Inzerce
Inzerce
Inzerce

Těhotenský test

Ve zkratce pro tatínky

 1. Na jakém principu těhotenský test pracuje?
 2. Kdy si udělat těhotenský test?
 3. Jak těhotenský test provádět?
 4. Spolehlivost těhotenských testů: Může být těhotenský test negativní, i když jsem těhotná?
 5. Může být pozitivní těhotenský test, i když těhotná nejsem?
 6. Vaše dotazy

Na jakém principu těhotenský test pracuje?

U těhotné ženy dochází již po zhruba 8-9 dnech po uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulace) a následném oplození k tvorbě hCG  buňkami budoucí placenty. hCG znamená human Chorionic Gonadotropin, neboli lidský choriogonadotropin, zjednodušeně také těhotenský hormon. Ten se začíná přibližně 8-9 dní po ovulaci a oplodnění vajíčka vylučovat v takovém množství, že je detekovatelný v moči a posléze i v krvi.
A právě setkání moči těhotné ženy s protilátkou proti tomuto hormonu způsobí zbarvení druhého proužku na testu.

Kdy si udělat těhotenský test?

Kdo nevydrží, tak může zkusit těhotenský test již první den vynechání menstruace. Jinak je vhodné počkat např. 3 dny. Je pochopitelné, že některé ženy, které nemohou delší dobu otěhotnět, se test snaží provádět již 3. den po souloži, ale takovéto testování skutečně pozbývá smyslu.

Jak těhotenský test provádět?

1. Nejlépe ráno, v ranní moči je nejvyšší koncentrace těhotenského hormonu.
2. Nejvhodnější je zachytit do připravené nádoby střední proud moči, s tou pak manipulovat dle návodu v testu.
3. Test nesmí být před testováním uložen v příliš vlhké místnosti nebo vystaven nadměrnému teplu - nemusel by díky tomu být funkční.
4. Postupujte zcela dle přiloženého návodu, testy se mohou v drobnostech lišit (v závislosti na výrobci).

Spolehlivost těhotenských testů: Může být těhotenský test negativní, i když jsem těhotná?

Ano, může. V tomto případě vyčkejte, pokud se ani za další 3 dny nedostaví menstruace, test opakujte.

Může být pozitivní těhotenský test, i když těhotná nejsem?

Test může být někdy tzv. falešně pozitivní těhotenský test, proto je při jakýchkoli nejasnostech vhodné doplnit vyšetření hCG z krve.
Někdy také může dojít k oplození vajíčka, jeho uhnízdění v děloze, ale vývoj zárodku plodu se zastaví hned na počátku, odumře a posléze dojde k menstruaci např. s týdenním zpožděním.

Autorka: MUDr. Denisa Petrovová

Těhotenský test - Vaše dotazy:

Jak se v souvislosti s potratem pohybuje koncentrace hCG?

Dobrý den, doufám, že jsem hledala správně, ale nepodařilo se mi najít něco bližšího o hodnotě hCG. Ráda bych se dozvěděla hodnoty v různých fázích těhotenství, jak stoupá a jakým tempem klesá po porodu anebo po potratu.
Zajímalo by mě, kdy bude těhotenský test objektivní po prodělaném potratu, když se znovu pokoušíme o miminko hned v následujícím cyklu.
Tabulku s vysvělivkami jsem však zatím nenašla a moje doktorka na toto nemá asi moc času, i když mi vše vysvětuje celkem pečlivě.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Těhotenský hormon (lidský choriogonadotropin - hCG) lze z krve matky zjistit nejdříve 8. - 9. den po ovulaci, dříve je jeho koncentrace tak malá, že je pod hranicí citlivosti současných vyšetřovacích metod. Koncentrace hCG dosahuje 2 týdny po ovulaci hodnot kolem 100mIU/ml, dále se zdvojnásobuje vždy za 2dny. Nejvyšší koncentrace dosahuje  v  9. - 10. týdnu těhotenství, tj. 60 000 - 90 000 mIU/ml, pak koncentrace klesá a hodnoty kolem 10 000-20 000 mIU/ml zůstávají až do konce gravidity. Po potratu či porodu klesne hCG v krvi k neměřitelným hodnotám za 40dní. Snaha o graviditu hned v následujícím cyklu po potratu není zcela optimální, doporučuje se vyčkat  3 – 6 měsíců. Pokud k těhotenství přesto dojde, nelze stran sledování vývoje těhotenství brát v úvahu pouze  hodnotu hCG, ale je nutno vycházet zejména z ultrazvukového nálezu. Zvýšenou koncentraci hCG  lze zjistit u vícečetného těhotenství, u mola hydatidosa a některých nádorů. Snížené hodnoty se objevují u mimoděložního těhotenství či hrozícího potratu. Odpovídala MUDr. Denisa Petrovová

Inzerce

Jsem těhotná, když je jeden těhotenský test ze tří testů pozitivní? Mohla jsem otěhotnět den před menstruací?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu být těhotná, když den před menzes s partnerem proběhla přerušovaná soulož a předčasná ejakulace do pochvy. Den na to jsem měla menzes, ale trochu slabší a kratší než obvykle. Asi týden mám návaly nevolnosti a pnutí v prsou. Jeden těhotenský test ze tří mi vyšel pozitivní, ale hodně slabě a clearblue neprokázal nic. Miminko bych chtěla, ale mohu se těšit? V pátek jdu ke svému gynekologovi a zajímalo by mě, zda to bude viditelné a zda je tu nějaká možnost těhotenství. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pokud dojde k nechráněnému pohlavnímu styku kdykoliv během měsíce, nedá se nikdy těhotenství vyloučit. Samozřejmě největší pravděpodobnost otěhotnění je v době ovulace, tj. 13 - 14. den menstruačního cyklu (počítá se od 1. dne menses), ale vzhledem k tomu, že spousta žen má nepravidelný menstruační cyklus a sama neví, kdy ovulace nastala, nelze na tzv. „plodné“ dny spoléhat. Pozitivní těhotenský test může znamenat těhotenství, ale může se jednat také o falešně pozitivní těhotenský test, protože těhotenské testy z moče nejsou nikdy 100%. Všeobecně většina těhotenských testů může prokázat graviditu cca 16 dní od početí, krevní testy samozřejmě dříve. Nejlepší je zajít za svým gynekologem a nechat si v případě pozitivního testu z moče odebrat hCG z krve.
MUDr. Veronika Ťápalová

Inzerce

Mohu být i přes negativní krevní test těhotná?

Dobrý den, pane doktore, chtěla bych Vás poprosit o radu. Snažíme se s přítelem o miminko již 8 měsíců. Menstruaci mám pravidelnou již 15 let (odchylka max. 2 dny). Poslední menstruaci jsem měla před dvěma měsíci a od té doby doposud nepřišla. Před několika dny jsem měla mírné špinění, které již v tuto chvíli nemám. Těhotenské testy si dělám každý druhý den a vždy jsou negativní. Včera jsem byla u mé paní doktorky, která na ultrazvuku objevila v děloze malou tečku velikosti 1 mm. Zároveň provedla odběr krve, který je však negativní. Zároveň mi před 6 měsíci byl zjištěn myom intramurální o velikosti 3 cm. Je možné na základě uvedených informací i přes negativní test krve být těhotná?

Odpověď: Dobrý den, pokud i krevní test je negativní, těhotenství je prakticky vyloučeno. Nepravidelná menstruace má tedy asi jinou příčinu a je potřeba s Vaším gynekologem po ní pátrat dál.
MUDr. Veronika Ťápalová

Inzerce

Pozitivní těhotenský test po užití Postinoru

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Měli jsme s přítelkyní před třemi týdny nechráněný pohlavní styk. 18 hodin po pohlavním styku si přítelkyně vzala Postinor a druhou tabletku do dvanácti hodin. Poté ji bolela silně hlava a dostala menstruaci o 3 týdny dříve. Neslyšel jsem, že by se to někomu stalo takto brzy. První týden po styku zkusila těhotenský test a vyšel pozitivní, druhý týden test opakovala a byl také pozitivní. Jsme s přítelkyní hodně nejistí, prosím poraďte.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud má vaše přítelkyně opakovaně pozitivní těhotenský test, je pravděpodobně těhotná, na to není, co poradit. Otěhotněla ale pravděpodobně dříve, než při styku, po kterém užila Postinor, protože při tom by se takto brzo těhotenství testem neprokázalo.

Inzerce

Negativní těhotenský test při zpožděné menstruaci 

Dobrý den, mám zpoždění menstruace 7. den. V době ovulace (cca) jsem měla několikrát nechráněný pohlavní styk. Dnes jsem si dělala těhotenský test (levnější varianty). Test vyšel negativní. Většinou mám menstruaci pravidelnou a mívám doprovázející vlastnosti jako je nateklost, lehká bolest v podbřišku a prsou, mastnější pleť. Momentálně se před menstruací dostavila jen lehčí bolest v prsou, ale ne taková jako před menstruací. Pokud se menstruace nedostaví do týdne, mám test opakovat? Je možné, že jsem těhotná, i když test vyšel negativně? Děkuji za radu.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, po sedmidenním zpoždění by test již měl být pozitivní, ale nemusí to tak být. Pokud se menstruace nedostaví, za pár dní test můžete zopakovat.

Mohu být těhotná, když je na testu slabá čárka?

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda jsem těhotná. Již týden jsem nedostala menstruaci, je mi na zvracení, cítím se slabá, trpím bolestí zad a břicha, občas mě štípě štítná žláza. Udělala jsem si těhotenské testy. První mi vyšel se slabou čárkou a u druhé už byla čárka silnější. Děkuji za odpověď. Krásný den. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud jste již týden nedostala menstruaci a normálně jste zvyklá, že ji máte pravidelně, při slabé pozitivitě testů je celkem možné, že těhotná jste. Otázkou je, zda jste si testy provedla správně. Bylo by vhodné navštívit gynekologa, který může v takto časném stadiu provést vyšetření těhotenského hormonu HCG z krve a řekne Vám jednoznačně, zda se o těhotenství jedná či nikoliv. Pomocí ultrazvuku může také vyloučit jinou příčinu opožděných měsíčků.

Mohu být těhotná, i když je těhotenský test negativní?

Dobrý den, mám takový dotaz. Před dvěma měsíci jsem vysadila antikoncepci. Pohlavní styk s partnerem máme pravidelně. Před dvěma týdny jsem měla menstruaci, ale poslední týden ráno zvracím a někdy zvracím i odpoledne. Jsem nadmíru unavená a ospalá. Dělala jsem si těhotenský test, ale vyšel negativní. Je tu nějaká možnost, že jsem i přesto těhotná? Nebo čím mohou být moje potíže způsobeny? Předem děkuji za odpověď. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, zvracení a únava můžou být projevy různých stavů a onemocnění. Může se někdy ale stát, že pokud si uděláte test příliš brzo, vyjde negativní. Proto si ho tedy raději ještě za týden zopakujte, pokud se menses nedostaví.

Mohu být těhotná, když nejsou čárky stejně silné?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s těhotenským testem, když mi vyšly skoro dvě čárky. Jedna byla o malinko světlejší než ta druhá. Je možné, abych byla těhotná? S přítelem jsme dělali test 21.12. a pak ještě 25.12. a čárka se mi zdála tmavší než předtím. Poslední menstruaci jsem měla 16. – 21. 11. Předem děkuji za odpověď. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud máte na testu 2 čárky, tak i když byla jedna slabší, pravděpodobně jste těhotná. To, že je slabší, může být tím, že je těhotenství ještě příliš čerstvé.

Inzerce
Zdravé těhotenství

Perfektní přehled základů zdravé výživy a cvičení pro těhotné!

Jedinečné rady o výživě a cvičení pro zdravý vývoj miminka. Naučte se vařit a cvičit dříve, než se miminko narodí!

ZDARMA ke knížce brožury o těhotenství a péči o dítě.

wwww.zdravetehotenstvi.cz

 

