Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak otěhotnět? Ovulace. Plodné dny.

Ve zkratce pro tatínky

 1. Co je to ovulace a oplodnění?
 2. Co jsou plodné dny?
 3. Sledování ovulace a plodných dnů, ovulace příznaky
 4. Jsem těhotná?
 5. Vaše dotazy

1. Co je to ovulace a oplodnění?

Ovulace je uvolnění vajíčka z vaječníku. Takto uvolněné vajíčko je schopno oplodnění. Jestliže při pohlavním styku dojde k uvolnění spermií (tzv. ejakulace, vystříknutí spermatu), k jejich následnému přesunu děložním hrdlem do dělohy a poté do vejcovodů, střetnou se tam s uvolněným vajíčkem. Dojde ke splynutí vajíčka a spermie, nebo-li k oplodnění. Již 5 minut po ejakulaci jsou spermie přítomny ve vejcovodu, jejich schopnost oplodnit uvolněné vajíčko celkově trvá 24-72 hodin. Vajíčko je schopno oplodnění po ovulaci průměrně 24 hodin. Díky těmto informacím se některé páry pokoušejí ovlivnit pohlaví miminka. Každý menstruační cyklus se takto uvolní 1 oplodnění schopné vajíčko. Toto po splynutí se spermií dá zárodek vyvíjejícímu se plodu. Někdy se vajíčko oplodněné spermií může při dalším vývoji rozdělit ve dvě a tak vznikají jednovaječná dvojčata. Zřídka se mohou uvolnit vajíčka dvě, která pokud jsou oplodněna, jsou základem pro dvojvaječná dvojčata.

Výpočet ovulace, ovulace kalkulačka, plodné dny kalkulačka

2. Co jsou plodné dny?

Jedná se o rozmezí cca 3 dnů před a 3 dnů po ovulaci, ve kterých je zvýšena pravděpodobnost otěhotnění. Čím blíže skutečné ovulaci dojde k pohlavnímu styku, tím je pravděpodobnost otěhotnění vyšší.

3. Sledování ovulace a plodných dnů aneb jak otěhotnět co nejdříve?

Žena se v době plánování těhotenství může snažit podpořit otěhotnění sledováním plodných dnů a ovulace, a to dle následujícího:

 • vedením menstruačního kalendáře a denním měřením a zapisováním bazální teploty - jedná se o teplotu měřenou ráno ihned po probuzení v konečníku, event. v pochvě. Během měsíce vznikne křivka, ze které lze odečíst „plodné dny", které jsou nejvhodnější k otěhotnění. Jsou to 3 dny před a 3 dny po vzestupu bazální teploty o cca 0,5°C. Tento vzestup teploty pak přetrvává až do další menstruace.

Ovulace, plodné dny - graf

Křivka bazálních teplot v průběhu 2 menstruačních cyklů (šipkou označen pravděpodobný termín ovulace): První představuje normální menstruační cyklus, který přechází do menstruačního krvácení (začátek dalšího cyklu).Křivka teplot u druhého cyklu napovídá, že došlo k otěhotnění. Bazální teplota zůstává zvýšena déle než 14 dní, nenastává menstruační krvácení.

Inzerce

Mohou se objevit i další příznaky ovulace:

 • v období „plodných dnů" mnohdy žena současně pozoruje zvýšený hlenový nezapáchající výtok z rodidel, který je rovněž důkazem ovulace.
 • některé ženy během ovulace pociťují pobolívání až ostrou píchavou bolest v podbřišku či u konečníku, jako důkaz uvolnění zralého vajíčka z vaječníku.
 • ovulaci lze orientačně stanovit i laboratorně z moči event. slin. Ovulační testy s různou spolehlivostí lze zakoupit v lékárně.

Ovulace může méně často a spíše výjimečně proběhnout mimo jinak pravidelný menstruační cyklus, event. i vícekrát během jediného menstruačního cyklu (např. v důsledku stresu).

4. Jsem těhotná?

Vážené dámy, jelikož není týdne, kdy by nám nepřišlo pár dotazů typu - Měli jsme nechráněný styk. Došlo zřejmě / nevím jestli došlo k ejakulaci, resp. v mailech používáte "udělal se / nevím, jestli se do mě udělal". Menstruace se zatím nedostavila. Mám den zpoždění. Nebo: Místo menstruace pouze špiním. Jsem těhotná? - připojujeme odpověď gynekoložky MUDr. Veroniky Ťápalové s upozorněním, že od nynějška na všechny dotazy tohoto typu budeme vkládat proklik na tuto odpověď lékařky:

Dobrý den, pokud máte nechráněný pohlavní styk, těhotná být určitě můžete. Pokud máte zpoždění menstruace, či krvácení jiné, než obvykle, udělejte si těhotenský test z moči, který lze pořídit v lékárně. Zpoždění menstruace může mít samozřejmě i spoustu jiných důvodů, ale možné těhotenství je jednou z možností.

5. Vaše dotazy

Jak poznám ovulaci?

Dobrý den, už skoro půl roku bychom si přáli miminko, nechali jsme tomu volný průběh, ale i přesto by mě zajímalo, kdy mi ovulace přichází. Ještě jsem ji nikdy nezaznamenala ani nepocítila, tak si chci být jistá, že ji vůbec mám. Menstruaci mám naprosto nepravidelnou a graf mi ukazuje také velice divné křivky, hlen mám stále krémový a děložní čípek jsem začala testovat a je stále tvrdý. Poradíte mi, co se děje podle toho grafu? Děkuji.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, spousta žen svoji ovulaci vůbec nepozná podle žádných kritérií, takže tímto se úplně řídit nemůžete. To, že ji na sobě nijak nepociťujete, neznamená, že neprobíhá. Nejlépe lze vysledovat průběh ovulace pomocí ultrazvuku - cca 11. den menstruačního cyklu provést ultrazvuk, zda je přítomný ovulační folikul a poté sledovat á 2 dny jeho růst a popř. prasknutí, ke kterému by mělo dojít cca 13. - 15. den cyklu - toto bývá individuální. Podle bazální teploty a hustoty hlenu se nelze nikdy přesně k ovulaci vyjádřit. Všechno jsou to metody nápomocné, ale ne úplně spolehlivé. To, že jste 1/2 roku neotěhotněla, ještě nemusí znamenat problém. Až po roce pravidelného sexuálního života bez otěhotnění bych se začala zabývat, co je příčinou. Nyní je na to ještě brzy.

Inzerce

Otěhotnění s jedním průchodným vejcovodem

Před týdnem jsem byla na profouknutí vejcovodů. Zjistili, že mám průchodný jen pravý vejcovod. Řekli mi, že mám půl roku největší šance na otěhotnění. Myslíte si, že by to mohlo jít hůř, když mám průchodný jen jeden vejcovod?

Dobrý den, pokud máte průchodný pouze jeden vejcovod, je šance na otěhotnění nižší než v případě, že máte průchodné oba dva. Přes neprůchodný vejcovod se vajíčko z vaječníku nemůže dostat do dělohy. Nicméně máte ještě druhý vejcovod, přes který se do dělohy dostane vajíčko z druhého vaječníku a nevíc může vychytat i uvolněné vajíčko z druhého vaječníku, který je na té straně, kde máte vejcovod neprůchodný. MUDr. Eva Račanská

Inzerce

Udržení spermatu v pochvě

Dobrý den, už půl roku se s přítelem snažíme o miminko, ale bohužel vždy po ejakulaci ze mě sperma vyteče, nevím, čím to je. Bojím se, že nebudu moci mít děti, byla jsem na vyšetření a jsem v pořádku, ale nevím, jestli se doktoři nemýlí, prosím o radu.

Odpověď: Za normální délku snahy o početí se považuje rok pravidelného pohlavního styku bez použití antikoncepce. Pak je vhodné začít s vyšetřením a ev. léčbou.
Léčba je věc nejen Vaše ale i partnera (kvalita spermatu). To, co popisujete, je vcelku normální jev, každý muž má různou kvalitu spermatu - i co do množství i co do hustoty, schopnosti zkapalnění a počtu a kvality spermií.
Při snaze o početí je vhodné po ejakulaci zůstat nějakou dobu vleže, nejít třeba hned do sprchy....atd, aby se ev. co největší počet spermií dostal k tzv. receptaculum seminis. To je místo v zadní klenbě pochvy, odkud pak spermie putují k děložnímu čípku (kterým jsou aktivně nasávány), dále do vyšších partií vstříc zralému a uvolněnému vajíčku. Dr. Gerychová

Inzerce

Otěhotnění po vysazení antikoncepce

Jaká je pravděpodobnost otěhotnění v prvním měsíci po vynechání antikoncepce? V případě, že jsem brala antikoncepci 7 let, jak dlouho může trvat, než otěhotním?

Odpověď: Po delší době užívání hormonální antikoncepce (7 let) většinou i několik měsíců až půl roku trvá blokáda ovulace, a proto je několik dalších cyklů často anovulačních, někdy s krvácením charakteru menses, ale bez ovulace, někdy i s poruchou menstruačního krvácení. Na druhé straně se někdy po náhlém vysazení hormonální antikoncepce objeví v rámci tzv. rebound fenomenu ovulace hned první následující cyklus a je možné otěhotnět velmi snadno. Co bude ve Vašem případě, lze jen těžko odhadnout, plánujete-li otěhotnět, můžete bez obav. Pokud naopak těhotenství zatím neplánujete, je vhodné použít jiný způsob antikoncepce. MUDr. Gerychová

Kdy po vysazení antikoncepce zkoušet otěhotnět?

Chtěla jsem se zeptat, plánujeme rodinu. Je to asi týden, co jsem vysadila prášky a právě probíhá menstruace. Antikoncepci jsem brala 15 let nepřetržitě, tak teď mám obavy, jestli po takovém dlouhém užívání antikoncepce (OC) snadno otěhotním, (nikdy jsem neměla s braním antikoncepce žádné problémy) a jestli je vhodné hned po vysazení OC zkoušet otěhotnět. Jestli není lepší nějakou dobu, tak měsíc až dva, počkat, až se to trochu srovná a usadí, protože mi bylo řečeno, že když se to hned povede, že po tak dlouhodobém užívání OC se to buď většinou do třetího měsíce neudrží, a nebo prý po vysazení po takové době se uvolní více vajíček a je větší pravděpodobnost dvojčat, i když v rodině nikdy nebyly. Samozřejmě vím, že nic se nedá naplánovat, tak jak by člověk chtěl, ale jen jsem se chtěla informovat, protože pokaždé píšou nebo říkají něco jiného, tak nevím, co je správně a co si o tom mám všem myslet. Je mi 30 let a jako prvorodička mám z toho všeho trochu obavy.

Odpověď: Je skutečně možné, že po 15 letech užívání antikoncepce bude několik menstruačních cyklů trvat, než nastoupí nejen menstruace, ale objeví se i ovulace a bude tedy možné při nechráněném pohlavním styku otěhotnět. Zatím bych doporučovala zdravou životosprávu, zvýšený přísun kyseliny listové a klidné plánování rodičovství. Není nutné odsouvat plánování o několik dalších měsíců. Odpovídala: MUDr. Gerychová

Ovulace po vysazení antikoncepce, nepravidelná menstruace po vysazení antikoncepce

Dobrý den, chtěla bych vědět, zda souvisí s délkou užívání hormonální antikoncepce plánované otěhotnění? Mám v plánu brát hormonální antikoncepci 2 roky, a poté se hned snažit. Vím, že je to individuální, jen by mě zajímalo, zda je tělo více "zblblé" po dvouletém užívání oproti např. sedmiletému. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, spíše než na délce užívání antikoncepce záleží na tom, zda jste před jejím nasazením měla již delší dobu pravidelný menstruační cyklus. Pokud někdo např. nasadí antikoncepci ve 14 letech, kdy ještě bývá nepravidelná menstruace, a tím se hormonální osa, která ještě není dostatečně vyzrálá, se zablokuje antikoncepcí, potom s největší pravděpodobností nebude pravidelná menstruace fungovat ani po vysazení. Laicky řečeno - tělo si nemá co pamatovat. Pokud jste tedy měla před nasazením hormonální antikoncepce pravidelnou menstruaci, neměl by být s nastartováním ovulace problém.
MUDr. Veronika Ťápalová

Otěhotnění při zvýšeném prolaktinu a astenozoospermii partnera

Dobrý den, již něco málo přes rok se s přítelem snažíme o miminko. Ráda bych věděla, jaká je šance přirozeně otěhotnět i přesto, že u mě zjistili zvýšený prolaktin a mému příteli astenozoospermii (72% nepohyblivých spermií, 5% pohyblivých neprogresivních, 13% pohyblivých pomalých a 10% pohyblivých rychlých).
Oba jsme nekuřáci, netrpíme nadváhou a já mám menstruaci pravidelnou.
Také by mě zajímalo, jaký je Váš názor na snížení hladiny prolaktinu přírodní cestou,  např. pomocí drmku, nebo zda je efektivnější hormonální léčba. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Ohledně zvýšeného prolaktinu - velmi důležitá informace je, jak výrazně je prolaktin zvýšen. Pokud je zvýšení pouze mírné a Vy máte podle Vašeho dotazu pravidelnou menstruaci, pak toto vůbec nemusí být problém a překážka k otěhotnění.
Pokud je zvýšení výrazné a má vliv na menstruační cyklus a ovulaci, pak je nutné toto došetřit a event. zahájit terapii za účelem snížení prolaktinu. Před tím je, ale vhodné vyšetřit i další věci, které mohou zvýšení prolaktinu vyvolat, např. hormony štítné žlázy.
Astenozoospermie je závažnější problém. Hodnoty spermiogramu nejsou opravdu příliš příznivé. Bylo by dobré spermiogram např. v 3 měsíčním intervalu zkontrolovat a mezitím by měl být partner zdravý, dostatečně odpočívat, nekouřit, event. začít brát nějaké přípravky, které kvalitu spermiogramu zlepší, např. Profertil, Wobenzym, přípravky s karnitinem, apod.
Pokud se výsledky kontrolního spermiogramu budou shodovat, pak bych doporučila konzultaci v centru asistované reprodukce, s domluvou na řešení Vašeho problému.
Odpovídala: MUDr. Eva Račanská

Folikulometrie

Dobrý den, prosím o radu. Snažím se otěhotnět, již 2. měsíc beru Utrogestan. Nyní mi na další cyklus předepsala paní doktorka ještě  "Clostilbegyt", který mám brát 5. - 9. den od začátku cyklu. A v době, kdy Clostilbegyt budu užívat, mám přijít na ultrazvukové vyšetření, začínající písmenem "F". Můžete mi, prosím, připomenout, jak se toto vyšetření jmenuje?
Pochopila jsem správně, že se dělá již kolem 7. dne cyklu, což dle mého soudu je ihned po skončení menstruace? Je to možné? Předem moc děkuji za Vaše odpovědi.

Odpověď: Dobrý den, vyšetření, které máte podstoupit, se nazývá folikulometrie. Při tomto vyšetření se měří velikost a počet folikulů, v podstatě  takových drobných cystiček ve vaječníku, ve kterých zrají vajíčka. Provádí se z toho důvodu, abychom zjistili, jak je vaječník aktivní a v jaké fázi je zraní vajíček a kdy asi dojde k ovulaci.
Folikulometrie se většinou provádí asi 11. - 12. den menstruačního cyklu, tzn. počítáno od prvního dne menstruace. Odpovídala: MUDr. Eva Račanská

Otěhotnění po vyjmutí antikoncepčního tělíska

Dobrý den, chci se zeptat, po jak dlouhé době se dostaví menstruace po vytažení Mireny a za jak dlouho může žena opět otěhotnět? (Mirenu mám asi rok a půl a chci další mimi).

Odpověď: Antikoncepční tělísko Mirena se zavádí na 5 let. Při jeho zavedení se menstruace většinou nedostavuje buď vůbec, nebo jen v podobě slabého krvácení či špinění. Za tento efekt je odpovědný gestagenní hormon, který je součástí tělíska.
Po vytažení tělíska by mělo dojít k obnovení původní menstruace prakticky od dalšího menstruačního cyklu (nejpozději do 3 měsíců). Co se týče snahy o těhotenství, není potřeba ji po vytažení tělíska nijak odkládat.
Odpovídala MUDr. R. Gerychová

Plodné dny, když je nepravidelná menstruace. Kdy si udělat těhotenský test po styku?

Zdravím, chci se zeptat, jak mám zjistit, kdy mám plodné dny, když je nepravidelná menstruace třeba jednou do dvou měsíců? U přítele nastala ejakulace a nevím, jestli jsem těhotná či ne. Těhotenský test byl druhý den po styku negativní. Za jak dlouho zjistím, zda jsem těhotná nebo ne? Předem díky za odpovědi.

Odpověď: Dobrý den, pokud máte nepravidelný menstruační cyklus, plodné dny lze těžko určit. Je také u Vás možný anovulační cyklus, tzn. při těchto cyklech se neuvolňuje vajíčko, a tudíž oplození není možné. Při pravidelném menstruačním cyklu bývá největší pravděpodobnost početí 13. - 14. den cyklu, kdy právě dochází k uvolnění vajíčka, ale když je nepravidelná menstruace, lze to těžko hodnotit. Zda v průběhu Vašeho menstruačního cyklu dochází k růstu ovulačních folikulů lze nejlépe ozřejmit ultrazvukem cestou vašeho gynekologa. Zda jste těhotná, může těhotenský test ukázat cca již několik dní po zpoždění menses, ale určitě ne druhý den po pohlavním styku.
Odpovídala MUDr. Veronika Ťápalová

Znamená zvýšení bazální teploty vždy ovulaci?

Dobrý den, před rokem jsem po sedmi letech vysadila hormonální antikoncepci. S partnerem se už čtyři měsíce snažíme o miminko. Snažila jsem se zjistit svou ovulaci pomocí ovulačních testů, ale bezvýsledně. Nakonec jsem začala s měřením bazální teploty v ústech. Pracuji v třísměnném provozu, takže každý týden měřím v jinou hodinu. Nárůst teploty jsem zaznamenala až cca týden před menstruací. Je možné mít ovulaci tak "pozdě"? Znamená zvýšení bazální teploty vždy ovulaci? Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pokud se snažíte otěhotnět zatím 4 měsíce, netrapte se měřením bazální teploty a ovulačními testy. Spíše bych doporučovala duševní pohodu a "netlačení na pilu", protože i psychická pohoda hraje v tomto svoji velkou roli. Obecně dostupné papírkové ovulační testy ani bazální teplota nejsou spolehlivými indikátory ovulace. K ovulaci taktéž může dojít i později než v polovině menstruačního cyklu. Zda k ovulaci dochází či ne, lze spolehlivě zjistit jen ultrazvukovým vyšetřením a přítomností ovulačního folikulu, ale nemá smysl to takto řešit dříve než cca za rok intenzivního snažení se o těhotenství. Navíc i směnný provoz může mít na pravidelnost menstruačního cyklu a ovulace svůj vliv. 

Otěhotnění při užívání léků na astma a štítnou žlázu 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je možné otěhotnět po vysazení antikoncepce po dvou letech užívání, užívání hormonů k léčbě štítné žlázy a užívání inhalátorů k léčbě astmatu? Nebo je lepší si o plánovaném těhotenství promluvit se svými lékaři? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, léky na astma vliv na těhotenství nemají a nemusí se předem dávky nijak upravovat. Pokud berete léky na hypofunkci štítné žlázy a hodnoty máte v pořádku, pak klidně otěhotnět můžete a dávky se poté budou upravovat v graviditě. Odpovídala MUDr. Veronika Ťápalová

Nemožnost otěhotnění a nepravidelný cyklus po 12letém užívání antikoncepce

Dobrý den, jsem půl roku po vysazení hormonální antikoncepce. Menstruace se dostavuje ob měsíc, k ovulaci nedochází vůbec. Moje doktorka mi řekla, že to tak muže být i tři roky. Nic víc, žádné řešení. Hormonální antikoncepci jsem brala 12 let, předtím byla menstruace velmi nepravidelná, léky nezabíraly, proto mi v 15ti letech předepsali HA. Děkuji za Váš názor.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, když se nasadí na řadu let antikoncepce v době, kdy je menstruace nepravidelná, dost často se toto stane. Hormonální osa je v té době nevyzrálá a když se ještě utlumí na spoustu let, tak poté, co se HA vysadí, tak jste tam, kde jste byla. Sama o sobě nepravidelnost cyklu nevadí, pokud Vás neobtěžuje ve smyslu, že nevíte, kdy menstruace nastane atd., nebo pokud nechcete těhotnět. V takových případech se dá menstruace upravit hormony, které se užívají v druhé polovině menstruačního cyklu - ty jsou bez antikoncepčního účinku a dá se při nich i otěhotnět.

Mohu být těhotná?

Dobry den, mám takový dotaz. Od 5. 8. jsem přestala brát antikoncepci po 6ti letech. S přitelem bychom chtěli miminko. Během té doby co neberu menstruaci jsme měli nechráněný pohlavní styk. Teď mám opožděnou mentruaci už 14 dní. Těhotenský test jsem si dělala minulý týden a byl negativní. Už pár dní je mi divně. Ne vyloženě od žaludku. Mám návaly tepla. Jsem hrozně unavená. Bolí mě hlava a mám citlivé jen bradavky. A pobolívá mě podbřišek a sem tam píchne na pravé i levé straně. A cítím, že je takový nafouklý. Je možné, že bych otěhotněla takhle brzy? Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, to, že byste otěhotněla ihned první cyklus po vysazení antikoncepce, možné určitě je. Jen těhotenský test bývá zpravidla pozitivní již týden - 10 dní po zpoždění menses. Ale nutně být také nemusí. Zopakujte test ještě po týdnu od posledního testu. Pokud bude ale i tento negativní, pak je těhotenství nepravděpodobné.

Snažím se otěhotnět, ale nemám ovulaci

Dobrý den, mám takový dotaz. Již druhý menstruační cyklus nemám ovulaci. Cca před dvěma měsíci jsem ji ještě měla, pak jsem měla na vaječníku cystu z neprasklého folikulu a od té doby nemám ovulaci, ale menstruaci mám pravidelnou mezi 25 - 28 DC. Měřím si denně bazální teplotu. Je mi 25 a snažíme se s přítelem o miminko. Je možné, že se ze zdravé ženy ze dne na den stane neplodná? Užívám pravidelně kyselinu listovou. Začínám být z toho už zoufalá. Před měsícem jsem byla na preventivní prohlídce u své gynekoložky a krom té cysty jsem byla naprosto v pořádku dle ultrazvuku, pak mi řekla, že kdyby se nedařilo otěhotnět, tak mám v létě (rok od vysazení hormonální antikoncepce Regulon) přijít na vyšetření krve. Jinak děložní čípek a hlen mám, jako kdyby ovulace proběhla, ale bazální teplota je pořád nízká a nestoupá. Děkuji Vám za brzkou odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, měření bazální teploty není příliš spolehlivá metoda. Pokud se teplota nezvyšuje, neznamená to, že určitě neovulujete. Zda ovulace probíhá (nebo zda ovulační folikul roste) se dá zjistit z ultrazvuku cca 12. den cyklu. Pokud se snažíte jen pár měsíců, není důvod k panice. I kdybyste ovulační cyklus teď neměla, neznamená to, že je něco v nepořádku. Je to vcelku normální, že některé cykly nejsou ovulační. Tak to má většina žen. Tak nezoufejte a teprve po roce snažení bez úspěchu začnete s vyšetřováním. 

Vliv špinění na otěhotnění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. S manželem se již přibližně půl roku snažíme o miminko. Zhruba týden před menstruací mívám slabé špinění. Je to normální? Nemůže to mít vliv na otěhotnění? Děkuji.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud špiníte již týden před menstruací, může to znamenat nedostatek hormonů - gestagenů. A to na otěhotnění mít vliv může. Možná by nebylo od věci, aby Vám váš gynekolog napsal léky, které budete užívat v druhé fázi menstruačního cyklu.

Inzerce
Zdravé těhotenství

Perfektní přehled základů zdravé výživy a cvičení pro těhotné!

Jedinečné rady o výživě a cvičení pro zdravý vývoj miminka. Naučte se vařit a cvičit dříve, než se miminko narodí!

ZDARMA ke knížce brožury o těhotenství a péči o dítě.

wwww.zdravetehotenstvi.cz

 

Ve zkratce pro tatínky

Ovulace je uvolnění vajíčka z vaječníku. Dochází k němu zhruba v polovině menstruačního cyklu, tedy 14. den počítáno od prvního dne poslední menstruace. Pokud v období kolem ovulace, v plodných dnech, dojde k nechráněnému styku, je vysoká pravděpodobnost otěhotnění, tedy splynutí vajíčka ženy se spermií muže. Termín ovulace si žena může určit pomocí ovulačního testu nebo měřením bazální teploty – v konečníku nebo pochvě. Ovulace nastává ve dni snížení teploty před jejím zvýšením o minimálně půl stupně. Ovulaci doprovází změna tažnosti poševního hlenu, je zvýšená, některé ženy pobolívá v podbřišku. JM

Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak otěhotnět? Ovulace. Plodné dny. - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • lub.gel
  a co třeba vyzkoušet gel na vodní bázi? Třeba by to tomu nevadilo :-)
  terez545   | 18.09.2021 17:15:59
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pozitivní těhotenský test

| Anna58 | 17.06.2024, 21:11

Dobrý večer chtěla bych se zeptat v sobotu 15.6 jsem měla dostat menstruaci ta se nedostavila 16.6 druhý den ráno jsem si udělala test byla tam druhá slabá čárka odpoledne se mi objevilo trochu krve ale jen slabounce pak už nic druhý den ráno jsem si test udělala znovu též tam byla druhá čárka ale už trochu silnější ale k večeru sem začala trochu krvácet ale je to jen maličko stále trochu krvácím je to světla krev myslíte že mohu být těhotná děkuji minulý měsíc jsem ms 18.5 děkuji

Dobrý den,

pokud máte pozitivní test, tak se jedná nejspíše o počínající graviditu. Nicméně takto nejsem schopna vám zaručit její viabilitu, uložení apod.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.06.2024, 08:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×