Inzerce
Inzerce

Tatínek na mateřské

Veškeré informace o mateřské dovolené pro matky naleznete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena
V tomto článku se budeme zabývat jen situací, kdy nastupuje na "mateřskou" otec.

Ve zkratce pro tatínky

 1. Základní pojmy
 2. Nástup otce na peněžitou pomoc v mateřství
 3. Peněžitá pomoc v mateřství a její výše
 4. Přivýdělek při mateřské
 5. Přechod na rodičovský příspěvek

1. Základní pojmy

 Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka nemocenského pojištění, která je primárně určená matkám, ale může ji při splnění podmínek čerpat i otec dítěte (nebo manžel ženy, která dítě porodila).

Mateřská dovolená je volno v zaměstnání, které přísluší pouze zaměstnaným ženám. Náleží jim v rozsahu 28 týdnů (37 týdnů u dvojčat a vícerčat).

Inzerce

Rodičovská dovolená je volno v zaměstnání, které náleží oběma rodičům v rozsahu, v jakém o něj požádají, nejvýše však do 3 let věku dítěte. Žena může nastoupit na rodičovskou dovolenou po skončení mateřské dovolené. Muž má nárok čerpat rodičovskou dovolenou od narození dítěte. Když tedy chce tatínek pobírat peněžitou pomoc v mateřství, v zaměstnání po tuto dobu čerpá rodičovskou dovolenou. Na rodičovské dovolené lze být i bez pobírání finančních dávek.

2. Nástup otce na peněžitou pomoc v mateřství

Otec dítěte (nebo manžel ženy, která dítě porodila) může peněžitou pomoc v mateřství začít čerpat nejdříve od počátku 7. týdne po narození dítěte. PPM otci náleží v rozsahu 22 týdnů (31 týdnů v případě péče o dvojčata nebo vícerčata). Pokud se ale v čerpání PPM střídá se ženou, odečte se od těchto 22 týdnů (resp. 31 týdnů) doba, po kterou čerpala PPM žena, s výjimkou doby šestinedělí (ta se neodečítá). 

Aby mohl otec na PPM nastoupit, musí s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu, ve které musí být uveden den, od kterého bude o dítě pečovat otec, a den porodu. Dohoda musí obsahovat také prohlášení matky, ke kterému dni přestala pobírat PPM. Tuto dohodu lze uzavřít na dobu nejméně 7 dnů. Podpis matky na dohodě musí být úředně ověřen (lze přímo na Okresní správě sociálního zabezpečení).

Inzerce

3. Peněžitá pomoc v mateřství a její výše

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka z nemocenského pojištění, na kterou vzniká nárok, pokud je rodič v době nástupu na mateřskou alespoň 270 dní v posledních 2 letech účasten nemocenského pojištění.
Ochranná lhůta pro nástup na PPM u muže je maximálně 7 dní po skončení zaměstnání. 

Žádost se podává u zaměstnavatele nebo v případě OSVČ na Okresní správě sociálního zabezpečení. Formulář Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče je k dispozici na OSSZ nebo na webu ČSSZ.

Výše PPM je 70 % denního vyměřovacího základu. Postup výpočtu najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena#materska3

Inzerce

4. Přivýdělek při mateřské

PPM je dávka z nemocenského pojištění, proto při jejím čerpání nesmíte vykonávat činnost, ze které vám na dávku vznikl nárok. Po tuto dobu tedy muž zaměstnanec čerpá v zaměstnání rodičovskou dovolenou. OSVČ nesmějí po dobu pobírání PPM vykonávat samostatně výdělečnou činnost osobně.

Jiný přivýdělek není omezen. Lze pracovat i pro stejného zaměstnavatele, ale musí se jednat o jiný druh činnosti na novou smlouvu či dohodu.

5. Přechod na rodičovský příspěvek

Po skončení pobírání PPM můžete začít čerpat rodičovský příspěvek (RP). Při pobírání rodičovského příspěvku již není přivýdělek nijak omezený. V čerpání RP se také můžete střídat s matkou dítěte.
Podrobné informace o rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena


Podle informací dostupných na www.mpsv.cz a www.cssz.cz zpracovala Mgr. Věra Tautová, DiS. a Ing. Lenka Poláková.

Inzerce

Aktualizováno k 1. 1. 2023.


Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

Ve zkratce pro tatínky

Otec dítěte nebo manžel matky dítěte může čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) od počátku 7. týdne po narození dítěte. PPM je dávka z nemocenského pojištění ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Pobírá-li tuto dávku, nemůže současně vykonávat zaměstnání, ze kterého mu na ni vznikl nárok, po tuto dobu čerpá v zaměstnání rodičovskou dovolenou. OSVČ nesmějí po dobu pobírání PPM vykonávat samostatně výdělečnou činnost osobně. Po skončení PPM může muž pokračovat v péči o dítě a čerpat rodičovský příspěvek. VT

 
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Tatínek na mateřské - diskuze

 • Nemocenské pojištění
  Dobrý den, mám prosbu. Potřeboval bych vysvětlit jak přesně funguje nemocenské pojištění a jak to je s nárokem na mateřskou v mém případě. S prvním synem jsem byl od 1.1.2020 na rodičovské dovolené s tím, že jsem si nastavil příspěvek, tak aby mi chodil až do září 2022. Od 1.04.2022 jsem nastoupil zpět na plný úvazek, manželka si vzala zkrácený úvazek + pracujeme na proti směnách, aby byl stále někdo s malým synem. V říjnu 2022 manželka bude rodit druhé dítě a mě by zajímalo, zda-li mám nárok na to, aby jsem mohl nastoupit místo ženy na mateřskou od 1.1.2023 (tedy dočerpat mateřkou) a po jejím vyčerpání opět na rodičovskou „dovolenou”. Jsem zaměstnaný na dobu neurčitou, nicméně nevím jak se přesně stanovuje ta 270denní lhůta o které se psalo, jelikož když budu počítat své datum zpětného nástupu do zaměstnání 01.04.2022 do 31.12.2022, tak to bude 275 dní. Také bych potřeboval vědět zdali mi zaměstnavatel stále musí držet pracovní pozici i v případě že jdu na druhou rodičovskou dovolenou (nebo zdali jsou tam nějaké podmínky co musí zaměstnanec splnit, aby tento nárok byl). Moc Vám děkuji za odpověď a pomoc.
  Morsix   | 09.06.2022 08:34:15
  Reagovat | URL příspěvku
 • PPM pro otce, rodičovská pro matku
  Dobrý den, prosím lze čerpat najednou PPM, kterou pobírá muž a rodičovskou, kterou by pobirala žena? Nebo může matka nastoupit na rodičovskou až po ukončení mateřské otce? Pracovní smlouva mi končila v říjnu 2017 a nyní nemám nárok na mateřskou, tak jsme uvažovali o nástupu na mateřskou pro otce, kdy bych reálné byla doma já a chlap pracoval na jinou smlouvu. Děkuji moc za odpověď.
  Tynka444   | 31.10.2020 13:26:42
  Reagovat | URL příspěvku
 • otec na mateřské dovolené
  Dobrý den,
  v případě kdy by otec nastoupil na mateřskou dovolenou se řeší dále matka jak? Otec pobírá PPM + mzdu od zaměstnavatele a matka zůstává nadále doma s dítětem? Četla jsem někde, že se k tomu vypisuje přímo formulář, že oba rodiče souhlasí, že matka zůstává doma. V takovém případě je tedy možnost aby matka byla bud na ÚP nebo si platila zdravotní a sociální sama? Jak se řeší napsání mateřské dovolené na otce papírově? Gynekolog přeci normálně vypisuje pro úřady 8-6 týdnů před porodem a to tedy v tomto případě nevypisuje nic?

  A v případě kdy i rodičák se bude psát na otce, tak je možnost, že je po celou dobu s dítětem matka a nebo je povinnost se každý 3 měsíc s otcem vyměnit?

  Moc děkuji za odpověd
  Enrikata   | 11.10.2017 23:13:00 | Reakcí: 1, poslední: 18.10.2017 12:12:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: otec na mateřské dovolené
   Otec nepobírá mzdu od zaměstnavatele z činnosti, ze které mu vznikl nárok na PPM. U této smlouvy musí čerpat rodičovskou dovolenou po dobu pobírání PPM. Může vykonávat jen jiný druh práce na novou smlouvu nebo dohodu.

   Žádný formulář, že matka zůstává doma se nevypisuje. Naopak k žádosti o PPM se dokládá úředně ověřená dohoda, že o dítě bude pečovat otec dítěte. Reálně matka samozřejmě být doma může. Zdravotní pojištění si může platit sama nebo pokud hledá práci, tak se může registrovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání a zdravotní pojištění bude platit stát. Sociální pojištění není povinné.

   Otec dítěte nepodává stejný formulář jako ženě dává gynekolog, ale formulář „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, který dostane na příslušné OSSZ nebo na webu ČSSZ. Ten dá zaměstnavateli, který jej s přílohou odešle na OSSZ.

   Není žádný důvod psát rodičák na otce, pokud bude doma matka. Pokud jde o volbu výše RP, tak to lze přes otce, a to tak, že žadatelem je matka, ale doloží vyměřovací základ otce dítěte, podle kterého si zvolí výši RP. Ale příjemcem příspěvku je ona. A žádná povinnost střídání v pobírání RP není.
   LadyB   | 18.10.2017 12:12:56
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Otec na PPM

| Petr.Vasulka@seznam.cz | 26.10.2023, 13:24

Dobrý den,

jako otec dítěte bych chtěl čerpat PPM na 22 týdnů. Lze přitom chodit do práce, popř. za jakých podmínek ?

Mockrát děkuji.

Petr

Dobrý den,

při čerpání peněžité pomoci v mateřství není možné vykonávat činnosti, ze které nárok vznikl. V práci po tuto dobu čerpáte rodičovskou dovolenou. Je možné pro stejného zaměstnavatele vykonávat zcela jiný druh práce na jinou smlouvu/dohodu, případně pracovat pro jiného zaměstnavatele.

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 01.11.2023, 17:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×