banner

Dvojčata mohou být buď geneticky naprosto identická – jednovaječná, nebo si vzájemně podobná jako sourozenci – dvouvaječná.

Vývoj zárodku

Dvouvaječná dvojčata

Dvouvaječná dvojčata vznikají oplozením dvou vajíček, každé jednou spermií. Ovulace může nastat z jednoho i obou vaječníků. Často se setkávám s informací, že mohou vzniknout oplozením dvoujaderného vajíčka. Jak mi potvrdil pan profesor Trávník, embryolog: „Dvoujaderné vajíčko neexistuje. Pokud by bylo oplozeno vajíčko diploidní (s dvěma sadami chromozómů), nevznikne normálně se vyvíjející embryo, zanikne.“

Plody vznikají nezávisle na sobě, každý z jednoho vajíčka oplozeného jednou spermií, mají každý vlastní placentu i plodové obaly.

Podobou a vlastnostmi jsou jako dva sourozenci.

Dvojvaječná dvojčata

Jednovaječná dvojčata

Jednovaječná dvojčata vznikají oplozením jednoho vajíčka jednu spermií. Původně se předpokládalo, že k oddělení dochází ve stadiu blastomer, viz foto níže, ale jak mně doplnil pan profesor: „Podle posledních poznatků nedochází k rozdělení na stadiu blastomer, ale vždy až na stadiu blastocysty. Vždy jsou stejného pohlaví a jejich genetická výbava je identická.“

Několik mých známých mně argumentovalo, že znají spoustu jednovaječných dvojčat s některými naprosto odlišnými vlastnostmi. Odpovídala jsem jim, že k rozdílnosti došlo až vlivem prostředí. Nenechali se odbýt a kontrovali, že dvojčata, o kterých mluví, vyrůstali úplně stejně. Byli zcela přesvědčeni o tom, že museli být takto odlišní už na počátku. Jak to tedy je, pane profesore? Vzniknou odlišnosti až po narození, nebo již v průběhu odděleného života v děloze nebo dokonce při dělení blastocysty?

Jednovaječná dvojčata

„Původní genetická informace identických dvojčat, na začátku vývoje, je naprosto shodná. Už na začátku existence každého jedince se ale uplatňují faktory, které mění jak genetickou, tak i epigenetickou informaci. 

Epigenetická informace určuje, který gen bude aktivní a který ne, případně s jakou intenzitou. Na rozdíl od genetické informace, kterou dědíme v podstatě nezměněnou od rodičů, epigenetická informace se na začátku embryonálního vývoje téměř úplně vymaže a postupně během embryonálního vývoje znova vytváří.

Ani genetická informace není zcela neměnná. Podléhá mutacím a pokud v určité buňce proběhne mutace, která ji nezahubí, může změnit její vlastnosti. A protože na začátku vývoje není buněk mnoho a z každé vznikne spousta dalších buněk, může se stát, že mutace ovlivní funkci a stavbu celého orgánu. Dvojčata pak v tomto případě mohou mít třeba odlišný metabolizmus, různý talent a podobně.

Pokud jde o epigenetickou informaci, uvedu jeden příklad. Ženy mají dva chromozomy X, každý je od jednoho z rodičů, a tedy nese jinou genetickou informaci, ale jen jeden je vždy aktivní. Během časného embryonálního vývoje jedince ženského pohlaví dochází k náhodné trvalé inaktivaci jednoho z obou chromozomů X ve všech buňkách. Nemusí to proběhnout rovnoměrně, takže jedna z narozených identických dvojčat může mít aktivních více chromozomů X získaných od otce a druhá od matky. A možností, kdy dojde k rozdílné modifikaci epigenetické informace je řada. Soubor genů pak bude stejný, ale u každého z dvojčat budou aktivní rozdílné geny.

Obecně ale platí, že téměř celá genetická informace a většina epigenetické informace se u identických dvojčat shoduje.“

 

 

Zdroj:

Rozhovor s p. prof. Pavlem Trávníkem, Dr.Sc. vedla MUDr. Jana Martincová

 

Sdílejte stránku

Jak vznikají dvojčata? Jsou stejná? - diskuze

36th week of pregnancy

she too was looking forward to going to her parents' cottage and seeing the friends she has there, it seemed to me like an ideal opportunity to enjoy a relaxing weekend. After a long time, my partner finished work earlier on Saturday, so we thought we'd try to go for a bike ride, and if that doesn't work, at least we'll walk together along Stromovka. .

Poradna

Dvojčata
avatar DunovskaPavla 05. 11. 2019

Dobry den. 3roky jsme se s manzelem snazily o miminko a z toho 2roky dochazely na inseminace,nez jsme usoudily,ze bude lepsi umele oplodneni. Prvni pokus se nam nezdaril a pri druhem se zavadenim jednoho embria se nam povedli dvojcatka. Tim ze jsou dvouvajecne a maji vse sve,nam doktori rekli,ze pred transferem jsem byla jiz tehotna. Takze se nam podarilo prirozene I umele oplodneni najednou. Chtela bych se jen zeptat,jak je to caste. Dekuji

Dobrý den,

tato situace, která se nezývá „přeoplodnění“ je u člověka relativně vzácná, registr asistované reprodukce tyto případy speciálně neeviduje, takže nelze přesně stanovit frekvenci těchto případů v ČR, ale spadá to skutečně do případů výjimečných a málo častých.

Jev se nazývá odborně jako superfetace - pokud by k dalšímu otěhotnění došlo až v následujícím cyklu, či superfekundace – pokud by se jednalo o oplodnění dvou vajíček ze stejného cyklu.

Oba jevy se vyskytují běžněji u hlodavců, ale pro člověka jsou skutečně výjimečné.

Přeji mnoho zdaru

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Vybraná anketa

Už jste začali s nákupem dárků na Vánoce? Kdy? Nebo to necháváte na poslední chvíli?

13 %
15 hlasů

43 %
49 hlasů

8 %
9 hlasů

10 %
11 hlasů

26 %
29 hlasů

Celkem hlasovalo 113 unikátních návštěvníků

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství