Inzerce
Inzerce
Inzerce

Vícečetné těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

 1. Co je to vícečetné těhotenství?
 2. Jak může dojít ke vzniku vícečetného těhotenství?
 3. Jak se dále dělí jednovaječná dvojčata?
 4. Co jsou to siamská dvojčata?
 5. Který typ dvojčat se vyskytuje nejčastěji?
 6. Jak vznikají dvouvaječná dvojčata?
 7. Jak je možné zjistit, že žena čeká dvojčata?
 8. Je průběh těhotenství stejný u dvojčetné i jednočetné gravidity?
 9. Co je to syndrom mizejícího dvojčete?
 10. Proč je u vícečetného těhotenství větší riziko předčasného porodu?
 11. Jaké jsou další komplikace dvojčetného těhotenství?
 12. Je možné rodit přirozeně u vícečetného těhotenství?
 13. Jaké mohou být výhody a komplikace přirozeného porodu dvojčat?

1.Co je to vícečetné těhotenství?

Jedná se o stav, kdy se v děloze současně vyvíjí a posléze i rodí více plodů. Může se jednat o dvojčata (gemini), trojčata (trigemini), atd. Výskyt dvojčat a trojčat je přibližně 1:80/2, ale počet vícečetných těhotenství v současné době značně stoupá díky metodám umělého oplodnění. Vícečetné těhotenství je vázané geneticky (přenos přes ženskou linii) a rasově podmíněné, tzn. že se dvojčata častěji rodí černochům a naopak nejméně asijským rasám. U ženy, která už porodila dvojčata, je 10x vyšší pravděpodobnost, že opět bude mít vícečetné těhotenství.

2. Jak může dojít ke vzniku vícečetného těhotenství?

Je to dáno oplodněním jednoho nebo více vajíček jednou nebo více spermiemi. Jednovaječná dvojčata vzniknou oplodněním jednoho vajíčka jednou spermií. Oplozená buňka či embryo se na začátku svého vývoje rozdělí na dvě části, ze kterých se vyvíjejí dva samostatné plody. Tyto dvojčata jsou stejného pohlaví, jsou nápadně podobná a mají i velmi podobné duševní vlastnosti a schopnosti. Dvouvaječná dvojčata vznikají oplodněním dvou vajíček dvěmi odlišnými spermiemi. Mohou, ale nemusí být stejného pohlaví a nejsou tak fyzicky a psychicky nápadně podobná jako jednovaječná dvojčata.

3. Jak se dále dělí jednovaječná dvojčata?

Podle toho, kdy dojde k rozdělení zárodku, mají později 2 plody společné plodové blány, ve kterých se nacházejí a placentu, ze které jsou vyživované. Pokud se embryo rozdělí hned na začátku, již kolem 3. dne po oplodnění, vznikají tzv. gemini biamniales bichoriales, tzn. že mají každé svou vlastní placentu i plodové blány a tedy vypadají jako dvojvaječná dvojčata. To však nebývá velmi časté. Mnohem častěji dojde k rozdělení embrya až později, mezi 4. - 8. dnem, tehdy mají společnou placentu, ale každý plod má své vlastní plodové obaly (gemini biamniales monochoriales). Při rozdělení embrya po 9. dni od oplození mají plody společnou placentu i plodové obaly a vyvíjejí se v jedné dutině v děloze (gemini monoamniales monochoriales).

4. Co jsou to siamská dvojčata?

Velmi raritním problémem mohou být srostlá (siamská) dvojčata, která vznikají neúplným rozdělením embrya. Jsou to tedy jednovaječná dvojčata.

5. Který typ dvojčat se vyskytuje nejčastěji?

Nejčastěji se vyskytují dvouvaječná dvojčata, přibližně 3-4 krát častěji než jednovaječná.

6. Jak vznikají dvouvaječná dvojčata?

Dvouvaječná dvojčata vznikají, pokud v současné době dojde k uvolnění vajíček v každém vaječníku, nebo v jednom vaječníku dozrávají dvě vajíčka, nebo v jednom vaječníku dozrálo dvoujaderné vajíčko. Plody vznikají ze samostatných buněk, mají proto každý svou vlastní placentu a plodové obaly. Nazývají se gemini biamniales bichoriales.

7. Jak je možné zjistit, že žena čeká dvojčata?

Od 6. týdne těhotenství, tzn. přibližně 25 - 30 dní po oplodnění lze zjistit vícečetné těhotenství ultrazvukem. Odlišení jedno a dvouvaječných dvojčat je nejlépe možné do konce I. trimestru.  Vícečetné těhotenství lze ale zjistit i při vyšetření hormonálních hladin, konkrétně těhotenského hormonu hCG, kterého hodnoty jsou podle počtu plodů násobně větší než u jednočetného těhotenství.  Při zevním gynekologickém vyšetření je patrna nadměrná velikost dělohy. Poslechem ozev zaznamenáme v pozdějším stádiu těhotenství dvoje srdeční ozvy.

8. Je průběh těhotenství stejný u dvojčetné i jednočetné gravidity?

Děloha i anatomické poměry u ženy jsou přizpůsobeny pro vývoj jednoho plodu, proto je  vícečetné těhotenství spojeno s větší zátěží pro ženu s možnými komplikacemi pro matku i pro plody. Tato těhotenství jsou vedena jako riziková. Častěji dochází k nadměrnému těhotenskému zvracení, potratům či předčasným porodům, preeklampsii (těhotenská nemoc spojena s vysokým tlakem, otoky a odpady bílkovin v moči). Nadměrně zvětšená děloha vede k tlaku na bránici a následným zažívacím i dechovým potížím. Páteř se zvýšeně prohýbá a je velmi namáhána, což vede k bolestem zad. Tlakem velké dělohy na cévy v malé pánvi vznikají ve větší míře otoky dolních končetin, zevního genitálu i malé pánve a křečové žíly.

9. Co je to syndrom mizejícího dvojčete?

Je to zánik jednoho dvojčete v prvních 12 týdnech těhotenství. Vzniká nejčastěji špatným uhnízděním jednoho plodu. Dochází tak ke samovolnému potratu, který se projevuje špiněním, bolestmi v podbřišku. Někdy k potratu nedochází, mrtvý plod zůstává v děloze, kde se postupně zmenšuje a stlačuje (mumifikuje). Stávající plod se dále vyvíjí a většinou končí úspěšným porodem.

10. Proč je u vícečetného těhotenství větší riziko předčasného porodu?

Hlavní příčinou předčasného porodu u dvojčat je nadměrné roztažení dělohy, které vede k její dráždivosti a následně ke zkracování porodních cest a otevírání děložního hrdla. To je možné ovlivnit pravidelnými kontrolami děložního hrdla, a včasnou hospitalizací. Dvojčata se rodí průměrně ve 37. týdnu těhotenství, trojčata ve 33. týdnu těhotenství.

11. Jaké jsou další komplikace dvojčetného těhotenství?

Závažnou komplikací u vícečetného těhotenství je asymetrický růst. Dvojčata i za normálních okolností mohou mít různou velikost, ale v určitých případech se tato rozdílnost může velmi prohloubit. Toto postihuje zejména jednovaječná dvojčata, která mají společnou placentu. V placentě mohou vzniknout spojky mezi cévami, které vedou k tomu, že jeden plod si odebírá na úkor toho druhého více krve a a živin. Takto jsou potom ohroženy oba plody, protože jeden plod strádá a druhý plod, který dostává více krve, není schopen toto množství zpracovat a vypořádat se s ním. Tomuto stavu říkáme twin-to-twin transfuze. Projevy nejsou do 20. - 30. týdne většinou patrné. Později dvojče – dárce neprospívá, má mnohem menší váhu, než odpovídá pro daný týden těhotenství, má málo plodové vody a jeho celkový stav se zhoršuje. Naproti tomu plod - příjemce je větší, má velké množství plodové vody a později se jeho stav také zhoršuje. Menší, více ohrožený plod může odumřít. Abychom zachytili tento stav, jsou potřebné časté ultrazvukové kontroly obou plodů. V případě zjištění twin-to-twin transfuze lze provést laserem vypálení spojek cév v placentě. Částečně uleví i odsátí určitého množství plodové vody u plodu, který jí má mnoho. Při zhoršení stavu plodů je nutno těhotenství ukončit.

Nerovnoměrný růst plodů může nastat i u dvouvaječných dvojčat. Nejčastější příčinou je nedostatečná funkce placenty jednoho plodu, která vede k tomu, že tento plod zaostává v růstu. Je potřebné pravidelné sledování funkce placenty ultrazvukem a kardiotokografem (vyšetření srdeční frekvence plodů).

Raritní variantou jednovaječných dvojčat jsou gemini monoamniales monochoriales. Mají jednu společnou placentu a nacházejí se v jedné dutině. Tady hrozí zamotání pupečníků s následnou smrtí plodů. Taková dvojčata musí být bedlivě sledována za hospitalizace a těhotenství včas ukončeno. Rodí se většinou velmi předčasně.

Inzerce

12. Je možné rodit přirozeně u vícečetného těhotenství?

Plody mohou být v děloze uloženy v různých kombinacích poloh. Rozhodnutí o způsobu vedení porodu závisí na délce těhotenství, uložení plodů i na zkušenosti porodníka. Pokud první plod naléhá na porodní cesty hlavičkou, je obecně možné porod vést přirozeně (vaginálně). Při ostatních variantách naléhání prvního plodu a při troj- a víceplodovém těhotenství je doporučeno ukončit těhotenství císařským řezem.
Vzácnou komplikací přirozeného porodu dvojčat je tzv. kolize dvojčat, kdy první dvojče je v poloze podélné koncem pánevním a druhé dvojče v poloze podélné hlavičkou. Při mechanismu porodu může dojít k jejich zaklínění bradičkami. Při této poloze plodů se vždy provádí císařský řez.

13. Jaké mohou být výhody a komplikace přirozeného porodu dvojčat?

Oba plody bývají menší než plod u jednočetného těhotenství, takže nepoměr mezi velikostí hlaviček a pánví bývá raritní. Na druhou stranu, v důsledku nadměrného roztažení dělohy může někdy docházet k její oslabené funkci během porodu i po něm. Někdy je proto potřebné stahování dělohy (kontrakce) posílit. Po porodu nedostatečně stažená děloha může vést k většímu poporodnímu krvácení. Během přirozeného porodu je více ohrožený druhý plod. Po porodu prvního plodu se děloha částečně stáhne, to vede ke zhoršení průtoku krve a živin druhému plodu, kterému v tuto chvíli může chybět kyslík. Proto intenzivně sledujeme ještě neporozený plod a aktivně přistupujeme k jeho porodu.

Ve zkratce pro tatínky

Nejčastěji se při vícečetném těhotenství setkáváme v děloze s dvojvaječnými dvojčaty. Jednovaječná vznikají oplozením jednoho vajíčka jednou spermií a následným rozdělením na dva samostatné plody se stejnou genetickou výbavou, jsou si podobná. U dvojvaječných jsou oplozena dvě vajíčka nebo vajíčko se dvěma jádry každé svou „vlastní“ spermií. Genetická výbava nebo podoba odpovídá u těchto dětí situaci jako u dvou sourozenců. To, že maminka čeká dvojčata je na ultrazvuku vidět zhruba od 6. týdne těhotenství. JM

Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vícečetné těhotenství - diskuze

 • Možnost dvojcat
  Dobry den je mozne po potratu dvojcat otehotnet a mit znovu dvojcata dekuji za odpoved a jaka je pravdepodobnos
  Leticia   | 15.02.2017 23:52:54
  Reagovat | URL příspěvku
 • ja mit ted tem mou certum dvojcata tak si to hodim :-)) uz ted mam pocit silenstvi a to nemam dvojcata
  kaacca   | 18.09.2011 10:02:26 | Reakcí: 2, poslední: 18.09.2011 14:15:12
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Mame dvojcatka v rodine a nevadilo by mi mit dalsi.Ale jen jako prvni dve deti.
  miminkomalina   | 17.09.2011 22:39:14 | Reakcí: 2, poslední: 18.09.2011 18:14:29
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   no to me taky,jedine jako prvni,pak uz bych asi dalsi deti ale nemela.
   jujiko   | 18.09.2011 13:36:44
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Vid?Takovy ocistec to by si clovek hnedka rozmyslel mit nejake dalsi.Asi by nebyla uz energie.
    miminkomalina   | 18.09.2011 18:14:29
    Reagovat | URL příspěvku
 • holk ymate muj velky obdiv za to,jak to zvladate.myslim cele tehotenstvi.me staci jedno a uf uf..
  Andrea81   | 16.09.2011 11:44:23 | Reakcí: 19, poslední: 19.09.2011 08:35:14
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   spolužačka z gymplu má dokonce trojčata a ted jsem se seznámila s maminkou, co má 7letého kluka, 3letého kluka a roční dvojčata - opět kluky....
   Dejmalka   | 16.09.2011 11:50:23
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    no tak to by me asi hrablo.pac alex vyda za dvacet deti a k tomu dvojcatka.juuuj.
    Andrea81   | 16.09.2011 11:52:28
    Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    jo jo, taky znám takový.. mají dva kluky a chtěli holku, tak zadělávali, zadělávali až z toho byli dvojčata, a sakra, další dva kluci        
    Evis 84   | 16.09.2011 22:05:52
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     spolužák na vejšce mi vyprávěl, že má v práci kolegu, který měl dvojčata holky, řekli si, že teda ještě toho jednoho kluka zkusí, a znovu se narodily dvojčata holky...
     Dejmalka   | 17.09.2011 07:07:25
     Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   jojo,taky mají můj obdiv.jak jsem byla pak s Matym na očkování v porodnici tbc,tak tam zrovna odcházela maminka s dvojčaty.
   No ono když to vemu tak teď to je skoro taky jako s dvojčaty   
   Zuzbr   | 16.09.2011 17:32:30
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    nojo,ale ty deti po sobe maji kapku jiny rezim a tak vsehcno.ja jsme zvedava,jak to bude u nas.az mimino zacne rvat a probudi alexe a naopak.to uz me to neuvidiete
    Andrea81   | 17.09.2011 08:05:07
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     neboj,to se všechno nějak poddá.
     Zuzbr   | 17.09.2011 08:20:56
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      no tak vsechno se budem muset naucit delat spolu a chvilku to da.takze si myslim uzivam posledni mesice na bolu,nez se semka zase dostanu pak poradne.
      Andrea81   | 18.09.2011 07:45:41
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
       RE:
       však já tady taky nebyla každý den,maximálně jsem vždy stihla napsat jen do dnes...teďkom už je to lepší....ale sem tam jsou dny kdy nemám čas...
       Zuzbr   | 18.09.2011 08:10:57
       Reagovat | URL příspěvku
       • \
        RE:
        no a jeste mi rekni,jak cca vypada vas de.jak kluci vstavaji vis,jestli stejne nebo tak a pak pres den jestli je chvilka,ze oba taky spi a mas cas jenom pro sebe.
        Andrea81   | 18.09.2011 09:58:57
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
         RE:
         tak oba dva vstávájí v 6 ráno.a přes den mám chvilku kdy spí oba dva.většinou jak oba spí tak to je dopoledne kolem 10 tak do 12.30 a já pak vařím oběd a jsem na netu,a pokud Tobi nespí tak je semnou v kuchyni.a večer chodí spát taky stejně,o 20.30 spí už oba.Tobi si ale třeba ještě i odpoledne zdřímne.
         Zuzbr   | 18.09.2011 10:39:30
         Reagovat | URL příspěvku
         • \
          RE:
          no tak to je super a jak ti spi Tobi v noci?Budi se nejak nebo celou noc vydrzi?a nebudi matyho?
          Andrea81   | 18.09.2011 12:53:59
          Reagovat | URL příspěvku
          • \
           RE:
           Tak Maty spí ve svém pokojíčku a dveře má vždycky zavřené jen na škvírku,abychom ho slyšeli kdyby něco...Tobi spí s námi v obýváku a spinká v pohodě...budí se tak maximálně 1x za noc,a pak už k ránu,ale už se mi stalo,že spak celou noc.Maty ten byl jiný,ten se v noci probudil a řval a my houpali a houpali...
           Zuzbr   | 18.09.2011 13:35:50
           Reagovat | URL příspěvku
           • \
            RE:
            hm tak dalsi vec,co ti muzu zavidet.ja uz vidim,ze alex bude rvat,pak usne,vzbudi se druhej,bude rvat a takhle celou noc.
            Andrea81   | 18.09.2011 17:50:59
            Reagovat | URL příspěvku
            • \
             RE:
             tak toho jsem se taky bále,je fakt,že někdy jak Tobi usne tak Maty vříska a připadá jak by dělal naschál,ale pak hned přestane.Já mu totiž vždycky řeknu,buď potichu Tobiášek tě nechává spinkat a nebudí tě když spíš.No a většinou to pomáhá.
             Zuzbr   | 19.09.2011 08:34:17
             Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     děláš dobře, že si to maluješ černě, já taky čekala jen to nejhorší a pak jsem byla příjemně překvapená a když se opravdu sešel monent 2 řvoucích dětí, nebyla jsem z toho tak naprášky, ale jednala. Nevím jestli jsem si to měla trochu dopřeu i rozmyšlené, nebo zda mateřský instinkt pozná a reaguje...
     Dejmalka   | 18.09.2011 17:35:07
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      dekuju za povzbudiva slova,kez by to tak bylo.clovek musi cekat to nejhorsi a pak snad...no kez by..
      Andrea81   | 18.09.2011 17:55:19
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
       RE:
       já to taky ze začátku viděla černě,ale dá se to...a jednat člověk musí,páč mu nic nezbývá
       Zuzbr   | 19.09.2011 08:35:14
       Reagovat | URL příspěvku
 • mit dvojcatka by mi vubec nevadilo.mysim,ze je to mnohem lepsi,nez mit dve deti treba rychle rok po sobe,kdy ma kazdy jiny rezim a podobne..
  jujiko   | 13.08.2011 14:21:40 | Reakcí: 20, poslední: 05.10.2012 06:19:24
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   me by nevadilo mit dvojcata jako prvni.ted kdyz uz mam jednoho raubire,neumim si predstavit mit k tomu dalsi dve.jedno jo,ale dve..pomoooc
   Andrea81   | 02.09.2011 10:53:17
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    no to by ses asi pak uz treba i tezko rozhodovala,jestli mit dalsi..
    jujiko   | 02.09.2011 13:14:05
    Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    to jsme na tom stejně 
    Zuzbr   | 08.09.2011 12:52:04
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     umis si predstavit,ze bys k matyaskovi mela dvojcata?to by byl tobiasek a tadeasek,vid? to by nas asi kleplo,nevim,jak bych to stihala.pac u nas treba jako nefunguji babicky,takze to by bylo dooost drsny..
     Andrea81   | 08.09.2011 12:54:45
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      toto si fakt představit neumím,mě by fakt klepla pepka    myslím,že i babičky by měli pak co dělat,když bych potřebovala pohlídat   
      Zuzbr   | 08.09.2011 12:58:07
      Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Věřte mi, že je lepší mít dvojčata až jako druhé či třetí v pořadí... 
    Z vlastní zkušenosti .. Mám 2 holky - rok a 5 měsíců od sebe a pak jako "třetí" dítě se nám narodila dvojčata.. Všechno šlo parádně a mnohem jednodušeji, protože už jsem nebyla ta vyjukaná matka a fakt si je užívám do teď - a to jsou jim už 2 roky....
    pavlas007   | 04.10.2012 09:26:26
    Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   oni i dvojčátka mohou mít každé jiný režim .. teta to takhle měla, jedno mělo den v noci a druhé opačně.. to je pak docela mazec..
   Evis 84   | 14.09.2011 09:27:19
   Reagovat | URL příspěvku
 • Jsme správně velcí???
  Dobrý den chtěla jsem se zeptat, zda-li je možné měřit v 5-tém týdnu od prvního dne poslední menstruace 4,5mm....??? Mě se to zdá být moc, protože se všude píšou max 2mm a 1 gram. Mám takový pocit že by to mohli být dvojčátka jen to nevím jistě.Ted jsem v 8. týdnu a ve středu jdu na druhou kontrolu. Docela mám strach... :-(
  Jancas   | 27.12.2010 10:00:48 | Reakcí: 2, poslední: 16.09.2011 22:04:35
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Jsme správně velcí???
   Ahoj,

   čekám dvojčata a jsem teď v desátém týdnu. Na prvním ultrazvuku jsem byla, když malé měly 6+4. Jedno měřilo 5,3 mm a druhé 6,5 mm. MMyslím, že tvých 4,5 mm v pátém týdnu je asi normální... :-)
   Držím palce, ať je všechno v pořádku
   Radka
   Rarol   | 28.12.2010 09:53:47
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Jsme správně velcí???
   ahoj, neměj vůbec strach.. každé dítko roste jinak rychle a takhle se to nedá říct.. kdyby bylo něco špatně, tak tě upozorní doktor hned, neboj.. dvojčátka by měl vidět hned, i když se taky stává, že to vidí až později a nebo taky vůbec a dozvíš se to až na sále, ale s dnešní technikou je to hodně, ale hodně moc malá pravděpodobnost..
   Evis 84   | 16.09.2011 22:04:35
   Reagovat | URL příspěvku
 • Také děkuji :-)
  Konečně článeček pro nás :-) Máme sice skoro 19 měsíční dvojvaječné kluky, ale krásně jsem si zavzpomínala. Děkuji za upřesnění dědičné linie dvojčat, předává žena. Takže naši kluci mají smůlu. Píšu smůlu, protože mít dvojčátka je sice náročné, ale zároveň nádherné.

  My jsme měli celé těhotenství bez problémů, pouze mi byla zjistěna těhotenská cukrovka. Cca v 32tt mě hospitalizovali a v 35+4tt se kluci narodili CS. Porod byl úžasný a já se už dávno rozhodla pro CS. Měla jsem o děti strach. Byli 6 dní v inkubátoru. Domů jsme šli 14 po narození.

  Už v těhotenství jsem zjišťovala různé informace, takže např. druhy jednovaječných dvojčátek jsem věděla .... ale i tak jsem si krásně početla.

  Všem nastávajícím rodičům dvojčátek přeji pohodové těhu a hlavně zdravíčko.
  Lenule76   | 06.09.2010 13:43:09 | Reakcí: 1, poslední: 14.06.2011 14:15:30
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Také děkuji :-)
   to je krasne napsane..ja bych taky nebyla proti mit dvojcata,ale muj chlap by z toho mel asi nocni muru.mit doma dva jako je Alex,tak jiste uz nekde visime    ale treba by byli dva a zase si vic vyhrali atd.jsou to dvojnasobne starosti,ale take radosti   
   Andrea81   | 14.06.2011 14:15:30
   Reagovat | URL příspěvku
 • děkuji za článek
  Děkuji za tento článek, i když jsem ho potřebovala mnohem více loni touto dobou. Ale ráda jsem se poučila i dodatečně.
  Již mám doma 4-mesíční dvouvaječná dvojčátka (holčičky), která jsem rodila přirozeně. Vzhledem k tomu, že jsem již dříve rodila, obě naléhaly hlavičkou, celé těhotentví proběhlo bez komplikací a PV mi odtekla v 37tt, byl tento porod "dovolen" sloužícím panem doktorem.

  Musím říct, že jsem zřejmě byla raritou, protože se všichni hrozně divili, když jsem požádala o možnost rodil spontánně.

  Nový a zajímavý zážitek a opravdu, jak bylo řečeno na konci článku, porod druhého dvojčete se trošku zkomplikoval (začala místo hlavičky do vchodu dávat ručičku). Byla jsem na cestě na operační sál k císařskému řezu, ale nakonec se vše urovnalo (ručička se vrátila zpět při neustálých kontrakcích)a já jsem porodila na operačním sále spontánně za 9 minut po první holčičce i druhou.   
  Neměnila bych druh porodu....ani nové a nepoznané zážitky s dvojčaty. 
  pavlas007   | 06.09.2010 09:28:40 | Reakcí: 4, poslední: 21.07.2011 21:40:32
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: děkuji za článek
   treba vam ta druha holcicka chtela zamavat,nebo podat ruku,ze uz jako jde...ale mas muj velky obdiv,ze jsi se rozhodla pro porod spontalne.. 
   Andrea81   | 14.06.2011 14:17:07
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: děkuji za článek
    No, jak jí teď tak pozoruju, asi to tak bude....  
    Ona je takový smíšek, laškuje s námi neustále a kdykoliv kdokoliv příjde, tak hezky mává....   
    pavlas007   | 14.06.2011 19:49:47
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: děkuji za článek
     no trebas to bude modelka,ktera se bude umet hezky prezentovat.to vis,usmevy a mavanim to zacina..  stejne je to nadhera..
     Andrea81   | 14.06.2011 20:02:39
     Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: děkuji za článek
   To je krásné. Žádná z mých známých nerodila dvojčátka spontánně. Přeji hodně zdravíčka a radosti!
   Marie.K   | 21.07.2011 21:40:32
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

NIPT test

| miss.nica | 19.01.2024, 07:13

Dobrý den. Může prosím užívání léku Godasal ovlivnit výsledek NIPT testu. Včera jsem byla na testu, ale nikdo mi neřekl, ze před testem mám Godasal vysadit. Děkuji

Dobrý den,

Godasal na výsledek testu vliv nemá.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 02.02.2024, 19:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×