Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak vznikají dvojčata? Jsou stejná?

Dvojčata mohou být buď geneticky naprosto identická – jednovaječná, nebo si vzájemně podobná jako sourozenci – dvouvaječná.

Vývoj zárodku

Dvouvaječná dvojčata

Dvouvaječná dvojčata vznikají oplozením dvou vajíček, každé jednou spermií. Ovulace může nastat z jednoho i obou vaječníků. Často se setkávám s informací, že mohou vzniknout oplozením dvoujaderného vajíčka. Jak mi potvrdil pan profesor Trávník, embryolog: „Dvoujaderné vajíčko neexistuje. Pokud by bylo oplozeno vajíčko diploidní (s dvěma sadami chromozómů), nevznikne normálně se vyvíjející embryo, zanikne.“

Plody vznikají nezávisle na sobě, každý z jednoho vajíčka oplozeného jednou spermií, mají každý vlastní placentu i plodové obaly.

Podobou a vlastnostmi jsou jako dva sourozenci.

Dvojvaječná dvojčata

Inzerce

Jednovaječná dvojčata

Jednovaječná dvojčata vznikají oplozením jednoho vajíčka jednu spermií. Původně se předpokládalo, že k oddělení dochází ve stadiu blastomer, viz foto níže, ale jak mně doplnil pan profesor: „Podle posledních poznatků nedochází k rozdělení na stadiu blastomer, ale vždy až na stadiu blastocysty. Vždy jsou stejného pohlaví a jejich genetická výbava je identická.“

Několik mých známých mně argumentovalo, že znají spoustu jednovaječných dvojčat s některými naprosto odlišnými vlastnostmi. Odpovídala jsem jim, že k rozdílnosti došlo až vlivem prostředí. Nenechali se odbýt a kontrovali, že dvojčata, o kterých mluví, vyrůstali úplně stejně. Byli zcela přesvědčeni o tom, že museli být takto odlišní už na počátku. Jak to tedy je, pane profesore? Vzniknou odlišnosti až po narození, nebo již v průběhu odděleného života v děloze nebo dokonce při dělení blastocysty?

Jednovaječná dvojčata

Inzerce

„Původní genetická informace identických dvojčat, na začátku vývoje, je naprosto shodná. Už na začátku existence každého jedince se ale uplatňují faktory, které mění jak genetickou, tak i epigenetickou informaci. 

Epigenetická informace určuje, který gen bude aktivní a který ne, případně s jakou intenzitou. Na rozdíl od genetické informace, kterou dědíme v podstatě nezměněnou od rodičů, epigenetická informace se na začátku embryonálního vývoje téměř úplně vymaže a postupně během embryonálního vývoje znova vytváří.

Inzerce

Ani genetická informace není zcela neměnná. Podléhá mutacím a pokud v určité buňce proběhne mutace, která ji nezahubí, může změnit její vlastnosti. A protože na začátku vývoje není buněk mnoho a z každé vznikne spousta dalších buněk, může se stát, že mutace ovlivní funkci a stavbu celého orgánu. Dvojčata pak v tomto případě mohou mít třeba odlišný metabolizmus, různý talent a podobně.

Pokud jde o epigenetickou informaci, uvedu jeden příklad. Ženy mají dva chromozomy X, každý je od jednoho z rodičů, a tedy nese jinou genetickou informaci, ale jen jeden je vždy aktivní. Během časného embryonálního vývoje jedince ženského pohlaví dochází k náhodné trvalé inaktivaci jednoho z obou chromozomů X ve všech buňkách. Nemusí to proběhnout rovnoměrně, takže jedna z narozených identických dvojčat může mít aktivních více chromozomů X získaných od otce a druhá od matky. A možností, kdy dojde k rozdílné modifikaci epigenetické informace je řada. Soubor genů pak bude stejný, ale u každého z dvojčat budou aktivní rozdílné geny.

Obecně ale platí, že téměř celá genetická informace a většina epigenetické informace se u identických dvojčat shoduje.“

 

Zdroj:

Rozhovor s p. prof. Pavlem Trávníkem, Dr.Sc. vedla MUDr. Jana Martincová

 

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak vznikají dvojčata? Jsou stejná? - diskuze

  • 36th week of pregnancy
    she too was looking forward to going to her parents' cottage and seeing the friends she has there, it seemed to me like an ideal opportunity to enjoy a relaxing weekend. After a long time, my partner finished work earlier on Saturday, so we thought we'd try to go for a bike ride, and if that doesn't work, at least we'll walk together along Stromovka. .
    koltjasmine   | 27.05.2023 14:24:29
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den
Som už zúfalá a v strese..
17.06. Som mala ovuláciu a aj styk s manželom. 28.6. Som už mala veľmi slabého ducha.. Postupne až k dnešnému dňu čiarka silnie. 1.7. Mal prísť menzes.. Ale slabo som začala krvácať už 28.7... Dnes 8.7. Som šla na pohotovosť s tým ze ma pichá v podbrušku a mam hnede spinenie. Do správy mi napísali ze potrat lebo na Sone nič nevidia a mam HCG v krvi len 280. Tehotenský test však ešte aj dnes silnel. Bola tam už jasná výrazná druhá čiarka. Je možné že som aj napriek tvrdeniam naozaj tehotná? Mohlo sa stať že je to ešte príliš skoro na to aby niečo videli? Digitálny test mi 1.7. Ukázal 1-2 týždeň. Dr mi povedala ze treba čakať ale podľa nej to je jasný potrat.

Dobrý den,

Takto bez možnosti Vás vyšetřit je opravdu nereálné Vám dát nějaký validní závěr, nicméně pokud jste již na konci července měla pozitivní test a 8.7. hodnotu hCG pouze 280, je vysoce pravděpodobné, že se o vitální graviditu nejedná.

 

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 09.07.2024, 17:49
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×