Inzerce
Inzerce
Inzerce

Otcovská dovolená 2022

Od 1. ledna 2022 se otcovská prodlužuje na 2 týdny. Nárok na delší otcovskou mohou využít i tatínci, kterým se dítě narodilo před účinností zákona, tedy v období posledních 6 týdnů roku 2021.

Co je otcovská?

Správný název dávky je otcovská poporodní péče (zkráceně „otcovská“) a je určena čerstvým tatínkům k péči o dítě po dobu dvou týdnů (bez přerušení). Na otcovskou může tatínek nastoupit v šestinedělí. V případě převzetí dítěte do péče nahrazující péči rodičů (osvojení) může nastoupit do 6 týdnů od data převzetí.

V zaměstnání tatínek na dobu čerpání této dávky žádá o rodičovskou dovolenou.

Kdo má nárok na otcovskou?

Podobně jako peněžitá pomoc v mateřství je i tato dávka spojená s účastí na nemocenském pojištění, čerpat ji tedy mohou zaměstnanci nebo OSVČ. Pro OSVČ platí, že musí být účastny dobrovolného nemocenského pojištění nejméně 3 měsíce před datem nástupu na otcovskou.

Na rozdíl od mateřské u otcovské neplyne ochranná lhůta, nárok na dávku po skončení zaměstnání nebo samostatně výdělečné činnosti tedy nevzniká.

Inzerce

Jak a kde podat žádost o otcovskou?

O dávku se žádá prostřednictvím tiskopisu Žádost o dávku otcovské porodní péče, která je k dispozici na kterékoliv OSSZ a na webu ČSSZ.

Zaměstnanec předá žádost před nástupem na otcovskou svému zaměstnavateli, který ji s přílohou předá příslušné OSSZ. Zároveň požádá zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí rodičovské dovolené.

OSVČ předá žádost po skončení otcovské přímo příslušné OSSZ.

Jaká je výše otcovské?

Denní dávka otcovské činí 70 % denního vyměřovacího základu.

Kalkulačku pro výpočet výše otcovské v roce 2022 naleznete zde:

https://www.mpsv.cz/web/cz/kalkulacka-pro-vypocet-davek-v-roce-2022

Inzerce

Zdroj: zákon o nemocenském pojištění, webové stránky MPSV, webové stránky ČSSZ

Aktualizováno k 1. 1. 2022.

Inzerce
Autor: Ing. Lenka Kozlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Ing. Lenka Kozlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Otcovská dovolená 2022 - diskuze

 • závidím
  To teda novopečeným rodičům závidím, manžel měl jen týden a bylo to boží :) co bych dala za 14 dní.
  bogape   | 13.01.2022 20:01:40 | Reakcí: 1, poslední: 13.01.2022 20:36:22
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: závidím
   Taky byl se mnou doma "jenom" týden. Jako prvorodička bez babiček a tetiček bych přijala 14dní. Ale byla jsem ráda i za těch 7 :) Je to super, že něco takového stát podporuje, přeji jenom je nutné se nějak stmelit jako nová rodina :)
   Akin33   | 13.01.2022 20:36:22
   Reagovat | URL příspěvku
 • super :)
  Dobrý den, jen mě zajímá, jak je myšleno 6 dní? 6 pracovních dní? Děkuji :)
  b.bau   | 15.03.2019 17:01:27
  Reagovat | URL příspěvku
 • dobrá zpráva
  Také díky za článek, samozřejmě je to celé potěšující záležitost :-) ...už méně pro zaměstnavatele :-)
  Já jsem ještě našla nějaké základní fakta proč tu dovolenou vlastně využít
  https://www.hrubamzda.cz/magazin/detail/otcovska-dovolena-aneb-proc-ji-vyuzit-18
  makyky   | 13.02.2019 15:16:41
  Reagovat | URL příspěvku
 • Otcovská
  Dobrý den, zajímalo by mě, kdo vyplácí otcovskou dovolenou? ÚP ?
  A v případě, že mám terrmín v půlce srpna a partner je učitel a tudíž o prázdninách nedochází do práce, má nárok na tento příspěvek i celou mzdu?

  Děkuji
  weric   | 12.05.2018 19:09:10
  Reagovat | URL příspěvku
 • Otcovská dovolená
  Díky za článek, přijde mi fakt super, že něco takového zavedli. Pamatuji si, když jsem přišla domů s naším prvním mimčem, natož pak po tom druhém, kdy jsem byla sama na tříletého divocha a čerstvě narozenou holčičku. A jak jsem si tak četla v tomhle článku - https://www.vimvic.cz/clanek/otcovska-dovolena-2018-kolik-zadosti-prislo-za-prvni-mesic - vypadá to, že nejsem sama, kdo tuto možnost tolik cení. :-)
  Naty321   | 20.04.2018 21:51:25
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Zjistila jsem že jsem těhotná(teď 6tt) a 30.srpna mi končí smlouva. Měla bych dostat už smlouvu na neurčito ale je mi jasné že když řeknu ředitelce že jsem těhotná tak mi ji nedá. Proto bych se chtěla zeptat jak je možné toto řešit, nechci být od září bez peněz. A mám v tomto případě nárok na mateřskou? Děkuji

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Druhou podmínkou je, že na PPM nastoupíte v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, je tak dlouhá jako toto zaměstnání (pojištění), maximálně 180 dní od konce pracovního poměru. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu, den nástupu musí spadat do ochranné lhůty. Předpokládám, že jste v tomto zaměstnání déle než 270 dní a obě podmínky splňujete, tedy budete mít nárok na PPM, i když pracovní poměr na konci srpna skončí. Je zcela na Vašem uvážení, kdy těhotenství v zaměstnání oznámíte.

Pokud zaměstnání skončí, můžete se registrovat na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání a čerpat podporu v nezaměstnanosti (při splnění podmínek). Pokud byste měla rizikové těhotenství, je možné čerpat nemocenské i po skončení pracovního poměru až do nástupu na PPM za předpokladu, že pracovní neschopnost vznikla v době trvání zaměstnání nebo do 7 dnů od jeho skončení.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 30.06.2022, 07:42
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×