Otcovská dovolená 2019

Správný název této dávky je „otcovská poporodní péče“ (zkráceně „otcovská“a je určena čerstvým tatínkům na dobu jednoho týdne (bez přerušení). O otcovskou tatínek může požádat v průběhu šestinedělí nebo v případě osvojeného dítěte v období 6 týdnů od data osvojení. V zaměstnání tatínek po dobu čerpání této dávky čerpá rodičovskou dovolenou

Podobně jako mateřská, je i tato dávka spojená s účastí na nemocenském pojištění, čerpat ji tedy mohou zaměstnanci nebo OSVČ. Pro OSVČ platí, že musí být účastny dobrovolného nemocenského pojištění nejméně 3 měsíce před datem nástupu na otcovskou.

Dávka „otcovské poporodní péče“ se vyplácí ve výši 70 % denního vyměřovacího základu.

Kalkulačku pro výpočet výše dávky naleznete zde:

https://www.mpsv.cz/cs/13622

Zdroj: webové stránky MPSV

Aktualizace v roce 2019: Ing. Lenka Kozlová.

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Otcovská dovolená 2019 - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se vypočítává doba rozhodná k přiznání PPM. Vím, že to je 270 odpracovaných dní v předchozích dvou letech před nástupem na MD, ráda bych ale věděla, jak to bude v mém konkrétním případě, protože mi dle mých výpočtů 12 odpracovaných dní bude chybět. Dne 16.11.2018 jsem po první rodičovské dovolené nastoupila do nového zaměstnání. Nyní jsem těhotná, čekám dvojčata a termín porodu mám stanovený na 11.9.2019, tudíž bych dle mých výpočtů měla nastoupit na MD nejpozději 31.7.2019 (6 týdnů před porodem), to mi ale nebude vycházet dostatek dní pro vznik nároku na PPM. Ráda bych tedy věděla, zda mohu na MD nastoupit později, např. 4 týdny před porodem, abych tím pádem měla dost odpracovaných dní. Ke kterému datu se počet odpracovaných dní stanovuje a přišla bych pozdějším nástupem na MD o nějakou část PPM? Je vůbec tento postup možný? Předem moc děkuji za odpověď!

Dobrý den,

podmínku alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění musíte splňovat k datu nástupu na PPM, nejpozději k počátku šestého týdne před porodem. Není tedy možné posunout nástup na 4 týdny a tím získat další dny nemocenského pojištění. Do potřebných 270 dní se započítávají všechny doby pojištění (zaměstnání, dobrovolně hrazené nemocenské jako OSVČ) v období 2 let před nástupem na PPM. Pokud jste měla před nástupem do současného zaměstnání i jiné zaměstnání spadající do posledních 2 let (např. trvající pracovní poměr, ve kterém jste byla na rodičovské dovolené), započítá se tam tedy také. Pokud jste jiné zaměstnání (dobu pojištění) neměla, nebudete mít na PPM nárok, ale můžete být od počátku šestého týdne před porodem v pracovní neschopnosti a čerpat nemocenské až do konce šestinedělí. V takovém případě je potřeba lékaři doložit potvrzení z OSSZ, že nárok na PPM nemáte.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 16.05.2019, 13:08
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce