Inzerce
Inzerce
Inzerce

Otcovská dovolená 2021

Správný název této dávky je „otcovská poporodní péče“ (zkráceně „otcovská“a je určena čerstvým tatínkům na dobu jednoho týdne (bez přerušení). O otcovskou tatínek může požádat v průběhu šestinedělí nebo v případě osvojeného dítěte v období 6 týdnů od data osvojení. V zaměstnání tatínek na dobu čerpání této dávky žádá o rodičovskou dovolenou.

Podobně jako mateřská, je i tato dávka spojená s účastí na nemocenském pojištění, čerpat ji tedy mohou zaměstnanci nebo OSVČ. Pro OSVČ platí, že musí být účastny dobrovolného nemocenského pojištění nejméně 3 měsíce před datem nástupu na otcovskou.

Dávka „otcovské poporodní péče“ se vyplácí ve výši 70 % denního vyměřovacího základu.

Inzerce

Kalkulačku pro výpočet výše otcovské naleznete zde:

https://www.mpsv.cz/kalkulacka-pro-vypocet-davek-v-roce-2021

Inzerce

Zdroj: webové stránky MPSV

Aktualizace v roce 2021: Ing. Lenka Kozlová.

Inzerce
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Otcovská dovolená 2021 - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,

Nedávno jsem tu s Vámi řešila dotaz ohledně mateřské dovolené. Odkaz na dotaz: https://www.babyonline.cz/poradna/materska-a-rodicovsky-prispevek/4292 , praci jsem si našla a nastupují do ni od 2.2.2021. Chci se zeptat jak dlouhou přibližně dobu budu muset pracovat abych dostala mateřskou ? Tedka jsem v skoro v 8tt, předběžný termín je asi 1 září. Nevím zda se ochranná lhůta počítá z nově odpracovaných kalendářních dnů, nebo ze dnů pracovních, které odpracuji. Dá se to nějak vyčíslit do jaké doby budu muset být v praci, abych dosáhla na mateřskou ? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
účastna nemocenského pojištění jste po celou dobu trvání pracovního poměru, počítají se kalendářní dny. Pokud počítám s termínem porodu 1. 9. a nástupem na PPM od počátku osmého týdne před termínem porodu (tedy 7. 7.), musí Váš pracovní poměr trvat nejméně 78 dní, aby ochranná lhůta byla také 78 dní a nástup na PPM vyšel poslední den ochranné lhůty.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 20.01.2021, 16:31
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce