Poloha plodu
Mění se poloha miminka?
Poloha plodu je v prvních šesti měsících proměnlivá (vzhledem k dostatku prostoru a množství plodové vody), v posledních třech měsících se ale uložení plodu stabilizuje.
Jak se určuje poloha plodu v děloze?
Poloha je určena vztahem podélné osy plodu (tj. od hlavičky k pánvi) k podélné ose dělohy.
Typy poloh, optimální poloha pro porod
Pokud je podélná osa plodu shodná s podélnou osou dělohy, hovoříme o podélné poloze plodu. Může se jednat o polohu podélnou:
- hlavičkou (kdy do pánve směřuje hlavička)
Při poloze podélné hlavičkou je hlavička nejčastěji ohnuta bradou k hrudníku tak, že naléhá na porodní cesty záhlavím. Je to optimální poloha pro přechod hlavičky porodními cestami.

Poloha plodu podélná hlavičkou
- Méně časté je naléhání předhlavím - porod probíhá v některých případech obtížněji (porodními cestami prostupuje hlavička větším obvodem), ale lze rodit vaginálně.
- Pokud naléhá jinou částí (čelo, obličej - je tedy zakloněna), je porodní mechanizmus nepříznivě ovlivněn a je nutné porod ukončit císařským řezem. Tento stav není naštěstí příliš častý.
- koncem pánevním (do pánve směřuje pánevní konec plodu).
Poloha koncem pánevním může být úplná, kdy na porodní cesty naléhá zadeček plodu a obě nožky (kolínka přitažena k tělu).

Úplná poloha koncem pánevním
- Nebo se jedná o polohu neúplnou, kdy naléhá pouze zadeček, nebo nožka, nožky, kolínko, kolínka nebo kolínko a druhá nožka.
- Pro porod miminka uloženého v poloze podélné koncem pánevním je nejvýhodnější naléhání zadečkem (je i nejčastější, nožky jsou nataženy před hrudník a obličej), nebo úplné naléhání (plod jakoby zaujímá turecký sed). U ostatních případů naléhání je vhodnější provedení primárního císařského řezu. Ten se volí i v případě větších plodů (nad 3500 g u prvorodičky a nad 3800 g u vícerodičky), stejně tak u plodů menších hmotností (mezi 800 a 1500g). Roli samozřejmě hrají i rozměry pánve ženy.
V poslední době došlo k renesanci metody obratu plodu zevními hmaty na polohu podélnou hlavičkou. Provádí se ve 37. týdnu gravidity za jednodenní hospitalizace. Smyslem je pokus o otočení plodu tlakem rukou přes břišní stěnu. Úspěšnost je kolem 50%.
Mezi nepříznivé polohy plodu patří poloha příčná, kdy podélná osa plodu směřuje napříč podélné ose dělohy (porod se vede císařským řezem) a poloha šikmá, kdy podélná osa plodu svírá s podélnou osou dělohy ostrý úhel. Hlavička nebo zadeček jsou vybočeny mimo pánevní vchod. Zde závisí způsob porodu na tom, zda při poloze a kontrakční činnosti při porodu dojde ke srovnání na polohu podélnou s předkloněnou hlavičkou, nebo zda dojde k progresi nepříznivé šikmé polohy - kdy plod zaklání hlavičku.
Poloha dvojčat
Co se týče dvojčat, nejčastěji jsou uloženy v poloze podélné hlavičkou (porodnicky nejvýhodněji), ale vyskytují se i jiné kombinace. Přirozený vaginální (poševní) porod je možný i u polohy podélné hlavičkou prvního dvojčete a polohy podélné koncem pánevním druhého (pokud není jeho hmotnost výrazně větší než u prvního). Ostatní varianty jsou indikacemi (tj. doporučeny) k ukončení těhotenství císařským řezem. Individuální přístup je možné volit při poloze podélné hlavičkou prvního plodu a příčné poloze druhého plodu - zde je možné se po porodu prvního dvojčete pokusit o otočení druhého do podélné polohy.
Předchozí článek:

Pohyby plodu
Poloha plodu - diskuze

Ze zkušenosti bych asi netvrdila, že to je nebolestivé, ale pravdou je, že u mě bylo otočení provedeno poměrně pozdě, takže třeba by to v dřívější době bylo bolestivé méně
Poradna
Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková
Dobrý den,
"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků