Tatínek na mateřské

Veškeré informace o mateřské dovolené pro matky naleznete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena
V tomto článku se budeme zabývat jen situací, kdy nastupuje na mateřskou dovolenou otec.

Ve zkratce pro tatínky

 1. Nástup otce na mateřskou dovolenou
 2. Peněžitá pomoc v mateřství a její výše
 3. Přivýdělek při mateřské
 4. Nástup na rodičovskou dovolenou


1. Nástup otce na mateřskou dovolenou

Mateřská dovolená je primárně určena matkám na zotavení po porodu. Trvá celkem 28 týdnů (při narození dvojčat 37 týdnů). Z tohoto důvodu je zákonem dáno, že otec nebo manžel může mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve od 7. týdne po narození dítěte. Otec tedy může čerpat mateřskou dovolenou maximálně po dobu 14 týdnů (minimálně 7 dnů).
Aby mohl otec na mateřskou nastoupit, musí se matka písemně vzdát nároku na její čerpání. Od data uvedeného na dokumentu přestává mít hlavní osobou pečující o dítě a stát za ni nebude hradit povinné zdravotní a sociální pojištění. Matka se tedy musí vrátit do zaměstnání, pojištění si sama platit nebo se evidovat na úřadu práce jako nezaměstnaná.

2. Peněžitá pomoc v mateřství a její výše

Při mateřské dovolené se čerpá tzv. peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Je to dávka z nemocenského pojištění, na kterou vzniká nárok, pokud je rodič v době nástupu na mateřskou alespoň 270 dní v posledních 2 letech plátcem nemocenského pojištění.
Žádost se podává u zaměstnavatele nebo v případě OSVČ na Správě sociálního zabezpečení, kde vám také na oddělení nemocenského pojištění vydají potřebný formulář.
Výše PPM je 70 % denního vyměřovacího základu. Postup výpočtu najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena#materska3 nebo můžete použít kalkulačku: https://www.mpsv.cz/cs/11580

3. Přivýdělek při mateřské

PPM je dávka z nemocenského pojištění, proto při jejím čerpání nesmíte vykonávat činnost, ze které vám na dávku vznikl nárok.
Přivýdělek možný je, ale pouze na jiný druh smlouvy nebo pro jiného zaměstnavatele.

4. Nástup na rodičovskou dovolenou

Po skončení mateřské dovolené, můžete začít čerpat rodičovskou dovolenou a tzv. rodičovský příspěvek (RP). Při rodičovské dovolené již není přivýdělek nijak omezený. V čerpání RP se také můžete každé 3 měsíce střídat s matkou dítěte.
Podrobné informace o rodičovské dovolené najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena

Podle informací dostupných na www.mpsv.cz a www.cssz.cz zpracovala Mgr. Věra Tautová, DiS.


Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

Ve zkratce pro tatínky

Otec dítěte nebo manžel matky může čerpat mateřskou dovolenou od 7. týdne po narození dítěte. Bude při ní pobírat dávku z nemocenského pojištění, tzv. peněžitou pomoc v mateřství ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Pobírá-li tuto dávku, nemůže současně vykonávat zaměstnání, ze kterého mu na ni vznikl nárok. Po skončení PPM, může pokračovat v péči o dítě a čerpat rodičovskou dovolenou. VT

 
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Tatínek na mateřské - diskuze

 • Doba pobírání PPM otcem dítěte
  V článku je chybně uvedena informace, že otec dítěte může čerpat PPM maximálně 14 týdnů. Dle zákona o nemocenském pojištění je podpůrčí doba 22 týdnů v případě, že otec pečuje o dítě na základě dohody s matkou (§ 33 písm. c). Toho využívají často páry, kde žena nárok na PPM nemá. Pouze pokud by žena začala čerpat PPM a čerpala ji 14 týdnů, pak by skutečně otec dítěte měl nárok jen na 14 týdnů.

  Dále není pravda, že přivýdělek při PPM je možný "pouze na jiný druh smlouvy nebo pro jiného zaměstnavatele". Druh smlouvy může být stejný, ale musí se jednat o jiný "druh práce" než z jaké vznikl na PPM nárok (nebo o jiného zaměstnavatele). Je tedy možné, aby z jednoho pracovního poměru vznikl zaměstnanci nárok na PPM a aby při jejím pobírání uzavřel se stejným zaměstnavatel nový pracovní poměr (tedy další pracovní smlouvu) - jen to musí být na jiný druh práce.
  LadyB   | 18.10.2017 12:02:27
  Reagovat | URL příspěvku
 • otec na mateřské dovolené
  Dobrý den,
  v případě kdy by otec nastoupil na mateřskou dovolenou se řeší dále matka jak? Otec pobírá PPM + mzdu od zaměstnavatele a matka zůstává nadále doma s dítětem? Četla jsem někde, že se k tomu vypisuje přímo formulář, že oba rodiče souhlasí, že matka zůstává doma. V takovém případě je tedy možnost aby matka byla bud na ÚP nebo si platila zdravotní a sociální sama? Jak se řeší napsání mateřské dovolené na otce papírově? Gynekolog přeci normálně vypisuje pro úřady 8-6 týdnů před porodem a to tedy v tomto případě nevypisuje nic?

  A v případě kdy i rodičák se bude psát na otce, tak je možnost, že je po celou dobu s dítětem matka a nebo je povinnost se každý 3 měsíc s otcem vyměnit?

  Moc děkuji za odpověd
  Enrikata   | 11.10.2017 23:13:00 | Reakcí: 1, poslední: 18.10.2017 12:12:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: otec na mateřské dovolené
   Otec nepobírá mzdu od zaměstnavatele z činnosti, ze které mu vznikl nárok na PPM. U této smlouvy musí čerpat rodičovskou dovolenou po dobu pobírání PPM. Může vykonávat jen jiný druh práce na novou smlouvu nebo dohodu.

   Žádný formulář, že matka zůstává doma se nevypisuje. Naopak k žádosti o PPM se dokládá úředně ověřená dohoda, že o dítě bude pečovat otec dítěte. Reálně matka samozřejmě být doma může. Zdravotní pojištění si může platit sama nebo pokud hledá práci, tak se může registrovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání a zdravotní pojištění bude platit stát. Sociální pojištění není povinné.

   Otec dítěte nepodává stejný formulář jako ženě dává gynekolog, ale formulář „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, který dostane na příslušné OSSZ nebo na webu ČSSZ. Ten dá zaměstnavateli, který jej s přílohou odešle na OSSZ.

   Není žádný důvod psát rodičák na otce, pokud bude doma matka. Pokud jde o volbu výše RP, tak to lze přes otce, a to tak, že žadatelem je matka, ale doloží vyměřovací základ otce dítěte, podle kterého si zvolí výši RP. Ale příjemcem příspěvku je ona. A žádná povinnost střídání v pobírání RP není.
   LadyB   | 18.10.2017 12:12:56
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně rodičovské dovolené.

V srpnu 2018 se mi narodila dcera a ke 31. lednu 2019 mi končí mateřská dovolená. Chci být s dcerou doma do jejích 3 let věku (tzn. srpen 2021).

U současného zaměstnavatele mám smlouvu na dobu určitou do 31. srpna 2020. Dnes mi bylo sděleno, že doma mohu být jen do dvou let jejího věku.

Jak lze postupovat, abych mohl být doma do již zmíněných 3 let? Lze tedy u zaměstnavatele požádat o rodičovskou dovolenou do 2 let věku a poté být doma ještě rok? Jak je to se žádostí o rodičovský příspěvek?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rodičovská dovolená je termín označující volno v zaměstnání a lze ji čerpat maximálně do 3 let dítěte. Pokud Váš pracovní poměr končí dříve, tak maximálně do konce pracovního poměru (tedy požádáte max. do 31. 8. 2020). 

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou lze čerpat až do 4 let dítěte, bez ohledu na nastavení rodičovské dovolené v zaměstnání. Můžete si tedy příspěvek rozpočítat na potřebnou dobu (například do těch 3 let), případně lze výši příspěvku (a tím i délku pobírání) měnit co 3 měsíce.

Po skončení pracovního poměru můžete tedy dále zůstat doma s dítěte, nebudete ale už osobou na rodičovské dovolené z hlediska zdravotního pojištění, ale dál můžete být státním pojištěncem jako příjemce rodičovského příspěvku. Do 8 dnů od konce pracovního poměru byste pojišťovně měla tuto změnu oznámit a doložit pobírání příspěvku. 

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | dnes, 13:10
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce