Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak klesá ovariální rezerva s věkem, a tedy i plodnost ženy

Podíl žen s hraniční nebo vyčerpanou ovariální rezervou podle věku byl stanovován jednak nepřímo, stanovením AMH a počtu malých antrálních folikulů, jednak přímo histologickým vyšetřením operativně odstraněných vaječníků. Z publikovaných výsledků vychází následující tabulka, která uvádí, jak jsou v jednotlivých věkových kategoriích zastoupené ženy s hraniční nebo vyčerpanou ovariální rezervou.

Kolik % žen jednotlivých věkových kategorií má hraniční nebo vyčerpanou rezervu vajíček, a tedy i možný problém s otěhotněním?

25-28 let 5%
29-35 let 35%
36-39 let  57%
40-50 let 85%
50-60 let 99%

POZOR! Ani zbylá vajíčka nemusí být už po 40 ideální

Je ovšem třeba si uvědomit, že s věkem se zvyšuje i podíl vajíček nesoucích chromozomové vady. Embrya z takových vajíček se buďto vůbec nevyvíjejí, nebo dojde ke spontánnímu potratu, ojediněle k porodu postiženého dítěte. Pravděpodobnost spontánního otěhotnění u žen starších 40 let je proto velmi malá, i když mají zachovanou ovariální rezervu.

Literatura:

Wallace WHB, Kelsey TW. Human Ovarian Reserve From Conception to the Menopause. PLoS One 2010;5(1):e8772

Inzerce

Khan HL, Bhatti S, Suhail S a spol. Antral Follicle Count (AFC) and Serum anti-Müllerian Hormone (AMH) Are the Predictors of Natural Fecundability Have Similar Trends Irrespective of Fertility Status and Menstrual Characteristics Among Fertile and Infertile Women Below the Age of 40 Years. Reprod Biol Endocrinol 2019;17(1):20.

 
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak klesá ovariální rezerva s věkem, a tedy i plodnost ženy - diskuze

Poradna

Těhotenství

| Pet_ka_565 | 09.05.2023, 17:06

Dobrý den paní doktorko,
mohu být těhotná, když s partnerem praktikujeme přerušovaný sex - nevysemenil se do mě, ale pak jsme na podruhé použili kondom a ten prasknul, stalo se to 5 dní před ovulaci. Následně jsem cca po 4-5 dnech po ovulaci pociťovala tlak v podbřišku a při styku i mírný nekomfort, který již nepociťuji (odezněl cca do týdne). Posléze se přidala přecitlivělost na pachy, pláčtivost, občasná nevolnost spíše po jídle, bolest v bederní páteři, bolest prsou, která se nyní po 3t docela i zvětšila. Menstruace (pravidelná) se dostavila dle očekávaní 27. den cyklu, ale doprovázela ji nezvyklá bolest, i když bylo krvácení velmi mírné. Těhotenský test mi s rozestupem 3 dnů vyšel negativní a na vyšetření z ultrazvuku je asi brzy. Mohu být těhotná, i když pociťuji výše popsané příznaky a test je negativní? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, výše uvedené příznaky se dají přisoudit PMS či rané fázi těhotenství. Doporučuji s odstupem 48hod zopakovat těhotenský test, ale pokud bude opakovaně negativní, tak se mi těhotenství zdá nepravděpodobné.

MUDr. Pavla Kolíková | Babyonline | 15.05.2023, 17:02
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×