Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mola

Je formou tzv. gestační trofoblastické nemoci, která má 4 stádia:

  • První stádium vzniká patologickým oplozením vajíčka. Nejčastěji oplozením prázdného vajíčka nebo normálního vajíčka 2 spermiemi. V dalším vývoji takto oplodněného vajíčka pozorujeme zánik embrya kolem 7.-10. týdne. Klinickým obrazem je většinou nepravidelné krvácení a tento stav je nutné řešit revizí dutiny děložní.
  • Druhé stádium moly vzniká opět patologickým oplozením vajíčka, kde jsou všechny chromozomy otcovského původu. Tento stav má riziko zhoubného zvratu (ve 4-8 % případů), klinický obraz je obdobný jako v předchozím případě - v krvi ženy jsou vysoké hladiny hCG (lidského choriogonadotropinu), ultrazvuk má typický obraz "sněhové bouře". Léčba je stejná, jen je nutné další sledování ženy (rok) s pravidelnou kontrolou hladin hCG 1x měsíčně. Další těhotenství je ženě doporučováno po roce negativních hladin hCG. Je vyšší riziko opakování (1:80).
  • Třetí stádium lze již považovat za nádorové onemocnění a stejně jako stádium čtvrté, kdy jde již o zhoubný nádor, je jako takové léčeno. Suverénní metodou léčby je chemoterapie a prognóza je velmi dobrá, úspěšnost léčby je až 90%. Jedná se o velmi vzácné stavy (1:25 000 těhotenství), ale i na ně je nutné myslet. Léčba těchto stavů se v České republice koncentruje v Praze, v Centru pro trofoblastickou nemoc.
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mola - diskuze

Poradna

Hnědé špinění

| Radinne | 14.08.2020, 18:34

Dobrý den, utvořil se mi hematom, měla jsem velké krvácení a byla jsem v nemocnici v 11tt. Od té doby mám neustále hnědé špinění, nyní jsem ve 14tt. Na ultrazvuku je hematom stále patrný, ale prý je mimo placentu. Mám se obávat nějakých komplikací? Jsem z toho již nervózní a paní dr má dovolenou.
Děkuji předem za odpověď,
Radka

Dobrý den, pokud byl na ultrazvuku patrný hematom (kdekoliv v okolí plodu), bude velmi pravděpodobně docházet k jeho postupnému odlučování (= špinění až slabé krvácení z pochvy) nebo se může i vstřebat. Krvácení a hematom jsou vždy komplikovaným stavem a je potřeba brát na zřetel jeho rizikovost. Někdy se stane, že krvácení ustane a už se během těhotenství nevrátí a těhotenství probíhá bez komplikací, jindy může krvácení provázet celé těhotenství, a nebo dojde k potratu. Pokud byste začala krvácet jasnou krví, vyhledejte lékaře. 

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 14.08.2020, 19:31
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce