Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rh faktor v těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

 1. Funkce antigenů
 2. Problém u Rh faktoru v těhotenství
 3. Podávání imunoglobulinu matkám s negativním Rh faktorem
 4. Léčba hemolytického onemocnění novorozence
 5. Vaše dotazy k Rh faktoru v těhotenství

1. Funkce antigenů

Podle evolučních biologů se všechny vlastnosti živých organismů vyvinuly proto, aby jim usnadnily přežití. Existují ale takové znaky, které na první pohled ničemu výrazně nepomáhají a mohou dokonce znamenat nebezpečí. Jedním z takových příkladů je Rh faktor – antigen, který se vyskytuje na povrchu lidských červených krvinek. Odpověď na otázku, proč ho vlastně máme, zřejmě našli evoluční vědci z Univerzity Karlovy. Žádná teorie zatím nevysvětlovala, k čemu je dobrý. Rh faktor je skupina zhruba 50ti antigenů, tedy speciálních bílkovin na povrchu červených krvinek. Nejdůležitější ze skupiny antigenů je antigen D, který se nachází na povrchu červených krvinek u lidí, které označujeme jako Rh pozitivní. Ti, kteří tento antigen nemají, jsou Rh negativní a v populaci je jich menšina. V naší populaci (kavkazské) je zhruba 85% Rh pozitivních jedinců. Například u černochů se D negativita pohybuje asi v 8%, u Asiatů jsou D negativní osoby vzácné – asi 1%.

2. Problém u Rh faktoru v těhotenství

Problém nastane, pokud Rh negativní žena počne dítě s Rh pozitivním mužem. Pak je velká pravděpodobnost, že potomek bude Rh pozitivní. Při porodu se setká Rh negativní krev matky s Rh pozitivní krví dítěte. Tělo matky začne proti neznámému antigenu vytvářet protilátky. Následky se projeví při dalším těhotenství. Pokud bude další dítě opět Rh pozitivní, mateřský organismus začne jeho červené krvinky ničit a může tak u něj způsobit hemolytické onemocnění. Toto onemocnění může mít za následek chudokrevnost, těžkou novorozeneckou žloutenku nebo poškození mozku. V krajních případech může dojít k potratu nebo úmrtí plodu v děloze.  Dnes už naštěstí lékaři vědí, jak tomu zamezit.

3. Podávání imunoglobulinu matkám s negativním Rh faktorem

V případě, že je matka Rh negativní, pak se po porodu odebírá vzorek krve novorozence z pupečníku. Pokud se prokáže, že novorozenec  je Rh pozitivní, pak se matce do 72 hodin po porodu podá injekce imunoglobulinu, který zabraňuje tvorbě protilátek v dalším těhotenství.  Imunoglobulin se podává Rh negativním ženám také v dalších situacích, při kterých mohlo dojít k průniku krve plodu do krevních oběhu matky, a to zejména při:
•    samovolném potratu či  interupci
•    amniocentéze a choriocentéze (odběr plodové vody či choria)
•    mimoděložním těhotenství
•    zranění břicha v těhotenství  (např. po autonehodě)
V současné době se na základě  nejnovějších doporučených postupů České gynekologicko-porodnické společnosti podává preventivně injekce imunoglobulinu všem Rh negativním těhotným ženám ve 28. týdnu těhotenství. Snižuje se tak riziko tvorby protilátek na konci těhotenství.

4. Léčba hemolytického onemocnění novorozence

Lékaři v rámci preventivních prohlídek sledují úroveň protilátek v krvi těhotných žen s Rh negativním faktorem. V případě, že protilátky přesáhnou určitou hranici, jsou plod i matka pravidelně sledováni na specializovaném pracovišti v rizikových poradnách. Ultrazvukem lze měřit rychlost průtoku krve mozkovými cévami plodu, a tak se pozná, zda plod trpí anémií, a jak je závažná. Případná léčba (může probíhat jak na straně matky, tak u plodu) závisí na stupni onemocnění.  Těžší případy, kdy by nemoc mohla ovlivnit zdraví dítěte, se řeší transfuzemi krve u dítěte, a to buď ihned po porodu nebo ještě před porodem v děloze.
U lehčích případů zpravidla postačí fototerapie po narození jako léčba novorozenecké žloutenky.

5. Vaše dotazy k Rh faktoru v těhotenství

Měla jsem dostat injekci imunoglobulinu?

Dobrý den, prosím o radu ohledně injekce imunoglobulinu. Prodělala jsem samovolný potrat (neprosperující těhotenství, jak mi bylo řečeno) a podstupovala jsem revizi dělohy. Byla jsem 7+3 týden těhotenství a tuto injekci jsem určitě nedostala. Těhotenství u mojí paní doktorky vůbec na ultrazvuku nebylo vidět a v nemocnici na velkém ultrazvuku zjistili, že se jedná o prokrvácené plodové vejce. Jde mi o to, jestli mi injekce měla být podána nebo jestli se dává až od určitého týdne těhotenství. Předem děkuji za odpověď. 

Odpověď: Dobrý den, záleží na tom, jakou máte krevní skupinu, respektive Rh faktor. Pokud máte krevní skupinu Rh negativní, injekci imunoglobulinu byste měla dostat. Pokud máte pozitivní, tak v takovém případě to není indikováno. MUDr. Veronika Ťápalová

Mám faktor Rh+ a omylem jsem dostala injekci na protilátky, může to mít vliv na další těhotenství?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s Rf faktorem negativní. Při prvním těhotenství mi gynekolog poznamenal do těhotenské průkazky, že jsem A negativní. Vyšly mi špatné výsledky tripl testu a musela jsem podstoupit odběr plodové vody. Po odběru mi byla píchnuta injekce antiD globulinu na protilátky. Porodila jsem zdravou holčičku, ale doktoři v porodnici mi odmítli dát další injekci na protilátky, protože tvrdili, že jsem A pozitivní. Nechali udělat nový rozbor krve a výsledek prý byl A pozitivní. Žádné protilátky jsem tedy nedostala. Gynekolog mi řekl, že se asi spletl, když mi to napsal do průkazky. 

Chtěla bych se tedy zeptat, pokud mám skutečně faktor Rh + a dostala jsem injekci na protilátky po odběru plodové vody (protože si to spletli), může mít takto injekce s protilátkou vliv na další těhotenství? Nebo co to pro mě vlastně znamená? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, to, že jste omylem dostala injekci v minulém těhotenství, nyní toto těhotenství nijak negativně neovlivňuje. Horší varianta by byla, kdybyste měla Rh negativní a injekci nedostala. MUDr. Veronika Ťápalová

 

Ve zkratce pro tatínky

U těhotné ženy je potřeba vyšetřit Rh faktor její i Rh faktor tatínka dítěte. V případě, že má žena Rh- a otec Rh+, je velká pravděpodobnost, že dítě bude mít také Rh+. Dojde-li při porodu k setkání Rh- matky a Rh+ dítěte, může matka začít proti Rh antigenům tvořit protilátky. Následky by se projevily u dalšího těhotenství hemolytickým onemocněním plodu, které může končit až jeho úmrtím. Proto je ženě do 72 hodin po porodu podána injekce imunoglobulinu, který zabraňuje tvorbě protilátek v dalším těhotenství. V současnosti se podává imunoglobulin i preventivně v průběhu těhotenství, a to ve 28. týdnu. Také u Rh negativních žen po potratu, interupci, amniocentéze, mimoděložním těhotenství, poranění břicha v těhotenství. JM

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Rh faktor v těhotenství - diskuze

 • Komplikace s Rh faktorem
  Dobrý den,
  ve škole jsme objevili jednu otázku ohledně Rh- faktoru u matky. Při prvním těhotenství má matka (Rh-) dítě (Rh+) s otcem1 (Rh+). Další těhotenství má s jiným partnerem, který je a) Rh+ a b) Rh-. Můžou nastat nějaké komplikace? Můj názor je ten, že pokud je otec2 Rh-, tak by to nemělo mýt vliv, ale pokud je Rh+ tak by měly nastat komplikace.
  vendy11   | 29.11.2016 22:05:42
  Reagovat | URL příspěvku
 • další článek
  Další článek, který nepřináší žádní nové informace. Takovýchto článků je na netu spoustu. Pro rodiče s rozdílným rh faktorem, jejiž dítě může být nemocné nepřináší ani klid ani žádné novinky.Co se takhle více zaměřit na podrobnosti?
  jajika   | 08.10.2014 23:25:54 | Reakcí: 3, poslední: 09.10.2014 09:40:07
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: další článek
   Nějak teď nechápu o jaké podrobnosti se ti jedná.Ale v praxi to vypsdá asi takhle:Matka nahlásí(nebo se to zjistí z prvních odběrů krve),že je 0 RH neg.Naženou na krev i otce.Překvapení,je také 0 RHneg.Přesto matce píchnou ve 28tt imuno.,protože co když uváděný otec není otec biologický.Narodí se dítě,jaké překvapení má 0 RHneg.I přes to dostane matka po porodu další imuno.protože jistota je jistota.
   Val.J35   | 09.10.2014 08:18:33
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: další článek
   Dovolím si odpovědět Vašimi slovy: Další kritika, která není konstruktivní :-). Takovýchto reakcí je na netu spousta. Co takhle připsat konkrétní dotazy, na které Vám chybí odpověď? 
   Baby on line   | 09.10.2014 09:33:56
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: další článek
   Nebo bych poradila co nechat si to přesně vysvětlit od lékaře ve chvíli kdy po odběrech zjistí rozdílný rh faktor. Protože jako ve většině případu každá ordinace řeší daný problém jinak. Sama jsem AB- , otec dcery je 0+ , při běžných odběrech v těhotenství a po porodu u dítka zjistili že je tuším A- a žádnou injekci imunoglobulinu jsem nedostala. Článek slouží jako informace né uklidnění.
   Ady.S   | 09.10.2014 09:40:07
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Strašné bolesti v kříži

| Angie2010 | 13.08.2019, 05:41

Dobry den. Jsem na zacatku 37 tydne tehotenstvi. Cca pred 14dny me chytla strasna bolest zrejme v krizove oblasti. Je to strasna bolest pri chuzi, kazdy krok mi vystreluje do teto oblasti. Lezim jen na boku a snazim se je stridat ale pretocit se je strasny problem, v q kdy se dostanu na zada jsem v haji a pres strasnou bolest a podlozenim rukama se pretacim milimetr po milimetru. Vstanout je take sileny problem vzdycky jakoby stuhnu a snazim se tu bolest rozdychat abych se silou vule zase pohla dal. Uz jsem z toho docela vysilena. Moje gynekolozka mela dovolenou a toto mi zacalo den po posledni kontrole. Nic mi nepomaha drobna masaz balonkem, virivka, cviceni, podpirani bricha pasem, proste nic. Nikde jsem s tim ani nebyla protoze jako s tehotnou by semnou stejne nikdo nic neudelal. Vim ze to muze byt zpusobeno hormonama ktere pripravuji telo na porod ale nikdy jsem neslysela ze by to nekoho bolelo tak silene jako me. Uz jsem zoufala a dalsi tydny do porodu uz nemam silu to zvladat a ani neni jistota ze by se to pak upravilo. Co kdyz se pak nebudu moct postarat o dite? Nedovedu si ani predstavit jak budu s timto u porodu fungovat kdyz se nemuzu skoro hybat. Prosim poradte co s tim. Moc dekuji

Dobrý den, vaše bolesti mohou být způsobeny uskřinutím nějakého nervu v oblasti páteře či vzácně výhřezem ploténky. Pokud bolesti přetrvávají a jsou dle vás nesnesitelné, pak doporučuji navštívit praktického lékaře, který vám na základě vlastního uvážení dá žádanku na ortopedii či neurologii. V těhotenství se však většinou jedná o symptomatickou terapii (analgetika atd.), protože i vyšetřovací metody jsou dosti omezené.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 13.08.2019, 11:40
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce