Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kyretáž dělohy - revize dutiny děložní 

Ve zkratce pro tatínky

  1. Co je kyretáž?
  2. Kdy je nutné revizi dutiny děložní provést?
  3. Jaký je režim před výkonem?
  4. Jak se kyretáž dělohy provádí?
  5. Sex po kyretáži
  6. Krvácení a menstruace po kyretáži
  7. Možné komplikace kyretáže
  8. Alternativní metoda kyretáže
  9. Kyretáž a pracovní neschopnost
  10. Těhotenství po kyretáži: Kdy je možné a bezpečné po kyretáži otěhotnět?
  11. Vaše dotazy

1. Co je kyretáž?

Revize dutiny děložní neboli kyretáž je operační zákrok, který spočívá ve vybavení obsahu dutiny děložní. Obsahem se rozumí zbytky placentární tkáně po porodu či po potratu, zamlklé nevyvíjející se těhotenství, zbytky plodového vejce po nekompletním potratu. Nástrojem, k tomu užívaným, je kyreta (od toho název kyretáž, lidově výškrab) ve tvaru lžičky.

2. Kdy je nutné revizi dutiny děložní provést?

a) Rezidua (= zbytky placentární tkáně) po porodu

Rezidua po porodu lze zjistit pomocí zobrazení ultrazvukem. Mohou být zjištěna ihned po porodu, a to většinou v případě silného krvácení z důvodu nemožnosti dostatečného zavinutí dělohy, nebo s odstupem i několika dní či týdnů v případě neustávajícího krvácení.

b) Zamlklý potrat (= missed abortion)

Zamlklý potrat (missed abortion) označuje stav, kdy plod odumře, ale není z dělohy vypuzen. Žena tedy okamžitě nepozná, že potratila. Pokud k zamlklému potratu dojde ve velmi časné fázi těhotenství, nemusí žena ani vědět, že byla těhotná. Příznakem zamlklého potratu může být náhlé krvácení či bolest v podbřišku. Odumření plodu je potvrzeno ultrazvukovým vyšetřením, určitou výpovědní hodnotu má také sledování hladiny hCG (těhotenského hormonu). Ve většině případů je odstranění odumřelého plodu nezbytné.

c) Neúplný (inkompletní) potrat

Jedná se o stav, kdy se plodové vejce začne samo potrácet, ale není vypuzeno celé. Dochází k bolestem podbřišku a silnému krvácení, které se zastaví až po provedení revize dělohy a odstranění zbytků plodového vejce z dutiny děložní.

Inzerce

3. Jaký je režim před výkonem?

Minimálně 6 hodin před operací nemůžete přijímat tekutiny, stravu a kouřit. O anestezii vás bude informovat lékař anesteziolog, který vám může předepsat podání různých tlumících a zklidňujících léků v rámci předoperační přípravy. Můžou ale nastat situace, kdy je provedení revize akutní, např. při silném krvácení v rámci neúplného potratu či silném krvácení po porodu. V takovém případě lékař nebere ohled na to, kdy jste naposledy jedla či pila.

4. Jak se kyretáž dělohy provádí?

Kyretáž se provádí v celkové narkóze. Přístup k dutině děložní je přes pochvu. Po přeměření délky dutiny děložní a eventuelním rozšíření (dilataci) kanálu děložního čípku (děložního hrdla) je obsah dutiny děložní vybaven kyretou. Doba trvání při nekomplikovaném zákroku je krátká (většinou do 15 minut). Doba hospitalizace činí asi 1-2 dny, ale závisí samozřejmě na zdravotním stavu pacientky a důvodu, z jakého byla kyretáž provedena. Operace umožní mikroskopické vyšetření získané tkáně.

Revize dutiny děložní - kyretáž

5. Sex po kyretáži

Nejméně 14 dní po výkonu by pacientka měla dodržovat pohlavní abstinenci a zvýšenou hygienu zevních rodidel. V případě revize dělohy po porodu, z důvodu zadržení zbytků placenty, by pacientka měla dodržovat pohlavní abstinenci po dobu celého šestinedělí.

6. Krvácení a menstruace po kyretáži

Slabé krvácení (špinění) po revizi dělohy ustává do týdne. První menstruace po kyretáži se dostaví za 4 – 6 týdnů. U kyretáže po porodu může odchod očistků trvat několik týdnů.

7. Možné komplikace kyretáže

U žádné pacientky nelze zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace. Všeobecné komplikace provázející operační výkony jsou díky pokroku v medicíně ojedinělé a naštěstí jsou ve velké většině případů dobře rozpoznatelné a řešitelné.
Během revize může dojít:

  • k silnému krvácení s nutností výkon opakovat, podat léky na zástavu krvácení či v krajním případě podat event krevní převod.
  • k poranění stěny děložní s následným krvácením, které je nutné operačně ošetřit nejčastěji laparoskopicky.
  • výjimečně, zejména při komplikovaném výkonu (obezita, srůsty, anatomické odchylky), může dojít k neúmyslnému poranění okolních orgánů (močový měchýř, močová roura, močovody, tlusté a tenké střevo, nervy); tato poranění mohou vést k rozšíření původního operačního výkonu nebo i k opakované operaci.

8. Alternativní metoda kyretáže

V současné době není známa žádná jiná alternativa zákroku. Při ponechání obsahu v dutině děložní je velké riziko silného krvácení a vzniku infekce rodidel a možné následné neplodnosti. Jakákoliv injekce či hormonální tablety nemohou vyloučit vznik těchto vážných komplikací.

9. Kyretáž a pracovní neschopnost

Délka pracovní neschopnosti záleží na povaze povolání, které žena vykonává, a také na tom, jak se sama cítí. Obecně bývá maximálně týden po výkonu.

10. Těhotenství po kyretáži: Kdy je možné a bezpečné po kyretáži otěhotnět?

Další těhotenství se doporučuje cca po 2 až 3 měsících, ale opět je nutno přihlížet ke každé ženě individuálně dle jejího zdravotního stavu a případných komplikací po výkonu.

11. Vaše dotazy

Menstruace po kyretáži, těhotenství po kyretáži

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně těhotenství po kyretáži.  4. 6. 2014 jsem prodělala kyretáž v 9 týdnu těhotenství po potratu (nebyla srdeční činnost). Ten den a den poté jsem byla v pořádku, pak však cca 7 dnů nastaly bolesti a vycházely ze mě velké kusy sraženin. Paní doktorka mi bez vyšetření po telefonu řekla, že mám infekci a nasadila na 5 dnů antibiotika. Tento problém skončil cca 13. 6. 2014, od té doby jsem nekrvácela a ani neměla bolesti. Po zákroku jsem začala užívat Chlorelu. 8. 7. 2014 se dostavila MS. Četla jsem nespočet názorů na to, kdy je vhodné znovu se pokoušet o miminko. Doktoři každý též tvrdil něco jiného. Někdo říká po první MS po šestinedělí, dále tři měsíce minimálně, .... půl roku.... Chtěla bych se zeptat na Váš názor. Moc děkuji za odpověď. 

Odpověď: Dobrý den, obecně se může po kyretáži menstruace opozdit, ale většinou se dostaví do šesti týdnů po zákroku. Je dobré se o další těhotenství pokoušet cca za 3 měsíce, delší doba není nutná. Tato doba je dostatečná k tomu, aby se děloha zregenerovala. MUDr. Veronika Ťápalová

Inzerce

Kdy je vhodné po kyretáži opět otěhotnět?

Měla bych na vás velikou prosbu, prodělala jsem včera operační výkon a potřebuji ho lidsky s někým probrat, své lékařce vůbec nerozumím a hlavně mi přijde, že ani nemá moc snahu se mnou cokoliv probírat.

Mám pětiletého letého chlapečka, s mužem jsme se rozhodli, že je čas na další miminko. Po cca půlročním snažení jsem otěhotněla, bohužel se v 8. týdnu těhotenství zjistilo, že se jedná o zamlklé těhotenství.

Inzerce

Následující den po zjištění jsem nastoupila na zákrok, po zákroku mi byla vystavena lékařská zpráva, kterou vám opíši a prosím o jedno: mohli byste mi lidsky/laicky napsat, o co v té zprávě jde? Zda se mohu za nějaké cca 3-4 měsíce opět snažit otěhotnět? Moc prosím o radu.

Opis zprávy: 

Inzerce

Operač. výkon: REVIZE PO SPONT.AB; Missed AB in grav. hebd. 8+5tý

Operační diagnózy: O021 Zamlklý (nevypuzený) potrat; 

Operační protokol: V celkové anestezii po dezinfekci zevních rodidel, zastaven čípek v zrcadlech, AM kleštěmi zachycen u č. 11 a 1.; D v AVF, sonda 9,5 cm, dilatace do HG 9, následně revize dutiny děložní tupou kyretou, materiál ad hist. vyš.; Poté aspirace obsahu dutiny děložní aspirační kanylou 8.; Výkon bez komplikací. Aplikována uterotonika i.v. -MEN 1 amp. + Oxytocin 5j i.v.

Zajímá mě hlavně, zda mohu být klidná a mohu po čase opět zkusit otěhotnět. Je mi 34 let a myslím, že je na čase mít druhé děťátko.... Moc Vám děkuji.

Odpověď: Dobrý den, lékařská zpráva potvrzuje to, co jste psala výše. Jednalo se o zamlklé těhotenství (tzn. plod se přestane vyvíjet, na ultrazvuku není srdeční akce plodu). Tato diagnóza se řeší evakuací dutiny děložní (kyretou, aspirační kanylou nebo jejich kombinací). Po zákroku se doporučuje nechat proběhnout alespoň 2 menstruační cykly, aby sliznice pravidelně dorostla a děloha se "vzpamatovala" (řečeno laicky). Poté se můžete pokusit o další těhotenství. Zamlklé těhotenství vzniká často náhodně (důvodem může být vrozená vada plodu, infekce…). Takže s největší pravděpodobností by mělo probíhat další těhotenství v pořádku. MUDr. Veronika Ťápalová

Špinění po revizi dělohy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Před měsícem a půl jsem podstoupila revizi dělohy (zamlklé těhotenství, prázdný gestační váček). Pár dní po zákroku jsem mírně krvácela. 10 dní jsem pak měla klid, po 14 dnech kontrola u gynekologa dopadla dobře, dle ultrazvuku v dutině nic nebylo. Nyní opět týden špiním. Je normální, že nyní opět špiním, když dle ultrazvuku bylo vše ok? Znamená to, že se děloha stále nějakým způsobem čistí a třeba se ještě úplně nezavinula? Děkuji za odpověď.

 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, to, co popisujete, je pravděpodobně již normální menstruace po revizi. Časově to odpovídá.

Ve zkratce pro tatínky

Kyretáž dělohy znamená odstranění zbytků v děloze po porodu, potratu, zamlklém těhotenství. Kyretáž proto, že se vybavení obsahu provádí kyretou, tvarem podobnou lžičce. Jedná se o výkon s anestezií, proto je potřeba dodržet určitý režim – 6 hodin před ním nejíst, nepít a nekouřit. Hospitalizace po výkonu je 1-2 dny, špinění až krvácení ustává do týdne, bez sexu je vhodné vydržet cca 14 dní, u revize po porodu celé šestinedělí, první menstruace se dostaví za 4-6 týdnů a těhotenství je vhodné nejdříve za 2-3 měsíce. JM

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kyretáž dělohy - revize dutiny děložní - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Kyretáž a následně těhotenství ,dotaz
    Dobrý den,

    přicházím s dotazem a prosím o radu, mám diebetes 2.typu, podařilo se mi otěhotnět v obdobi březen hodnoty cukru byly ale špatné( tehotenstvi jsme zatím nějak moc neplánovali, spíše až od léta, ale zadařilo se ).říká se že s. diabetem se má těhotenství plánovat,
    V 8tt jsem začala strašně moc krvácet s tím že těhotenství nakonec nedopadlo a podstoupila jsem kyretáž.
    Už od počátku jsem věděla že je něco v neporadku, vysoké hodnoty cukru, nez jsem zjistila že jsem tehu brala jsem leky na cukr a tlak které v těhotenství být nemají, urychlený přechod na inzulín, stresy apod i doktoři naznačovali :(
    Momentálně budu na inzulinu zůstávat hodnoty mám už krásné, jak by měli asi v tehu s diabetem +/- vypadat. Chci se zeptat za jak dlouho bychom se měli začít znovu snažit.? Muj názor je počkat šestinedělí,1 až 2 ms a začli bychom znovu… alespoň do te doby si ještě vylepšim cukr, zhodim nějaké to kg a snad bude dobře. Myslíte si že vysoké hodnoty cukru mohli způsobit tuto ztrátu? Děkuji za jakoukoliv radu a odpověď.
    Rada54   | 06.05.2023 22:07:07
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, prosím Vás, gynekolog mi nechal provést krevní obraz v 29+1 tt. Zjistilo se z výsledků krve, nedostatek červených krvinek a předepsal mi železo v tabletách Tardyferon, které mám užívat jednu tabletu ráno a jednu večer. Můj dotaz zní, je možné, že bude mít miminko nějaké následky z nedostatku železa na které se přišlo až v 29tt? Může plod z nedostatku železa umřít jeste v děloze? Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

anémie je v těhotenství poměrně častá komplikace. Užívejte doporučené preparáty, trvalé následky se s pravděpodobností blížící se jistotě dají vyloučit.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 08.03.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×