Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mola

Je formou tzv. gestační trofoblastické nemoci, která má 4 stádia:

  • První stádium vzniká patologickým oplozením vajíčka. Nejčastěji oplozením prázdného vajíčka nebo normálního vajíčka 2 spermiemi. V dalším vývoji takto oplodněného vajíčka pozorujeme zánik embrya kolem 7.-10. týdne. Klinickým obrazem je většinou nepravidelné krvácení a tento stav je nutné řešit revizí dutiny děložní.
  • Druhé stádium moly vzniká opět patologickým oplozením vajíčka, kde jsou všechny chromozomy otcovského původu. Tento stav má riziko zhoubného zvratu (ve 4-8 % případů), klinický obraz je obdobný jako v předchozím případě - v krvi ženy jsou vysoké hladiny hCG (lidského choriogonadotropinu), ultrazvuk má typický obraz "sněhové bouře". Léčba je stejná, jen je nutné další sledování ženy (rok) s pravidelnou kontrolou hladin hCG 1x měsíčně. Další těhotenství je ženě doporučováno po roce negativních hladin hCG. Je vyšší riziko opakování (1:80).
  • Třetí stádium lze již považovat za nádorové onemocnění a stejně jako stádium čtvrté, kdy jde již o zhoubný nádor, je jako takové léčeno. Suverénní metodou léčby je chemoterapie a prognóza je velmi dobrá, úspěšnost léčby je až 90%. Jedná se o velmi vzácné stavy (1:25 000 těhotenství), ale i na ně je nutné myslet. Léčba těchto stavů se v České republice koncentruje v Praze, v Centru pro trofoblastickou nemoc.
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mola - diskuze

Poradna

Tvar hlavy plodu

| Katynka81 | 24.11.2019, 20:23

Dobry den,jsem v 28.tt a prave jsem byla na ultrazvuku,kde mi bylo sdeleno,ze dite ma mensi hlavu na obrazovce bylo videt ze hlava je hodne uzka a ovalna namereno bylo BPD 63.0 mm a HC 25.4 mm.Vse ostatni je pry v poradku a v norme.Vaha je 1.058g.Jeste zminuji ze dite je momentalne hlavou nahoru,pry je tam mene mista.Je tedy mozne ze az se dite otoci hlavou dolu,jestli vubec tak se hlava postupne jeste srovna.Je duvod k obavam?Da se s tim neco delat?Moc dekuji za odpoved.
Katka

Dobrý den, pokud na UZ screeningu v I. i II. trimestru bylo vše v pořádku, pak zřejmě není duvod k obavám. Užší hlavička může být a nemusí nic znamenat, jedná se pravděpoodbně o vrozený tvar hlavy. Pokud je miminko koncem pánevním, někdy se při měření hlava do příslušné roviny i obtížne nastavuje a čísla jsou trochu zkreslená. Jinak obecně poloha v 28. týdnu nic neznamená. Pokud má dítě normální množství plodové vody, pak se většinou koncem těhotenství přetočí.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 25.11.2019, 14:18
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce