Tatínek na mateřské

Veškeré informace o mateřské dovolené pro matky naleznete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena
V tomto článku se budeme zabývat jen situací, kdy nastupuje na mateřskou dovolenou otec.

Ve zkratce pro tatínky

 1. Nástup otce na mateřskou dovolenou
 2. Peněžitá pomoc v mateřství a její výše
 3. Přivýdělek při mateřské
 4. Nástup na rodičovskou dovolenou


1. Nástup otce na mateřskou dovolenou

Mateřská dovolená je primárně určena matkám na zotavení po porodu. Trvá celkem 28 týdnů (při narození dvojčat 37 týdnů). Z tohoto důvodu je zákonem dáno, že otec nebo manžel může mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve od 7. týdne po narození dítěte. Otec tedy může čerpat mateřskou dovolenou maximálně po dobu 14 týdnů (minimálně 7 dnů).
Aby mohl otec na mateřskou nastoupit, musí se matka písemně vzdát nároku na její čerpání. Od data uvedeného na dokumentu přestává mít hlavní osobou pečující o dítě a stát za ni nebude hradit povinné zdravotní a sociální pojištění. Matka se tedy musí vrátit do zaměstnání, pojištění si sama platit nebo se evidovat na úřadu práce jako nezaměstnaná.

2. Peněžitá pomoc v mateřství a její výše

Při mateřské dovolené se čerpá tzv. peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Je to dávka z nemocenského pojištění, na kterou vzniká nárok, pokud je rodič v době nástupu na mateřskou alespoň 270 dní v posledních 2 letech plátcem nemocenského pojištění.
Žádost se podává u zaměstnavatele nebo v případě OSVČ na Správě sociálního zabezpečení, kde vám také na oddělení nemocenského pojištění vydají potřebný formulář.
Výše PPM je 70 % denního vyměřovacího základu. Postup výpočtu najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena#materska3 nebo můžete použít kalkulačku: https://www.mpsv.cz/cs/11580

3. Přivýdělek při mateřské

PPM je dávka z nemocenského pojištění, proto při jejím čerpání nesmíte vykonávat činnost, ze které vám na dávku vznikl nárok.
Přivýdělek možný je, ale pouze na jiný druh smlouvy nebo pro jiného zaměstnavatele.

4. Nástup na rodičovskou dovolenou

Po skončení mateřské dovolené, můžete začít čerpat rodičovskou dovolenou a tzv. rodičovský příspěvek (RP). Při rodičovské dovolené již není přivýdělek nijak omezený. V čerpání RP se také můžete každé 3 měsíce střídat s matkou dítěte.
Podrobné informace o rodičovské dovolené najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena

Podle informací dostupných na www.mpsv.cz a www.cssz.cz zpracovala Mgr. Věra Tautová, DiS.


Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

Ve zkratce pro tatínky

Otec dítěte nebo manžel matky může čerpat mateřskou dovolenou od 7. týdne po narození dítěte. Bude při ní pobírat dávku z nemocenského pojištění, tzv. peněžitou pomoc v mateřství ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Pobírá-li tuto dávku, nemůže současně vykonávat zaměstnání, ze kterého mu na ni vznikl nárok. Po skončení PPM, může pokračovat v péči o dítě a čerpat rodičovskou dovolenou. VT

 
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Tatínek na mateřské - diskuze

 • Doba pobírání PPM otcem dítěte
  V článku je chybně uvedena informace, že otec dítěte může čerpat PPM maximálně 14 týdnů. Dle zákona o nemocenském pojištění je podpůrčí doba 22 týdnů v případě, že otec pečuje o dítě na základě dohody s matkou (§ 33 písm. c). Toho využívají často páry, kde žena nárok na PPM nemá. Pouze pokud by žena začala čerpat PPM a čerpala ji 14 týdnů, pak by skutečně otec dítěte měl nárok jen na 14 týdnů.

  Dále není pravda, že přivýdělek při PPM je možný "pouze na jiný druh smlouvy nebo pro jiného zaměstnavatele". Druh smlouvy může být stejný, ale musí se jednat o jiný "druh práce" než z jaké vznikl na PPM nárok (nebo o jiného zaměstnavatele). Je tedy možné, aby z jednoho pracovního poměru vznikl zaměstnanci nárok na PPM a aby při jejím pobírání uzavřel se stejným zaměstnavatel nový pracovní poměr (tedy další pracovní smlouvu) - jen to musí být na jiný druh práce.
  LadyB   | 18.10.2017 12:02:27
  Reagovat | URL příspěvku
 • otec na mateřské dovolené
  Dobrý den,
  v případě kdy by otec nastoupil na mateřskou dovolenou se řeší dále matka jak? Otec pobírá PPM + mzdu od zaměstnavatele a matka zůstává nadále doma s dítětem? Četla jsem někde, že se k tomu vypisuje přímo formulář, že oba rodiče souhlasí, že matka zůstává doma. V takovém případě je tedy možnost aby matka byla bud na ÚP nebo si platila zdravotní a sociální sama? Jak se řeší napsání mateřské dovolené na otce papírově? Gynekolog přeci normálně vypisuje pro úřady 8-6 týdnů před porodem a to tedy v tomto případě nevypisuje nic?

  A v případě kdy i rodičák se bude psát na otce, tak je možnost, že je po celou dobu s dítětem matka a nebo je povinnost se každý 3 měsíc s otcem vyměnit?

  Moc děkuji za odpověd
  Enrikata   | 11.10.2017 23:13:00 | Reakcí: 1, poslední: 18.10.2017 12:12:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: otec na mateřské dovolené
   Otec nepobírá mzdu od zaměstnavatele z činnosti, ze které mu vznikl nárok na PPM. U této smlouvy musí čerpat rodičovskou dovolenou po dobu pobírání PPM. Může vykonávat jen jiný druh práce na novou smlouvu nebo dohodu.

   Žádný formulář, že matka zůstává doma se nevypisuje. Naopak k žádosti o PPM se dokládá úředně ověřená dohoda, že o dítě bude pečovat otec dítěte. Reálně matka samozřejmě být doma může. Zdravotní pojištění si může platit sama nebo pokud hledá práci, tak se může registrovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání a zdravotní pojištění bude platit stát. Sociální pojištění není povinné.

   Otec dítěte nepodává stejný formulář jako ženě dává gynekolog, ale formulář „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, který dostane na příslušné OSSZ nebo na webu ČSSZ. Ten dá zaměstnavateli, který jej s přílohou odešle na OSSZ.

   Není žádný důvod psát rodičák na otce, pokud bude doma matka. Pokud jde o volbu výše RP, tak to lze přes otce, a to tak, že žadatelem je matka, ale doloží vyměřovací základ otce dítěte, podle kterého si zvolí výši RP. Ale příjemcem příspěvku je ona. A žádná povinnost střídání v pobírání RP není.
   LadyB   | 18.10.2017 12:12:56
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Výpočet mateřské dovolené

| LERIN | 18.01.2019, 09:52

Dobrý den,
mám otázku ohledně toho, jaké mzdy je možné započítat při nástupu na mateřskou dovolenou, na kterou bych měla jít v květnu 2019.
- 3 roky pracuji na 0,7 úvazek
- v r. 2018 jsem od května-října měla DPP s vyplatou vyšší než 10 000,- (smlouva byla od dubna prosince, ale zaplaceny jsem měla jen květen-říjen)
- od 1/2019 jsem nastoupila do další práce na 1,0 úvazku
Započítají se mi do výpočtu mateřské všechny tyto práce?
Předem Vám moc děkuji za odpověť a přeji krásné dny
LR


Dobrý den,

pokud máte souběžně více nemocensky pojištěných činností, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v každé z nich zvlášť. To znamená, že musíte splnit pro každé zaměstnání podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činností (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě.

Pokud trvají obě zaměstnání (0,7 úvazek i 1,0 úvazek) tak platí, že na 0,7 úvazek splňujete podmínku 270 dnů přímo v tomto zaměstnání, bez nutnosti započítat další jiné doby pojištění v posledních dvou letech. Z této činnosti tedy máte nárok na PPM. Dohoda o provedení práce Vám skončila a z ní neplyne ochranná lhůta, dohoda se tedy nebude počítat z hlediska výše PPM. V novém zaměstnání nesplníte podmínku 270 dnů nemocenského pojištění započítáním jen této nové doby pojištění, ale protože v prvním zaměstnání ji splňujete bez nutnosti započítat jiné doby pojištění, je možné nárok na PPM získat i z nového zaměstnání za určitých podmínek. Je to možné v případě, že v období 2 let před nástupem na PPM byl alespoň 270 dnů souběh alespoň dvou pojištění, tedy pokud souběh úvazku 0,7 a 1,0 plus dříve souběh úvazku 0,7 a DPP s odvodem nemocenského pojištění dají dohromady alespoň 270 dnů pojištění. V takovém případě se PPM bude počítat z obou úvazků a budete potřebovat 2 žádosti o PPM od gynekologa.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | dnes, 10:43
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce