Mola

Je formou tzv. gestační trofoblastické nemoci, která má 4 stádia:

  • První stádium vzniká patologickým oplozením vajíčka. Nejčastěji oplozením prázdného vajíčka nebo normálního vajíčka 2 spermiemi. V dalším vývoji takto oplodněného vajíčka pozorujeme zánik embrya kolem 7.-10. týdne. Klinickým obrazem je většinou nepravidelné krvácení a tento stav je nutné řešit revizí dutiny děložní.
  • Druhé stádium moly vzniká opět patologickým oplozením vajíčka, kde jsou všechny chromozomy otcovského původu. Tento stav má riziko zhoubného zvratu (ve 4-8 % případů), klinický obraz je obdobný jako v předchozím případě - v krvi ženy jsou vysoké hladiny hCG (lidského choriogonadotropinu), ultrazvuk má typický obraz "sněhové bouře". Léčba je stejná, jen je nutné další sledování ženy (rok) s pravidelnou kontrolou hladin hCG 1x měsíčně. Další těhotenství je ženě doporučováno po roce negativních hladin hCG. Je vyšší riziko opakování (1:80).
  • Třetí stádium lze již považovat za nádorové onemocnění a stejně jako stádium čtvrté, kdy jde již o zhoubný nádor, je jako takové léčeno. Suverénní metodou léčby je chemoterapie a prognóza je velmi dobrá, úspěšnost léčby je až 90%. Jedná se o velmi vzácné stavy (1:25 000 těhotenství), ale i na ně je nutné myslet. Léčba těchto stavů se v České republice koncentruje v Praze, v Centru pro trofoblastickou nemoc.
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mola - diskuze

Poradna

Krvacanie a uterus septum

| Zuzka123 | 16.02.2018, 08:24

Dobry den, momentalne koncim 12 tt od 6 tt krvacam. Zistili mi uterus septum neviem aka dlha je prepažka. A hematom v 6 tt som bola hospitalizovana po tyzdni ma prepustili domov uz som nekrvacala ...za dva dni som zacala znovu krvacat a odvtedy spinim s obcasnym krvacanim...vcera som zacala silno krvacat ale malinke sa stale drzi ..davaju mi ascorutin, dicynon, a duphaston a ked silno krvacam pichnu mi kanavit ...chcem sa spytat z coho mozem tak dlho krvacat? aku mam sancu ze malinke bude v poriadku? A vlastne aka je pricina toho ze stale krvacam? Je to ten hematom alebo to je druha strana maternice? Jeden doktor hematom vidi a druhy zas nie ...
Ďakujem za odpoved

Dobrý den, pokud je v děloze hematom, krvácení či špinění může přetrvávat dlouhou dobu. Spousta žen špiní i z nedostatku gestagenů, což by ale po 12. týdnu, kdy placenta začíná fungovat spolehlivě, mělo pomaličku přecházet. Septum v děloze by nemělo krvácení nijak ovlivňovat.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.02.2018, 08:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce