banner

Je formou tzv. gestační trofoblastické nemoci, která má 4 stádia:

  • První stádium vzniká patologickým oplozením vajíčka. Nejčastěji oplozením prázdného vajíčka nebo normálního vajíčka 2 spermiemi. V dalším vývoji takto oplodněného vajíčka pozorujeme zánik embrya kolem 7.-10. týdne. Klinickým obrazem je většinou nepravidelné krvácení a tento stav je nutné řešit revizí dutiny děložní.
  • Druhé stádium moly vzniká opět patologickým oplozením vajíčka, kde jsou všechny chromozomy otcovského původu. Tento stav má riziko zhoubného zvratu (ve 4-8 % případů), klinický obraz je obdobný jako v předchozím případě - v krvi ženy jsou vysoké hladiny hCG (lidského choriogonadotropinu), ultrazvuk má typický obraz "sněhové bouře". Léčba je stejná, jen je nutné další sledování ženy (rok) s pravidelnou kontrolou hladin hCG 1x měsíčně. Další těhotenství je ženě doporučováno po roce negativních hladin hCG. Je vyšší riziko opakování (1:80).
  • Třetí stádium lze již považovat za nádorové onemocnění a stejně jako stádium čtvrté, kdy jde již o zhoubný nádor, je jako takové léčeno. Suverénní metodou léčby je chemoterapie a prognóza je velmi dobrá, úspěšnost léčby je až 90%. Jedná se o velmi vzácné stavy (1:25 000 těhotenství), ale i na ně je nutné myslet. Léčba těchto stavů se v České republice koncentruje v Praze, v Centru pro trofoblastickou nemoc.
Sdílejte stránku

Poradna

Anembryomola
avatar Bangi150 21. 07. 2019

Dobry den pani doktorko. Prosim poraďte mi. Mě i memu priteli je 42 let. Spolecne mame 4 leteho syna. Ja mam z predchoziho vztahu dalsich 5 deti. Chteli by jsme s pritelem jeste jedno dite. Pred pul rokem jsem otehotnela a skoncilo to anembryomolou. Nyni se situace opakuje. Otehotnet nemam problem ale uz po druhé to konci špatně. V minulich tehotenstvich jsem problem nemela a nikdy nijak nepotracela. Muj gynekolog mi na tuto situaci rekl ze jestli dite chceme at to zkousime dal ze jednou se to povest musi. Nedelal mi zadne vysetreni ani nedoporucil treba nejake leky atd.... Můžete mi pani doktorko poradit jestli mam treba podstoupit nejake vysetreni nebo jestli je nadeje na dalsi tehotenstvi vzhledem k memu veku marna. Bojim se dalsiho zklamání. Moc dekuji.

Dobrý den, myslím, že ve vašich neúspěších hraje s největší pravdepodobností roli věk. Pokud dojde k potratu či zástavě vývoje embrya v 1. trimestru, je to většinou na základě chybné genetické výbavy embrya. Se zvyšujícím se věkem rapidně roste počet geneticky vadných vajíček a potažmo embryí, která z nich vznikají. Je to tedy o náhodě, zda je při ovulaci, která již ve vašem věku také nemusí být každý měsíc, se uvolní kvalitní geneticky zdravé vajíčko. Pokud jste v minulosti problém spotraty neměla, souhlasím s vaším gynekologem, že nemá význam provádět specializovaná vyšetření. Další variantou je podsotupit umělé oplodnění s genetickým vyšetřením embrya či darovanými vajíčky. Je ale otázkou spíše pro vás, zda je nutné při 6 zdravých dětech toto podstupovat. 

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

21 %
6 hlasů

43 %
12 hlasů

18 %
5 hlasů

4 %
1 hlas

7 %
2 hlasy

7 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství