Inzerce
Inzerce
Inzerce

Cviky k prevenci vzniku otoků a tvorby křečových žil v těhotenství 

Maminka je ve 31. týdnu těhotenství. Trpí otoky nohou. Fyzioterapeutka ji naučí pár cviků, které jsou prevencí vzniku otoků a tvorby křečových žil v těhotenství.

Video s cviky proti otokům a tvorbě křečových žil (nejen) v těhotenství - trombembolická prevence


Jednotlivé cviky proti otokům a křečovým žílám

Cvik 1: Protažení nohou k tělu a od něj

S nádechem přitáhneme špičky co nejvíce to jde a s výdechem krásně protáhneme "do baletky". Snažíme se protáhnout svaly tak, že při přitažení se nám protáhne i zadní strana lýtek. Protáhneme tak i Achilovku, paty nezvedáme. Pohyby provádíme pomylu.

Cvik 2: Protažení nohou? k sobě a od sebe - "mám a nemám Tě rád"

Palečky tlačíme co nejvíc k sobě, uděláme si místo, abychom nohu protáhli v kotnících. Snažíme se co nejvíc to jde. Při těchto cvičeních lze zjistit malé problémy, které člověka trápí a ani o tom neví. Např. u Marcely problémy s kotníkem, které bude řešit s Marcelou po porodu.

Cvik 3: Kroužky

Pokračujeme kroužky, nespěcháme. Začneme každou nohou zvlášť, protože najednou mají tendenci se napodobovat. Procvičíme si klenbu, plosku protáhneme. A oběma směry, napřed doprava a pak doleva. Vystřídáme nohy. Poté zkusíme spojit obě nohy dohromady a kroužit zároveň, opět oběma směry. Opakujeme 6-8x.

Cvik 4: Píďalka

Pokrčíme jednu nohu a uděláme tzv. píďalku. Hodně schováme prsty, posuneme prsty dozadu. Následně je roztáhneme do vějíře. Pak zase přisuneme a posouváme tak nohu dopředu. Zkusíme maximální možný rozsah pohybu. Zpomalíme. Pěkný vějíř a miska, ať protáhneme oteklé prsty. Z důvodu oteklé a ztuhlé nohy nelze u Marcely provést velký vějíř. Vystřídáme nohy. Opakujeme 2-3x.

Na videu spolupracovali:

Mgr. Kamila Vorlová – fyzioterapeutka

Bc. Andrea Blažková, DiS. – natočení a zpracování videa

Richard Martinec – úprava a střih videa

a cvičenka Marcela

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Cviky k prevenci vzniku otoků a tvorby křečových žil - diskuze

Poradna

Dobrý den, paní doktorko,
je mi 30 let, jsem teprve v 7.tt a ráda bych se zeptala, co doporučujete v tomto období horka a sucha, zda se koupat v rybnících? Jak vysoké riziko infekce si ponesu, pokud se budu koupat? Stačí se podívat okem, zda je rybník zelený a jsou v něm sinice nebo nejnebezpečnější "potvůrky" jsou okem neviditelné, takže nemůžu sama posoudit, jestli je rybník čistý? Jedu jako každý rok na týden k rybníku, kde je nejméně vody, co jsem v něm za svůj život zažila. Pak jsem četla o těhotenských tamponech, doporučujete je?
Předem děkuji za Váš čas a odpověď.
Eva

Dobrý den, obecně koupání ve stojatých a nekontrolovaných vodách se v těhotenství nedoporučuje..Obecně se má za to, že nejhorší kvalita vody je právě v rybnících. Velice často se tam totiž najdou sinice i další bakterie. Podmínky, které určují čistotu vody v rybnících, jsou bohužel závislé na počasí atd. a tak vám nejsem schopná zodpovedět, i jaké riziko se jedná, pokud byste se přeci jen v rybníku koupala, pak doporučuji po koupání dezinfekci pochvy ve formě výplachů nebo čípku a také těhotenstké tampony nejsou zřejmě na závadu.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.06.2018, 14:55
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce