1. Jaká rizika mohou mít infekční choroby pro těhotenství a plod?
Infekční nemoci v graviditě mohou představovat závažnou komplikaci, zejména pokud dojde k přenosu infekce přes placentu na plod.
Pokud se tak stane v období těsně po oplození, může dojít k potratu vyvíjejícího se plodového vejce.
V pozdějším období (do 12. týdne těhotenství) je pak plod ohrožen vznikem malformací - poruch stavby orgánů.
Inzerce
V dalšímobdobí může proběhlá infekce nepříznivě ovlivnit funkční charakteristiky orgánů, způsobit potrat či předčasný porod, nebo se lze v případě přenosu kolem porodu a při něm setkat s vrozenou formou dané nemoci.
Průběh onemocnění u těhotné může mít modifikovaný průběh a může tak ztěžovat diagnostiku. Jestliže máme podezření na přenos závažné infekce přes placentu, je nutné vyloučit možné postižení plodu - ultrazvukovou, popř. invazivní diagnostikou (odběr plodové vody a krve z pupečníku plodu) - např. u toxoplazmózy....
Inzerce
2. Toxoplazmóza v těhotenství
Nejčastější infekce způsobená parazity je toxoplazmóza. Zdrojem infekce jsou ptáci (holubi), kočky, králíci, prasata... V těhotenství dochází k přestupu infekce přes placentu (hlavně při prvotní infekci). Nemoc probíhá nejčastěji pod obrazem lehké chřipky. Léčba je antibiotická, většinou několikatýdenní. Typickým postižením plodu jsou vady mozku a očí. Při závažném podezření na postižení plodu (zejména na základě pozitivní protilátkové reakce u ženy) je nutné provést diagnostický odběr plodové vody a krve z pupečníku plodu, který nám možný přenos na plod potvrdí nebo vyloučí. V případě potvrzeného postižení je možné těhotenství ukončit.
3. Listerióza v těhotenství
Původcem onemocnění je mikrob vyskytující se v půdě, dále u savců a ptáků. Průběh onemocnění je doprovázen zvýšenými teplotami, někdy pod obrazem zánětu močových cest, mozkových plen nebo angíny. Infekce má velmi nepříznivý vliv na graviditu. Pokud dojde k přenosu před placentu, dochází velmi často k potratu nebo předčasnému porodu. Novorozenec je ohrožen těžkým celkovým zánětem s vysokým rizikem úmrtnosti. Diagnóza se stanovuje na základě bakteriologického průkazu. Terapie je antibiotická - primárně penicilinovou řadou. Problémem onemocnění je fakt, že diagnostika bývá většinou pozdní (žena často přichází již s potratem nebo porodem v běhu). Naštěstí onemocnění není příliš časté.
4. Chřipka v těhotenství
Projevuje se zvýšením teploty, zánětem dýchacích cest, bolestmi zad a kloubů a celkovou únavou. Je to virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé a může proto často postihnout i těhotnou ženu. Rizika pro plod nejsou velká, ale při postižení v prvních dvanácti týdnech gravidity je zvýšena frekvence poškození centrálního nervového systému, rtu a končetin. Základem léčby jsou vitaminy, léky ke snížení teploty (Paralen, Acylpyrin). V případě komplikovaného průběhu (nasednutím bakteriální infekce) pak antibiotika.
5. Plané neštovice a pásový opar v těhotenství
Jsou způsobeny virem, který primárně zapříčiní vznik typické svědivé vyrážky a při pozdější opakované aktivaci viru stojí za vznikem pásového oparu. Zdrojem infekce je nemocný do týdne po výsevu vyrážky. V případě onemocnění v prvních třech měsících může tento virus výjimečně způsobit vývojové vady mozku, končetin nebo očí. Pokud žena onemocní v posledních týdnech před porodem může dojít k postižení novorozence typickou vyrážkou, závažnější průběh je při onemocnění těsně kolem porodu, kde kromě předchozího přistupuje ještě riziko zánětlivého postižení mozku nebo sítnice. Léčba je lokální - pudry, dále při závažnějším průběhu celková - antivirotiky. V případě onemocnění těsně před porodem se aplikují imunoglobuliny (protilátky).
6. Spalničky v těhotenství
Virové onemocnění, které se vyskytuje v graviditě zřídka (v důsledku plošného očkování). Pokud dojde k onemocnění v těhotenství (svědivá vyrážka), může způsobit potrat nebo předčasný porod. Jestliže je infekce pozdní - před porodem - může mít novorozenec typickou vyrážku. Těžšímu průběhu se brání podáním protilátek.
7. Zarděnky v těhotenství
Zavedením očkování se výskyt onemocnění minimalizoval. Projevy jsou vyrážka postihující obličej se zvětšením lymfatických uzlin, někdy zánět a bolesti kloubů, popř. zánět mozku. Přenos se děje z člověka na člověka kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem. Pokud těhotná onemocní v prvních třech měsících těhotenství může dojít k potratu nebo poškození srdce, očí a sluchu plodu. Pokud je prokázán přenos infekce na plod, je možné graviditu ukončit.
8. Opar v těhotenství (rtu, nebo genitálií)
Jde o virová onemocnění projevující se tvorbou typických bolestivých puchýřků až vřídků na rtech nebo genitáliích (někdy doprovázených chřipkovými příznaky). Přenos je přímým kontaktem. Onemocnění probíhá v opakovaných atakách (virus perzistuje / přetrvává v organizmu) zejména při celkovém oslabení. Rizika pro plod při přenosu placentou jsou možné poškození vývoje očí, mozku, velkých cév (do 12. týdne gravidity) potrat, předčasný porod.
Přenos při genitální formě onemocnění je možný i za porodu. Následkem je místní infekce očí a kůže (může být komplikovaná postižením mozku, nadledvin - s velmi vážným průběhem). Pokud je diagnostikován čerstvý výsev na genitáliích před porodem, je doporučen porod císařským řezem. Léčba herpetické infekce se děje lokálně nebo celkově podanými antivirotiky.
9. Vaše dotazy
Riziko oparu a jeho léčby
Ve 13. týdnu jsem měla opar na bradě. Užívala jsem Herpesin 200 tbl. Ve vašem článku o infekcích jsem četla, že může poškodit mozek, oči a velké cévy. Může se tak stát i ve 13. týdnu, nebo jsem pochopila správně, že jen do 12. týdne?
Odpověď: Herpesin není opravdu považován za bezpečný lék v těhotenství, a to zejména jeho počátku, tzn. v I. trimestru gravidity - do 12. týdne těhotenství. Přesnou hranici, kdy je lék nebezpečný a kdy už nikoliv, však nelze určit. V I. trimestru se vyvíjí všechny orgány plodu, a proto je řada léků právě v tomto období nebezpečná. Důležité je, aby žena, která v těhotenství tento lék brala, měla pečlivě vyšetřen plod během I. a II. ultrazvukového screeningového vyšetření (tato vyšetření se provádí okolo 12. a 20. týdne těhotenství), včetně specializovaného vyšetření srdce plodu. Po dohodě s Vámi Vám může gynekolog nabídnout i konzultaci s genetikem, který s Vámi situaci probere a objasní možná rizika. Důležitá je komunikace s Vaším ošetřujícím gynekologem, který by Vám měl vše o terapii Herpesinem vysvětlit a doporučit vyšetření, která povedou ke zdárnému průběhu Vašeho těhotenství. Pokud budou všechna vyšetření v pořádku, není důvod k nadměrným obavám a naopak si můžete těhotenství pěkně užívat.
Doplňující dotaz:Děkuji za odpověď, o vhodnosti užívání Herpesinu jsem se radila s 5 lékaři na infekčních odděleních, gynekology. Všude mi bylo řečeno, že tento lék není zakázán, že se v některých případech - genitální opar - bere celé těhotenství. Proto jsem ho začala užívat až po těchto doporučeních. Ale pak mě docela zarazil a vyděsil Váš článek, že opar - nikoli lék - je v těhotenství nebezpečný a tato infekce může poškodit mozek, cévy a oči. Do té doby mě všichni uklidňovali, že by se nic stát nemělo. A to včetně dvou kožních lékařů. Vyšetření ve 12. týdnu bylo v pořádku, screening v 16. týdnu také. Na vyšetření srdce u nás chodí automaticky všichni, bez ohledu na věk atd. Vás jsem se ale chtěla zeptat, zda jsem správně pochopila Váš článek, že herpes, nikoli Herpesin, může tyto výše jmenované vady způsobit pouze do 12. týdne a pak již ne. Alespoň tak nějak to tam je psáno. Herpesin jsem začala užívat na konci 13. týdne.
Inzerce
Odpověď: Článek rozhodně popisuje riziko poškození plodu způsobené virem s názvem Herpes, nikoliv poškození plodu Herpesinem - tzn. přípravkem proti oparu způsobeným virem rodu Herpes.
I moje odpověď se týkala spíše nutných vyšetření plodu, abychom vyloučili nejenom riziko způsobené terapií Herpesinem (lékem), ale hlavně možné poškození plodu způsobené výše zmiňovaným virem.
Určitě Vás, ale chci uklidnit, pacientek, které podobně jako Vy tento lék užívají je spousta a jejich těhotenství končí porodem zdravého dítěte. Dr. Račanská
Herpes v raném stádiu těhotenství
Dobrý den, končím 5. týden těhotenství a před pár dny se mi udělal opar v nose. Léčím ho mastičkou z ciziny, která obsahuje: 5 mg Mentholu a 15 mg kafru. Je to bezpečné? Děkuji za odpověď.
Inzerce
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, ano, určitě by vám tato přírodní mast neměla ničím uškodit.
Doplňující dotaz: Dobrý den, děkuji za rychlou reakci. K mastičce jsem přidala pyridoxin 1 tabletu denně. Vím, že opar může způsobit až potrat. Prosím o Váš názor, jaký časový horizont lze považovat za kritický? Myslím, pokud by mělo dojít k potratu z důvodu oparu. Zajímá mě Váš osobní názor. Děkuji předen a přeji pěkný den!
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Pokud míváte opary opakovaně a tudíž se nejedná v těhotenství o primoinfekci, pak je riziko přenosu a poškození plodu či potrat velmi málo pravděpodobný. Pokud se jedná o primoinfekci v těhotenství, pak je cca 10% riziko přenosu na plod, což může způsobit potrat nebo poškození plodu, ale v jakém časovém horizontu, na to není jednoznačná odpověď.
Viróza v těhotenství
Dobrý den, mohla bych se zeptat na Váš názor, popř. poprosit o doporučení? Jsem ve 25. týdnu těhotenství a již od minulého čtvrtka mne trápí viróza. Naštěstí nemám rýmu, ale bolest v krku, trošku kašel, prozatím jako by ucpaná rýma a neustále kýchám. Bojím se o mimčo, aby bylo v pořádku. 2x jsem si vzala na noc paralen, aby mne přestala bolet hlava, beru oscillococcinum (beru jednu ampulku na dvakrát dopoledne a odpoledne). Na bolest v krku mi manžel donesl AnginHell, tak jsem brala dva dny po tabletě 3x denně, bolest v krku je lepší. Mám doma inhalátor, tak inhaluji vincentku (nevím, jestli je to vhodné). Zkoušela jsem cibulový a zázvorový čaj. Kloktat vincentku, mám vincentku i ve spreji do nosu. Mám se obávat, že viróza nějak ovlivní zdraví miminka? Dělám vše správně, nebo můžu ještě něco vylepšit? Moc děkuji za radu.
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, všechny prostředky, které jste vyjmenovala, určitě miminku neškodí. V 25. týdnu těhotenství, kdy je již vše vyvinuto, můžete užívat celkem cokoliv na kašel či rýmu, pokud je to krátkodobě. Ani samotná rýma určitě miminko neohrozí.
Mohou být neštovice nebepečné pro nenarozené dítě?
Dobrý večer, moc bych prosila o radu. Kolegyně v práci chytla od dětí neštovice a je od pondělí doma (tedy od pondělí je na nemocenské a před tím měla 14 dní paragraf). Příští pátek máme školení a ona se má zúčastnit. Bude vlastně 14 dní doma (to je doba, kdy ona sama neštovicemi trpí). Její děti měly dost ošklivý průběh: horečky, pupínky i v ústech. Celkem se tedy pohybuje měsíc mezi neštovicemi. Zajímalo by mne, zda to nějak může být nebezpečné pro mne, když jsem v 17. týdnu těhotenství. Všude se píše, že když těhotná měla neštovice v dětství (což potvrzuji, měla jsem neštovice jako dítě), takže se nemusí bát. Ale objevují se i informace, že nenarozené dítě chráněné není nebo že se mohou neštovice dostat i podruhé. Děkuji za informaci.
Odpověď dr. Doubkové: Dobrý den, pokud jste již prodělala neštovice, ochranné protilátky, které vznikly při vaší infekci, většinou chrání před opětovným vznikem onemocnění. Proto je pravděpodobnost opakování neštovic velice raritní.
Doplňující dotaz: Děkuji. Nebylo myšleno, jestli je dostanu já podruhé, ale spíše jestli se mám obávat nakažení miminka, jestli to může být nebezpečné pro nenarozené dítě. Děkuji.
Odpověď doc. Maďara: Je nepravděpodobné, že by osoba, která nemá poruchu imunity, onemocněla planými neštovicemi podruhé. Tím pádem nehrozí ani infekce plodu, jelikož oba chrání protilátky v krvi matky. Po vzniku vyrážky je nakažená osoba infekční vzdušnou cestou jen pár dní, následně je přenos možný jen osobním dotykem s kůží, toto riziko trvá do zaschnutí posledního puchýřku. Vzhledem k uvedeným časovým intervalům tedy infekce od kolegyně již nehrozí.
Ve zkratce pro tatínky
Infekční choroby mohou být v těhotenství závažnou komplikací. V jejich důsledku může dojít při infekci v počátku těhotenství k potratu, do 12. týdne k poruše stavby některého orgánu a v dalším období k poruše jeho funkce. Zdrojem infekcí mohou být domácí zvířata (toxoplazmóza – kočky, holubi, králíci...), produkty z nich (listerióza – plísňové sýry, lahůdky, studená kuchyně), nemocní lidé kolem nás (chřipka, plané neštovice, pásový opar, spalničky a zarděnky). Některé z nich nemusí mít žádný vliv na plod (chřipka), jiné mohou naopak skončit potratem nebo předčasným porodem (listerióza, spalničky, zarděnky, plané neštovice, opar...), či postižením plodu (např. toxoplazmóza – mozek, oči). Léčba probíhá dle původce (antibiotika, antivirotika, protilátky). U přenosu zarděnek na plod je možné těhotenství ukončit. JM
Co je vícečetné těhotenství a jak k němu dochází? Jak zjistím, že čekám dvojčata? Jednovaječná a dvojvaječná, který typ se vyskytuje nejčastěji. Co jsou to siamská dvojčata? Je možné dvojčata rodit přirozeně? Jaké jsou komplikace v těhotenství a při porodu dvojčat?
Kdy se nevolnost a zvracení v těhotenství objevují? Čím jsou způsobeny? Jak jsou časté? Co dělat při lehkém i těžším průběhu? Jaké mohou být další příčiny zvracení?
Početí dítěte Rh negativní ženou s Rh pozitivním mužem s sebou nese zvýšené riziko výskytu hemolytického onemocnění u dalšího potomka. V současnosti se však tato situace dá snadno řešit podáváním injekce imunoglobulinu matce.
Jedná se o hrozící potrat nebo již počínající potrat? K čemu při tom dochází? Bolest provází i mimoděložní těhotenství, předčasné odloučení lůžka nebo hrozící předčasný porod. Může být také neporodnického původu.
Co je vlastně preeklampsie? Jak se projevuje a jaké jsou rizikové faktory? Lze počínající preeklampsii včas rozpoznat a nějak předejít? Jaké další komplikace těhotenství sebou může přinést? Jak se preeklampsie léčí?
Je tonizace, neboli tuhnutí břicha v těhotenství časté? Kdy se vyskytují? Jsou pro těhotenství nebezpečné? Jak ulevit tonizacím? Jak poznám rozdíl mezi poslíčky a skutečnými kontrakcemi?
Až každé páté těhotenství končí samovolným potratem, který představuje pro každou ženu těžkou psychickou i fyzickou životní zkoušku. Mnoho žen se domnívá, že za tuto bolestivou ztrátu nesou vinu samy, že mohly něco udělat jinak. Příčin a faktorů zapříčiňujících samovolný potrat je velké množství a často se obtížně objasňují, rozhodně se však nejedná o vaši chybu.
Co to znamená cysta v těhotenství? Kde jsou cysty uloženy? Jak se zjistí, že příčinou bolestí břicha je cysta, která způsobila náhlou příhodu břišní? Jaké je riziko operace pro těhotenství?
Co je podstatou, příčinou otoku a jak se projevuje? Co dělat, když v těhotenství zjistím otok? Léčba výrazných symetrických otoků. Co je příčinou a jak se léčí jednostranné otoky? Jak otokům předcházet?
Co je kyretáž dělohy (revize dělohy, lidově výškrab)? Kdy se provádí? Režim a krvácení po kyretáži. Kyretáž a pracovní neschopnost. Sex po kyretáži. Zamlklý potrat.
Proč se objevuje v těhotenství pálení žáhy? Co může doprovázet svalové bolesti? K jakým změnám dochází v dutině ústní? Jak předejít zácpě, bolestem hlavy a tvorbě křečových žil a hemoroidů?
Jak probíhá těhotenství s HIV/AIDS? Lze zabránit přenosu infekce na dítě? Má léčba těhotné na plod negativní vliv? U jakých žen se setkáváme s HIV/AIDS pozitivitou?
Kdy je příčinou hrozící potrat, kdy mimoděložní těhotenství a kdy je může způsobit vcestné lůžko? Krvácení v časné graviditě - do 12. týdne těhotenství, mezi 12. a 24. týdnem gravidity a po 24. týdnu gravidity.
Jaké jsou příčiny a důsledky zácpy? Jak zácpě předejít? Proč je nutný dostatečný příjem tekutin a zařazení vlákniny do stravy? Pomohou potravinové doplňky či mléčné výrobky? Jaké jsou další možnosti léčby?
Jaké jsou příznaky chřipky v těhotenství? Lze ji léčit přírodně nebo léky? Uškodí léky miminku? Jaká další režimová opatření dodržovat u chřipky či chřipce podobných viróz?
Jak a co jíst při cukrovce v těhotenství? Co vyškrtnout z jídelníčku? Nevhodné potraviny. Základ diety - složené sacharidy. Cukrovka a med, fruktóza a laktóza.
Co znamená pozitivní GBS? Kdy a proč se vyšetřuje? Co by mohl Streptokok způsobit? Jaká jsou opatření při porodu? Může dojít k nákaze miminka? Jak často? Může Streptokok ohrozit miminko před porodem, tj. během těhotenství?
Vliv oparu na těhotenství - potrat?
Dobrý den,
děkuji za rychlou reakci. K mastičce jsem přidala pyridoxin 1 tbl denně.
Vím, že opar může způsobit až potrat. Prosím o Váš názor jaký časový horizont lze považovat za kritický? Myslím pokud by mělo dojít k potratu z důvodu oparu...
Zajímá mě Váš osobní názor. Pochopte to, bojím se...Jedná se o první těhu a je mi 37 let.
Děkuji předen a přeji pěkný den!
Herpes v ranném stádiu těhu
Dobrý den,
končím 5.týden těhu a před pár dny se mi udělal opar v nose. Léčím ho mastičkou z ciziny,která obsahuje: 5mg Mentholu a 15mg kafru. Je to bezpečné?
Děkuji za odpověď.
RE: Herpes v ranném stádiu těhu
Dobrý den,
děkuji za rychlou reakci. K mastičce jsem přidala pyridoxin 1 tbl denně.
Vím, že opar může způsobit až potrat. Prosím o Váš názor jaký časový horizont lze považovat za kritický? Myslím pokud by mělo dojít k potratu z důvodu oparu...
Zajímá mě Váš osobní názor.
Děkuji předen a přeji pěkný den!
RE: Herpes v ranném stádiu těhu
Pokud míváte opary opakovaně a tudíž se nejedná v těhotenství o primoinfekci, pak je riziko přenosu a poškození plodu či potrat velmi málo pravděpodobný. Pokud se jedná o primoinfekci v těhotenství, pak je cca 10% riziko přenosu na plod, což může způsobit potrat nebo poškození plodu, ale v jakém časovém horizontu, na to není jednoznačná odpověď.
MUDr. Veronika Ťápalová
já se bojim
Dobrý den, jsem 33tt a opět se mi udělal pásový opar, ale genitální
. Je to asi po čtvrté za celé těhotenství, ale čím se porod blíží mám větší strach o miminko.Všude se píše o slepotě a postižení atd.nemáte stím někdo zkušenost těhulky? Doktor to bere na lehkou váhu a nějak to neřeší prý ještě nerodim a pak se uvidí.Ach jooo.... přitom jim ovocíčko, zeleninku, žádné stresíky nemám a sex v tomto případě je tabu
. Tak poraděte děkuji
Opar v začátcích těhotenství
Dobrý den, snažíme se o miminko, dekonce to podle dnešního velmi slabě pozitivního tetu vypadá nadějně, MS by se měla dostavit až 22.7, ale už třetí den mě trápí opravdu ošklivý opar na rtu, mám jej tak jednou za rok, ale takto velký nikdy. Takže mám strach, zda to může mít nějaký negativní vliv v takto rané fázi případného těhotenství?
Jinak léčím pouze konopnou vodičkou z lékárny.
Předem děkuji za odpověď.
RE: Opar v začátcích těhotenství
Já na opary trpím docela hodně, dokonce v těhotenství sjem měla v jednu dobu opary v kuse snad měsíc okolo 28tt, cpala jsem se zvýšenou dávkou vit. B na doporučení, povolené jsme měla jak mastičku na opary Herpesin, ale kvůli bolesti jsem používala náplasti na opary.
RE: Opar v začátcích těhotenství
Dobrý den,
přikládáme odpověď MuDr. Veroniky Ťápalové:
Dobrý den, pokud máte opar opakovaně, nemělo by to mít v těhotenství na miminko
žádný vliv..
Dotaz k nachlazení v těhotenství
Dobrý den, jsem poprvé těhotná a trochu vystrašená. Jsem na konci šestého měsíce (26. týden). Asi 3 dny mě bolí v krku. Bolest se stěhuje různě po krku. Mám pocit, že dneska už je to trochu lepší. Dávám si zábal na krk. Piju čaj citrónem a medem. Cucám homeopatika, která mi doporučili v lékárně (Homeogene 9). Stříkám si mořskou vodu do nosu. Kromě toho krku mě nic nebolí a zvýšenou teplotu nemám. Je potřeba, abych se stavila u doktorky, jestli to náhodou není bakteriálního původu? Nebo když na tu asi virózu nasednou bakterie, tak bych měla horší průběh? Nechci tam zbytečně otravovat.
Předem děkuji za odpověď.
RE: Dotaz k nachlazení v těhotenství
Bolest už ej poměrně dlouho, osobně bych zašla k doktorce nejde o otravování, vždyť od toho tam je. Mě doporučila doktorka v těhotenství na doléčení Bioparox, jsou to lokální ATB a můžou se právě i v těhu a při kojení
RE: Dotaz k nachlazení v těhotenství
Přikládám odpověď gynekoložky, MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud nemáte horečky či jiné potíže a trápí Vás jen bolest v krku, je možno zakoupit Tandum Verde nebo Bioparox či pastilky Hexoral - v 26.t.g. určitě miminku nic z toho neuškodí. Pokud by se stav do 3 dnů nezlepšil či se zhoršoval, navštivte Vašeho praktického lékaře.
Dotaz k váze
Teď mi bude končit 19.týden a i přesto,že jsem začínala na 70kg,šla jsem s váhou dolů o několik kil a teprve teď na začátku 6.měsíce jsem přibrala 1kg,ale říkám si jestli je to správně,že jsem za celou dobu přibrala jen tak málo... Při ostatních těhotenstvích jsem nabrala i 12kg,ale je pravda,že v mém případě porodem vše končí a všechny kila navíc zůstanou na porodním sále.Mám si dělat s váhou starosti???
Dotaz
Chtěla jsem se zeptat jestli má cenu běhat k doktorovi,když je špatně jen 3 dni.Poslední 3 dni trpím hroznou únavou a prakticky celý dni spím,dostala jsem kašel,rýmu,teplotu asi 37,5,zvracím,občas mě bolívá podbřišek,ale to tak do 15 minut zmizí,střídavě trpím zácpou a průjmem,což je podle mě důvod tý vyčerpanosti,tak nevím jestli má smysl otravovat s takovejma blbostma doktora,když většina z toho patří vlastně k obyčejným nevolnostem v těhotenství.Kvůli tomu průjmu a zvracení se ani neodvažuju nikam dál od baráku,k doktorovi bych musela přes 10 km do jiného města.Na tu bolest mi celkem zabral Ibalgin,na bolesti v krku Bronchipret a žaludek mi překvapivě srovnalo kefírové mléko(ani nevím jak je to možný,to byla rada od sousedky).Než jsem otěhotněla,trpěla jsem hodně na kvasinková onemocnění,tak mi doktor doporučil nejíst takováto mléka a nejíst hermelín,nivu a plísňové sýry,ale mě to opravdu hodně ulevilo.Nerada bych chytla nějakou kvasinkovou infekci znova teď v těhotenství,nebude to vadit,když u užívání toho mléka ještě zůstanu???Jedním z důvodů proč mimo jiné k doktorovi nechci,je to,že jakmile začnu o svém těhotenství,nechtějí mi cokoliv předepisovat,když mi reponovali před měsícem ruku,odmítli mi i léky na bolest.Ruku mi nakonec narovnali za plného vědomí a s bolestmi jsem to musela prostě vydržet se zatnutejma zubama.Nevím ani kdo by mi poradil líp,obvodní lékař nebo gynekolog???
RE: Dotaz
No,jenže já se spíš bála bolestí.Mám už 3 děti a kdyby mě držela bolest mohly by začít křeče a jako epileptička bych musela do nemocnice a co pak s těma dalšíma 3???
RE: Dotaz
Dobrý den, nevím, ve kterém týdnu těhotenství jste. Nicméně únava k těhotenství patří v každém období. Je možné, že jste do toho chytla nějakou virozu (což by vysvětlovalo rýmu a kašel, event. i ten průjem), ale to byste měla zvládnout bez antibiotik stejně jako netěhotná žena.
Pokud máte potíže s průjmem jen několik dní, může to být navrub střevní virozy, pokud by vás ale trápil dlouhodobě, je potřeba zajít k lékaři. Jinak se řiďte vlastními pocity. Jestli máte pocit, že se Váš zdravotní stav výrazně horší, k lékaři zajděte. Těžko se k tomu víc vyjádřit. Jinak co se týče léků na nachlazení (kapky do nosu, pastilky na bolest v krku) - můžete bez obav užívat, i když jste těhotná.
opar a herpesin 400 v těhotenství
Dobrý den,
jsem v 7. týdnu těhotenství a v době kdy došlo k oplodnění jsem užívala Herpesin 400 (celkem asi 10 tablet, vždy po 8 hodinách) z důvodu výskytu oparu na rtu. Chtěla bych se zeptat, zda je možné riziko pro miminko? Herpesin jsem začala užívat 4.8. a k oplodnění zřejmě došlo 5. nebo 6.8., poslední tabletu Herpesinu jsem si vzala 7.8.
Děkuji za odpověď K
RE: opar a herpesin 400 v těhotenství
Pokud opravdu k oplození došlo v době, kterou předpokládáte, je riziko poškození plodu užíváním Herpesinu bezpředmětné. První dva týdny embryonálního vývoje jsou perioda, kdy je zárodek k vnějšímu vlivu nevnímavý.
Podozrenie na HPV
Dobry den, prosim o Vas nazor a radu. Som stastna tehulka, momentalne v 16 tyzdni, dietatko je zdrave, a vsetko okolo tehotenstva je zatial v najlepsom poriadku.
Bohuzial gynekolog na Slovensku mi zaciakom roka oznmil ze mam podozrenie na HPV, v tom case som nevedela ze som tehotna. Momentalne nezijem ani v SR, moj momentalny gynekolog je skvely, ale predsa len je tam jazykova bariera...
V maji by som mala podstupit kontrolne cytologicke vysetrenie...vela som o HPV citala. Ale predsa by ma zaujimal Vas nazor, moze sa dietatko nakazit pocas porodu ( kedze som sama zdravotna sestra), z logickeho hladiska mi vyplyva ze ano, a je mozna profylakticka liecba v obdobi tehotenstva. Za odpoved Vam vopred dakujem
Genitální opar v těhotenství
Zdravím vás všechny, chtěla bych od Vás radu nebo přímou zkušenost s genitálním oparem v těhotenství a při porodu. Objevuje se mi první rok ale za to už 5x :( Je mi 26, s přítelem se pokoušíme o miminko a některé názory na netu mě opravdu děsí: úmrtí, slepota a další hrůzy. Nemůžu na to přestat myslet. Můžete mi k tou napsat nějaké vlstní názory? Mooc děkuji
Dobrý den. Předem se omlouvám za poněkud delší dotaz. Už jsem ale zoufalá. Jsem ve 26tt těhotenství. Je to již mé 3tí těhotenství. V předešlých 2 nebyly žádné závážné potíže. Nyní ve 20+0tt zjištěný zkrácený čípek na 24mm (cervimometrie). A tvrdnutí břicha. Měla jsem nějakou infekci. Byly mi nasazeny antibiotika a na noc zavádět gynprodyl a 2x denně Magnosolv. Po dokončení léčby čípek 35mm cs0. Ale zjištěný ještě zánět močového měchýře. Opět antibiotika. Nyní jsem ve 26tt, čípek se stále drží na 35mm. Ale dnes mi lékařka pověděla, že čípek je měkký. Od toho 20tt mi hrozí předčasným porodem a nemocnicí. A mám dodržovat absolutní klid na lůžku, jen wc a sprcha. Opravdu vadí i měkký čípek? Myslela jsem, že jen zkrácený... Občas mám tvrdnutí bříška, lehké MS bolesti v podbřišku a takový lehký tlak v oblasti pochvy (hlavně když sedím), nevím jestli to není od pohybů mimča. Jinak se cítím dobře. A je nutné jen ležet? Co doktor to jiný názor. Děkuji za váš názor.
Dobrý den,
nemohu takto v rámci poradny přesně říct, zda přesně Váš problém je pro těhotenství ohrožující nebo ne, nicméně pokud je čípek nezkrácený, i při stres-testu, tak pohmatově může být čípek měkčí i například z důvodu multiparity = pokud se bude jednat o Váš již třetí porod. Nicméně se řiďte doporučením Vašich ošetřujících lékařů, kteří Váš případ znají do všech detailů a mají možnost Vás sledovat.
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádkuDalší informace
Související témata