Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak klesá ovariální rezerva s věkem, a tedy i plodnost ženy

Podíl žen s hraniční nebo vyčerpanou ovariální rezervou podle věku byl stanovován jednak nepřímo, stanovením AMH a počtu malých antrálních folikulů, jednak přímo histologickým vyšetřením operativně odstraněných vaječníků. Z publikovaných výsledků vychází následující tabulka, která uvádí, jak jsou v jednotlivých věkových kategoriích zastoupené ženy s hraniční nebo vyčerpanou ovariální rezervou.

Kolik % žen jednotlivých věkových kategorií má hraniční nebo vyčerpanou rezervu vajíček, a tedy i možný problém s otěhotněním?

25-28 let 5%
29-35 let 35%
36-39 let  57%
40-50 let 85%
50-60 let 99%

POZOR! Ani zbylá vajíčka nemusí být už po 40 ideální

Je ovšem třeba si uvědomit, že s věkem se zvyšuje i podíl vajíček nesoucích chromozomové vady. Embrya z takových vajíček se buďto vůbec nevyvíjejí, nebo dojde ke spontánnímu potratu, ojediněle k porodu postiženého dítěte. Pravděpodobnost spontánního otěhotnění u žen starších 40 let je proto velmi malá, i když mají zachovanou ovariální rezervu.

Literatura:

Wallace WHB, Kelsey TW. Human Ovarian Reserve From Conception to the Menopause. PLoS One 2010;5(1):e8772

Inzerce

Khan HL, Bhatti S, Suhail S a spol. Antral Follicle Count (AFC) and Serum anti-Müllerian Hormone (AMH) Are the Predictors of Natural Fecundability Have Similar Trends Irrespective of Fertility Status and Menstrual Characteristics Among Fertile and Infertile Women Below the Age of 40 Years. Reprod Biol Endocrinol 2019;17(1):20.

 
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak klesá ovariální rezerva s věkem, a tedy i plodnost ženy - diskuze

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mohu být těhotná, když mám 6 dní zpoždění, 1. den poslední menstruace byl 17.9. A včera jsem si dělala test, který byl negativní. Bohužel nevím, kdy mám plodné dny :-( . Jinak mám oteklá ňadra, je mi po ránu a někdy i přes den na zvracení, jsem unavená, citlivá na pachy a poslední 3 dny jsem měla pocit, že mě bolí kyčelního kosti. Těhotná jsem již byla 2x, ale ani jednou plánované, i když chtěně :-) . Nyní se snažíme cíleně něco málo přes 6 měsíců. K lékaři jsem objednaná na příští týden. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

těhotenství Vám nyní nemohu vyloučit ani potvrdit. Zpoždění, které udáváte může být naprosto v pořádku, i bez těhotenství, menstruační cyklus bývá ovlivněn mnoha faktory - stres, nachlazení, změna denního režimu apod. Stejně tak Vámi popisované potíže mohou i odpovídat obrazu PMS. Zde Vám mohu jen doporučit, abyste s odstupem několika dnů zkusila další těhotenský test a případně příští týden navštívila svého gynekologa. Přeji hodně štěstí!

MUDr. Pavla Kolíková | Babyonline | 21.10.2021, 11:29
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×