Infekční onemocnění
1. Jaká rizika mohou mít infekční choroby pro těhotenství a plod?
Infekční nemoci v graviditě mohou představovat závažnou komplikaci, zejména pokud dojde k přenosu infekce přes placentu na plod.
Pokud se tak stane v období těsně po oplození, může dojít k potratu vyvíjejícího se plodového vejce.
V pozdějším období (do 12. týdne těhotenství) je pak plod ohrožen vznikem malformací - poruch stavby orgánů.
V dalším období může proběhlá infekce nepříznivě ovlivnit funkční charakteristiky orgánů, způsobit potrat či předčasný porod, nebo se lze v případě přenosu kolem porodu a při něm setkat s vrozenou formou dané nemoci.
Průběh onemocnění u těhotné může mít modifikovaný průběh a může tak ztěžovat diagnostiku. Jestliže máme podezření na přenos závažné infekce přes placentu, je nutné vyloučit možné postižení plodu - ultrazvukovou, popř. invazivní diagnostikou (odběr plodové vody a krve z pupečníku plodu) - např. u toxoplazmózy....
2. Toxoplazmóza v těhotenství
Nejčastější infekce způsobená parazity je toxoplazmóza. Zdrojem infekce jsou ptáci (holubi), kočky, králíci, prasata... V těhotenství dochází k přestupu infekce přes placentu (hlavně při prvotní infekci). Nemoc probíhá nejčastěji pod obrazem lehké chřipky. Léčba je antibiotická, většinou několikatýdenní. Typickým postižením plodu jsou vady mozku a očí. Při závažném podezření na postižení plodu (zejména na základě pozitivní protilátkové reakce u ženy) je nutné provést diagnostický odběr plodové vody a krve z pupečníku plodu, který nám možný přenos na plod potvrdí nebo vyloučí. V případě potvrzeného postižení je možné těhotenství ukončit.
3. Listerióza v těhotenství
Původcem onemocnění je mikrob vyskytující se v půdě, dále u savců a ptáků. Průběh onemocnění je doprovázen zvýšenými teplotami, někdy pod obrazem zánětu močových cest, mozkových plen nebo angíny. Infekce má velmi nepříznivý vliv na graviditu. Pokud dojde k přenosu před placentu, dochází velmi často k potratu nebo předčasnému porodu. Novorozenec je ohrožen těžkým celkovým zánětem s vysokým rizikem úmrtnosti. Diagnóza se stanovuje na základě bakteriologického průkazu. Terapie je antibiotická - primárně penicilinovou řadou. Problémem onemocnění je fakt, že diagnostika bývá většinou pozdní (žena často přichází již s potratem nebo porodem v běhu). Naštěstí onemocnění není příliš časté.
4. Chřipka v těhotenství
Projevuje se zvýšením teploty, zánětem dýchacích cest, bolestmi zad a kloubů a celkovou únavou. Je to virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé a může proto často postihnout i těhotnou ženu. Rizika pro plod nejsou velká, ale při postižení v prvních dvanácti týdnech gravidity je zvýšena frekvence poškození centrálního nervového systému, rtu a končetin. Základem léčby jsou vitaminy, léky ke snížení teploty (Paralen, Acylpyrin). V případě komplikovaného průběhu (nasednutím bakteriální infekce) pak antibiotika.
5. Plané neštovice a pásový opar v těhotenství
Jsou způsobeny virem, který primárně zapříčiní vznik typické svědivé vyrážky a při pozdější opakované aktivaci viru stojí za vznikem pásového oparu. Zdrojem infekce je nemocný do týdne po výsevu vyrážky. V případě onemocnění v prvních třech měsících může tento virus výjimečně způsobit vývojové vady mozku, končetin nebo očí. Pokud žena onemocní v posledních týdnech před porodem může dojít k postižení novorozence typickou vyrážkou, závažnější průběh je při onemocnění těsně kolem porodu, kde kromě předchozího přistupuje ještě riziko zánětlivého postižení mozku nebo sítnice. Léčba je lokální - pudry, dále při závažnějším průběhu celková - antivirotiky. V případě onemocnění těsně před porodem se aplikují imunoglobuliny (protilátky).
6. Spalničky v těhotenství
Virové onemocnění, které se vyskytuje v graviditě zřídka (v důsledku plošného očkování). Pokud dojde k onemocnění v těhotenství (svědivá vyrážka), může způsobit potrat nebo předčasný porod. Jestliže je infekce pozdní - před porodem - může mít novorozenec typickou vyrážku. Těžšímu průběhu se brání podáním protilátek.
7. Zarděnky v těhotenství
Zavedením očkování se výskyt onemocnění minimalizoval. Projevy jsou vyrážka postihující obličej se zvětšením lymfatických uzlin, někdy zánět a bolesti kloubů, popř. zánět mozku. Přenos se děje z člověka na člověka kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem. Pokud těhotná onemocní v prvních třech měsících těhotenství může dojít k potratu nebo poškození srdce, očí a sluchu plodu. Pokud je prokázán přenos infekce na plod, je možné graviditu ukončit.
8. Opar v těhotenství (rtu, nebo genitálií)
Jde o virová onemocnění projevující se tvorbou typických bolestivých puchýřků až vřídků na rtech nebo genitáliích (někdy doprovázených chřipkovými příznaky). Přenos je přímým kontaktem. Onemocnění probíhá v opakovaných atakách (virus perzistuje / přetrvává v organizmu) zejména při celkovém oslabení. Rizika pro plod při přenosu placentou jsou možné poškození vývoje očí, mozku, velkých cév (do 12. týdne gravidity) potrat, předčasný porod.
Přenos při genitální formě onemocnění je možný i za porodu. Následkem je místní infekce očí a kůže (může být komplikovaná postižením mozku, nadledvin - s velmi vážným průběhem). Pokud je diagnostikován čerstvý výsev na genitáliích před porodem, je doporučen porod císařským řezem. Léčba herpetické infekce se děje lokálně nebo celkově podanými antivirotiky.
9. Vaše dotazy
Riziko oparu a jeho léčby
Ve 13. týdnu jsem měla opar na bradě. Užívala jsem Herpesin 200 tbl. Ve vašem článku o infekcích jsem četla, že může poškodit mozek, oči a velké cévy. Může se tak stát i ve 13. týdnu, nebo jsem pochopila správně, že jen do 12. týdne?
Odpověď: Herpesin není opravdu považován za bezpečný lék v těhotenství, a to zejména jeho počátku, tzn. v I. trimestru gravidity - do 12. týdne těhotenství. Přesnou hranici, kdy je lék nebezpečný a kdy už nikoliv, však nelze určit. V I. trimestru se vyvíjí všechny orgány plodu, a proto je řada léků právě v tomto období nebezpečná. Důležité je, aby žena, která v těhotenství tento lék brala, měla pečlivě vyšetřen plod během I. a II. ultrazvukového screeningového vyšetření (tato vyšetření se provádí okolo 12. a 20. týdne těhotenství), včetně specializovaného vyšetření srdce plodu. Po dohodě s Vámi Vám může gynekolog nabídnout i konzultaci s genetikem, který s Vámi situaci probere a objasní možná rizika. Důležitá je komunikace s Vaším ošetřujícím gynekologem, který by Vám měl vše o terapii Herpesinem vysvětlit a doporučit vyšetření, která povedou ke zdárnému průběhu Vašeho těhotenství. Pokud budou všechna vyšetření v pořádku, není důvod k nadměrným obavám a naopak si můžete těhotenství pěkně užívat.
Doplňující dotaz: Děkuji za odpověď, o vhodnosti užívání Herpesinu jsem se radila s 5 lékaři na infekčních odděleních, gynekology. Všude mi bylo řečeno, že tento lék není zakázán, že se v některých případech - genitální opar - bere celé těhotenství. Proto jsem ho začala užívat až po těchto doporučeních. Ale pak mě docela zarazil a vyděsil Váš článek, že opar - nikoli lék - je v těhotenství nebezpečný a tato infekce může poškodit mozek, cévy a oči. Do té doby mě všichni uklidňovali, že by se nic stát nemělo. A to včetně dvou kožních lékařů. Vyšetření ve 12. týdnu bylo v pořádku, screening v 16. týdnu také. Na vyšetření srdce u nás chodí automaticky všichni, bez ohledu na věk atd. Vás jsem se ale chtěla zeptat, zda jsem správně pochopila Váš článek, že herpes, nikoli Herpesin, může tyto výše jmenované vady způsobit pouze do 12. týdne a pak již ne. Alespoň tak nějak to tam je psáno. Herpesin jsem začala užívat na konci 13. týdne.
Odpověď: Článek rozhodně popisuje riziko poškození plodu způsobené virem s názvem Herpes, nikoliv poškození plodu Herpesinem - tzn. přípravkem proti oparu způsobeným virem rodu Herpes.
I moje odpověď se týkala spíše nutných vyšetření plodu, abychom vyloučili nejenom riziko způsobené terapií Herpesinem (lékem), ale hlavně možné poškození plodu způsobené výše zmiňovaným virem.
Určitě Vás, ale chci uklidnit, pacientek, které podobně jako Vy tento lék užívají je spousta a jejich těhotenství končí porodem zdravého dítěte. Dr. Račanská
Herpes v raném stádiu těhotenství
Dobrý den, končím 5. týden těhotenství a před pár dny se mi udělal opar v nose. Léčím ho mastičkou z ciziny, která obsahuje: 5 mg Mentholu a 15 mg kafru. Je to bezpečné? Děkuji za odpověď.
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, ano, určitě by vám tato přírodní mast neměla ničím uškodit.
Doplňující dotaz: Dobrý den, děkuji za rychlou reakci. K mastičce jsem přidala pyridoxin 1 tabletu denně. Vím, že opar může způsobit až potrat. Prosím o Váš názor, jaký časový horizont lze považovat za kritický? Myslím, pokud by mělo dojít k potratu z důvodu oparu. Zajímá mě Váš osobní názor. Děkuji předen a přeji pěkný den!
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Pokud míváte opary opakovaně a tudíž se nejedná v těhotenství o primoinfekci, pak je riziko přenosu a poškození plodu či potrat velmi málo pravděpodobný. Pokud se jedná o primoinfekci v těhotenství, pak je cca 10% riziko přenosu na plod, což může způsobit potrat nebo poškození plodu, ale v jakém časovém horizontu, na to není jednoznačná odpověď.
Viróza v těhotenství
Dobrý den, mohla bych se zeptat na Váš názor, popř. poprosit o doporučení? Jsem ve 25. týdnu těhotenství a již od minulého čtvrtka mne trápí viróza. Naštěstí nemám rýmu, ale bolest v krku, trošku kašel, prozatím jako by ucpaná rýma a neustále kýchám. Bojím se o mimčo, aby bylo v pořádku. 2x jsem si vzala na noc paralen, aby mne přestala bolet hlava, beru oscillococcinum (beru jednu ampulku na dvakrát dopoledne a odpoledne). Na bolest v krku mi manžel donesl AnginHell, tak jsem brala dva dny po tabletě 3x denně, bolest v krku je lepší. Mám doma inhalátor, tak inhaluji vincentku (nevím, jestli je to vhodné). Zkoušela jsem cibulový a zázvorový čaj. Kloktat vincentku, mám vincentku i ve spreji do nosu. Mám se obávat, že viróza nějak ovlivní zdraví miminka? Dělám vše správně, nebo můžu ještě něco vylepšit? Moc děkuji za radu.
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, všechny prostředky, které jste vyjmenovala, určitě miminku neškodí. V 25. týdnu těhotenství, kdy je již vše vyvinuto, můžete užívat celkem cokoliv na kašel či rýmu, pokud je to krátkodobě. Ani samotná rýma určitě miminko neohrozí.
Mohou být neštovice nebezpečné pro nenarozené dítě?
Dobrý večer, moc bych prosila o radu. Kolegyně v práci chytla od dětí neštovice a je od pondělí doma (tedy od pondělí je na nemocenské a před tím měla 14 dní paragraf). Příští pátek máme školení a ona se má zúčastnit. Bude vlastně 14 dní doma (to je doba, kdy ona sama neštovicemi trpí). Její děti měly dost ošklivý průběh: horečky, pupínky i v ústech. Celkem se tedy pohybuje měsíc mezi neštovicemi. Zajímalo by mne, zda to nějak může být nebezpečné pro mne, když jsem v 17. týdnu těhotenství. Všude se píše, že když těhotná měla neštovice v dětství (což potvrzuji, měla jsem neštovice jako dítě), takže se nemusí bát. Ale objevují se i informace, že nenarozené dítě chráněné není nebo že se mohou neštovice dostat i podruhé. Děkuji za informaci.
Odpověď dr. Doubkové: Dobrý den, pokud jste již prodělala neštovice, ochranné protilátky, které vznikly při vaší infekci, většinou chrání před opětovným vznikem onemocnění. Proto je pravděpodobnost opakování neštovic velice raritní.
Doplňující dotaz: Děkuji. Nebylo myšleno, jestli je dostanu já podruhé, ale spíše jestli se mám obávat nakažení miminka, jestli to může být nebezpečné pro nenarozené dítě. Děkuji.
Odpověď doc. Maďara: Je nepravděpodobné, že by osoba, která nemá poruchu imunity, onemocněla planými neštovicemi podruhé. Tím pádem nehrozí ani infekce plodu, jelikož oba chrání protilátky v krvi matky. Po vzniku vyrážky je nakažená osoba infekční vzdušnou cestou jen pár dní, následně je přenos možný jen osobním dotykem s kůží, toto riziko trvá do zaschnutí posledního puchýřku. Vzhledem k uvedeným časovým intervalům tedy infekce od kolegyně již nehrozí.
Ve zkratce pro tatínky
Infekční choroby mohou být v těhotenství závažnou komplikací. V jejich důsledku může dojít při infekci v počátku těhotenství k potratu, do 12. týdne k poruše stavby některého orgánu a v dalším období k poruše jeho funkce. Zdrojem infekcí mohou být domácí zvířata (toxoplazmóza – kočky, holubi, králíci...), produkty z nich (listerióza – plísňové sýry, lahůdky, studená kuchyně), nemocní lidé kolem nás (chřipka, plané neštovice, pásový opar, spalničky a zarděnky). Některé z nich nemusí mít žádný vliv na plod (chřipka), jiné mohou naopak skončit potratem nebo předčasným porodem (listerióza, spalničky, zarděnky, plané neštovice, opar...), či postižením plodu (např. toxoplazmóza – mozek, oči). Léčba probíhá dle původce (antibiotika, antivirotika, protilátky). U přenosu zarděnek na plod je možné těhotenství ukončit. JM
Předchozí článek:

Těhotenství s HIV/AIDS
Následující článek:

Virus ZIKA jako původce mikrocefalie plodu
Infekční onemocnění - diskuze
7.nemoc
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na riziko 7.nemoci na vývoj plodu. Jedná se mi o konkrétní případ. Dcera cca kolem 10.července prodělala 7.nemoc,kterou následně dostal i její syn. Cca kolem 25.července, tedy na konci průběhu onemocnění syna došlo s největší pravděpodobnosti k početí. Na začátku srpna ji to potvrdily 3x za sebou provedené těhotenské testy, dnes 24.8. ji těhotenství potvrdila gynekoložka,,která pro krátkou dobu trvání těhotenství nemohla říct, zde je vše v pořádku . Srdíčko zatím takto brzo ještě slyšet není a pozvala dceru na 13.září,kdy by srdíčko mělo být již slyšet. Ptám se tedy,zda 7.nemoc může způsobit zastavení vývoje plodu,když u dcery proběhla před početím a u jejího syna končila cca kolem dne početí.
Děkuji za odpověď.
Vliv oparu na těhotenství - potrat?
Dobrý den,děkuji za rychlou reakci. K mastičce jsem přidala pyridoxin 1 tbl denně.
Vím, že opar může způsobit až potrat. Prosím o Váš názor jaký časový horizont lze považovat za kritický? Myslím pokud by mělo dojít k potratu z důvodu oparu...
Zajímá mě Váš osobní názor. Pochopte to, bojím se...Jedná se o první těhu a je mi 37 let.
Děkuji předen a přeji pěkný den!
Herpes v ranném stádiu těhu
Dobrý den,končím 5.týden těhu a před pár dny se mi udělal opar v nose. Léčím ho mastičkou z ciziny,která obsahuje: 5mg Mentholu a 15mg kafru. Je to bezpečné?
Děkuji za odpověď.
já se bojim
Dobrý den, jsem 33tt a opět se mi udělal pásový opar, ale genitální . Je to asi po čtvrté za celé těhotenství, ale čím se porod blíží mám větší strach o miminko.Všude se píše o slepotě a postižení atd.nemáte stím někdo zkušenost těhulky? Doktor to bere na lehkou váhu a nějak to neřeší prý ještě nerodim a pak se uvidí.Ach jooo.... přitom jim ovocíčko, zeleninku, žádné stresíky nemám a sex v tomto případě je tabu . Tak poraděte děkujiPoradna
Dobrý den, syn má 4,5 měsíce. V pátek dostal rýmu a z toho kašel. Kapeme mořskou vodu a dávali jsme Nasivin. Pravidelně odsáváme několikrát denně, ale přijde mi horší a že se mu už i hůře dýchá, jak kdyby sípá (píská) a chraptí. V příloze posílám video, kde to jde slyšet. Doktorka naše mi před tím řekla, že ten kašel má z rýmy, ale tohle se mi už nějak nezdá to jeho dýchání s pískáním. Co myslíte?
Dobrý den,
důsledkem rýmy je velmi často kašel, pokud se vám stav nelíbí doporučuji kontrolu u pediatra.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
- 1. Jaká rizika mohou mít infekční choroby pro těhotenství a plod?
- 2. Toxoplazmóza v těhotenství
- 3. Listerióza v těhotenství
- 4. Chřipka v těhotenství
- 5. Plané neštovice a pásový opar v těhotenství
- 6. Spalničky v těhotenství
- 7. Zarděnky v těhotenství
- 8. Opar v těhotenství (rtu, nebo genitálií)
- 9. Vaše dotazy
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?
21 %
6 hlasů
43 %
12 hlasů
18 %
5 hlasů
4 %
1 hlas
7 %
2 hlasy
7 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků