Inzerce
Inzerce
Inzerce

Co je ovariální rezerva? Závisí na ní schopnost zplodit dítě?

  1. Jak lze ovariální rezervu zjistit?
  2. Lze nějakým způsobem ovariální rezervu zachránit?
  3. V jakých případech je vyšetření indikováno?
  4. Kolik takovýchto vyšetření se provede v rámci ČR zhruba za rok?
  5. Jaké jsou výsledky vašich vyšetření?
 

Stručně řečeno, ovariální rezerva je soubor všech vajíček, která ženě v daný čas zbývají, tedy zbytek z původního množství vzniklého ještě před narozením ženy. 

Vajíčka jsou umístěna v takzvaných primordiálních folikulech, asi 0,05 mm velkých kulovitých útvarech, kde je vajíčko obklopené jednou tenkou vrstvou folikulárních buněk. Ty se u plodu ženského pohlaví tvoří od 16. týdne těhotenství její matky. Od 26. týdne pak malá část těchto folikulů začne růst a následně zanikne, a to pokračuje celý život až do vyčerpání zásoby folikulů a tedy i vajíček. 

V době svého narození má děvče zásobu asi 1-2 miliony tzv. primordiálních folikulů, a při dosažení pohlavní zralosti v pubertě má žena už jen asi 400 000. S těmi musí vystačit až do přechodu. Na první pohled je jich až moc, vzhledem k tomu, že žena ovuluje přibližně 400-450x za život a většinou uvolní jedno vajíčko. Folikuly ale zahajují růst postupně a zcela nezávisle na ovulačním cyklu a jen nepatrná část z nich je v ovulačním cyklu „zachráněna“ a dospěje do stadia folikulu se zralým vajíčkem a ovuluje. Ostatní zaniknou.

Inzerce

ovariální rezerva

Na obrázku je uvedený vývoj počtu a zastoupení stadií folikulů v kůře vaječníku. U plodu jsou od 16. gestačního týdne (týdny od poslední menstruace) přítomny primordiální folikuly, část z nich začíná od 26. gestačního týdne růst a poté zaniknou. Tento stav trvá až do puberty, kdy na rostoucí a zejména z nich vzniklé antrální a zrající folikuly, začne působit folikuly stimulující hormon (FSH) a podporuje jejich další vývoj. Pod jeho vlivem nastávají první ovulace. Malé antrální folikuly produkují antimülleriánský hormon (AMH). Bez ohledu na ovulaci nebo používání antikoncepce přecházejí postupně primordiální folikuly ve folikuly rostoucí, z nichž převážná většina zanikne a tím se zmenšuje ovariální rezerva (množství primordiálních folikulů). Po jejím úplném vyčerpání nastoupí klimakterium.

Inzerce

Jak lze ovariální rezervu zjistit?

Samotný počet dosud zbývajících primordiálních folikulů lze zjistit jen mikroskopickým vyšetřením operativně vyňatého vaječníku. Existuje ale rovnováha mezi množstvím primordiálních folikulů a pozdějších vývojových stadií folikulů, kterým říkáme folikuly antrální (mají už uvnitř dutinku). Pokud má pacientka dostatek primordiálních folikulů, má i náležitý počet folikulů antrálních, a to už zjistit lze. Jednak proto, že malé antrální folikuly produkují tzv. antimülleriánský hormon (AMH), jednak proto, že je můžeme vidět při vyšetření ultrazvukem a při pečlivém sonografickém vyšetření i spočítat. Změřením hladiny AMH nebo zjištěním počtu malých antrálních folikulů tak získáme informaci o velikosti ovariální rezervy. O dostatečné ovariální rezervě svědčí hladina AMH v krvi vyšší než 1 µg/l a přítomnost 11 a více folikulů velikých 2–10 mm v každém ovariu.

Lze nějakým způsobem ovariální rezervu zachránit?

Primordiální folikuly startují svůj růst a tedy i zánik postupně a nezadržitelně. Po narození ženy vajíčka už jen ubývají a nová nevznikají. Když se blíží ovariální rezerva nule, nelze vývoje zralých folikulů dosáhnout ani pomocí tzv. ovariální stimulace. Ta totiž nezpůsobí tvorbu nových folikulů a nenastartuje ani jejich růst, pouze zachraňuje folikuly, které zhruba rok předtím samovolně začaly růst a umožní jejich dozrání. Pokud žena neotěhotní před vyčerpáním ovariální rezervy, zbývá jí jediná možnost, využít darovaných vajíček.

Přicházejí pacientky k vyšetření samy nebo jsou doporučovány. V jakých případech je vyšetření indikováno?

Na vyšetření ovariální rezervy se mohou pacientky objednat bez doporučení do kteréhokoliv centra reprodukční medicíny. Vyšetření ultrazvukem musí provést lékař kvalifikovaný v reprodukční medicíně.

Kolik takovýchto vyšetření se provede v rámci ČR zhruba za rok?

Počet těchto vyšetření se pohybuje zhruba v desetitisících ročně.

Jaké jsou výsledky vašich vyšetření? 

Vyšetření AMH v jednotlivých věkových skupinách je velmi individuální. U žen ve věku 30 let a mladších jsou hodnoty v rozmezí 1,6 – 4,6 µg/l, u žen ve věku 30 – 33 let 1,2 – 3,8 6 µg/l, u žen 33 – 37 let 1,1 – 3,8 6 µg/l a u žen nad 37 let 1,0 – 2,6. Potom už hladina AMH je velmi individuální a po 40. roku jen menší část žen má zachovanou ovariální rezervu. 

 

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Co je ovariální rezerva? Závisí na ní schopnost zplodit dítě? - diskuze

Poradna

Mohu být těhotná?

| Klarunda | 19.09.2021, 15:15

Dobrý den,
mám dotaz. S partnerem jsme měla naposledy styk 3.8. S ochranou a partner se ve mě nedělá ani s Kondomem . Ale stane se občas, že mu malinkato sklouzne kondom z kořene, ovšem ho hned dá zpět. Tak se ptám můžu být těhotná? Menstruaci jsem dostala 9.9 ale se zpožděním. Když mi začala MS tak jsme i zároveň začala užívat antikoncepci. Menstruace po 3. dnu byla slabší, mohlo to být tou antikoncepci? Také mi přijde, že mám trochu nafouklé břicho. Krvácím už 11. den. Nejspíš kvůli té antikoncepci. Dále bych chtěla podotknout, že styk předtím proběhl 24.7 a ještě předtím 26.6 a já se bojím, že bych mohla být těhotná z toho června nebo července. I když jsme zase použili ochranu.
U gynekoložky jsem byla 20.7., tudíž 4 dny před stykem v červenci a řekla, že ovuluji nebo že ovulace proběhla, teď přesně nevím, z levého vaječníku a napsala mi antikoncepci, kterou jsem v září začala brát. Je možné, že bych v rozmezí těch třech měsíců června - července - srpna mohla otěhotnět? Menstruace byla až do teď normální . Test jsem si dělala 16.9. a byl negativní, ale nevím, jak moc test ovlivňuje MS.
Omlouvám se hloupý dotaz, ale jsem vystrašená.

Dobrý den, pokud při styku máte ochranu a partner ani v tomto případě do vás neejakuluje, tak je pravděpodobnost otěhotnění prakticky nulová. Riziko by bylo vyšší bez ochrany, jelikož i preejakulační tekutina může obsahovat malé množství spermií, což může zahrát roli například při přerušovaném styku. Vzhledem k tomu, že ale vy i tak využíváte bariérovou ochranu (kondom), není důvod k obavám. Pokud se kondom částečně shrne u kořene, je stále funkční, problém by byl v případě, pokud by se svlékl. Menstruaci – její délku, „sílu“ i bolestivost může nasazení antikoncepce značně ovlivnit, takže nemusí probíhat tak jako obvykle tomu bývalo před nasazením. Pokud by krvácení bylo dlouhé a intenzivní, zašla bych pro jistotu na kontrolu, ale ze začátku může až 3 měsíce trvat než si takzvaně „sedne“. Pokud i po čerstvém nasazení antikoncepce jste použili kondom, otěhotnění nehrozí. V případě že i tak ale chcete větší jistotu, udělejte ještě s odstupem těhotenský test, výhradně z ranní moči, která je nejvíce koncentrovaná a obsahuje tedy více těhotenského hormonu k detekci. Hezký den

MUDr. Elena Peschoutová | Babyonline | 27.09.2021, 12:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×