Mola

Je formou tzv. gestační trofoblastické nemoci, která má 4 stádia:

  • První stádium vzniká patologickým oplozením vajíčka. Nejčastěji oplozením prázdného vajíčka nebo normálního vajíčka 2 spermiemi. V dalším vývoji takto oplodněného vajíčka pozorujeme zánik embrya kolem 7.-10. týdne. Klinickým obrazem je většinou nepravidelné krvácení a tento stav je nutné řešit revizí dutiny děložní.
  • Druhé stádium moly vzniká opět patologickým oplozením vajíčka, kde jsou všechny chromozomy otcovského původu. Tento stav má riziko zhoubného zvratu (ve 4-8 % případů), klinický obraz je obdobný jako v předchozím případě - v krvi ženy jsou vysoké hladiny hCG (lidského choriogonadotropinu), ultrazvuk má typický obraz "sněhové bouře". Léčba je stejná, jen je nutné další sledování ženy (rok) s pravidelnou kontrolou hladin hCG 1x měsíčně. Další těhotenství je ženě doporučováno po roce negativních hladin hCG. Je vyšší riziko opakování (1:80).
  • Třetí stádium lze již považovat za nádorové onemocnění a stejně jako stádium čtvrté, kdy jde již o zhoubný nádor, je jako takové léčeno. Suverénní metodou léčby je chemoterapie a prognóza je velmi dobrá, úspěšnost léčby je až 90%. Jedná se o velmi vzácné stavy (1:25 000 těhotenství), ale i na ně je nutné myslet. Léčba těchto stavů se v České republice koncentruje v Praze, v Centru pro trofoblastickou nemoc.
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mola - diskuze

Poradna

Nákaza listeríi?

| AlenaGG | 13.05.2018, 08:10

Dobrý den, omlouvám se, vím že na tohle téma už tu pár dotazů je, ale nenašla jsem odpověď na sou otázku. Jsem v 11tt a asi před týdnem jsme si se synem (necelé dva roky) chovali králíka, protože si nebylo kde umýt ruce, důkladně jsem nám je očistila vlhčenými ubrousky(pak jsme konzumovali ovoce umyté z domova). Včera jsem měla střevní a žaludeční potíže, bez teplot, synovi nic neni. Mohlo dojít k nákaze listerií? Nebo je to jen shoda nahod a já zbytečně šílím? Děkuji.

Dobrý den, nákaza listerií touto formou je velmi málo pravděpodobná. Vzhledem k tomu, že nyní opět začíná období střevních viróz, mohlo se jednat spíše o něco takového nebo vám pouze něco nesedlo.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 13.05.2018, 14:49
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce