Inzerce
Inzerce
Inzerce

Virus ZIKA jako původce mikrocefalie plodu

Ve zkratce pro tatínky

  1. Co je to virus ZIKA?
  2. Kde je ohnisko výskytu?
  3. Jak se ZIKA virus na člověka přenáší?
  4. Jaké virus ZIKA způsobuje onemocnění? Jak dlouho viróza trvá?
  5. Co může virus ZIKA způsobit u těhotné ženy? Co je mikrocefalie?
  6. Z čeho se soudí, že virus ZIKA způsobuje mikrocefalii?
  7. Jak dlouho je nemocný infekční a kdy dochází k nákaze plodu?
  8. Za jak dlouho po návratu z rizikové oblasti mohu otěhotnět?
  9. Jaká pravidla platí pro muže těhotných žen po návratu z rizikové oblasti?
  10. Kde a jak mohu zjistit, zda jsem se virem ZIKA nakazila?
  11. Prodělala jsem v době těhotenství v jižní Americe horečnaté onemocnění. Je to důvod zvažovat potrat?
  12. Když jsem prodělala onemocnění způsobené virem ZIKA, budu mít již navždy v případných těhotenstvích riziko mikrocefalie plodu? 

1. Co je to virus ZIKA?

Virus ZIKA patří do skupiny Flavivirů, stejně jako viry klíšťové encefalitidy, horečky Dengue a žluté zimnice.

2. Kde je ohnisko výskytu?

Poprvé byl v polovině minulého století objeven v Ugandě. Následně se z Afriky přes jihovýchodní Asii a některé tichomořské ostrovy rozšířil až do jižní a střední Ameriky, včetně karibské oblasti, kde v současnosti vykazuje stav epidemie.

3. Jak se ZIKA virus na člověka přenáší?

Virus je na člověka přenášen komáry a dostává se do krve i spermatu. Virus se vyskytuje i v moči (až 20 dnů), v mateřském mléce (kojení se přesto nezakazuje) a ve slinách. Kultivace viru však byla úspěšná jen z krve a spermatu, přenos ostatními tělesnými tekutinami se proto považuje za málo pravděpodobný. Absolutně vyloučit to však nelze. 

4. Jaké virus ZIKA způsobuje onemocnění? Jak dlouho viróza trvá?

Virus ZIKA způsobuje horečnaté onemocnění spojené s bolestí hlavy a kloubů, zánětem spojivek a vyrážkou trvající obvykle do 7 dní. Běžně u člověka nemá komplikovaný průběh, dokonce se v 80 % nemusí projevit žádné příznaky onemocnění, rizikové je však pro těhotné ženy resp. jejich plod. 

5. Co může virus ZIKA způsobit u těhotné ženy? Co je mikrocefalie?

U plodů těhotných žen může vyvolat závažnou vývojovou poruchu plodu – mikrocefalii, kdy předčasně přestane růst mozek a obvykle i celá hlava, zatímco vývoj obličejové části není narušen. Jedná se o obraz hlavy, u které obličej předbíhá vývoj mozkové části, která působí miniaturně. Ve většině případu je typický fyzický projev u dítěte doprovázen i duševní a tělesnou poruchou.

6. Z čeho se soudí, že virus ZIKA způsobuje mikrocefalii?

Vztah mezi poškozením plodu a virem ZIKA zatím nebyl prokázaný u všech případů mikrocefalie, je ale velmi pravděpodobný, jelikož byl virus zachycený metodou polymerázové řetězové reakce (PCR) přímo v centrálním nervovém systému poškozených dětí i v plodové vodě. 

7. Jak dlouho je nemocný infekční a kdy dochází k nákaze plodu?

Inkubační doba je 2-7 dní. Následuje období virémie (přítomnosti viru v krvi) trvající 7 dní, současně je to i období s rizikem přechodu viru placentou a poškození plodu. 

8. Za jak dlouho po návratu z rizikové oblasti mohu otěhotnět?

Kvůli případné asymptomatické (bezpříznakové) infekci se vyžaduje odstup od posledního možného bodnutí komára v rizikové oblasti (tedy vlastně od opuštění endemické oblasti) k otěhotnění alespoň 2 týdny, ale za interval bezpečný k otěhotnění se i s rezervou považuje 8 týdnů od návratu z rizikové oblasti u ženy a až půl roku u muže a to bez ohledu na to, jestli daná osoba měla možné příznaky nákazy nebo ne. Pokud se vrátí z rizikové oblasti partner těhotné ženy, měl by až do konce gravidity praktikovat chráněný pohlavní styk s použitím kondomu. 

9. Jaká pravidla platí pro muže těhotných žen po návratu z rizikové oblasti?  

Pokud byl v rizikové oblasti partner těhotné ženy, do konce gravidity by měli aplikovat chráněný pohlavní styk s kondomem (neví se zatím přesně, jak dlouho virus ve spermatu zůstává). 

10. Kde a jak mohu zjistit, zda jsem se virem ZIKA nakazila?

Diagnostika infekce virem ZIKA: V případě pobytu těhotné ženy v endemické oblasti lze v prvních 7 dnech od možné nákazy provést detekci nukleové kyseliny viru v žilní krvi metodou PCR, následně potom od 2 týdnů se metodou ELISA zjišťují protilátky, která ale může vykazovat falešnou pozitivitu na jiné flavivirové protilátky – v případě předchozího očkování na žlutou zimnici, klíšťovou encefalitidu, japonskou encefalitidu nebo po prodělané dengue může být falešně reaktivní. Proto je v těchto případech nutný konfirmační – VNT (virus-neutralizační) test. Ten vyžaduje, aby laboratoř disponovala s virem ZIKA a měla připraveny speciální kultivační média. Teď už je virus ZIKA v ČR k dispozici, takže je toto vyšetření krve možné. Národní referenční laboratoř pro arbovirové infekce je na Zdravotním ústavu Ostrava: www.zuova.cz, kde diagnostiku z doručené krve provádí.

11. Prodělala jsem v době těhotenství v jižní Americe horečnaté onemocnění. Je to důvod zvažovat potrat?

Příznaky podobné horečce ZIKA při pobytu těhotné ženy v rizikové oblasti nejsou automaticky indikací k potratu. V této situaci je nutné podstoupit výše uvedené testy a následně situaci konzultovat se svým gynekologem. Případný potrat je až krajním řešením, kdy zjistí gynekolog pravděpodobné poškození plodu v kombinaci s potvrzením předchozí infekce virem ZIKA v průběhu gravidity. 

12. Když jsem prodělala onemocnění způsobené virem ZIKA, budu mít již navždy v případných těhotenstvích riziko mikrocefalie plodu?

Virus Zika může projít přes placentu do těla plodu jen po dobu jeho přítomnosti v tělesných tekutinách, v krvi vydrží jen zhruba týden, v moči až 20 dnů, i když touto cestou nákaza dítěte nehrozí a ve spermatu možná až půl roku. Delší intervaly než uvedené se považují směrem k otěhotnění za bezpečné. Není známo, že by virus dlouhodobě přetrvával v těle a ohrožoval plod i po delší době. Ani u jiných flavivirových nákaz chronická infekce není běžná.

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS, odborný garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier

Ve zkratce pro tatínky

Virus ZIKA vyvolává u těhotných velké obavy, a to z důvodu mikrocefalie plodu u žen nakažených tímto virem. U plodu se zastaví růst mozku, zatímco vývoj obličejové části je tímto nedotčen, vzniká tak obraz klasické asymetrie pro mikrocefalii. Ta je bohužel většinou doprovázena i duševní a tělesnou poruchou. Onemocnění přenáší komáři, v 80 % o něm dotyčný neví, u zbytku probíhá pod obrazem 7denního horečnatého onemocnění s inkubační dobou 2-7 dní. Po návratu z oblasti s vysokým výskytem viru ZIKA se nedoporučuje „snaha“ o otěhotnění u žen až 8 týdnů, u mužů dokonce půl roku, pokud se vrátí z této oblasti partner těhotné ženy, měl by až do konce těhotenství při styku používat kondom. JM

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Virus ZIKA jako původce mikrocefalie plodu - diskuze

  • Popravdě jsem ráda že mám odrozíno, toto mě docela děsí.
    Ady.S   | 29.02.2016 21:59:51 | Reakcí: 1, poslední: 01.03.2016 14:31:50
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      já jsem četla, že to v podstatě není prokázané zika - mikrocefalie, že ten velký výskyt je monitorován od roku 2014, když se začal přidávat pesticid do vody v těchto oblastech právě proti různým komárům. Nakonec si za to bude moci člověk sám, jako za všechno....
      Myšice   | 01.03.2016 14:31:50
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, prosím Vás, gynekolog mi nechal provést krevní obraz v 29+1 tt. Zjistilo se z výsledků krve, nedostatek červených krvinek a předepsal mi železo v tabletách Tardyferon, které mám užívat jednu tabletu ráno a jednu večer. Můj dotaz zní, je možné, že bude mít miminko nějaké následky z nedostatku železa na které se přišlo až v 29tt? Může plod z nedostatku železa umřít jeste v děloze? Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

anémie je v těhotenství poměrně častá komplikace. Užívejte doporučené preparáty, trvalé následky se s pravděpodobností blížící se jistotě dají vyloučit.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 08.03.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×