banner

Mění se poloha miminka?

Poloha plodu je v prvních šesti měsících proměnlivá (vzhledem k dostatku prostoru a množství plodové vody), v posledních třech měsících se ale uložení plodu stabilizuje.

Jak se určuje poloha plodu v děloze?

Poloha je určena vztahem podélné osy plodu (tj. od hlavičky k pánvi) k podélné ose dělohy.

Typy poloh, optimální poloha pro porod

Pokud je podélná osa plodu shodná s podélnou osou dělohy, hovoříme o podélné poloze plodu. Může se jednat o polohu podélnou:

  • hlavičkou (kdy do pánve směřuje hlavička)
    Při poloze podélné hlavičkou je hlavička nejčastěji ohnuta bradou k hrudníku tak, že naléhá na porodní cesty záhlavím. Je to optimální poloha pro přechod hlavičky porodními cestami.

Poloha plodu podélná hlavičkou

  • Méně časté je naléhání předhlavím - porod probíhá v některých případech obtížněji (porodními cestami prostupuje hlavička větším obvodem), ale lze rodit vaginálně.
  • Pokud naléhá jinou částí (čelo, obličej - je tedy zakloněna), je porodní mechanizmus nepříznivě ovlivněn a je nutné porod ukončit císařským řezem. Tento stav není naštěstí příliš častý.
  • koncem pánevním (do pánve směřuje pánevní konec plodu).
    Poloha koncem pánevním může být úplná, kdy na porodní cesty naléhá zadeček plodu a obě nožky (kolínka přitažena k tělu).

Úplná poloha koncem pánevním

  • Nebo se jedná o polohu neúplnou, kdy naléhá pouze zadeček, nebo nožka, nožky, kolínko, kolínka nebo kolínko a druhá nožka.
  • Pro porod miminka uloženého v poloze podélné koncem pánevním je nejvýhodnější naléhání zadečkem (je i nejčastější, nožky jsou nataženy před hrudník a obličej), nebo úplné naléhání (plod jakoby zaujímá turecký sed). U ostatních případů naléhání je vhodnější provedení primárního císařského řezu. Ten se volí i v případě větších plodů (nad 3500 g u prvorodičky a nad 3800 g u vícerodičky), stejně tak u plodů menších hmotností (mezi 800 a 1500g). Roli samozřejmě hrají i rozměry pánve ženy.

V poslední době došlo k renesanci metody obratu plodu zevními hmaty na polohu podélnou hlavičkou. Provádí se ve 37. týdnu gravidity za jednodenní hospitalizace. Smyslem je pokus o otočení plodu tlakem rukou přes břišní stěnu. Úspěšnost je kolem 50%.

Mezi nepříznivé polohy plodu patří poloha příčná, kdy podélná osa plodu směřuje napříč podélné ose dělohy (porod se vede císařským řezem) a poloha šikmá, kdy podélná osa plodu svírá s podélnou osou dělohy ostrý úhel. Hlavička nebo zadeček jsou vybočeny mimo pánevní vchod. Zde závisí způsob porodu na tom, zda při poloze a kontrakční činnosti při porodu dojde ke srovnání na polohu podélnou s předkloněnou hlavičkou, nebo zda dojde k progresi nepříznivé šikmé polohy - kdy plod zaklání hlavičku.

Poloha dvojčat

Co se týče dvojčat, nejčastěji jsou uloženy v poloze podélné hlavičkou (porodnicky nejvýhodněji), ale vyskytují se i jiné kombinace. Přirozený vaginální (poševní) porod je možný i u polohy podélné hlavičkou prvního dvojčete a polohy podélné koncem pánevním druhého (pokud není jeho hmotnost výrazně větší než u prvního). Ostatní varianty jsou indikacemi (tj. doporučeny) k ukončení těhotenství císařským řezem. Individuální přístup je možné volit při poloze podélné hlavičkou prvního plodu a příčné poloze druhého plodu - zde je možné se po porodu prvního dvojčete pokusit o otočení druhého do podélné polohy.

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Pohyby plodu

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč