosti hormonální antikoncepce při průjmu
 4. Špinění při přechodu na jinou hormonální antikoncepci
 5. Existuje nitroděložní tělísko bez vláken?
 6. Nemohu nahmatat nitroděložní tělísko
 7. Účinnost antikoncepce při nedodržení schématu
 8. Zapomenutá tabletka ve třetím týdnu
 9. Spolehlivost antikoncepce po deseti dnech užívání
 10. Účinnost hormonální antikoncepce po lécích na zástavu krvácení

Antikoncepční kroužek

Dobrý den, po půlroční pauze jsem začala opět užívat Nuvaring. Menstruace začala 10. 2. , ale kroužek jsem poprvé zavedla až 16. 2. Kroužek jsem měla nepřetržitě zavedený a 1. 3. jsem měla sex. Chci se zeptat, jestli byla špatným prvním zavedením snížena schopnost zabránění početí. Mockrát Vám děkuji za odpověď. 

Odpověď: Pokud jste pohlavní styk měla až 14 dní po zavedení, pak by účinnost neměla být snížena. Je snížena pouze prvních 7 dní, jak se ostatně dozvíte i v příbalovém letáku. MUDr. Veronika Ťápalová

Alkohol a hormonální antikoncepce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Beru pravidelně antikoncepci Softinelle. Ale i přes to mám strach. Požila jsem alkohol a měla styk s přítelem ovšem bez jeho vyvrcholení. Vím, že to nemá mít vliv, ale i tak se chci zeptat, jestli je zde nějaké riziko otěhotnění?

Odpověď: Dobrý den, menší množství alkoholu by nemělo mít na spolehlivost antikoncepce vliv. MUDr. Veronika Ťápalová

Inzerce

Snížení účinnosti hormonální antikoncepce při průjmu

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Vím, že střevní potíže snižují účinnost hormonální antikoncepce, ale pokud se dostaví až několik hodin po styku, je tím účinnost hodně narušena? 

Odpověď: Dobrý den, na každém příbalovém letáku máte podrobný podpis, v jakém případě je účinnost antikoncepce narušena. Účinnost se snižuje jen v případě opravdu závažných průjmů a to těch, které se projevují již při užití pilulky.  MUDr. Veronika Ťápalová

Špinění při přechodu na jinou hormonální antikoncepci

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou - dotazem. Užívám HA Torri – již čtyři měsíce bez přestávek a bohužel pořád nepravidelně špiním. Jednou je to na začátku platíčka, jindy zase uprostřed. Prostě nečekaně. Předtím jsem užívala Minisiston (vždy s týdenní pauzou) bez jakýkoliv problémů. Důvodem vysazení Minisistonu byl zvýšený tlak, který jsem po kontrolním měření tlakoměrem doma měla v pořádku. Tudíž tlak jsem měla vysoký jen, když jsem šla k panu doktorovi. I tak pan doktor říkal, že Torri je mnohem šetrnější HA než Minisiston. Ale to špinění mě opravdu ničí. Prosím o radu.

Odpověď: Dobrý den, pokud stále nepravidelně špiníte, tak Vám pravděpodobně nová HA nevyhovuje - množství hormonů Vám neudrží cyklus a proto špiníte. Někdy to může takto být v prvních třech měsících užívání nové HA, ale poté by se to mělo upravit. Pokud se tak neděje, nezbývá než změnit preparát za něco jiného. MUDr. Veronika Ťápalová

Inzerce

Existuje nitroděloží tělísko bez vláken?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je u nás k dispozici nitroděložní nehormonální tělísko bez vláken zasahujících do pochvy. Mám po porodu zatím velmi pokleslé pánevní dno a děložní čípek často téměř ve vchodu do pochvy. Obávám se, že vlákna by mohla být velmi snadno vytažena.

Odpověď: Dobrý den, většina hormonálních i hormonálních tělísek se vyrábí s vlákny - bez nich je pak velmi obtížné jeho vytažení. I když mate pokleslé pánevní dno a čípek blízko poševního vchodu, nebojte se, že by se tělísko za vlákna lehce vytáhla. Díky svému tvaru v děloze drží tělísko velmi dobře. MUDr. Veronika Ťápalová

Nemohu nahmatat nitroděložní tělísko

Dobrý den, už rok mám nitroděložní tělísko Jaydess. Dříve jsem si nahmatala drátky, ale přítele drátky při pohlavním styku píchaly, proto jsem šla na zastrižení a dále to nezkoumala. Teď jsem to ale po nějakém čase zkusila a vůbec je nemohu nahmatat. Menstruaci mám jako obvykle, je možné aby se tělísko někam posunulo a nefungovalo? Jsem na dlouhou dobu v zahraničí bez možnosti prohlídky, proto zkouším tuto stránku. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, možná se vlákna přistřihla hodně a ještě se časem zasunula do děložního kanálu. Tělísko tím svoji funkci neztrácí, jen bude pak možná problém s vytažením po třech letech. Ale to musí zhodnotit gynekolog při prohlídce.

Inzerce

Účinnost antikoncepce při nedodržení schématu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bych mohla být těhotná. Prášky (foxinette neo) beru od středy. Předtím jsem měla 14 dní pauzu a prášky nebrala, z důvodu menstruace a díky tomu, že jsem prášky neměla. Jinak ovšem beru prášky pravidelně rok. Ve středu jsem ale měla nechráněný sex. První den poslední menstruace byl 18.11. 

Odpověď dr. Doubkové: Dobrý den, pokud není dodrženo standardní užívání antikoncepce, t.j. 21 dní tabletky a 7 dní pauza, ev. 7 dní placebo tablety, nelze zajistit antikoncepční efekt. Jelikož píšete, že jste antikoncepci začala užívat až po 14 dnech, k otěhotnění mohlo dojít.

Inzerce

Zapomenutá tabletka ve třetím týdnu

Dobrý den, jelikož se dlouhodobě nacházím v zahraničí a nemohu se ke svému gynekologovi dostavit osobně, obracím se na Vás o pomoc ohledně zapomenuté antikoncepční tablety. Je mi 29 let a téměř 13 let beru antikoncepci TRIREGOL 3x21 tablet. Za celou dobu se mi ani jednou nestalo, že bych zapomněla vzít tabletku - až do včerejška. Zapomněla jsem konkrétně 17. tabletu z 21. Dle příbalového letáku jsem si následující ráno vzala tedy tablety dvě, 17. a 18. Mohu se zeptat, jak dál postupovat? Opravdu mám začít brát hned nové platíčko (po skončení toho starého), jak praví příbalový leták? Nebo mám klasicky vysadit na 7 dní a čekat na menstruaci? Co když se nedostaví? S partnerem jsme před zapomenutím pohlavní styk neměli, ani potom, můžu si tedy být alespoň trochu jistá, že ochrana se nějak nezmenšila a těhotná nejsem? Kdybych si chtěla udělat test, v jakém období (s ohledem na jiné braní pilulek) to bude nejlepší? Moc děkuji a budu moc vděčná za rychlou odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, určitě postupujte dle příbalového letáku - od toho jsou příbalové letáky k lékům přiloženy. Co se týče těhotenského testu, pak ten bývá pozitivní vždy cca 14 dní po oplozující souloži. Pokud budete postupovat podle letáku, pak se ochrana určitě nijak nezredukuje. 

Spolehlivost antikoncepce po deseti dnech užívání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dotaz ohledně antikoncepce Bonadea. Začala jsem ji brát 5. den menstruace (před tím jsem žádnou jinou nebrala), s partnerem jsme měli nechráněný sex po užití 10 tabletek, začalo mě taky bolet v podbřišku jako před menstruací, kterou mám mít až za dva týdny. Jaká je pravděpodobnost otěhotnění, nebo se nemusím bát a jsem chráněná? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, je smutné, že si pacientky při začátku užívání antikoncepce evidentně nepřečtou ani jednou pozorně příbalový leták. Pokud byste si jej přečetla, i bez mé rady byste se dozvěděla, že pokud pilulky začnete užívat 2.-5. den menstruačního cyklu, pak se následujících 7 dní ještě musíte chránit jinou antikoncepční metodou. Poté již pouze pilulkami.

Účinnost hormonální antikoncepce po lécích na zástavu krvácení

Dobrý den, s partnerem jsme měli večer přerušovaný pohlavní styk. Bohužel jsem šla do sprchy až ráno, může to mít vliv na riziko otěhotnění? Již dva roky užívám antikoncepci Lindenete, ale minulý měsíc mi asi praskla cysta a spustilo se mi krvácení, které jsem zastavila léky od mého gynekologa. Je zde riziko snížené ochrany? Mám používat postkoitální antikoncepci?

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, asi příliš nerozumím vaší otázce. Pokud užíváte antikoncepci, jste chráněna před otěhotněním a nemusíte tedy ani provozovat přerušovanou soulož. I když jste užívala léky na zástavu krvácení, pokud nadále užíváte pravidelně antikoncepci, tak se otěhotnění bát nemusíte.

 

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Antikoncepce - spolehlivost, vynechání užívání, riziko otěhotnění - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Interakce smecty a daylli
  Dobry vecer..chcem sa opitat. Uzila som smectu (*dovod bolo mi tažko no nevracala som ani nemala prujem.len mi pomaha aby mi nebolo tazko) ..ale pol hodinu nato som uzila antikoncepciu dayllu..mam pokravovat zajtra s dalsou tabletkou z blistra? Iny blister nemam. Len jeden a vcera som zacala uzivat prvy krat antikoncepciu.
  Znizi sa ucinok antikoncepcie? Dakujem
  001alenka   | 29.03.2017 19:32:09
  Reagovat | URL příspěvku
 • nová antikoncepce
  Dobrý den,
  12 let jsem užívala Mirelle bez nějakých větších problému . Poslední rok mi menstruace zcela vymizela což by mi ani nevadilo , ale stalo se mi, že jsem měla uplně suchou sliznici a během styku to vždy hrozně bolelo občas jsem dokonce malinko krvácela. Následně jsem i několik dní cítila podráždění. Lékaři jsem o problému řekla prý to chce změnu antikoncepce dostala jsem tedy yosefinne zpočátku jsem se cítila dobře, ale při 3 platíčku cítim bolest prsou a není to moc příjemné . Je možné , že vedlejší učinky se dostaví až po 2 měsících ? nevim, zda si hned dojít pro novou HA nebo ještě počkat do prosince , kdy mam jít na kontrolu..... mezi 2 a 3 platíčkem jsem si neudělala pauzu nevyhovoval mi termín menstruace je možné , že ta bolest prsou může být i z toho ?
  sosinka1986   | 22.10.2016 14:30:26
  Reagovat | URL příspěvku
 • zapomenutí antikoncepce
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pravidelně užívám antikoncepci Verezana. Antikoncepci beru již 8 let, ale nikdy se mi tohle nestalo. Po 7 denní pauze jsem prášky začala normálně brát ale 7 den jsem zjistila, že jsem zapomněla vzít prášek 6. den. Vzala jsem proto ihned oba, ale již to bylo 24 hodin. Druhý den po 7 denní pauze, co jsem prášky brala jsem měla s přítelem nechráněný sex. Proto se chci zeptat zda bych mohla otěhotnět? Děkuji za odpověď.
  weunka0123   | 01.10.2016 09:43:45
  Reagovat | URL příspěvku
 • Spermicidy
  Dobrý den,ráda bych se informovala o spermicidech,přečetla jsem hromadu diskuzí a recenzí a jdu si pořídit asi tablety.jediné co mě zajímá jestli muž,při použití přípravku,může ejakulovat dovnitř bez vyndání . . děkuji moc za odpověď . .  
  Zuky   | 29.09.2016 21:56:19
  Reagovat | URL příspěvku
 • sex poslední den menstruace
  Dobrý den, chtela bych se zeptat. Pravidelne uzivam antikoncepci softine. Posledni prasek z blistru jsem brala v nedeli 11.9. A dalsi tyden ve stredu dostala menses. Mohu otehotnet pokud jsem posledni den menses tj vcera 18.9. mela nechraneny sex? Dekuji za odpoved.
  MaryRose   | 19.09.2016 15:08:48
  Reagovat | URL příspěvku
 • přechod na jinou antik.
  Dobrý den, brala jsem Sunya, po dobrání posledního plata jsem měla měsíc pauzu, měsíčky se nedostavily-nemívám je už déle jak dva roky a ted jsem si vyzvedla novou antikoncepci Mirelle, ale nevím kdy ji začít užívat když vůbec nemívám měsíčky. Je tedy jendo který den?Nechce se mi čekat čtvrt roku zda se někdy měsíčky objeví či nikoliv. Děkuji za odpověď.
  Lucie Šumperk   | 26.07.2016 16:44:37
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Špinění po sexu

| Glassstar | 20.02.2024, 21:04

Dobrý den,
asi před týdnem jsem měla s přítelem sex. Poté jsem začala lehce špinit a zatím to nepřestává, ale ani se to nijak nestupňuje (že by to přecházelo v menstruaci). Beru HA a menstruaci bych neměla dostat ještě týden. Mám zkusit počkat do menstruace nebo se rovnou objednat na gynekologii? Děkuji mnohokrát za odpověď

Dobrý den,

takto příčinu špinění určit nelze, může se jednat o nějaké podráždění pochvy, nebo hormonální nerovnováhu při užívání antikoncepce, atd. Pokud Vaše potíže přetrvávají, kontaktujte svého gynekologa a domluvte se s ním.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 21.02.2024, 16:25
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×