Mola

Je formou tzv. gestační trofoblastické nemoci, která má 4 stádia:

  • První stádium vzniká patologickým oplozením vajíčka. Nejčastěji oplozením prázdného vajíčka nebo normálního vajíčka 2 spermiemi. V dalším vývoji takto oplodněného vajíčka pozorujeme zánik embrya kolem 7.-10. týdne. Klinickým obrazem je většinou nepravidelné krvácení a tento stav je nutné řešit revizí dutiny děložní.
  • Druhé stádium moly vzniká opět patologickým oplozením vajíčka, kde jsou všechny chromozomy otcovského původu. Tento stav má riziko zhoubného zvratu (ve 4-8 % případů), klinický obraz je obdobný jako v předchozím případě - v krvi ženy jsou vysoké hladiny hCG (lidského choriogonadotropinu), ultrazvuk má typický obraz "sněhové bouře". Léčba je stejná, jen je nutné další sledování ženy (rok) s pravidelnou kontrolou hladin hCG 1x měsíčně. Další těhotenství je ženě doporučováno po roce negativních hladin hCG. Je vyšší riziko opakování (1:80).
  • Třetí stádium lze již považovat za nádorové onemocnění a stejně jako stádium čtvrté, kdy jde již o zhoubný nádor, je jako takové léčeno. Suverénní metodou léčby je chemoterapie a prognóza je velmi dobrá, úspěšnost léčby je až 90%. Jedná se o velmi vzácné stavy (1:25 000 těhotenství), ale i na ně je nutné myslet. Léčba těchto stavů se v České republice koncentruje v Praze, v Centru pro trofoblastickou nemoc.
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mola - diskuze

Poradna

Těhotenství a rentgen

| Sonawise | 14.04.2019, 18:36

Dobrý den, mám strašný strach a potřebovala bych Vaší řadu.
Jsem ve 26. týdnu těhotenství a před pár dny jsem byla se svým pejskem u veterináře a vstoupila jsem do jedné malé místnosti, kde zrovna dělali rentgen jinému psovi, já to však nevěděla. Stála jsem kousek od něj bokem k němu. Neměla jsem na sobě
žádné ochranné pomůcky, vzhledem k tomu, že jsem šla se svým pejskem pouze na ultrazvuk. Nemohlo to nějak ohrozit moje miminko? Mám hrozný strach. Předem moc děkuji za odpověď.
Soňa

Dobrý den, jednorázová expozice RTG záření ve 26. týdnu těhotenství určitě plod nijak nepoškodila. Je to příliš mladá dávka, navíc plod má v tomto týdnu již vývoj ukončen.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 15.04.2019, 07:44
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce