Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mimoděložní těhotenství

 1. Co je mimoděložní těhotenství?
 2. Příznaky mimoděložního těhotenství
 3. Co dělat při mimoděložním těhotenství?
 4. Léčba mimoděložního těhotenství
 5. Vaše dotazy

1. Co je mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství je nejčastější náhlou příhodou břišní v gynekologii. V principu jde o to, že se vajíčko oplozené spermií uhnízdí k dalšímu vývoji jinde než v děloze. Nejčastěji ve vejcovodu, ale i v hrdle dělohy, v děložním rohu, na vaječníku, na pobřišnici. Tato místa jsou pro další vývoj vajíčka nevhodná, a proto dochází dříve nebo později k zániku těhotenství často i za současného ohrožení zdraví ženy.

 

 

2. Příznaky mimoděložního těhotenství jsou:

 • vynechání menstruace
 • nepravidelné krvácení
 • bolesti v podbřišku
 • někdy obraz náhlé příhody břišní s bouřlivými příznaky jako velká bolest břicha a stav porušeného vědomí

3. Co dělat při mimoděložním těhotenství?

Je vždy nutné vyhledat lékaře, který dalšími vyšetřeními, jako jsou ultrazvuk a krevní testy, nález ozřejmí a současně zajistí další léčbu.

4. Léčba mimoděložního těhotenství

je chirurgická, záleží na každém jednotlivém případu - celkově je vždy snaha o co nejšetrnější řešení. Proto se většinou volí laparoskopie, při které se mimoděložní těhotenství odstraní. Při velkém poškození vejcovodu je i ten možno laparoskopicky odstranit. Vzácně (1:30 000 případů) se může vyskytnout současně nitroděložní i mimoděložní těhotenství. Tato situace vyžaduje individuální řešení dle daných okolností případu.

Přečtěte si příběh o mimoděložním těhotenství od Berušky.

Inzerce

5. Vaše dotazy

Bolest na počátku těhotenství

Z vyšetření krve mi bylo zjištěno počáteční stadium těhotenství, občas cítím velmi mírný tlak v podbřišku, je to normální, nebo bych se měla bát?

Odpověď: Tlak v podbřišku je na počátku těhotenství zcela normální. Děloha roste, je zvětšená a pod hormonálním vlivem. Je jenom důležité, aby Váš lékař lokalizoval těhotenství a ujistil se, že je v děloze, což ale nejde hned na počátku těhotenství (ale až okolo 5. týdne těhotenství). Pokud jste ale v péči gynekologa, nemáte se čeho obávat. Odpovídal: Dr. Račanská

Může se vyskytnout mimoděložní těhotenství podruhé?

Prosím, jestli máte nějaké informace o mimoděložním těhotenství, jak často se může objevit? A když jsem ho už měla, můžu ho mít znovu?

Inzerce

Odpověď: Mimoděložní těhotenství je těhotenství, které se neuchytí a nevyvíjí v dutině děložní, ale mimo ni. Mimoděložní těhotenství představuje asi 2 % z celkového počtu všech těhotenství. 95 % mimoděložních těhotenství se vyvíjí ve vejcovodu (tubární gravidita). V případě, že jste již jedno mimoděložní těhotenství měla a byl Vám odstraněn vejcovod, můžete mít znovu mimoděložní těhotenství v druhém vejcovodu a nebo v jiné spíše raritní lokalitě (vaječník, peritoneum...), ale samozřejmě je pravděpodobnější, že se těhotenství bude vyvíjet normálně - v děloze. Určitě byste měla po zjištění těhotenství (pozitivní těhotenský test), navštívit včas svého gynekologa, aby ověřil, zda se těhotenství vyvíjí ve správné lokalizaci. Odpovídal: Dr. Račanská

Obavy z dalšího mimoděložního těhotenství

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Prodělala jsem jedno mimoděložní těhotenství. Byl mi laparoskopicky odstraněn vejcovod. Poté jsem měla jednou nevydařené IVF a bohužel nám nezbylo žádné embryo na zamražení. Nechala jsem si tedy vyšetřit druhý vejcovod pomocí kontrastní látky a ultrazvuku. Lékař konstatoval, že průchodnost nebyla prokázaná. Na dotaz jestli si teda mám nechat vejcovod odstranit, řekl, že neví, jestli je na 100% neprůchozí či poškozený. Na otázku zda se tedy máme při pohlavním styku chránit, odpověděl, že by to nějak neřešil a nechránil se. Tak já tedy nevím, co dělat. Mám obavy z dalšího mimoděložního těhotenství. Máme v plánu další IVF, ale pokud by byla jen jedna malinká šance na přirozené otěhotnění, nechci o ni přijít. Stimulaci na IVF jsem snášela dost špatně jak fyzicky tak i psychicky. Myslíte si, že bych se měla nechat vyšetřit podrobněji laparoskopií? Nechat vejcovod odstranit? A dělá se ještě profuk vejcovodů? Předem děkuji za odpověď. 

Inzerce

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, podle UZ se opravdu nedá 100% říci, zda je vejcovod průchodný či nikoliv. Toto se dá zjistit jen při laparoskopii, kdy se do vejcovodu vstříkne kontrastní látka. Pokud by byl vejcovod neprůchodný či omezeně průchodný, pak samozřejmě hrozí mimoděložní těhotenství i na druhé straně. Takže bych osobně doporučovala diagnostickou laparoskopii a pokud by se preoperačně ukázal vejcovod jako neprůchodný, pak je určitě dobré jej rovnou odstranit. Profukování vejcovodu se v dnešní době již příliš neprovádí.

 
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mimoděložní těhotenství - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • mimoděložní těhotenství
  Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat už 3 týdny mám bolesti kolem vaječníku,vystřeluje k pupíku a do třísel,pánve a mám lehké píchání v pravém vaječníku.Minulý týden jsem zjistila podle testu clear blue,že jsem těhotná víc jak tři týdny.Jakmile se trošku pohnu táhne mě to dole na levé straně a píchá jakoby mě bolelo břišní svalstvo.Včera jsem odpoledne měla nepříjemnou bolest žaludku a udělalo se mi špatně.Mám pocity na omdlení. Myslíte,že by se mohlo jednat o mimoděložní těhotenství? Děkuji
  Helouš   | 01.05.2015 08:54:46
  Reagovat | URL příspěvku
 • Mimoděložní těhotenství
  Dobrý den,
  Mám dotaz. Minulí měsíc jsem měla měsíčky vynechávaný půl dne hodně pak jsem jen špinila a tak pořád dokola.Mám bolesti v pod bříšku křečovité a pak se to zklidní a pobolívá méně ale v kuse trvá to tak pomalu tři týdny. Bojím se jestli to nemůže být mimoděložní těhotenství nebo něco jiného.Máte někdo zkušenost ? :(
  Evuše   | 14.02.2015 00:01:48
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den, vysadila jsem antikoncepci, že se pokusíme o mimi.
  Ale ani po měsíci jsem nedostala menstruaci, minulou neděli jsem měla jakýsi záchvat bolesti v břiše, nafouklé břicho a šílená bolest, a celý tento týden mě pobolívá v podbřišku, myslela jsem , že prostě příjde ta menstruace(během braní antikoncepce vymizela)ale dnes jsem si udělal těhot.test a vyšel pozitivně.Může se jednat o mimoděložní těhotenství, kvůli té bolesti? nebo je to normální? díky
  Ffffound   | 16.11.2014 20:22:09 | Reakcí: 1, poslední: 18.11.2014 07:20:33
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Dobrý den, na počátku gravidity je normální, že pobolívá podbřišek, ale samozřejmě to může být i mimoděložní těhotenství, to se nedá vyloučit. Takže pokud by se bolesti zhoršovaly, tak zajděte na gynekologii ihned, jinak ideálně tak za týden či dva. Nyní bude totiž pravděpodobně i těhotenství probíhající uvnitř dělohy ještě hodně malé a nebude možná zřetelně vidět na ultrazvuku.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 18.11.2014 07:20:33
   Reagovat | URL příspěvku
 • MARIANA CIFROVA
  ZDRVIM VAS Z DOMAZLIC JMENUJI SE MARIJANA CIFROVA A JEMY36 byla jsem taky tehotna momodelozne a jsem perovana od zhora as dolu takze kolikrat se podivam na jizvu tak se my chce plakat ale delam co se da abych se nezhroutila abyla jsem ve4mnecici a tady v DOAMZLICKE NEMOCNICI mne nechaly vikrvacet a pak moji mamonce rekly ze prej nemaji takove pristroje jak v PLZNY tak mne eskortovamy z vrtulnikem do PLZNE a byla jsem 2 apulmnesice na ARO po 2a pul mnesice jsem se zbudila je to smutne us jetomu 11let v roce1992 se myto stalo a nedavno jsem mnela cisty na vajesniku a jedna my praskla a tak jsem byla na operaci a tedkom se my obevilo za DELOHOU TEKUTINU mam PRAVEM OVARIUM 25KRAT16MM, A LEVEM OVARIUM37KRAT21MM ZA DELOHOU DEPO TEKUTINY 35KRAT51MMa delaly my tedkom SONO) vag sondou kanalHRDLA DEL.bpn DELOHA v AVF 65krat37MM ve fondu myom uzel cc220mm)ENDOMETRIUM višky5MM tak takle to ma ja MOC PROSIM O DOTAS JAKEJ KOLIV DEKUJI PREDEM A PREJI VSEM MAMINKAM HODNE ZDRAVI A STESTI POZDRAVEM MARIANA CIFROVA PS, A MA JENOM PULKU VAJECNIKU  
  redajova   | 25.09.2014 22:48:25
  Reagovat | URL příspěvku
 • Chtěla bych se zeptat
  Před týdnem jsem ležela v nemocnici s podezdřením na zánět slepého střeva, který se ale neprokázal. Bolesti v podbříšku mám ale pořád a do toho jsem začala krvácet. Chtěla jsem si zkusit udělat těhotenský test, ale myslím si že to nemá cenu když pořád krvácím. Nemám s tímhle zkušenosti tak bych se chtěla zeptat na váš názor ?:)
  susinka1000   | 09.07.2014 12:09:34
  Reagovat | URL příspěvku
 • Smutná zpráva + veselá = moc smutná / MIMODĚLOŽNÍ TĚHOTENSTVÍ
  Nikča s Lukym zrovna koukali na večerníček. Udělala jsem si v koupelně těhotenský test a po večerníčku jsem jim ho ukázala. Nikolka: "Ukaž mami, co to je?"
  Luky: "To znamená, že budeme mít miminko".
  Nikolka: "Paráda".

  A tak to všechno začalo...

  ...Druhý den jsem měla bolesti v podbřišku, říkala jsem si, že je to normální, že jsem to měla přeci dostat a tak je to ta první menstruace, která se někdy ještě objeví a někdy ne.

  Třetí den - začala jsem trochu "špinit". Pořád jsem to přikládala k menstruaci. Zavolala jsem na gynekologii, řekla jsem o testu a popsala mé příznaky. Sestřička mě objednala na úterý. Víkend před námi. Jeli jsme s Nikčou na chalupu na Sázavu. A opravdu jsme si to užily. Spaly jsme ve stanu, byly jsme na Konopišti, jely vláčkem...jen břicho pobolívalo.

  V úterý jsem šla na gynekologické vyšetření. Trochu jsem krvácela. Doktorka říkala, že se to může stát a že to ještě nic neznamená. Jenže na vnitřním ultrazvuku nic nenašla a to ve mě "rýpala" pěkně. Taky to nepříjemně bolelo. Tak se rozhodla pro test hodnoty HCG (Choriogonadotropin je glykoproteinový hormon, který vzniká po oplození vajíčka a je vytvářen vyvíjejícím se embryem - zdroj wikipedia). Odpoledne jsem si měla zavolat o výsledky. Čekání do jedné hodiny bylo nesnesitelné. Volám doktorce, která mi sdělila: "Hodnota je poměrně vysoká 870, je tu šance, že se ti zpozdila ovulace a já ještě nic nevidím, přijď ve čtvrtek nalačno. Uděláme znovu testy a uvidíme, co dál."
  ...blogujicimaminy.blogspot.cz/2013/08/smutna-zprava-vesela-moc-smutna.html

  Tak ať je nás takových maminek co nejméně. 
  Diniki   | 12.08.2013 12:14:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • ja si tim prošla..
  Tak ja musim jen smutně dodat, že jsem jedna z těch, která měla mimoděložní těhu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že to tak dopadne. Když jsem zjistila, že jsem těhu po testíku, jásala jsem ale jen do té doby než jsem navštívila Dr. Ten žádné těhu neviděl. Vzal krev a zjistil těhu ale nezdáli se mu ty hodnoty v normálu... Bolesti jsem naštěstí neměla tak rapidní. A po 14dni těhu jsem začla mírně "špinit" což bylo špatné. Po druhé návštěvě Dr.zas nic neviděl, ale raději si mě ponechali v nemocnici a udělali další krevní test. Tentokrát bylo vážně zle. Tak další den už jsem jela na sál. Je to pár dnů co se to stalo...Musim dodat, že první těhu z čehož mám dcerku Nikolku proběhlo v pořádku, ale druhé těhu bohužel ne. Jen doufám, že se vše zahojí a budu moct mít další dítě. S manželem se budem snažit. Nikolka mi hodně pomáhá a jsem ráda že ji mam.... 
  Malecka   | 24.01.2012 21:49:24
  Reagovat | URL příspěvku
 • jo je to hruza,clovek se tesi na miminko,rika si hura,je to tu a nakonec musi byt bohuzel po vsem.
  miminkomalina   | 18.09.2011 20:28:53
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, prosím Vás, gynekolog mi nechal provést krevní obraz v 29+1 tt. Zjistilo se z výsledků krve, nedostatek červených krvinek a předepsal mi železo v tabletách Tardyferon, které mám užívat jednu tabletu ráno a jednu večer. Můj dotaz zní, je možné, že bude mít miminko nějaké následky z nedostatku železa na které se přišlo až v 29tt? Může plod z nedostatku železa umřít jeste v děloze? Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

anémie je v těhotenství poměrně častá komplikace. Užívejte doporučené preparáty, trvalé následky se s pravděpodobností blížící se jistotě dají vyloučit.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 08.03.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×