Ve zkratce pro tatínky

Těhotenský test reaguje na těhotenský hormon v moči, kterým je lidský choriogonadotropin hCG. Test je vhodné provádět až po vynechání menstruace, lépe až 3. den po vynechání. Provádí se ráno, kdy je hladina hormonu v moči nejvyšší. Zachytit do lahvičky – např. od léků – je vhodné střední proud moči. U všech testů, mohou se odlišovat, je nutné si přečíst návod a postup při jeho vyhodnocení. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Těhotenský test - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Těhotenství
  Dobrý den. Mám takový problém. Již 6 dni mi nepřišly MS. Nebolí mě vůbec podbrisek a ani prsa. Dělala jsem si test a byly bohužel negativní. A včera jsem byla na krev. Výsledky mám, ale vůbec jim nerozumí. Mohl by mi někdo prosím vysvětlit jaké to jsou výsledky? Děkuji
  Wája1995   | 12.01.2024 09:54:22
  Reagovat | URL příspěvku
 • Mám pozitvní 2 testy, ale občas mě pobolívá břicho v různých místech.
  Dobrý den, s partnerem jsme se začali snažit o miminko. Jeden pokus byl po ovulaci a druhý přesně na ovulaci. Poté se mi už nedostavila menstruace, ale nebrala jsem to tak vážně, protože se mi občas (1-2x do roka) stalo, že se nedostavila ale test byl vždy negativní a další měsíce přicházela pravidelně. Ale jednoho dne mě začalo bolet strašně břicho, že jsem nebyla schopná jít ani do práce, bolest poté odezněla, za dva nebo tři dny bolest přišla znova, ale už ne tak silná. Nedalo mi to a udělala si těhotenský test, vyšel slabě pozitivní a druhý den ráno naprosto čitelně pozitivní. Bolesti jsou stále ale tak slabé, že stačí si dát něco k jídlu a nějakou dobu o tom ani nevím. Tak nevím, mám se něčeho obávat, nebo jen plaším z pozitivního testu. K doktorce budu volat až příští měsíc, až se mi nedostaví další menstruace a udělám si ještě jeden test. Stále tomu s partnerem nemůžeme uvěřit, že by se to povedlo vlastně po jednom "pořádném" pokusu, proto ještě počkám a uvidím příští měsíc. Děkuji za případné odpovědi.
  Marrii   | 12.02.2021 18:02:37
  Reagovat | URL příspěvku
 • Můžu být těhotná i přes to, že jsem dostala menstruaci?
  Dobrý den potřebovala bych se poradit. 24.1.2020 jsem měla nechráněný styk s tím, že jsem ještě brala HA, jenomže mi nejspíš neseděla, protože 7.1.2020 jsem dostala menstruaci a 26.1.2020 taky čili dva dny po styku. Už asi 4-5 týdnů mi bývá nevolno, chodím často na wc, pobolivájí mě prsa i se mi trochu zvětšily, pobolívá mě pořád v podbříšku a v bedrech a to i přes to, že jsem dostala teď 26.2.2020 menstruaci nebo, jestli mi to náhodou neodešlo s menses, když jsem dva dny, tak silně krvácela čistou krví bez kusů a pak už jen špinila. Na testech jsem měla slabší duchy a to i po skončení menstruace a už je to skoro týden co mám po a příznaky těhu stále přetrvávají a jsem hodně i unavená. Zítra jdu na sono břicha z vnějška, tak se chci zeptat, zda by to šlo vidět, kdybych byla těhotná popřípadě mi to samovolně odešlo nebo i tak budu muset radši ke své gynekoložce ať mám jistotu? Teď bych byla asi v 6 týdnu těhotenství. Předem děkuji za odpověď :)
  Hegie   | 08.03.2020 13:26:29
  Reagovat | URL příspěvku
 • svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
  Děkuji Dr.Ogunze
  Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

  a on může vyléčit následující nemoci

  {1} HIV a AIDS
  {2} Diabetes
  {3} epilepsie
  {4} Rakovina krve
  {5} HPV
  {6} ALS
  {7} Hepatitida
  {8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
  {9} herpes virus
  {10} striže
  {11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
  {12} slabá erekce
  a mnohem víc
  annaandrej   | 05.11.2018 23:11:19
  Reagovat | URL příspěvku
 • Muzu byt tehotna?
  Dobrý den prosim o radu. Po pravde jsem uz strasne zmatena z toho jestli jsem tehotna nebo ne. MS mi meska uz tyden a mam velke bolesti v podbrisku, v zadech, bolesti hlavy a mam i nevolnosti. Kdybych byla tehotna tak bych mela byt pravděpodobně asi v 5. nebo 6.tt. MS cyklus mam pravidelny tak mne prave rozhodilo to ze mi to meska uz tyden a hlave ty bolesti k tomu. Na ultrazvuku mi dr. rekla ze jeste nemusi byt nic videt. Tak me to uklidnilo trosku a doufam ze se tam neco objevi. Prikladam fotku testu delaneho dneska. Prosim nevite jestli se jedna aspon o ducha? Vidite taky takovou tu slaboulinkou carku? Snad nejsem uz natolik zblbla ze ji vidim jenom ja ???? P. S. Dekuju predem za rady a nazory.
  Sarah2311   | 05.10.2018 12:15:55
  Reagovat | URL příspěvku
 • Muzu byt tehotna?
  Dobrý den prosim o radu. Po pravde jsem uz strasne zmatena z toho jestli jsem tehotna nebo ne. MS mi meska uz tyden a mam velke bolesti v podbrisku, v zadech, bolesti hlavy a mam i nevolnosti. Kdybych byla tehotna tak bych mela byt pravděpodobně asi v 5. nebo 6.tt. MS cyklus mam pravidelny tak mne prave rozhodilo to ze mi to meska uz tyden a hlave ty bolesti k tomu. Na ultrazvuku mi dr. rekla ze jeste nemusi byt nic videt. Tak me to uklidnilo trosku a doufam ze se tam neco objevi. Prikladam fotku testu delaneho dneska. Prosim nevite jestli se jedna aspon o ducha? Vidite taky takovou tu slaboulinkou carku? Snad nejsem uz natolik zblbla ze ji vidim jenom ja ???? P. S. Dekuju predem za rady a nazory.
  Sarah2311   | 05.10.2018 12:15:34
  Reagovat | URL příspěvku
 • tehotensky
  dobrý den,
  dělala jsem si 3 testy všechny negativni, ale mela jsem hrozně slabou menstruaci a porad jsem unavená beru HA tak nevim jestli to ma vliv
  niiky   | 24.01.2018 21:36:56
  Reagovat | URL příspěvku
 • Těhotenství a styk
  Dobrý den,

  chtěla jsem se Vás zeptat. Můj dotaz bude znít možná směšně, ale chci mít jistotu. S přítelem se pokoušíme o miminko a zatím mi tak připadá, že se možná i povedlo, ale nejsem si jistá. Proto se chci pojistit a zkusit to ještě v nynějších dnech znovu. Je to bezpečné? Pokud jsem možná těhotná, nehrozí při styku potrat? Můj přítel má větší přirození, tak mám trochu obavy.

  Děkuji předem za odpověď.
  Elenya   | 31.03.2017 10:21:37
  Reagovat | URL příspěvku
 • Potrebuju nutne poradit
  Měla jsem nechráněný sex cca před měsícem před mestruaci, mestruaci jsem měla ale slabou. Po skončení mestruace jsem začala opět brát antikoncepci, podotýkám antikoncepci jsem nebrala, začala jsem ji brát po půl roce. Po nějakým 2-3 týdnu jsem ji vysadila protože mi dobře nedělala a dostala jsem menstruaci a hodně po 5 dnech mi skončila takže vlastně mestruace mi skončila nak 1.12 a měla jsem mít menstruaci u prostred měsíce. Teď k problému dělala jsem si po 3 týdnech test vyšel negativní. Takže v skutku po měsíci jsem si dnes udělala další a opět negativní. Mám nafouklé břicho ale měkké. Když na to myslím je mi divne jako deprese. Miminko si dovolit nemůžu. Myslíte si ze těhotná nejsem?
  Nia221@seznam.cz   | 08.12.2016 17:21:48
  Reagovat | URL příspěvku
 • Můžu být těhotná?
  Zdravím, dnes ráno jsem si dělala dva testy, oba pozitivní, zpoždění mám asi 14 dní. Přesto mám bolesti v podbřišku, jako bych cítila, že se dostaví menstruace, je to běžné? Děkuji za rady
  nikolakikola   | 12.08.2016 10:30:52 | Reakcí: 2, poslední: 12.08.2016 11:14:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Můžu být těhotná?
   Gratuluju!!! Bolesti v podbřišku být můžou - objednej se na vyšetření gynekologovi, ať máš jistotu, že je vše v pořádku      
   Sunny   | 12.08.2016 10:58:14
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Můžu být těhotná?
    Určitě se po víkendu chystám. Takže myslíte, že je to opravdu těhotenství? Nemůže to být chybný test?
    nikolakikola   | 12.08.2016 11:14:56
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pozitivní těhotenský test

| Anna58 | 17.06.2024, 21:11

Dobrý večer chtěla bych se zeptat v sobotu 15.6 jsem měla dostat menstruaci ta se nedostavila 16.6 druhý den ráno jsem si udělala test byla tam druhá slabá čárka odpoledne se mi objevilo trochu krve ale jen slabounce pak už nic druhý den ráno jsem si test udělala znovu též tam byla druhá čárka ale už trochu silnější ale k večeru sem začala trochu krvácet ale je to jen maličko stále trochu krvácím je to světla krev myslíte že mohu být těhotná děkuji minulý měsíc jsem ms 18.5 děkuji

Dobrý den,

pokud máte pozitivní test, tak se jedná nejspíše o počínající graviditu. Nicméně takto nejsem schopna vám zaručit její viabilitu, uložení apod.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.06.2024, 08:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×