Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rh faktor v těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

 1. Funkce antigenů
 2. Problém u Rh faktoru v těhotenství
 3. Podávání imunoglobulinu matkám s negativním Rh faktorem
 4. Léčba hemolytického onemocnění novorozence
 5. Vaše dotazy k Rh faktoru v těhotenství

1. Funkce antigenů

Podle evolučních biologů se všechny vlastnosti živých organismů vyvinuly proto, aby jim usnadnily přežití. Existují ale takové znaky, které na první pohled ničemu výrazně nepomáhají a mohou dokonce znamenat nebezpečí. Jedním z takových příkladů je Rh faktor – antigen, který se vyskytuje na povrchu lidských červených krvinek. Odpověď na otázku, proč ho vlastně máme, zřejmě našli evoluční vědci z Univerzity Karlovy. Žádná teorie zatím nevysvětlovala, k čemu je dobrý. Rh faktor je skupina zhruba 50ti antigenů, tedy speciálních bílkovin na povrchu červených krvinek. Nejdůležitější ze skupiny antigenů je antigen D, který se nachází na povrchu červených krvinek u lidí, které označujeme jako Rh pozitivní. Ti, kteří tento antigen nemají, jsou Rh negativní a v populaci je jich menšina. V naší populaci (kavkazské) je zhruba 85% Rh pozitivních jedinců. Například u černochů se D negativita pohybuje asi v 8%, u Asiatů jsou D negativní osoby vzácné – asi 1%.

2. Problém u Rh faktoru v těhotenství

Problém nastane, pokud Rh negativní žena počne dítě s Rh pozitivním mužem. Pak je velká pravděpodobnost, že potomek bude Rh pozitivní. Při porodu se setká Rh negativní krev matky s Rh pozitivní krví dítěte. Tělo matky začne proti neznámému antigenu vytvářet protilátky. Následky se projeví při dalším těhotenství. Pokud bude další dítě opět Rh pozitivní, mateřský organismus začne jeho červené krvinky ničit a může tak u něj způsobit hemolytické onemocnění. Toto onemocnění může mít za následek chudokrevnost, těžkou novorozeneckou žloutenku nebo poškození mozku. V krajních případech může dojít k potratu nebo úmrtí plodu v děloze.  Dnes už naštěstí lékaři vědí, jak tomu zamezit.

3. Podávání imunoglobulinu matkám s negativním Rh faktorem

V případě, že je matka Rh negativní, pak se po porodu odebírá vzorek krve novorozence z pupečníku. Pokud se prokáže, že novorozenec  je Rh pozitivní, pak se matce do 72 hodin po porodu podá injekce imunoglobulinu, který zabraňuje tvorbě protilátek v dalším těhotenství.  Imunoglobulin se podává Rh negativním ženám také v dalších situacích, při kterých mohlo dojít k průniku krve plodu do krevních oběhu matky, a to zejména při:
•    samovolném potratu či  interupci
•    amniocentéze a choriocentéze (odběr plodové vody či choria)
•    mimoděložním těhotenství
•    zranění břicha v těhotenství  (např. po autonehodě)
V současné době se na základě  nejnovějších doporučených postupů České gynekologicko-porodnické společnosti podává preventivně injekce imunoglobulinu všem Rh negativním těhotným ženám ve 28. týdnu těhotenství. Snižuje se tak riziko tvorby protilátek na konci těhotenství.

4. Léčba hemolytického onemocnění novorozence

Lékaři v rámci preventivních prohlídek sledují úroveň protilátek v krvi těhotných žen s Rh negativním faktorem. V případě, že protilátky přesáhnou určitou hranici, jsou plod i matka pravidelně sledováni na specializovaném pracovišti v rizikových poradnách. Ultrazvukem lze měřit rychlost průtoku krve mozkovými cévami plodu, a tak se pozná, zda plod trpí anémií, a jak je závažná. Případná léčba (může probíhat jak na straně matky, tak u plodu) závisí na stupni onemocnění.  Těžší případy, kdy by nemoc mohla ovlivnit zdraví dítěte, se řeší transfuzemi krve u dítěte, a to buď ihned po porodu nebo ještě před porodem v děloze.
U lehčích případů zpravidla postačí fototerapie po narození jako léčba novorozenecké žloutenky.

5. Vaše dotazy k Rh faktoru v těhotenství

Měla jsem dostat injekci imunoglobulinu?

Dobrý den, prosím o radu ohledně injekce imunoglobulinu. Prodělala jsem samovolný potrat (neprosperující těhotenství, jak mi bylo řečeno) a podstupovala jsem revizi dělohy. Byla jsem 7+3 týden těhotenství a tuto injekci jsem určitě nedostala. Těhotenství u mojí paní doktorky vůbec na ultrazvuku nebylo vidět a v nemocnici na velkém ultrazvuku zjistili, že se jedná o prokrvácené plodové vejce. Jde mi o to, jestli mi injekce měla být podána nebo jestli se dává až od určitého týdne těhotenství. Předem děkuji za odpověď. 

Odpověď: Dobrý den, záleží na tom, jakou máte krevní skupinu, respektive Rh faktor. Pokud máte krevní skupinu Rh negativní, injekci imunoglobulinu byste měla dostat. Pokud máte pozitivní, tak v takovém případě to není indikováno. MUDr. Veronika Ťápalová

Mám faktor Rh+ a omylem jsem dostala injekci na protilátky, může to mít vliv na další těhotenství?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s Rf faktorem negativní. Při prvním těhotenství mi gynekolog poznamenal do těhotenské průkazky, že jsem A negativní. Vyšly mi špatné výsledky tripl testu a musela jsem podstoupit odběr plodové vody. Po odběru mi byla píchnuta injekce antiD globulinu na protilátky. Porodila jsem zdravou holčičku, ale doktoři v porodnici mi odmítli dát další injekci na protilátky, protože tvrdili, že jsem A pozitivní. Nechali udělat nový rozbor krve a výsledek prý byl A pozitivní. Žádné protilátky jsem tedy nedostala. Gynekolog mi řekl, že se asi spletl, když mi to napsal do průkazky. 

Chtěla bych se tedy zeptat, pokud mám skutečně faktor Rh + a dostala jsem injekci na protilátky po odběru plodové vody (protože si to spletli), může mít takto injekce s protilátkou vliv na další těhotenství? Nebo co to pro mě vlastně znamená? Děkuji moc za odpověď.

Inzerce

Odpověď: Dobrý den, to, že jste omylem dostala injekci v minulém těhotenství, nyní toto těhotenství nijak negativně neovlivňuje. Horší varianta by byla, kdybyste měla Rh negativní a injekci nedostala. MUDr. Veronika Ťápalová

 

Ve zkratce pro tatínky

U těhotné ženy je potřeba vyšetřit Rh faktor její i Rh faktor tatínka dítěte. V případě, že má žena Rh- a otec Rh+, je velká pravděpodobnost, že dítě bude mít také Rh+. Dojde-li při porodu k setkání Rh- matky a Rh+ dítěte, může matka začít proti Rh antigenům tvořit protilátky. Následky by se projevily u dalšího těhotenství hemolytickým onemocněním plodu, které může končit až jeho úmrtím. Proto je ženě do 72 hodin po porodu podána injekce imunoglobulinu, který zabraňuje tvorbě protilátek v dalším těhotenství. V současnosti se podává imunoglobulin i preventivně v průběhu těhotenství, a to ve 28. týdnu. Také u Rh negativních žen po potratu, interupci, amniocentéze, mimoděložním těhotenství, poranění břicha v těhotenství. JM

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rh faktor v těhotenství - diskuze

 • Jsem Rh - a nedostala jsem v těhotenství imunoglobin
  Dobrý den,
  Jsem 0 negativní, manžel A+,první těhotenství mě nikdo neinformoval, že se u mé krve musí dostat během těhotenství a po porodu injekce na protilátky a tak? mi nic nedali, dcera je po otci Rh+.
  Jak prosím je toto závažné,mám se obávat komplikací u dalšího těhotenství?
  Nyní jsem na začátku těhotenství 5tt.
  Jak je možné, že můj gynekolog pochybil a taktéž v nemocnici?Stává se to?
  Děkuji za odpověď. T.
  Tery88   | 12.07.2020 20:01:02
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dotaz na pozitivní výsledek testu na protilátky.
  Dobrý den,
  prosím o radu zda a jak může dojit k pozitivnímu testu na protilátky v mém případě. Mám krevní skupinu A+, manžel má 0+. Jsem těhotná a vyšel mi pozitivní test na protilátky. V minulosti jsem neměla žádné potraty a byla jsem pouze jednou těhotná se stejným mužem. Narodili se nám jednovaječná dvojčata.
  Ještě prosím o odpověď, zda se dá jednoznačně říct jakou krevní skupinu mají moje dvojčata a zda musí mít stejnou anebo nikoliv.
  Moc děkují
  Xenie P   | 30.04.2020 12:37:14
  Reagovat | URL příspěvku
 • Komplikace s Rh faktorem
  Dobrý den,
  ve škole jsme objevili jednu otázku ohledně Rh- faktoru u matky. Při prvním těhotenství má matka (Rh-) dítě (Rh+) s otcem1 (Rh+). Další těhotenství má s jiným partnerem, který je a) Rh+ a b) Rh-. Můžou nastat nějaké komplikace? Můj názor je ten, že pokud je otec2 Rh-, tak by to nemělo mýt vliv, ale pokud je Rh+ tak by měly nastat komplikace.
  vendy11   | 29.11.2016 22:05:42
  Reagovat | URL příspěvku
 • další článek
  Další článek, který nepřináší žádní nové informace. Takovýchto článků je na netu spoustu. Pro rodiče s rozdílným rh faktorem, jejiž dítě může být nemocné nepřináší ani klid ani žádné novinky.Co se takhle více zaměřit na podrobnosti?
  jajika   | 08.10.2014 23:25:54 | Reakcí: 3, poslední: 09.10.2014 09:40:07
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: další článek
   Nějak teď nechápu o jaké podrobnosti se ti jedná.Ale v praxi to vypsdá asi takhle:Matka nahlásí(nebo se to zjistí z prvních odběrů krve),že je 0 RH neg.Naženou na krev i otce.Překvapení,je také 0 RHneg.Přesto matce píchnou ve 28tt imuno.,protože co když uváděný otec není otec biologický.Narodí se dítě,jaké překvapení má 0 RHneg.I přes to dostane matka po porodu další imuno.protože jistota je jistota.
   Val.J35   | 09.10.2014 08:18:33
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: další článek
   Dovolím si odpovědět Vašimi slovy: Další kritika, která není konstruktivní :-). Takovýchto reakcí je na netu spousta. Co takhle připsat konkrétní dotazy, na které Vám chybí odpověď? 
   Baby on line   | 09.10.2014 09:33:56
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: další článek
   Nebo bych poradila co nechat si to přesně vysvětlit od lékaře ve chvíli kdy po odběrech zjistí rozdílný rh faktor. Protože jako ve většině případu každá ordinace řeší daný problém jinak. Sama jsem AB- , otec dcery je 0+ , při běžných odběrech v těhotenství a po porodu u dítka zjistili že je tuším A- a žádnou injekci imunoglobulinu jsem nedostala. Článek slouží jako informace né uklidnění.
   Ady.S   | 09.10.2014 09:40:07
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Potrat 22tt

| Mihalka87 | 24.09.2020, 15:33

Dobrý den paní doktorko,ráda bych Vás porosila o názor a vysvětlení k mému těhotenství a následnému potratu ve 22tt. Tehotenství po IVF- KET (jen s utrogestanem). Od 8tt těhotenství špinění, po-té velké krvácení v 10-12tt - hematomy. Po prvním screeningu nižší PAPP-A 0,34MOM, podstopen test NIPT - negativní. Další UTZ v 16TT - málo plodové vody AFI 50mm - oligohadramnion, stále hematom a velmi vysoké hodnoty AFP - to stále opakovali každý UTZ - podstoupen test na infekční markery - negativní. Další UTZ stále málo plodové vody, plod o týden menší a stále vysoké hodnoty AFP. U své dr. jsem byla kontrolována každý týden, hematom zmizel, ale krvácení se stále vracelo. Byla jsem tedy hospitalizována v nemocnici na perinatologii pro opakované krvácení, zjištěno urychlení v ACM,plod stále o 10 dní menší a masivní nápadná placenta. Podávány léky injekčně na zastavení krvácení a tvrdnutí bříška. Po 14 dnech večer nastaly bolesti, krvácení takové hlenovité a na UTZ již nenašli srdeční akci miminka. Porod/potrat se rozjel, potom následovala revize. Po třech měsících jsem konečně obdržela pitevní zprávu: zkráceně, plod jen 244g na 22tt. Orgány s váraznější autolýzou, plod bez VVV. Placenta o průměru 9 cm, potrhaná, tloušťky 1,8cm, úpon pupečníku 21 cm, v choriu volných plodových blan je zastiženo ložisko granulocytární infiltrace, pupečník bez zánětu. Placenta s četnými intervilózním fibrinovými tromby, v centrální části s vícečetnými infarkty o průměru 1cm - závěr infarkty na placeně a nemělo by se to opakovat... Mám strach z budoucího těhotenství, že by se toto mohlo opakovat a nikdo mi neuměl vysvětlit ty vysoké hodnoty AFP, z čeho to bylo a zda by se to mohlo opakovat. Nyní budu podstupovat vyšetření na hematologii. Na reprodukční imunologii mi dr. Ulčová Gállová doporučila příště užívat Medrol. Děkuji za Vaši odpověď Michaela V.

Dobrý den, v případě krvácení v těhotenství dochází často ke zvýšení hodnoty AFP (jako vedlejší efekt, bez klinického významu, což bylo navíc potvrzeno na pitvě plodu). Možnou příčinou srdeční zástavy u plodu mohly být vzniklé uzávěry cév (tromby, infarkty), čímž došlo k přerušení přítoku Vaší krve k plodu. Tento stav mohl být způsoben např. zvýšenou krevní srážlivostí ve Vašem organismu, danou vrozeným/získaným hematologickým onemocněním (které je provázeno zvýšenou krevní srážlivostí). Těhotenství samo o sobě je stav s fyziologicky vyšší krevní srážlivostí (= přirozený stav nijak neohrožující plod ani těhotnou), ale když se k tomu připočítá nějaký druh srážlivostního onemocnění, krevní srážlivost se mnohonásobně zvýší. Je proto vhodné provést došetření na hematologii, kam se chystáte a v případě potvrzení nějakého hematologického onemocnění s vyšší krevní srážlivostí, se preventivně nasazuje v příštím těhotenství tzv. protisrážlivá léčba (ve formě tablet a/nebo injekcí), aby se předešlo vzniku krevních sraženin v placentě, pupečníku, ... Neznám Vaši celou anamnézu, avšak čekají Vás další zpřesňující vyšetření (je možné např. genetické vyšetření obou partnerů, pokud již neproběhlo), která věřím, že pomohou odhalit více informací. 

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 28.09.2020, 19:37
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce