Inzerce
Inzerce
Inzerce

Co je ovariální rezerva? Závisí na ní schopnost zplodit dítě?

  1. Jak lze ovariální rezervu zjistit?
  2. Lze nějakým způsobem ovariální rezervu zachránit?
  3. V jakých případech je vyšetření indikováno?
  4. Kolik takovýchto vyšetření se provede v rámci ČR zhruba za rok?
  5. Jaké jsou výsledky vašich vyšetření?
 

Stručně řečeno, ovariální rezerva je soubor všech vajíček, která ženě v daný čas zbývají, tedy zbytek z původního množství vzniklého ještě před narozením ženy. 

Vajíčka jsou umístěna v takzvaných primordiálních folikulech, asi 0,05 mm velkých kulovitých útvarech, kde je vajíčko obklopené jednou tenkou vrstvou folikulárních buněk. Ty se u plodu ženského pohlaví tvoří od 16. týdne těhotenství její matky. Od 26. týdne pak malá část těchto folikulů začne růst a následně zanikne, a to pokračuje celý život až do vyčerpání zásoby folikulů a tedy i vajíček. 

V době svého narození má děvče zásobu asi 1-2 miliony tzv. primordiálních folikulů, a při dosažení pohlavní zralosti v pubertě má žena už jen asi 400 000. S těmi musí vystačit až do přechodu. Na první pohled je jich až moc, vzhledem k tomu, že žena ovuluje přibližně 400-450x za život a většinou uvolní jedno vajíčko. Folikuly ale zahajují růst postupně a zcela nezávisle na ovulačním cyklu a jen nepatrná část z nich je v ovulačním cyklu „zachráněna“ a dospěje do stadia folikulu se zralým vajíčkem a ovuluje. Ostatní zaniknou.

Inzerce

ovariální rezerva

Na obrázku je uvedený vývoj počtu a zastoupení stadií folikulů v kůře vaječníku. U plodu jsou od 16. gestačního týdne (týdny od poslední menstruace) přítomny primordiální folikuly, část z nich začíná od 26. gestačního týdne růst a poté zaniknou. Tento stav trvá až do puberty, kdy na rostoucí a zejména z nich vzniklé antrální a zrající folikuly, začne působit folikuly stimulující hormon (FSH) a podporuje jejich další vývoj. Pod jeho vlivem nastávají první ovulace. Malé antrální folikuly produkují antimülleriánský hormon (AMH). Bez ohledu na ovulaci nebo používání antikoncepce přecházejí postupně primordiální folikuly ve folikuly rostoucí, z nichž převážná většina zanikne a tím se zmenšuje ovariální rezerva (množství primordiálních folikulů). Po jejím úplném vyčerpání nastoupí klimakterium.

Inzerce

Jak lze ovariální rezervu zjistit?

Samotný počet dosud zbývajících primordiálních folikulů lze zjistit jen mikroskopickým vyšetřením operativně vyňatého vaječníku. Existuje ale rovnováha mezi množstvím primordiálních folikulů a pozdějších vývojových stadií folikulů, kterým říkáme folikuly antrální (mají už uvnitř dutinku). Pokud má pacientka dostatek primordiálních folikulů, má i náležitý počet folikulů antrálních, a to už zjistit lze. Jednak proto, že malé antrální folikuly produkují tzv. antimülleriánský hormon (AMH), jednak proto, že je můžeme vidět při vyšetření ultrazvukem a při pečlivém sonografickém vyšetření i spočítat. Změřením hladiny AMH nebo zjištěním počtu malých antrálních folikulů tak získáme informaci o velikosti ovariální rezervy. O dostatečné ovariální rezervě svědčí hladina AMH v krvi vyšší než 1 µg/l a přítomnost 11 a více folikulů velikých 2–10 mm v každém ovariu.

Lze nějakým způsobem ovariální rezervu zachránit?

Primordiální folikuly startují svůj růst a tedy i zánik postupně a nezadržitelně. Po narození ženy vajíčka už jen ubývají a nová nevznikají. Když se blíží ovariální rezerva nule, nelze vývoje zralých folikulů dosáhnout ani pomocí tzv. ovariální stimulace. Ta totiž nezpůsobí tvorbu nových folikulů a nenastartuje ani jejich růst, pouze zachraňuje folikuly, které zhruba rok předtím samovolně začaly růst a umožní jejich dozrání. Pokud žena neotěhotní před vyčerpáním ovariální rezervy, zbývá jí jediná možnost, využít darovaných vajíček.

Přicházejí pacientky k vyšetření samy nebo jsou doporučovány. V jakých případech je vyšetření indikováno?

Na vyšetření ovariální rezervy se mohou pacientky objednat bez doporučení do kteréhokoliv centra reprodukční medicíny. Vyšetření ultrazvukem musí provést lékař kvalifikovaný v reprodukční medicíně.

Kolik takovýchto vyšetření se provede v rámci ČR zhruba za rok?

Počet těchto vyšetření se pohybuje zhruba v desetitisících ročně.

Jaké jsou výsledky vašich vyšetření? 

Vyšetření AMH v jednotlivých věkových skupinách je velmi individuální. U žen ve věku 30 let a mladších jsou hodnoty v rozmezí 1,6 – 4,6 µg/l, u žen ve věku 30 – 33 let 1,2 – 3,8 6 µg/l, u žen 33 – 37 let 1,1 – 3,8 6 µg/l a u žen nad 37 let 1,0 – 2,6. Potom už hladina AMH je velmi individuální a po 40. roku jen menší část žen má zachovanou ovariální rezervu. 

 

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Co je ovariální rezerva? Závisí na ní schopnost zplodit dítě? - diskuze

Poradna

Termín početí

| KateřinaTichá | 09.03.2024, 07:20

Dobrý den,
chci se zeptat, zda jsem mohla otěhotnět 24.6.2022 (ten den jsem zapomněla vzít poslední pilulku HA, poté jsem ji natrvalo vysadila), když se miminko narodilo 22.4.2023. Myslím si, že mezi tím jsem měla menstruaci, ale velmi slabou, tudíž si nejsem jistá.
Moc děkuji za odpověď
Kateřina Tichá

Dobrý den,

nevím, v jakém gestačním stáří se Vám miminko narodilo, nicméně pokud bylo termínové, tak to samozřejmě možné je, ale jsou to pouze dohady podle kalendáře, více se Vám k tomu vyjádřit nemohu.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 09.03.2024, 10:35
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×