Inzerce
Inzerce
Inzerce

Ovulační testy

K sepsání této kapitoly nás inspiroval jeden Váš dotaz:
Moje gynekoložka mi poradila, abych si koupila ovulační testy, ale bohužel jsem z návodu nepochopila, kdy je mám začít dělat a jak to mám značit do menstruačního kalendáře.

Ve zkratce pro tatínky

 1. Jak funguje ovulační test?
 2. Jak dle ovulačního testu naplánovat pohlavní styk?
 3. Co je nutno vědět před použitím testu?
 4. Kdy a jak je vhodné ovulační test provést?
 5. Jak se projeví pozitivní výsledek?
 6. Co když mně stále pozitivní nevychází?
 7. Vaše dotazy

1. Jak funguje ovulační test?

Ovulační testy obecně fungují na průkazu luteinizačního hormonu (LH) v moči. Luteinizační hormon se v moči zvedne cca 24 - 36 hodin před ovulací.

2. Jak dle ovulačního testu naplánovat pohlavní styk?

Pokud se podle testu podaří odhalit den, kdy došlo k vzestupu LH, pak můžeme předpokládat, že k ovulaci dojde další den a pohlavní styk je dobré naplánovat právě 1 až 2 dny po vzestupu LH.
Spermie žijí v pochvě někdy až 5 dní, takže pokud se zcela přesně netrefíte, rozhodně to neznamená, že se vám otěhotnět nepodaří.

3. Co je nutno vědět před použitím testu?

Před použitím ovulačního testu je důležité vědět,  jak pravidelný cyklus máte. Obecně k ovulaci ženy dochází někdy mezi 12. - 17. dnem menstruačního cyklu, tzn. 12. - 17. den počítaný od 1. dne menstruačního krvácení.
Test má smysl dělat několik dní za sebou nebo alespoň každý druhý den, tak aby byl prováděn okolo 3 - 5 dní před očekávanou ovulací. V případě, že provedete test jenom jeden, riskujete, že vzestup luteinizačního hormonu vůbec nezachytíte.

4. Kdy a jak je vhodné ovulační test provést?

Než začnete ovulační test provádět, je dobré si vést menstruační kalendář s označením  1. dne menstruace. Ovulační test provádějte okolo 10. dne cyklu (od 10. dne od začátku menstruace) a uvidíte.
Na poprvé bych ho provedla třeba každý den od 9. - 10. dne cyklu až do ovulace a pak si den ovulace zapamatovala (poznačila do menstruačního kalendáře). V dalším cyklu už se tomu můžete přizpůsobit.
Test by se neměl provádět hned ráno, ale mezi 10. a 20. hod. Udává se, že ranní moč neobsahuje příliš mnoho hormonu LH.
Před testováním nechte moč cca 5 minut odstát a pár hodin před testem omezte mírně tekutiny. V koncentrované moči je výsledek průkaznější.

5. Jak se projeví pozitivní výsledek?

Pozitivní výsledek nastudujte podle návodu, který je k testu přiložen. Většinou se jedná o zbarvení 2 čárek, ale forem testů je několik, proto je jistější si návod důkladně prostudovat.

6. Co když mně stále pozitivní nevychází?

Pokud Vám ani jeden test nevyjde pozitivní, pak by bylo dobré techniku provádění testu a pravidelnost Vašeho menstruačního cyklu zkonzultovat s Vaším ošetřujícím gynekologem. Ne u každé ženy k ovulaci dochází, ale u mnoha žen dochází k ovulaci v jiný den cyklu než bychom podle průměrné populace očekávali.
Závěrem bych chtěla říci, že ovulační test je jistě užitečná, ale pouze pomocná metoda k ověření ovulace. Pokud Vám výsledek nevychází podle očekávání, není to jistě důvod k panice, ale spíše k návštěvě gynekologa.

Autorka: MUDr. Eva Račanská

Inzerce

7. Vaše dotazy

Kdy je nejvhodnější mít pohlavní styk?

Vážená paní doktorko, ráda bych se Vás zeptala, zda je možné mít 2 dny za sebou pozitivní ovulační test a kdy je tedy nejvhodnější mít pohlavní styk? Děkuji.

Odpověď MUDr. Gerychové: Dobrý den, ovulační test je nutné brát jako orientační možnost, jak si ověřit ovulaci (jednu z možností). Otěhotnění je možné cca 2-3 dny před a po ovulaci, čím blíže se Vám podaří do ovulace "strefit", tím je spolehlivost otěhotnění vyšší.

Ve zkratce pro tatínky

Ovulační testy jsou založeny na zjištění hormonu, jehož hladina se zvedne den až den a půl před ovulací. Test je nutné provádět několik dní za sebou a to v době přibližné ovulace, abychom den ovulace zachytili. Jelikož existují různé typy testů, je vždy nutné si přečíst a postupovat podle přiloženého návodu. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ovulační testy - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
  Děkuji Dr.Ogunze
  Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

  a on může vyléčit následující nemoci

  {1} HIV a AIDS
  {2} Diabetes
  {3} epilepsie
  {4} Rakovina krve
  {5} HPV
  {6} ALS
  {7} Hepatitida
  {8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
  {9} herpes virus
  {10} striže
  {11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
  {12} slabá erekce
  a mnohem víc
  annaandrej   | 05.11.2018 23:10:19
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zdravím, prosím vás, měla jsem nechraneny styk.
  Mám před menstruaci ... den po styku mám mírné tlaky v podbrisku :)
  Četla jsem, ze to může být ovulace, ale moc tomu nerozumím ... je o něco trošku větší pravděpodobnost těhotenství ?
  TerezkaTerezka   | 23.10.2015 08:42:29 | Reakcí: 1, poslední: 25.10.2015 18:00:07
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Dobrý den, pokud jste měla nechráněný pohlavní styk, pak je riziko otěhotnění vždycky, akorát je větší či menší šance podle toho, v jakém období menstruačního cyklu ke styku došlo. Ovulace obvykle nastává 13. - 14. den menstruačního cyklu, ale u všech žen tomu tak být nemusí.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 25.10.2015 18:00:07
   Reagovat | URL příspěvku
 • Rád pomužu
  Nabízím pomoc ženě žijící ve stabilním prostředí od zdravého dárce, nekuřáka, který nemá žádné potíže s plodností. Oplodnění stříkačkovou metodou. Žádám zachování oboustranné anonymity tak, aby mě díte nikdy nepoznalo. Nejde mi o sex, chci opravdu pomoci.
  petass27p   | 05.10.2015 01:17:11
  Reagovat | URL příspěvku
 • Kde kupujete ovu testy?
  Ahoj lidi, můžu mít otázku, kde na netu kupujete za levno ovulační a těhotenské testy? V lékarně jsou poměrně drahé, nejlevnejší na českém netu jsem našla na http://www.tehutesty.cz a na aukru. Můžete prosím posílat tipy, jestli se dají sehnat na nějakém českém eshopu levnějí? Hlavně těch ovu testů spotřebuju fakt dost a každá ušetřená Kč dobrá... Díky předem  
  xmoulinka   | 02.05.2014 22:18:55
  Reagovat | URL příspěvku
 • ovu testy
  Ahoj, ja si ovulku testuju kazdy mesic, zhruba uz vim kdy ji mam mit a asi 3 dny pred tim se s partnerem zdrzim sex. styku, jinak je kupuju za levno zde tehotensketesty.wgz.cz, (10ks za 100Kč i s postovnym) coz je fajn ze nelozim porad do lekarny... pote uz jen cekam na MS, snad se brzy zadari :)
  xmoulinka   | 14.04.2014 11:53:54
  Reagovat | URL příspěvku
 • Ovulační příznaky
  Dobý den,
  mám otázečku ohledně příznaků ovulace. Test jsem si zatím nedělala, antikoncepci neberu 3 měsíc, přestala jsem ji brát po 12letech. 13-14den pocituji docela citelnou bolest v podbřišku a ve vaječníkách (Pokažné na jiné straně). Sledovala jsem se teď i tam dole, ale bílkovitou konzistenci to během těchto dnů nemá. Je to spíš řidké a krémovité. Děkuji za odpověď! 
  Petramill   | 14.01.2013 14:15:03
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Výsledek hCG

| dee.16@seznam.cz | 21.08.2023, 13:18

Dobrý den,
mám nitroděložní tělísko a už týden mám zpoždění menstruace. Pro svůj klid jsem si došla jako samoplátce na krevní test HCG. Chápu z výsledku správně, že mohu být v klidu a těhotná nejsem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, hCG máte negativní, těhotná nejste.

MUDr. Pavla Kolíková | Babyonline | 24.08.2023, 08:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
Inzerce
×