Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mola

Je formou tzv. gestační trofoblastické nemoci, která má 4 stádia:

  • První stádium vzniká patologickým oplozením vajíčka. Nejčastěji oplozením prázdného vajíčka nebo normálního vajíčka 2 spermiemi. V dalším vývoji takto oplodněného vajíčka pozorujeme zánik embrya kolem 7.-10. týdne. Klinickým obrazem je většinou nepravidelné krvácení a tento stav je nutné řešit revizí dutiny děložní.
  • Druhé stádium moly vzniká opět patologickým oplozením vajíčka, kde jsou všechny chromozomy otcovského původu. Tento stav má riziko zhoubného zvratu (ve 4-8 % případů), klinický obraz je obdobný jako v předchozím případě - v krvi ženy jsou vysoké hladiny hCG (lidského choriogonadotropinu), ultrazvuk má typický obraz "sněhové bouře". Léčba je stejná, jen je nutné další sledování ženy (rok) s pravidelnou kontrolou hladin hCG 1x měsíčně. Další těhotenství je ženě doporučováno po roce negativních hladin hCG. Je vyšší riziko opakování (1:80).
  • Třetí stádium lze již považovat za nádorové onemocnění a stejně jako stádium čtvrté, kdy jde již o zhoubný nádor, je jako takové léčeno. Suverénní metodou léčby je chemoterapie a prognóza je velmi dobrá, úspěšnost léčby je až 90%. Jedná se o velmi vzácné stavy (1:25 000 těhotenství), ale i na ně je nutné myslet. Léčba těchto stavů se v České republice koncentruje v Praze, v Centru pro trofoblastickou nemoc.
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mola - diskuze

Poradna

Toxoplazmóza

| Luciepet | 03.03.2021, 22:53

Dobrý den. Jsem v 18.týdnu těhotenství, dnes mi po kontrole v poradně, která proběhla bez problémů, sestřička zapsala do průkazky hodnoty krevních odběrů. Pan doktor tyto výsledky nijak nekomentoval a až od sestřičky jsem se dozvěděla, že je vše v pořádku, jen hodnoty u toxoplazmózy jsou hraniční. Vzhledem k tomu, že lékař nic neříkal jsem to vzala pouze jako informaci, ale doma se mi to rozleželo v hlavě a mám veliké obavy. Zapsané hodnoty jsou IgM 0,9 a IgG negativní... mám se obávat? Je nutný kontrolní odběr? Moc děkuji!

Dobrý den, hladina IgM protilátek při prvotní infekci prudce narůstá, hraniční hladiny však mohou přetrvávat i více než 12 měsíců po prodělané infekci. Avšak negativita IgG nás informuje o tom, že infekce toxoplazmózy  v minulosti neproběhla.
Pro posouzení nálezu je doporučeno opakovat vyšetření hladiny protilátek s časovým odstupem 2-3 týdnů mezi jednotlivými odběry. Případně doplnit aviditu (vyjadřuje sílu interakce mezi protilátkami a antigeny, vypovídá o vyzrálosti protilátek, při primární infekci se tvoří nejprve protilátky s nízkou aviditou, která se s časem postupně zvyšuje). Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 15.03.2021, 15:35
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce