Mateřská dovolená přísluší zaměstnankyni po dobu 28 týdnů; v případě narození dvojčat nebo vícerčat po dobu 37 týdnů. Dávka pobíraná při mateřské dovolené se nazývá "Peněžitá pomoc v mateřství" (dále jen PPM) - pro více informací klikněte zde.
Rodičovská dovolená je volno v zaměstnání. Náleží matce po skončení mateřské dovolené a otci od porodu, a to v rozsahu v jakém zaměstnavatele požádají, nejvýše do 3 let dítěte.
Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou vyplácí Úřad práce. Náleží rodičům po skončení výplaty PPM (případně nemocenského v souvislosti s porodem) nebo ode dne narození dítěte u rodičů, kteří nepobírali PPM, a to vždy pouze na nejmladší dítě v rodině a nejvýše do 4 let dítěte.
Inzerce
Není možné současné pobírání PPM a Rodičovského příspěvku v jednom kalendářním měsíci. Výjimkou je situace, kdy je PPM nižší než RP a rodiči je tento rozdíl doplacen. Toto platí i pro oba rodiče - tzn. vznikne-li matce nárok na PPM, otec ztratí nárok na Rodičovský příspěvek. Ani v rámci jedné rodiny nelze pobírat současně PPM a RP.
Rodičovský příspěvek je sociální dávka poskytovaná rodiči, který trvale pečuje o dítě maximálně do věku 4 let.
O příspěvek může žádat matka nebo otec dítěte (nezáleží na tom, zda je otec současně manželem matky, ale zda je zapsaný jako otec v rodném listu dítěte).
Inzerce
Žádost o Rodičovský příspěvek se podává před ukončením pobírání PPM nebo v případě, že rodič neměl na PPM nárok, žádá již ode dne narození dítěte.
Žádat lze o přiznání dávky nejvýše 3 měsíce zpětně.
Pro nárok na RP je důležité trvalé bydliště i skutečné bydlištěv ČR. Dlouhodobá změna v pobytu by se měla hlásit na ÚP a rodič by se měl dohodnout na případném pozastavení čerpání RP po dobu pobytu mimo území ČR. Pokud tak rodič neučiní, může ÚP na vlastní popud vyplácení RP přerušit.
Každý rodič má nárok na Rodičovský příspěvek v celkové částce 300.000,- Kč (450.000,- Kč u dvojčat a vícerčat).
Každý rodič může volit RP do částky 10.000,- Kč měsíčně. Vyšší částku může volit rodič, jestliže alespoň jeden z rodičů má dostatečný denní vyměřovací základ (stanovený podle pravidel pro PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem)
Maximální měsíční výše RP je omezena na 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu (43.449,- Kč)
Rodiče vícerčat mohou volit do 1,5násobku uvedených částek.
Minimální měsíční výše RP je stanovena na 50,- Kč.
Výši rodičovského příspěvku je možné měnit každé 3 měsíce.
Při každé takovéto změně se od částky 300.000,- Kč (450.000,-) odečte již vyplacená částka, zbytek se rozdělí na příslušný počet měsíců.
Změna výše RP je vhodná např. v případě dalšího těhotenství, kdy žena ví, že bude nastupovat na další PPM dříve, než dočerpá RP - nestačila by tedy vyčerpat celých 300.000,- RP na první dítě v původním rozložení. Je možné včas (např. již v době otěhotnění) změnit výši čerpané částky a vyčerpat tak "rychleji" celou částku RP. Částku nelze vyčerpat najednou, pouze formou rozložení na nejvyšší možnou částku (maximálně 43.449,- měsíčně). Tato volba je podmíněna výší příjmů před nástupem na mateřskou. Pokud matka neměla dostatečný příjem pro vyšší částku RP, může navýšení provést na základě dodání vyměřovacího základu otce dítěte. Nestačí-li příjmy ani jednoho z rodičů pro navýšení, nevyčerpaná část RP zůstává státu a nelze ji vymáhat.
Změnu výše nelze provést zpětně, ale nejdříve od měsíce, ve kterém je žádost o změnu podána.
doklad o tom, jak dlouho a v jaké výši jste pobírali příspěvek v mateřství (PPM) nebo nemocenské v souvislosti s porodem. V případě, že PPM byla vyplácena OSSZ, není potřeba potvrzení dokládat.
potvrzení denního vyměřovacího základu rodiče s vyšším příjmem - pokud chcete volit vyšší částku
předem si rozmyslete, v jaké výši a jak dlouho chcete Rodičovský příspěvek pobírat
Závěrem ještě několik informací pro pracující rodiče:
Při pobírání peněžité pomoci v mateřství není možné vykonávat zaměstnání, ze kterého nárok vznikl. OSVČ při pobírání PPM nemohou samostatnou výdělečnou činnost vykonávat osobně. Jiný výdělek při pobírání PPM omezený není.
Při pobírání rodičovského příspěvku výdělek není omezen
Za osoby na mateřské a rodičovské dovolené a stejně tak za příjemce PPM a RP je plátcem zdravotního pojištění stát. Další kategorií státních pojištěnců jsou také osoby celodenně a řádné pečující o dítě do 7 let (nebo alespoň 2 děti do 15 let). Tyto skutečnosti je potřeba hlásit pojišťovně do 8 dnů od změny. Za zaměstnance plní oznamovací povinnost zaměstnavatel. Z hlediska důchodového pojištění se péče o dítě do 4 let považuje za náhradní dobu.
OSVČ po dobu pobírání PPM nemohou vykonávat činnost osobně. Mohou ji buď přerušit a zdravotní pojištění bude hradit stát, nebo mohou činnost vykonávat prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob. Ve druhém případě hradí OSVČ zálohy na zdravotní pojištění podle skutečně dosažených příjmů v předchozím roce, neplatí pro ni minimální vyměřovací základ v době, kdy pobírala PPM po celý měsíc. Také v době, kdy OSVČ po celý měsíc pobírá RP, neplatí pro ni minimální vyměřovací základ u zdravotního pojištění. Pobírání PPM i RP je potřeba zdravotní pojišťovně oznámit.
Zálohy na sociální pojištění OSVČ nehradí v době, kdy po celý kalendářní měsíc pobírá PPM. Při pobírání rodičovského příspěvku hradí zálohy podle posledního Přehledu o příjmech. Při splnění podmínek je možné požádat o snížení nebo i zrušení povinnosti platit zálohy. Skutečnosti rozhodné pro posuzování činnosti jako vedlejší je OSVČ povinna oznámit OSSZ nejpozději na Přehledu o příjmech za kalendářní rok, za který chce být považována za OSVČ vykonávající vedlejší činnost. V kalendářním roce po dobu, po kterou vykonávala činnost jako vedlejší, je OSVČ povinně účastna důchodového pojištění, pokud její příjem v kalendářním roce dosáhl alespoň rozhodné částky. Ta pro rok 2020 činí 83.603 Kč, pro rok 2021 činí 85.058 Kč.
Podle informací dostupných na www.mpsv.cz a www.cssz.cz zpracovala Mgr. Věra Tautová, DiS., v roce 2021 aktualizovala Ing. Lenka Kozlová.
Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny.
Pobírání RP předchází Peněžitá pomoc v mateřství - více naleznete v článku Mateřská dovolená
Inzerce
Inzerce
Komplet knížek = skvělá volba pro děti školkového věku
„Říkačky jsou zcela nové a neotřelé. S Kartami si hrají 3 i 5letý syn a 7letá dcera skládá slova. Čekáme mimčo a klukům kniha názorně ukazuje, jak miminko vznikne. Týdeníčky: komplexní rozvoj všech dovedností. Mohu všem jen doporučit.“ Tyto a další reakce si můžete přečíst u jednotlivých knížek na www.prochytrehlavicky.cz nebo na Heureka.cz.
Ve zkratce pro tatínky
Po vyčerpání mateřské, nebo od data narození dítěte (pokud nevznikl nárok na PPM), může matka nebo otec čerpat rodičovskou dovolenou a pobírat tzv. rodičovský příspěvek (RP). Dávku vyplácí Úřad práce – odbor státní sociální podpory. V pobírání této dávky se mohou rodiče střídat. Žadatel má pro RP přiděleno 300.000 Kč (rodič dvojčat a vícerčat 450.000 Kč), které si rozloží na určité období v takové měsíční výši, jakou umožňuje jeho denní vyměřovací základ (max. 43.449 Kč). Pokud ani jeden z rodičů nesplňuje podmínku platby nemocenského pojištění, je maximální měsíční výše RP 10.000 Kč (1,5násobek částky pro rodiče dvojčat a vícerčat). VT
Otec nebo manžel může na peněžitou pomoc v mateřství nastoupit nejdříve od 7. týdne po narození dítěte. Aby mohl otec na PPM nastoupit, musí uzavřít písemnou dohodu s matkou, že bude o dítě pečovat.
Od 1. dubna 2020 se zvýšilo životní minimum, podle kterého se určuje nárok na přídavek na dítě a porodné. Na dávky dosáhne rodina s rozhodným příjmem, který nepřevyšuje 2,7násobek životního minima rodiny. Máte na tyto přídavky nárok?
Co je to mateřská dovolená a kdy se na ni nastupuje? Kdo rozhoduje o datu nástupu na mateřskou dovolenou? Jakou finanční částku budu během mateřské dovolené pobírat? Kdo vyplácí peněžitou pomoc v mateřství? Kde se o ni žádá?
„Otcovská poporodní péče“ je určena čerstvým tatínkům po dobu jednoho týdne (bez přerušení). O otcovskou dovolenou tatínek může požádat v průběhu šestinedělí.
Poslanecká sněmovna schválila navýšení rodičovského příspěvku. Zákon nyní čeká na podpis prezidenta. Změny u rodičovského příspěvku se týkají tří hlavních oblastí.
návrh na zvýšení rodičáku prošel 2. čtením
Tento týden v úterý prošel návrh novely 2. čtením v poslanecké sněmovně a 3. čtení bylo stanoveno na 16. října 2019, tak že by? :roll:
rodičovská
Zdravím všechny budoucí maminky, mám takový menší dotaz. Na https://www.1job.cz/prispevek/zadost-o-rodicovskou-dovolenou-v-zamestnani jsem narazila na skutečnost, že pravděpodobně nebudu mít nárok na peněžitou pomoc mateřství, protože nemám odpracováno požadované období. Je to pravda nebo je nějaká možnost jak nějaká dávky získat? Díky za info.
Politici už to odsouhlasili
Tak jsme se dočkali, teď už jen aby to prošlo senátem a podepsal to prezident, ale to snad nebude problém. Akorát někteří politici chtějí ještě nějaké změny, tak snad nebudou průtahy a stihne se to :roll: Jako 80 tisíc navíc by se hodilo :dance:
Řerpání rodičovskáho příspěvku od 2020
Jak čerpat rodičovský příspěvek včetně, kolik lze maximálně čerpat od roku 2020 hezky vysvětluje video. https://www.youtube.com/watch?v=Oj0R-Un3LHE
Nedávno jsem tu s Vámi řešila dotaz ohledně mateřské dovolené. Odkaz na dotaz: https://www.babyonline.cz/poradna/materska-a-rodicovsky-prispevek/4292 , praci jsem si našla a nastupují do ni od 2.2.2021. Chci se zeptat jak dlouhou přibližně dobu budu muset pracovat abych dostala mateřskou ? Tedka jsem v skoro v 8tt, předběžný termín je asi 1 září. Nevím zda se ochranná lhůta počítá z nově odpracovaných kalendářních dnů, nebo ze dnů pracovních, které odpracuji. Dá se to nějak vyčíslit do jaké doby budu muset být v praci, abych dosáhla na mateřskou ? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
účastna nemocenského pojištění jste po celou dobu trvání pracovního poměru, počítají se kalendářní dny. Pokud počítám s termínem porodu 1. 9. a nástupem na PPM od počátku osmého týdne před termínem porodu (tedy 7. 7.), musí Váš pracovní poměr trvat nejméně 78 dní, aby ochranná lhůta byla také 78 dní a nástup na PPM vyšel poslední den ochranné lhůty.
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádkuDalší informace
Související témata