Inzerce
Inzerce
Inzerce

Bolest břicha v těhotenství

Co všechno může v těhotenství signalizovat bolest?

Ve zkratce pro tatínky

 1. Hrozící potrat
 2. Počínající potrat
 3. Probíhající potrat
 4. Zamlklý potrat
 5. Mimoděložní těhotenství
 6. Předčasné odloučení normálně uloženého lůžka
 7. Počínající porod nebo hrozící předčasný porod
 8. Bolesti pánve
 9. Bolesti neporodnického původu

1. Hrozící potrat

Jedná se o stav, kdy dochází k částečnému odloučení plodového vejce, ale plod zůstává vitální (tj. živý).Velice často vzniká krevní výron (hematom) pod placentou. Bývá doprovázen slabým krvácením nebo špiněním (odchod menšího množství tmavší krve) a někdy i pobolíváním podbřišku. Nedochází ale ke zkracování a otevírání čípku děložního. Vždy je vhodná návštěva lékaře, který přesně určí (zejména na základě ultrazvukového vyšetření) závažnost stavu a navrhne léčbu. Základem terapie je klidový režim (doma nebo v nemocnici) a podávání hormonálních přípravků k podpoře časného těhotenství, popř. léků zpevňujících drobné cévy. Nutnost hospitalizace se řídí rozsahem krevního výronu, závažností anamnézy pacientky (opakované potraty apod.). Zohledňuje se také přání ženy. Délka hospitalizace se odvíjí od závažnosti vstupního nálezu a jeho změnách (v optimálním případě a nejčastěji dochází k ústupu potíží ).

2. Počínající potrat

Nastává tehdy, kdy odloučení plodového vejce je tak rozsáhlé, že už nelze ovlivnit. Je provázen zkracováním o otevíráním hrdla děložního. Počínající potrat je vždy doprovázen bolestmi v podbřišku s krvácením a přechází do potratu probíhajícího.

3. Probíhající potrat

Je stav, při němž je plodové vejce vypuzeno z dělohy v celku (úplný potrat) nebo jen jeho část (neúplný potrat). Většinou se jedná o druhou variantu. V tomto případě zůstávají části plodového vejce v děloze a představují riziko prodlouženého a silného krvácení či zánětu v oblasti dělohy. Proto je třeba za této situace provést vyčištění dutiny děložní kyretáží v celkové narkóze. Výkon trvá asi 20 minut, hospitalizace je většinou jednodenní. Bolesti v případě probíhajícího potratu jsou přítomné vždy a bývají výrazné (jsou lokalizované v podbřišku).

4. Zamlklý potrat

Specifickým typem potratu je tzv. zamlklý potrat - v tomto případě dojde po určité době vývoje plodu (či zárodku) k jeho zástavě, odúmrti. Za této situace nemá těhotná většinou žádné potíže, ty přicházejí až po často až několikatýdenní době, kdy se organizmus začne snažit o separaci (oddělení) a vypuzení obsahu dělohy. Dochází tak opět ke krvácení (tmavá krev) a někdy bolestem.

5. Mimoděložní těhotenství

Vzniká tehdy, dojde -li k uhnízdění oplozeného vejce jinde než v dutině děložní (nejčastěji ve vejcovodu). Plodové vejce se při zanořování chová agresivně a může tak dojít ke krvácení a ohrožení života matky. Krvácení může být pozvolné s pobolíváním podbřišku nebo vzniká náhle s prudkou bolestivostí a kolapsovým stavem (při prasknutí mimoděložního těhotenství). Krvácení bývá z velké části do dutiny břišní, ale žena zpravidla lehce krvácí i navenek z rodidel. Diagnóza je stanovena na základě anamnézy, příznaků, objektivního, ultrazvukového vyšetření a vyšetření hormonálních hladin. Při podezření na mimoděložní těhotenství se provádí diagnostická laparoskopie. Výkon se řídí nálezem v břišní dutině (odstranění zničeného vejcovodu apod.)

6. Předčasné odloučení normálně uloženého lůžka

Dochází k němu asi v 0,5-1,0 % případů, v drtivé většině v posledních třech měsících těhotenství (vyšší riziko je u žen s vysokým tlakem - hypertenze, preeklampsie, při placentární nedostatečnosti, děložních anomáliích, po úrazech břicha ...). Jde o situaci, kdy dochází k narušení cév mezi placentou a stěnou děložní, dochází k tvorbě krevního výronu a omezení funkční části placenty. Předčasné odloučení placenty může být doprovázeno silným krvácením (jasná krev) a bývá výrazná nepolevující bolest dělohy, jejíž svalovina se prudce stáhne. V některých případech ale nemusí ke krvácení zevně dojít (např. při utlačení hematomu hlavičkou plodu ). Pokud dojde k tomuto stavu, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc v porodnici z důvodu ohrožení života plodu i matky. Diagnostika je založena na objektivním vyšetření doplněném ultrazvukem. Jedná-li se o předčasné odloučení placenty je nutno těhotenství neprodleně ukončit císařským řezem.

7. Počínající porod nebo hrozící předčasný porod

Je charakterizován kontrakční činností dělohy (bolesti celé dělohy nebo pouze v podbřišku podobné menstruačním bolestem). Po 36. týdnu těhotenství se objevují takzvané poslíčky - tj. vzrůstající děložní aktivita, která je bez výrazných změn na porodních cestách a nevede přímo k porodu. Pro vlastní počátek porodu je typická pravidelná aktivita dělohy ve 3-5 minutových intervalech, jež nepolevuje (jako tomu je v případě poslíčků např. po pobytu v teplé sprše). Často se přidává špinění z otevírajících se porodních cest nebo odtok plodové vody.

8. Bolesti pánve

Následkem působení některých hormonů je rozvolňování vazivových spojů v pánevním pletenci. Původně bylo smyslem rozšíření tvrdých porodních cest a usnadnění porodu. V dnešní době je nejčastějším projevem těchto změn bolestivost pánevní spony - zejména při vstávání z postele, pohybu - a typická „kachní" chůze. Pokud jsou potíže výrazné, dají se částečně ovlivnit kalciovými preparáty, popř. speciálními bandážemi (pásy) nebo analgetiky.

9. Bolesti neporodnického původu

Další skupinou bolestí břicha v těhotenství jsou mimogynekologické a mimoporodnické příčiny. Nejčastěji se jedná o chirurgická onemocnění typu zánětu přívěsku slepého střeva (apendixu), zauzlení střev, zánětu žlučníku nebo slinivky břišní. Diagnostika těchto onemocnění v těhotenství je složitější (zejména v případě zánětu apendixu). Proto je třeba příznaky mezi něž patří i bolestivost břicha (různá lokalizace dle postiženého orgánu a týdne gravidity) nepodceňovat. Kromě bolestí se v těchto případech přidávají i další potíže - zvracení, nevolnosti, průjem... Diagnostika a léčba je společnou záležitostí gynekologa a chirurga.
Častým onemocněním v těhotenství jsou záněty močového ústrojí, k nimž má každá žena v graviditě větší sklony (omezená pohyblivost močovodů a jejich útlak dělohou vede k městnání moči). Příznaky jsou pálení a řezání při močení, teplota, bolestivost zad v bederní oblasti (při postižení ledvin) a teplota. Léčba je antibiotická za hospitalizace nebo ambulantně (podle závažnosti stavu).

Ve zkratce pro tatínky

Bolesti břicha mohou být v těhotenství jak gynekologického rázu, tedy související s těhotenstvím, tak neporodnického původu. Zjištění příčiny a léčba je tedy většinou společným dílem gynekologa s chirurgem. Může se jednat o situace od počínajícího přes probíhající potrat až po mimoděložní těhotenství, což je také závažný stav, u kterého je nutný neprodlený lékařský zásah. Nebo také zánět slepého střeva, v těhotenství hůře rozpoznatelný, zánět žlučníku, slinivky, močových cest a další. JM

Autor: MUDr. Radan Doubek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Radan Doubek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Bolest břicha v těhotenství - diskuze

 • Bolest břicha v třetím měsíci těhotenství
  Po 13 týdnech těhotenství zažívám spoustu nových nepříjemnách pocitů. I když je v tomto období určitý stupeň břišních potíží běžný vzhledem k mnoha změnám, tedy alespoň dle googlu. Po přečtení člábku ***** mám popravdě obavi. Mám zavolat nebo navštívit svého lékaře?Nebo je normální, že mám neustále bolest v oblasti břicha? Bolest se dá vydržet, ale stále neustupuje, už mě bolí břicho přes 2 týdny ***** odkaz smazán adminem
  majpolakova   | 17.02.2023 11:12:42
  Reagovat | URL příspěvku
 • Bolest břicha v 18 tt
  Ahoj, je normální že mě neustále bolí v podbřišku? Jsem v 18 tt a od začátku je to jak těsně před menses. Není to velká bolest, ani ostrá pichlavá, ale neustálá. Je to normální? Mám to říct doktorce? Koukala jsem sem ***** a trochu se bojím, uvádí tam pár důvodů co to může být ***** odkaz smazán adminem
  tereza1234890   | 17.02.2023 11:12:14
  Reagovat | URL příspěvku
 • sileny bolesti jsme mela pri zacatku prvniho tehu,kdy jsme myslela,ze ma nastouit menzes a ono ne.ten meic byl hrizny,nez se to nejak srovnalo.
  Andrea81   | 16.09.2011 16:19:33 | Reakcí: 2, poslední: 18.09.2011 21:51:00
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   ja taky mela strasny bolesti a rikala si,herdek,at uz se t qamenzes spusti a to sileny pnuti se sklidni.
   miminkomalina   | 18.09.2011 20:30:31
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    a ono furt nic a furt nic,co?a nakonec se z toho vyklubal clovicek,co o sbe daval vedet.
    Andrea81   | 18.09.2011 21:51:00
    Reagovat | URL příspěvku
 • mě první tři měsíce strašně bolely prsa, taky mě pobolívalo bříško, jak se rozvolňovaly vazy a nakonec mě bolely třísla, ale všechno se dalo zvládnout    
  kacato   | 10.09.2011 10:34:00 | Reakcí: 4, poslední: 18.09.2011 21:30:16
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   tak prsa mě taky strašně bolely,a pak stydká kost
   Zuzbr   | 16.09.2011 06:54:30
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    mě ty prsa bolely tak, že se nedalo spát skoro ani na boku.
    kacato   | 16.09.2011 08:04:51
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     já jsem měla problém s prsama až po poporodu, když se nalily mlíkem, to jsem taky 1-2.měsíce nemohla spát na boku
     stoparka   | 18.09.2011 21:30:16
     Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ano. Měla jsem to úplně stejně. Ta prsa bolela naprosto šíleně. Musela jsem si koupit sportovní podprsenku bezešvou a v té jsem i spala, protože při sebemenším pohybu jsem trpěla. A pak ke konci těhotenství stydká kost. Ale přežila jsem to a při druhém těhotenství už se to v takové míře neopakovalo. Naštěstí :))
   nadule1   | 17.09.2011 19:02:54
   Reagovat | URL příspěvku
 • těhotenství není nemoc
  to znamená, že žádná opravdu velká bolest NENÍ normální. Máte-li pochybnosti, jeďte do porodnice. Pár kyselých pohledů označujících vás za hiásterku je opravdu nic v porovnání případného zachránění vznikajícího života!!
  Dejmalka   | 05.09.2011 14:45:40 | Reakcí: 2, poslední: 17.09.2011 19:05:42
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: těhotenství není nemoc
        
   Zuzbr   | 08.09.2011 13:04:06
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: těhotenství není nemoc
   Máš naprostou pravdu.

   Mně se vždycky líbilo, že se mě gynekolog ptal a i dopředu mi říkal, co mě může pobolívat, ale jak rozhodně ta bolest nesmí vypadat. A dal mi na sebe mobilní číslo, abych mohla kdykoliv zavolat a konzultovat. To člověka hodně uklidní. A nikdy jsem tu možnosti ani nevyužila.
   nadule1   | 17.09.2011 19:05:42
   Reagovat | URL příspěvku
 • já jsem měla problém zejm. na začátku - bolelo mně břicho - bylo to způsobeno rozpínající se dělohou; v ruhém a třetím trimestru to nějak přestalo, ale zase jsem měla problém s pánví - prý je to způsobeno přípravou porodních cest a hlavně zad - ale na to mi pomohlo pletí na zahradě - v předklonu se prý břicho vyvěsí a odlehčí to unaveným zádovým svalům. Nevím, co je na tom pravdy, ale pletí pomáhalo
  stoparka   | 30.08.2011 15:41:20 | Reakcí: 3, poslední: 14.09.2011 07:48:46
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   a boli te panev jeste ted?segre dva roky po porodu pri menzes to boli stejne jako v tehu.je to des.tak z toh mam taky strach
   Andrea81   | 08.09.2011 13:21:35
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    teď je to celkem v poho; malému je 9měsíců. Zatím jsem měla jenom jednu mezes před 2 měsící a to byla teda síla.
    stoparka   | 13.09.2011 20:56:39
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     tak ja ji dostala driv,protoze jsem prestala kojit.ne teda ze bych chtela.
     Andrea81   | 14.09.2011 07:48:46
     Reagovat | URL příspěvku
 • uz v druhem trimestru mne trapily ruzne bolesti zad,prsou a kloubu.jsem se bala,jak to vydrzim do konce seleho tehotenstvi.
  miminkomalina   | 27.08.2011 17:12:43 | Reakcí: 9, poslední: 15.09.2011 20:36:10
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   to trapi asi kazdou z nas.horsi jsou ty jine komplikace jako jsou vyse popsane,
   Andrea81   | 02.09.2011 11:00:09
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    No to urcite.Budme rady jen za ty drobnosti,ktere zuzuji asi kazde tehotenstvi,My to preci vydrzime,ze?
    miminkomalina   | 02.09.2011 11:41:35
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     no jasne,tohle vsechno se da,pro me byly nejhorsi fakt ty kontrakce a pak porod hlavicky.
     Andrea81   | 02.09.2011 14:50:10
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      Me taky neboleo to tlaceni treba,ale strasne me boleo v zadech a pak ty kontrakce.A to tlaceni byla ohromna uleva.
      miminkomalina   | 03.09.2011 12:52:08
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
       RE:
       doufam,ze tentokrat ucitim,kdy mam tlacit a porod bude rychlejsi.
       Andrea81   | 13.09.2011 15:41:32
       Reagovat | URL příspěvku
       • \
        RE:
        A ted podruhe to risknes uz bez epiduralu?Myslis,ze to bude ok?
        miminkomalina   | 14.09.2011 12:06:19
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
         RE:
         zatim se psychicky pripravuju na to,ze to bude bez.otazkou je,az nastanou zase ty sileny blesti,jaky budu hrdina.
         Andrea81   | 14.09.2011 12:17:24
         Reagovat | URL příspěvku
 • kdyz si vzpomenu na bolesti panve ke konci tehotenstvi a na bolest stydke kosti,kdy jsme nemohla udelat ani krok,bylo to desne--
  jujiko   | 13.08.2011 14:31:58 | Reakcí: 10, poslední: 12.09.2011 20:02:04
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Take jsem mela strasne bolesti kycli a stydke spony,nekdy jsme nemohla ani vstat,brecela jsem bolesti a bohuzel dle lekare s tim neslo nic udelat.Ale vydrzet s eto muselo,aby clovek do sebe nerval nejake prasky.
   miminkomalina   | 27.08.2011 17:13:40
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    no musi se to vydrzet pro ty nase milacky.ale bolest je to strasna....
    jujiko   | 30.08.2011 18:19:03
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     Videla jsem ted film Orgasmicky porod a nevim nevim teda.Tam to popisujou jako to nejuzasnejsi na svete a rodit by mohly obden 
     miminkomalina   | 01.09.2011 08:11:37
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      musela jsme si najit o co jde a jen jsem cetla ty komentare a stacilo mi.tohle bych asi nezvladla shlednout..
      jujiko   | 01.09.2011 14:15:26
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
       RE:
       Me to doporucila kamaradka,jinak bych to sama nevyhledavala.Ted si doma delame legraci,ze budeme priste rodit taky na terase.To budou sousedi koukat 
       miminkomalina   | 02.09.2011 11:30:17
       Reagovat | URL příspěvku
       • \
        RE:
        no to asi jo,nebo by vamnaopak mohli prijit asistovat :-D
        jujiko   | 02.09.2011 15:15:20
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
         RE:
         Brr,nestras.Aby me tu videla cela bytovka treba,to by bylo radosti.
         miminkomalina   | 03.09.2011 12:59:22
         Reagovat | URL příspěvku
         • \
          RE:
          no proc ne?bys dala novou osvetu.by na tebe zavolali policajty,ze tam delate verejne sprostarny mozna :-D
          jujiko   | 11.09.2011 17:11:45
          Reagovat | URL příspěvku
          • \
           RE:
           Jezis no to je tema.No to by na me asi zavolali.hlavne ti chudaci duchodci nad nama,kdyby se naklonili z balkonu.
           miminkomalina   | 11.09.2011 17:28:28
           Reagovat | URL příspěvku
 • Je to asi tak týden co mě začla dost brát záda dole u kostrče, nebo to spíš jsou kyčelní klouby já vlastně něvim, kde mě to přesně rýpe :-(
  Asi bych potřebovala celý zadek namazat Voltarenem :-)))))))
  Marie.K   | 29.07.2011 22:56:56 | Reakcí: 1, poslední: 29.07.2011 22:58:22
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ještě jsem teda na to nic moc nezkusila, teplá koupel nepomáhá, tak asi budu muset zkusit nějakou tu masáž :-(
   Marie.K   | 29.07.2011 22:58:22
   Reagovat | URL příspěvku
 • Bolesti pánve
  Au au au, musím říct, že tyto bolesti mě trápí od 28.týdne, je to nepříjemné, ale moc a hlavně okamžitě mi pomáhá masáž, kterou nám ukazovali lékaři v předporodním kurzu.. to je úleva.. s tím mám ještě spojenou bolest stydké spony, která byla nesnesitelná a omezovala mě úplně v chůzi, teď už je to lepší, tak věřím, že do porodu už se nevrátí

  Evis 84   | 22.06.2011 13:04:36
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Samovolný potrat?

| Renčulína | 21.11.2023, 00:41

Dobrý den,
předem se chci omluvit za přidání nevhodného fota. Doufám, že po Vaší odpovědi budu o něco moudřejší. Dle těhotenského testu mám potvrzené těhotenství. Dnes mi můj menstruační kalendář hlásí, že jsem 7+0d. Před kontrolou udělaný digitální test, kde podle manuálu cca 4-5 týden. Ve čtvrtek 16.11. jsem byla na kontrole, bez bolestí, vše probíhalo v pořádku. Jen do doby, kdy mi bylo řečeno, že nic nevidí. Prý to může být mladší nebo mimoděložní. Že si příroda rozhodne sama a že další týden už bude rozhodující. Mimoděložní těhotenství jsem si prodělala před dvěma lety, kdy mi byl vzatý vejcovod od té doby se nám s partnerem nepodařilo otěhotnět. Po návštěvě gynekologa jsem začala mírně špinit, ale v pátek jsem začala krvácet i se sraženinami. Opět žádné křeče ani bolest spodku. O víkendu ze mě vypadlo něco, co nedokážu definovat. Ráda bych znala Váš názor a pohled na věc, zda se může jednat o samovolný potrat. Ještě dnes mírně krvácím bez bolestí a v pátek jdu na kontrolu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že na ultrazvuku bych si takto dle fotky tipnula, že vidím počínající gestační váček, tak vzhledem k Vaším potížím bych to teď považovala nejspíše za samovolný potrat. Nicméně pokud bylo vysloveno podezření na mimoděložní těhotenství, tak je vhodné dosledovat dynamiku hCG. I při mimoděložním těhotenství může být v děloze patrná struktura připomínající gest. váček, nicméně v tom případě se nazývá pseudogestační váček.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 21.11.2023, 18:04
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×