Jak klesá ovariální rezerva s věkem, a tedy i plodnost ženy
Podíl žen s hraniční nebo vyčerpanou ovariální rezervou podle věku byl stanovován jednak nepřímo, stanovením AMH a počtu malých antrálních folikulů, jednak přímo histologickým vyšetřením operativně odstraněných vaječníků. Z publikovaných výsledků vychází následující tabulka, která uvádí, jak jsou v jednotlivých věkových kategoriích zastoupené ženy s hraniční nebo vyčerpanou ovariální rezervou.
Kolik % žen jednotlivých věkových kategorií má hraniční nebo vyčerpanou rezervu vajíček, a tedy i možný problém s otěhotněním?
25-28 let | 5% |
29-35 let | 35% |
36-39 let | 57% |
40-50 let | 85% |
50-60 let | 99% |
POZOR! Ani zbylá vajíčka nemusí být už po 40 ideální
Je ovšem třeba si uvědomit, že s věkem se zvyšuje i podíl vajíček nesoucích chromozomové vady. Embrya z takových vajíček se buďto vůbec nevyvíjejí, nebo dojde ke spontánnímu potratu, ojediněle k porodu postiženého dítěte. Pravděpodobnost spontánního otěhotnění u žen starších 40 let je proto velmi malá, i když mají zachovanou ovariální rezervu.
Literatura:
Wallace WHB, Kelsey TW. Human Ovarian Reserve From Conception to the Menopause. PLoS One 2010;5(1):e8772
Khan HL, Bhatti S, Suhail S a spol. Antral Follicle Count (AFC) and Serum anti-Müllerian Hormone (AMH) Are the Predictors of Natural Fecundability Have Similar Trends Irrespective of Fertility Status and Menstrual Characteristics Among Fertile and Infertile Women Below the Age of 40 Years. Reprod Biol Endocrinol 2019;17(1):20.
Ovulační kalkulačka

Předchozí článek:

Co je ovariální rezerva? Závisí na ní schopnost zplodit dítě?
Následující článek:

Jak vznikají dvojčata? Jsou stejná?
Poradna
Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková
Dobrý den,
"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?
21 %
6 hlasů
43 %
12 hlasů
18 %
5 hlasů
4 %
1 hlas
7 %
2 hlasy
7 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků