Inzerce
Inzerce
Inzerce

Otcovská dovolená 2021

Správný název této dávky je „otcovská poporodní péče“ (zkráceně „otcovská“a je určena čerstvým tatínkům na dobu jednoho týdne (bez přerušení). O otcovskou tatínek může požádat v průběhu šestinedělí nebo v případě osvojeného dítěte v období 6 týdnů od data osvojení. V zaměstnání tatínek na dobu čerpání této dávky žádá o rodičovskou dovolenou.

Podobně jako mateřská, je i tato dávka spojená s účastí na nemocenském pojištění, čerpat ji tedy mohou zaměstnanci nebo OSVČ. Pro OSVČ platí, že musí být účastny dobrovolného nemocenského pojištění nejméně 3 měsíce před datem nástupu na otcovskou.

Dávka „otcovské poporodní péče“ se vyplácí ve výši 70 % denního vyměřovacího základu.

Inzerce

Kalkulačku pro výpočet výše otcovské naleznete zde:

https://www.mpsv.cz/kalkulacka-pro-vypocet-davek-v-roce-2021

Inzerce

Zdroj: webové stránky MPSV

Aktualizace v roce 2021: Ing. Lenka Kozlová.

Inzerce
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Otcovská dovolená 2021 - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, prosím o radu. Před nástupem na první mateřskou jsem byla zaměstnanec, smlouva na dobu neurčitou stále trvá. Rodičovskou dovolenou mám se zaměstnavatelem domluvenou do tří let věku prvního dítěte. Ještě před prvním těhotenstvím jsem začala podnikat na vedlejší činnost. V průběhu těhotenství jsem se stala neuvolněnou místostarostkou (odměna do 10. tis). Nyní čekám druhé dítě. Ročovský příspěvek mi bude vyplácen do 30.4. Na mateřskou mohu nastoupit 29.4. nebo 13.5. Řeším, zda raději nastoupit na mateřskou dříve a přijít o "pár korun" z nedočerpaného RP a nebo lze nastoupit později s tím, že bych musela alespoň na měsíc květen pozastavit živnost, abych se z pohledu OSSZ nestala OSVČ na hlavní činnost a nemusela zaplatit zálohu z minimálního VZ. Když bude prodleva mezi čerpáním RP a PPM oněch 14 dní, vypočítá se PPM na druhé dítě ze stejného základu jako na první dítě?
Předem velmi děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Dobrý den,

rodičovský příspěvek nijak neovlivňuje výpočet Vaší peněžité pomoci v mateřství (PPM). Pokud Vám trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí PPM a na další PPM nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte, porovná se aktuální denní vyměřovací základ z Vašeho zaměstnání se základem z Vašeho zaměstnání pro předchozí PPM a použije se vyšší základ. Pokud zároveň splňujete podmínky pro nárok na PPM i jako OSVČ a požádáte o dávku i ze samostatně výdělečné činnosti, vyměřovací základy se sečtou a vypočítá se jedna výsledná dávka. Na PPM můžete nastoupit kdykoliv v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu, klidně tedy 1. května.  Vaše samostatně výdělečná činnost bude stále vedlejší činností.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 06.04.2021, 17:40
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce