banner

Veškeré informace o mateřské dovolené pro matky naleznete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena
V tomto článku se budeme zabývat jen situací, kdy nastupuje na "mateřskou" otec.

Základní pojmy

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka nemocenského pojištění, která je primárně určená matkám, ale může ji při splnění podmínek čerpat i otec dítěte (nebo manžel ženy, která dítě porodila).

Mateřská dovolená je volno v zaměstnání, které přísluší pouze zaměstnaným ženám. Náleží jim v rozsahu 28 týdnů (37 týdnů u dvojčat a vícerčat).

Rodičovská dovolená je volno v zaměstnání, které náleží oběma rodičům v rozsahu, v jakém o něj požádají, nejvýše však do 3 let věku dítěte. Žena může nastoupit na rodičovskou dovolenou po skončení mateřské dovolené. Muž má nárok čerpat rodičovskou dovolenou od narození dítěte. Když tedy chce tatínek pobírat peněžitou pomoc v mateřství, v zaměstnání po tuto dobu čerpá rodičovskou dovolenou. Na rodičovské dovolené lze být i bez pobírání finančních dávek.

Nástup otce na peněžitou pomoc v mateřství

Otec dítěte (nebo manžel ženy, která dítě porodila) může peněžitou pomoc v mateřství začít čerpat nejdříve od počátku 7. týdne po narození dítěte. PPM otci náleží v rozsahu 22 týdnů (31 týdnů v případě péče o dvojčata nebo vícerčata). Pokud se ale v čerpání PPM střídá se ženou, odečte se od těchto 22 týdnů (resp. 31 týdnů) doba, po kterou čerpala PPM žena, s výjimkou doby šestinedělí (ta se neodečítá). 

Aby mohl otec na PPM nastoupit, musí s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu, ve které musí být uveden den, od kterého bude o dítě pečovat otec, a den porodu. Dohoda (lze stáhnout na www.cssz.cz) musí obsahovat také prohlášení matky, ke kterému dni přestala pobírat PPM. Tuto dohodu lze uzavřít na dobu nejméně 7 dnů. Podpis matky na dohodě musí být úředně ověřen (lze přímo na Okresní správě sociálního zabezpečení).

Peněžitá pomoc v mateřství a její výše

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka z nemocenského pojištění, na kterou vzniká nárok, pokud je rodič v době nástupu na mateřskou alespoň 270 dní v posledních 2 letech účasten nemocenského pojištění.
Ochranná lhůta pro nástup na PPM u muže je maximálně 7 dní po skončení zaměstnání. 

Žádost se podává u zaměstnavatele nebo v případě OSVČ na Okresní správě sociálního zabezpečení. Formulář Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče je k dispozici na OSSZ nebo na webu ČSSZ.

Výše PPM je 70 % denního vyměřovacího základu. Postup výpočtu najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena#materska3

Přivýdělek při mateřské

PPM je dávka z nemocenského pojištění, proto při jejím čerpání nesmíte osobně vykonávat činnost, ze které vám na dávku vznikl nárok. Po tuto dobu tedy muž zaměstnanec čerpá v zaměstnání rodičovskou dovolenou. OSVČ nesmějí po dobu pobírání PPM vykonávat samostatně výdělečnou činnost osobně.

Jiný přivýdělek není omezen. Lze pracovat i pro stejného zaměstnavatele, ale musí se jednat o jiný druh činnosti na novou smlouvu či dohodu.

Přechod na rodičovský příspěvek

Po skončení pobírání PPM, můžete začít čerpat tzv. rodičovský příspěvek (RP). Při pobírání rodičovského příspěvku již není přivýdělek nijak omezený. V čerpání RP se také můžete střídat s matkou dítěte.
Podrobné informace o rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena


Podle informací dostupných na www.mpsv.cz a www.cssz.cz zpracovala Mgr. Věra Tautová, DiS. a Ing. Lenka Poláková.

Aktualizováno k 1. 4. 2025.


Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

Ve zkratce pro tatínky

Otec dítěte nebo manžel matky dítěte může čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) od počátku 7. týdne po narození dítěte. PPM je dávka z nemocenského pojištění ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Pobírá-li tuto dávku, nemůže současně vykonávat zaměstnání, ze kterého mu na ni vznikl nárok, po tuto dobu čerpá v zaměstnání rodičovskou dovolenou. OSVČ nesmějí po dobu pobírání PPM vykonávat samostatně výdělečnou činnost osobně. Po skončení PPM může muž pokračovat v péči o dítě a čerpat rodičovský příspěvek. VT

 

Tatínek na mateřské - diskuze

Nemocenské pojištění

Dobrý den, mám prosbu. Potřeboval bych vysvětlit jak přesně funguje nemocenské pojištění a jak to je s nárokem na mateřskou v mém případě. S prvním synem jsem byl od 1.1.2020 na rodičovské dovolené s tím, že jsem si nastavil příspěvek, tak aby mi chodil až do září 2022. Od 1.04.2022 jsem nastoupil zpět na plný úvazek, manželka si vzala zkrácený úvazek + pracujeme na proti směnách, aby byl stále někdo s malým synem. V říjnu 2022 manželka bude rodit druhé dítě a mě by zajímalo, zda-li mám nárok na to, aby jsem mohl nastoupit místo ženy na mateřskou od 1.1.2023 (tedy dočerpat mateřkou) a po jejím vyčerpání opět na rodičovskou „dovolenou”. Jsem zaměstnaný na dobu neurčitou, nicméně nevím jak se přesně stanovuje ta 270denní lhůta o které se psalo, jelikož když budu počítat své datum zpětného nástupu do zaměstnání 01.04.2022 do 31.12.2022, tak to bude 275 dní. Také bych potřeboval vědět zdali mi zaměstnavatel stále musí držet pracovní pozici i v případě že jdu na druhou rodičovskou dovolenou (nebo zdali jsou tam nějaké podmínky co musí zaměstnanec splnit, aby tento nárok byl). Moc Vám děkuji za odpověď a pomoc.

PPM pro otce, rodičovská pro matku

Dobrý den, prosím lze čerpat najednou PPM, kterou pobírá muž a rodičovskou, kterou by pobirala žena? Nebo může matka nastoupit na rodičovskou až po ukončení mateřské otce? Pracovní smlouva mi končila v říjnu 2017 a nyní nemám nárok na mateřskou, tak jsme uvažovali o nástupu na mateřskou pro otce, kdy bych reálné byla doma já a chlap pracoval na jinou smlouvu. Děkuji moc za odpověď.

otec na mateřské dovolené

Dobrý den,
v případě kdy by otec nastoupil na mateřskou dovolenou se řeší dále matka jak? Otec pobírá PPM + mzdu od zaměstnavatele a matka zůstává nadále doma s dítětem? Četla jsem někde, že se k tomu vypisuje přímo formulář, že oba rodiče souhlasí, že matka zůstává doma. V takovém případě je tedy možnost aby matka byla bud na ÚP nebo si platila zdravotní a sociální sama? Jak se řeší napsání mateřské dovolené na otce papírově? Gynekolog přeci normálně vypisuje pro úřady 8-6 týdnů před porodem a to tedy v tomto případě nevypisuje nic?

A v případě kdy i rodičák se bude psát na otce, tak je možnost, že je po celou dobu s dítětem matka a nebo je povinnost se každý 3 měsíc s otcem vyměnit?

Moc děkuji za odpověd

Poradna

Dobrý den,jako otec dítěte bych chtěl čerpat PPM na 22 týdnů. Lze přitom chodit do práce, popř. za jakých podmínek ? Mockrát děkuji.Petr

Dobrý den,

při čerpání peněžité pomoci v mateřství není možné vykonávat činnosti, ze které nárok vznikl. V práci po tuto dobu čerpáte rodičovskou dovolenou. Je možné pro stejného zaměstnavatele vykonávat zcela jiný druh práce na jinou smlouvu/dohodu, případně pracovat pro jiného zaměstnavatele.

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

21 %
6 hlasů

43 %
12 hlasů

18 %
5 hlasů

4 %
1 hlas

7 %
2 hlasy

7 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství