Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak klesá ovariální rezerva s věkem, a tedy i plodnost ženy

Podíl žen s hraniční nebo vyčerpanou ovariální rezervou podle věku byl stanovován jednak nepřímo, stanovením AMH a počtu malých antrálních folikulů, jednak přímo histologickým vyšetřením operativně odstraněných vaječníků. Z publikovaných výsledků vychází následující tabulka, která uvádí, jak jsou v jednotlivých věkových kategoriích zastoupené ženy s hraniční nebo vyčerpanou ovariální rezervou.

Kolik % žen jednotlivých věkových kategorií má hraniční nebo vyčerpanou rezervu vajíček, a tedy i možný problém s otěhotněním?

25-28 let 5%
29-35 let 35%
36-39 let  57%
40-50 let 85%
50-60 let 99%

POZOR! Ani zbylá vajíčka nemusí být už po 40 ideální

Je ovšem třeba si uvědomit, že s věkem se zvyšuje i podíl vajíček nesoucích chromozomové vady. Embrya z takových vajíček se buďto vůbec nevyvíjejí, nebo dojde ke spontánnímu potratu, ojediněle k porodu postiženého dítěte. Pravděpodobnost spontánního otěhotnění u žen starších 40 let je proto velmi malá, i když mají zachovanou ovariální rezervu.

Literatura:

Wallace WHB, Kelsey TW. Human Ovarian Reserve From Conception to the Menopause. PLoS One 2010;5(1):e8772

Inzerce

Khan HL, Bhatti S, Suhail S a spol. Antral Follicle Count (AFC) and Serum anti-Müllerian Hormone (AMH) Are the Predictors of Natural Fecundability Have Similar Trends Irrespective of Fertility Status and Menstrual Characteristics Among Fertile and Infertile Women Below the Age of 40 Years. Reprod Biol Endocrinol 2019;17(1):20.

 
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak klesá ovariální rezerva s věkem, a tedy i plodnost ženy - diskuze

Poradna

Dobrý den,
Píšu protože si už nevím rady. S přítelem jsme měli 15. a 17.3. nechráněný sex zároveň se však do mě neudělal ale trošku nás děsí jestli se tam nenaskytl v anglickém znění "precum", z kterého můžou ženy taky otěhotnět. 17.3. Jsem měla mít normálně menstruaci ale v pátek jsem si dávala větší množství vitaminu C a teď nevím zda menstruace nepřichází kvůli tomu množství vitamínu C, a nebo protože bych mohla být těhotná. Těhotenský test jsem si dělala včera a mám v plánu ještě dneska ráno. Brala jsem si také dva dny po posledním sexu nouzovou antikoncepci ale bohužel užívám antidepresiva s obsahem třezalky tečkované což může zmírnit účinky. Myslíte, že je i dobrý zavolat na gynekologii a přesvědčit se, že nejsem v tom? Nebo zbytečně plaším a neměla bych si dělat tolik starosti? Těhotenství je jinak velice nežádané, protože jsme ještě moc mladí.

Dobrý den,

pokud jste užila postkoitální antikoncepci, tak je vhodné vyčkat, zda menstruace dorazí, její opoždění může mít více příčin – stres, nachlazení atd. Pokud ke styku došlo před pár dny, tak Vám gynekolog těhotenství zatím potvrdit či vyloučit nedokáže.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 22.03.2024, 08:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×