Cysta v těhotenství

  1. Co to znamená cysta v těhotenství? Kde jsou cysty uloženy? 
  2. Prospěšné vs. nežádoucí cysty v těhotenství
  3. Potíže, které mohou cysty v těhotenství působit a jak se tyto situace řeší
  4. Jak se zjistí, že příčinou bolestí břicha je cysta, která způsobila náhlou příhodu břišní?
  5. Jaké je riziko operace pro těhotenství?
  6. Dělá se něco s bezproblémovou cystou, náhodně zjištěnou na ultrazvuku? Je nějak riziková pro plod?

Co to znamená cysta v těhotenství? Kde jsou cysty uloženy? 

Cysty v těhotenství se nejčastěji vytvářejí z tkání vaječníku či z tkání s vaječníkem spojených. Buď se jedná se o tekutinou naplněné váčky, nebo solidní tkáň. 

Prospěšné vs. nežádoucí cysty v těhotenství

Na začátku těhotenství se může na vaječníku objevit tzv. cysta žlutého tělíska, resp. v cystu přeměněné žluté tělísko, které produkuje hormony a tak podporuje stávající těhotenství do doby, než začne dobře fungovat placenta. Jedná se o v těhotenství nejčastěji se vyskytující typ cyst, jejíž velikost může dosahovat i několik cm. Jedná se o tekutinou naplněnou větší cystu, která je pro těhotenství prospěšná. Produkuje gestageny a neměla by být odstraněna. Pokud se tato cysta odstraní,  těhotenství může zamlknout.

Ostatní cysty se v těhotenství vyskytují raritně, nejedná se o častou záležitost. 

Potíže, které mohou cysty v těhotenství působit a jak se tyto situace řeší

Nejzávažnější jsou dvě situace, které se projevují bolestí břicha a mohou vyústit v náhlou příhodu břišní. 

První je ta, kdy cysta může prasknout, nedojde pouze k vylití obsahu a jeho bezproblémovému vstřebání, ale např. ke krvácení z cévy na okraji cysty. Krev se hromadí v dutině břišní, vytvoří se hemoperitoneum, a tuto situaci je nutné řešit operačně. 

Inzerce

Další nebezpečnou situací je přetočení vaječníku s cystou kolem vlastní osy, kdy dojde k zaškrcení cév jdoucích k vaječníku. Projeví se rovněž akutní bolestí a je nutný rychlý operační zásah.

Jak se zjistí, že příčinou bolestí břicha je cysta, která způsobila náhlou příhodu břišní?

Na vyšetření ultrazvukem.

Jaké je riziko operace pro těhotenství?

I když se u každé operace vyskytují určitá operační rizika, operace pro komplikace cysty je většinou krátká, trvající do hodiny a nekomplikovaná. Nemívá tedy žádný negativní vliv na plod.

Dělá se něco s bezproblémovou cystou, náhodně zjištěnou na ultrazvuku? Je nějak riziková pro plod?

Pokud cysta v těhotenství nepůsobí žádné obtíže, nic se s ní neprovádí. Dává se před operací přednost konzervativní léčbě. Operuje se ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné, tedy při stavech popsaných výše. 

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Cysta v těhotenství - diskuze

Poradna

Obavy v těhotenství

| ŠárkaJandová | 18.09.2020, 10:04

Dobry den,prosim Vás mam dotaz jak by jste postupoval Vy v mém případě ve 12 tt prvni screening utz v pořádku ale nízká hodnota paap riziko down po upraveni 1: 10 000,nasazen anopyrin pro riziko preeklampsie kontrolni utz v 16 tt ukazal mirnou dilataci ledvin a zvysenou echogenitu strev nasledne TRIP. TEST negativni riziko down. 1:22 000 na utz v prenatalnim centru v brne nyni v 18 tt utz stejny s tim ze pan dr neshledal zadne vyvojove vady ani srdecni vady ale opet vyssi echogenita strev odebrana krev na CMV viry plus na cystickou fibrozu pan doktor rikal ze by odber plodove vody nedelal ,ze je vetsi riziko to,nez ze to dite by neco mělo ale znervoznuje me ta echogenita strev zda jsem opravdu nemela pro jistotu podstoupit odber plodove vody,prosim o nazor nyni jsem 19 tt dekuji moc

Dobrý den, důležité je, že zatím všechna vyšetření v těhotenství máte v pořádku. Nejsou zmíněny výsledky z krve na cytomegalovirovou infekci atd. Skládá se vždy vícero informací dohromady. Dilatované ledviny ve většině případů nepůsobí miminku potíže, po porodu se většinou srovná sama. Zvýšená echogenita střev může být např. u cytomegalovirové infekce či u cystické fibrózy. Neznám ovšem celé pozadí situace, nelze proto určovat, zda se měla nebo neměla provést amniocentéza (odběr vzorku plodové vody). Obecně se v těchto případech odběr plodové vody provést dá (ať už na žádost pacientky) ke zpřesnění informace. Riziko spontánního potratu/odtoku plodové vody je cca 0,5 %. Neváhejte situaci znovu prokonzultovat s Vaším ošetřujícím gynekologem, který Vás zná nejlépe. Hezký den.

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 21.09.2020, 13:25
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×