2. doba porodní
2. doba porodnízačíná zánikem porodnické branky a končí vypuzením plodu.
- V této době se rodička aktivně podílí zapojením břišního lisu (tlačením) na vlastním porodu.
- Toto je možné v nejrůznějších polohách, které rodičce samotné vyhovují a jsou pro tlačení nejefektivnější (vleže na zádech, na boku, vsedě - na stoličce na porodnickém lůžku, ve stoje, ve visu, ve vaně...). Pokud porod probíhá bez problémů, je jen na rodičce, jakou polohu si zvolí.
- Při vlastním porodu porodník nebo porodní asistentka chrání hráz, někdy, je-li hráz pevná a brání vlastnímu porodu, nebo se očekává porod většího plodu a hrozí poranění hráze, volí porodník nástřih hráze (epiziotomii). Samotný nástřih není bolestivý, provádí se na vrcholu kontrakce a po předchozím místním znecitlivění. Některé rodičky provádějí koncem těhotenství masáž hráze, která hráz na porod připraví a učiní ji poddajnější a tedy lépe odolnou poranění při porodu. Pokud pacientka netrpí poševními záněty, lze toto jen doporučit.
Předchozí článek:

Epidurální analgezie
Následující článek:

3. doba porodní
2. doba porodní - diskuze


Poradna
Vážená paní doktorko, odešel by porodem zapomenutý tampon nebo Fohow bylinná globule o velikosti cca 10 mm? Dokázalo by odejít i více zavedých tamponu/Fohow globulí? V těle by se při porodu ztratit nemohli, že? Děkuji za odpověď. Hezký den
Dobrý den,
doporučuji anatomický atlas - laicky = pochva je v podstatě tunel k děloze, která s pochvou komunikuje děložním hrdlem. Při porodu se hrdlo děložní otevírá a zkracuje, až se tím děloha "otevře" a pochvou se rodí plod. Takže - pochva nemá fyziologicky žádné jiné komunikace ani odbočky, kam byste si tampony nebo globule mohla vkládat a nechávat jen tak odložené.

Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!