Ve zkratce pro tatínky
-
Typy těhotenské cukrovky
-
Těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus) - co to je
-
Průběh těhotenské cukrovky - její nejčastější příznaky a komplikace
-
Jaké je riziko vzniku těhotenské cukrovky
-
Vyšetření na těhotenskou cukrovku
-
Léčba cukrovky u těhotných žen
-
Dieta při těhotenské cukrovce
-
Porodnická péče o pacientky s těhotenskou cukrovkou
-
Co se děje s těhotenskou cukrovkou po porodu
1. Typy těhotenské cukrovky
Stále častěji se v našich ordinacích objevují těhotné ženy s cukrovkou.
Výraznou menšinu tvoří pacientky s tzv. pregestačním diabetem, tzn. cukrovkou, která se u pacientek vyskytuje i před těhotenstvím. Do této skupiny řadíme diabetes 1. typu – autoimunitní chorobu Langerhansových ostrůvků ve slinivce, při které dochází k jejich postupnému ničení a výsledkem je absolutní nedostatek inzulinu. Tyto pacientky jsou zcela závislé na externí dodávce inzulinu. Diabetes mellitus 1. typu je komplikací asi 1 % všech těhotenství. Druhým typem pregestačního diabetu je diabetes mellitus 2. typu. V tomto případě nejde o autoimunitní onemocnění , ale o inzulinorezistenci. V populaci mladých žen jsme se dosud s tímto typem diabetu nesetkávali příliš často. V posledních letech však počet těchto žen stoupá, což je dáno vyšším věkem žen, a také častější nadváhou, která je jedním z rizikových faktorů.
Nejčastějším typem je ale těhotenská cukrovka. Diabetické těhotenství obecně je těhotenstvím rizikovým jak pro plod, tak i pro matku a vyžaduje zvýšenou péči.
2. Těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus) - co to je
Těhotenská cukrovka je porucha metabolismu cukrů, kterou zjistíme poprvé v průběhu těhotenství. Jedná se o nejčastější druh diabetu, se kterým se v těhotenství můžeme setkat a který obvykle po porodu mizí. Těhotenská cukrovka se vyskytuje asi u 2-3 % populace těhotných žen. Je třeba si však uvědomit, že jednoznačnou diagnózu těhotenské cukrovky lze udělat až po kontrolním vyšetření v časovém odstupu od porodu (nejlépe 3-6 měsíců). Je totiž možné, že se v průběhu těhotenství projeví některý jiný typ cukrovky, který je v těhotenství považován za gestační. Pokud porucha po ukončení těhotenství trvá, je nutné, aby byla pacientka adekvátně sledována a léčena.
3. Jak probíhá těhotenská cukrovka - příznaky cukrovky a nejčastější komplikace těhotenské cukrovky
Protože hodnoty cukru v krvi jsou jen mírně zvýšené, většinou žena nemá vůbec žádné obtíže. Někdy se vzácně může objevit výrazná žízeň a tedy větší příjem tekutin.
Zvýšená hladina cukru v krvi, což je známka špatné kompenzace cukrovky, může způsobit především pozdní komplikace. Mezi ty patří zrychlení růstu plodu, což je dáno zvýšenou nabídkou živin. Dochází k abnormálnímu ukládání tuku, zvětšuje se vrstva podkožního tuku a objevuje se organomegalie (zvětšení sleziny, jater a srdce). Velké děti nedostatečně léčených diabetiček mají vyšší riziko vývoje diabetu v dospělosti. Komplikací diabetu může být na druhé straně ale také růstová retardace plodu (zpomalení růstu plodu). Důvodem je porucha krevního průtoku placentou, která je způsobena změnami v cévách matky. V neposlední řadě mezi komplikace řadíme náhlou smrt plodu v děloze v posledních týdnech těhotenství, která je u žen s diabetem asi 4x častější než u zdravé populace. Přesný mechanismus ale není znám. Včasnou diagnózou a léčbou se hladiny krevního cukru normalizují a ke komplikacím v těhotenství a u porodu nedochází. Proto se dnes doporučuje vyšetřování všech těhotných žen na přítomnost těhotenské cukrovky.
4. Jaké je riziko vzniku těhotenské cukrovky?
Mezi rizikové faktory těhotenské cukrovky patří obezita, věk nad 25 let, výskyt diabetu v rodině, těhotenská cukrovka v předchozím těhotenství, opakovaný samovolný potrat, porod mrtvého plodu, předchozí porod plodu nad 4000 g či cukr v moči na počátku těhotenství. Čím více rizikových faktorů je přítomno, tím více stoupá riziko vzniku gestačního diabetu.
5. Jak se vyšetřuje cukrovka v těhotenství? Test na těhotenskou cukrovku
První příznaky cukrovky se nejčastěji objeví mezi 24.-28. týdnem těhotenství. Existuje stále sporný přístup k vyhledávání rizikových skupin pacientek. K vyšetření na těhotenskou cukrovku se provádí tzv. orální glukózový toleranční test (oGTT). Podle nejnovějších doporučených postupů České gynekologicko-porodnické společnosti by měl gynekolog orální glukózový toleranční test doporučit každé těhotné ženě v rámci rutinní předporodní péče. Test spočívá ve vypití 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě a vyšetření hladiny krevního cukru nalačno a za 120 minut. Tento test se provádí u žen s přítomnými rizikovými faktory pro těhotenský diabetes v 16.-18. týdnu těhotenství, u všech ostatních žen mezi 24.-28. týdnem těhotenství.
6. Léčba cukrovky u těhotných žen
Žena, která má pozitivní oGTT, by měla být odeslána do péče diabetologa, který se o ni stará až do porodu. Asi v 90 % případů je ženám v rámci léčby naordinována dieta a pravidelný pohyb. I v případě, pokud je žena léčena jen dietou, by měla být pravidelně kontrolována hladina cukru v krvi. Ideální je možnost měření doma. K tomu slouží glukometr, kterým může pacientku diabetolog vybavit. Stoupá-li i přes dietu hladina cukru v krvi, je nutno podávat inzulin. Další známkou nedostatečné kompenzace diabetu dietou je zrychlení růstu plodu.
7. Dieta při těhotenské cukrovce
Obecně je základem diabetické diety v těhotenství racionální strava. Důležité je vynechat tzv. rychlé cukry. Tedy všechny potraviny obsahující řepný cukr (sladkosti, slazené nápoje). Protože tělo ale cukry potřebuje jako zdroj energie pro vyvíjející se plod, podáváme je v podobě tzv. pomalých cukrů (polysacharidy) – škrobů (chléb, moučné výrobky, luštěniny, těstoviny, rýže). Hladiny cukru v krvi po nich pomaleji stoupají. Doporučená dávka těchto cukrů na den je asi 225-275 g podle výchozí hmotnosti těhotné. Jezte méně, ale často, 6-7x denně. Jednorázový větší přísun třeba i pomalých cukrů vede k vyššímu vzestupu hladiny cukru v krvi. Na jedno jídlo doporučujeme maximálně 70 g cukrů, lépe je 30-50 g cukrů. Konkrétní množství cukrů v potravině vám pomůže stanovit vaše dietní diabetologická sestra. Nesnažte se držet žádné zaručené diety bez cukrů nebo redukční diety, vaše dítě potřebuje pro svůj vývoj dostatek energie, tu získává také z cukrů.
Více o dietě a jídelníčku: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/dieta-pri-cukrovce-jidelnicek
8. Těhotenská cukrovka a porod - porodnická péče o pacientky s těhotenskou cukrovkou
Porodnická péče o pacientky s těhotenskou cukrovkou je podobná jako u zdravých pacientek. Výjimkou jsou jen častější ultrazvuková vyšetření, od 24. týdne každé 3 týdny, a také častější kontroly v posledních týdnech těhotenství. Porod by měl proběhnout do termínu (pokud je k dispozici termín porodu stanovený při I. ultrazvukovém vyšetření ve 12. týdnu, pak se řídíme tímto termínem). Pacientky by rozhodně neměly přenášet!
Nejčastějším způsobem ukončení těhotenství, pokud se porod spontánně nerozběhne, je vyvolání porodu. Nutná jsou samozřejmě pravidelná kardiotokografická monitorování plodu (záznam srdeční frekvence). Nutné ukončení těhotenství do termínu porodu souvisí s možným náhlým nitroděložních úmrtím plodu, který se vyskytuje u žen s cukrovkou přibližně 4x častěji než ve zdravé populaci. Některé budoucí maminky se všeobecně k vyvolání porodu staví odmítavě a tato skutečnost v nich vyvolává rozpaky. Je proto důležité jim důvod vyvolání porodu v tomto případě detailně vysvětlit a ujistit je, že vše se děje v zájmu bezpečného porodu jejich miminka. Někdy se setkáváme se situací, kdy žena bez prokázané diagnózy těhotenské cukrovky porodí plod o hmotnosti vyšší než 4000g. V těchto případech se také doporučuje další sledování po porodu.
9.Co se děje s těhotenskou cukrovkou po porodu
Porodem většinou těhotenská cukrovka končí. Bezprostředně po porodu bychom měly vysadit inzulin i zrušit diabetickou dietu. Asi tři měsíce po porodu se provádí kontrolní glukózový toleranční test, aby bylo jasně stanoveno, že těhotenská cukrovka odezněla a nedošlo k rozvoji jiného typu diabetu. Ženy, které během těhotenství byly léčeny pro gestační diabetes, mají asi 20-30% pravděpodobnost, že se u nich v budoucnu vyskytne diabetes mellitus typu 2. Proto je vhodné provádět kontroly krevního cukru v odstupu několika let.
Ve zkratce pro tatínky
Těhotenská cukrovka je čistě vázána na období těhotenství. Trpí jí zhruba 2-3 % těhotných žen a po porodu vymizí, proto je potřeba udělat kontrolní vyšetření s odstupem 3-6 měsíců po porodu. Rizikové jsou pro vznik těhotenské cukrovky ženy obézní, nad 25 let, s výskytem onemocnění v rodině, v předchozích těhotenstvích, s porodem větších plodů apod. U mírné formy, která je dobře kompenzována, se nemusí u ženy projevit žádné potíže, příp. pouze zvýšený pocit žízně. Při zvýšení hladiny cukru v krvi může dojít k zrychlení nebo naopak retardaci růstu plodu, zvětšení některých jeho orgánů, náhlému úmrtí v děloze. Test na zjištění těhotenské cukrovky spočívá ve vypití cukernatého roztoku a sledování hladiny cukru v krvi na lačno a za 120 minut. Běžně se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství, u rizikových těhotných již mezi 16. a 18. týdnem těhotenství. Těhotná s cukrovkou patří do péče diabetologa. Je jí naordinována dieta – racionální strava s minimem jednoduchých cukrů a pohyb. U žen s těhotenskou cukrovkou není doporučeno přenášet, pokud se porod sám v termínu nerozběhne, je vyvolán. Žena s proběhlou těhotenskou cukrovkou by měla být i nadále sledována, protože je u ní větší pravděpodobnost v budoucnu onemocnění cukrovkou 2. typu. JM
Související články
Infekční onemocnění
Jaká rizika mohou mít pro těhotenství a plod infekční choroby jako toxoplazmóza, listerióza, chřipka, plané neštovice a pásový opar, spalničky, zarděnky, opar (rtu, nebo genitálií)? Jaká je jejich léčba?
Těhotenství s HIV/AIDS
Jak probíhá těhotenství s HIV/AIDS? Lze zabránit přenosu infekce na dítě? Má léčba těhotné na plod negativní vliv? U jakých žen se setkáváme s HIV/AIDS pozitivitou?
Trombofilie a těhotenství
Trombofilie a těhotenství, Fraxiparin v těhotenství, Anopyrin v těhotenství
Mola
Pohlavně přenosné nemoci v těhotenství i mimo něj
Pod pohlavně přenosnými nemocemi rozumíme všechna infekční onemocnění přenosná zejména pohlavním stykem nebo jinými sexuálními aktivitami.
Cysta v těhotenství
Co to znamená cysta v těhotenství? Kde jsou cysty uloženy? Jak se zjistí, že příčinou bolestí břicha je cysta, která způsobila náhlou příhodu břišní? Jaké je riziko operace pro těhotenství?
Zácpa v těhotenství
Jaké jsou příčiny a důsledky zácpy? Jak zácpě předejít? Proč je nutný dostatečný příjem tekutin a zařazení vlákniny do stravy? Pomohou potravinové doplňky či mléčné výrobky? Jaké jsou další možnosti léčby?
Horečka v těhotenství
Horečka je jedním z prokázaných teratogenů, na rozdíl od mnoha léčiv. Jak ji můžeme snížit a co neléčená může způsobit zárodku a plodu?
Koronavirová onemocnění v těhotenství, při kojení i běžné populaci
Ovlivňuje nějak koronavirus vedení porodu? Objevilo se postižení u miminka? Jak je to s kojením v době infekce? Co jej přenáší? Jak se mu bránit?
Opakované potrácení
Až každé páté těhotenství končí samovolným potratem, který představuje pro každou ženu těžkou psychickou i fyzickou životní zkoušku. Mnoho žen se domnívá, že za tuto bolestivou ztrátu nesou vinu samy, že mohly něco udělat jinak. Příčin a faktorů zapříčiňujících samovolný potrat je velké množství a často se obtížně objasňují, rozhodně se však nejedná o vaši chybu.
Rh faktor v těhotenství
Početí dítěte Rh negativní ženou s Rh pozitivním mužem s sebou nese zvýšené riziko výskytu hemolytického onemocnění u dalšího potomka. V současnosti se však tato situace dá snadno řešit podáváním injekce imunoglobulinu matce.
Otoky v těhotenství
Co je podstatou, příčinou otoku a jak se projevuje? Co dělat, když v těhotenství zjistím otok? Léčba výrazných symetrických otoků. Co je příčinou a jak se léčí jednostranné otoky? Jak otokům předcházet?
Bolest břicha v těhotenství
Jedná se o hrozící potrat nebo již počínající potrat? K čemu při tom dochází? Bolest provází i mimoděložní těhotenství, předčasné odloučení lůžka nebo hrozící předčasný porod. Může být také neporodnického původu.
Mimoděložní těhotenství
Co je mimoděložní těhotenství? Jaké jsou jeho příznaky? Co dělat, když mám podezření na mimoděložní těhotenství? Jaká je léčba?
Leidenská mutace, jak s ní probíhá těhotenství a porod
Jedná se o nejčastější trombofilní mutaci, která nositele zvýšenou srážlivostí krve, sklonem ke vzniku trombóz, jejíž důsledkem může být plicní embolie nebo cévní mozková příhoda. Může být ohroženo miminko v těhotenství? Kdy před porodem neužít heparin? Jak je žena sledována a kdy je pro ní nejrizikovější období?
Nevolnost v těhotenství
Kdy se nevolnost a zvracení v těhotenství objevují? Čím jsou způsobeny? Jak jsou časté? Co dělat při lehkém i těžším průběhu? Jaké mohou být další příčiny zvracení?
Běžné těhotenské potíže
Proč se objevuje v těhotenství pálení žáhy? Co může doprovázet svalové bolesti? K jakým změnám dochází v dutině ústní? Jak předejít zácpě, bolestem hlavy a tvorbě křečových žil a hemoroidů?
Preeklampsie
Co je vlastně preeklampsie? Jak se projevuje a jaké jsou rizikové faktory? Lze počínající preeklampsii včas rozpoznat a nějak předejít? Jaké další komplikace těhotenství sebou může přinést? Jak se preeklampsie léčí?
Vícečetné těhotenství
Co je vícečetné těhotenství a jak k němu dochází? Jak zjistím, že čekám dvojčata? Jednovaječná a dvojvaječná, který typ se vyskytuje nejčastěji. Co jsou to siamská dvojčata? Je možné dvojčata rodit přirozeně? Jaké jsou komplikace v těhotenství a při porodu dvojčat?
Raný spontánní potrat
Jaké jsou příznaky? Co může být příčinou a jaká je léčba? Budu moci po spontánním potratu mít děti?
Chřipka v těhotenství
Jaké jsou příznaky chřipky v těhotenství? Lze ji léčit přírodně nebo léky? Uškodí léky miminku? Jaká další režimová opatření dodržovat u chřipky či chřipce podobných viróz?
Myomy a těhotenství
Co jsou myomy? Je jejich výskyt u žen častý? Proč vznikají a jaká jejich souvislost s problémy otěhotněním? Jaká je léčba?
Krvácení v těhotenství
Kdy je příčinou hrozící potrat, kdy mimoděložní těhotenství a kdy je může způsobit vcestné lůžko? Krvácení v časné graviditě - do 12. týdne těhotenství, mezi 12. a 24. týdnem gravidity a po 24. týdnu gravidity.
Pozitivní GBS neboli SAG, Streptococcus agalactiae
Co znamená pozitivní GBS? Kdy a proč se vyšetřuje? Co by mohl Streptokok způsobit? Jaká jsou opatření při porodu? Může dojít k nákaze miminka? Jak často? Může Streptokok ohrozit miminko před porodem, tj. během těhotenství?
Dieta při cukrovce, jídelníček
Jak a co jíst při cukrovce v těhotenství? Co vyškrtnout z jídelníčku? Nevhodné potraviny. Základ diety - složené sacharidy. Cukrovka a med, fruktóza a laktóza.
Kyretáž dělohy - revize dutiny děložní
Co je kyretáž dělohy (revize dělohy, lidově výškrab)? Kdy se provádí? Režim a krvácení po kyretáži. Kyretáž a pracovní neschopnost. Sex po kyretáži. Zamlklý potrat.
Virus ZIKA jako původce mikrocefalie plodu
Infekce rodidel a pochvy, výtok
Tvrdnutí břicha
Je tonizace, neboli tuhnutí břicha v těhotenství časté? Kdy se vyskytují? Jsou pro těhotenství nebezpečné? Jak ulevit tonizacím? Jak poznám rozdíl mezi poslíčky a skutečnými kontrakcemi?