Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak klesá ovariální rezerva s věkem, a tedy i plodnost ženy

Podíl žen s hraniční nebo vyčerpanou ovariální rezervou podle věku byl stanovován jednak nepřímo, stanovením AMH a počtu malých antrálních folikulů, jednak přímo histologickým vyšetřením operativně odstraněných vaječníků. Z publikovaných výsledků vychází následující tabulka, která uvádí, jak jsou v jednotlivých věkových kategoriích zastoupené ženy s hraniční nebo vyčerpanou ovariální rezervou.

Kolik % žen jednotlivých věkových kategorií má hraniční nebo vyčerpanou rezervu vajíček, a tedy i možný problém s otěhotněním?

25-28 let 5%
29-35 let 35%
36-39 let  57%
40-50 let 85%
50-60 let 99%

POZOR! Ani zbylá vajíčka nemusí být už po 40 ideální

Je ovšem třeba si uvědomit, že s věkem se zvyšuje i podíl vajíček nesoucích chromozomové vady. Embrya z takových vajíček se buďto vůbec nevyvíjejí, nebo dojde ke spontánnímu potratu, ojediněle k porodu postiženého dítěte. Pravděpodobnost spontánního otěhotnění u žen starších 40 let je proto velmi malá, i když mají zachovanou ovariální rezervu.

Literatura:

Wallace WHB, Kelsey TW. Human Ovarian Reserve From Conception to the Menopause. PLoS One 2010;5(1):e8772

Inzerce

Khan HL, Bhatti S, Suhail S a spol. Antral Follicle Count (AFC) and Serum anti-Müllerian Hormone (AMH) Are the Predictors of Natural Fecundability Have Similar Trends Irrespective of Fertility Status and Menstrual Characteristics Among Fertile and Infertile Women Below the Age of 40 Years. Reprod Biol Endocrinol 2019;17(1):20.

 
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak klesá ovariální rezerva s věkem, a tedy i plodnost ženy - diskuze

Poradna

Možné těhotenství

| Bettynka2002 | 20.07.2022, 22:39

Dobrý večer , chtěla jsem se zeptat zda můžu těhotná...17.4.2022 jsem porodila dceru menatruaci ksem neměla vůbec od porodu jen ocistky hned po porodu a chtěla sem se zeptat jak dlouho po porodu je hcg v moči a krvi ? 26.6.2022 jsme s přítelem měli nechráněný přerušovaný pohlavní styk a ja se bala abych neotěhotněla tak jsem si udělala těhotenský test a vyšel podle mě pozitivní byly na testu vidět dvě čárky volala sem ke svemu gynekologovi a byla nasledně nato pozvana na prohlidku udelal mi ultrazvuk a rekl ze tam neco vidi a ze sliznice je vysoko ze to vypada na to tehotenství a nasledně udelal odber krve na hcg ale ty vyšli prý negativní stím źe nejaka ta hodnota tam už je a ja si myslím ze těhotná jsem i kdyz ta hodnota je podle doktora nizka a pich mi injekci na vyvolaní po 4-5 dnech se dostavilo krvaceni ale ne klasicky jako menstruace co jsi o tom myslíte vy prosim ?

Dobrý den. Pokud výsledky hCG z krve vyšly u Vašeho ošetřujícího gynekologa negativní, tak těhotná nejste. Nijak více se k Vašemu případu (bez možnosti komplexního vyšetření) v rámci internetového poradenství vyjadřovat nemohu. 

MUDr. Pavla Kolíková | Babyonline | 01.08.2022, 08:09
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×