Inzerce
Inzerce
Inzerce

Otcovská dovolená 2021

Správný název této dávky je „otcovská poporodní péče“ (zkráceně „otcovská“a je určena čerstvým tatínkům na dobu jednoho týdne (bez přerušení). O otcovskou tatínek může požádat v průběhu šestinedělí nebo v případě osvojeného dítěte v období 6 týdnů od data osvojení. V zaměstnání tatínek na dobu čerpání této dávky žádá o rodičovskou dovolenou.

Podobně jako mateřská, je i tato dávka spojená s účastí na nemocenském pojištění, čerpat ji tedy mohou zaměstnanci nebo OSVČ. Pro OSVČ platí, že musí být účastny dobrovolného nemocenského pojištění nejméně 3 měsíce před datem nástupu na otcovskou.

Dávka „otcovské poporodní péče“ se vyplácí ve výši 70 % denního vyměřovacího základu.

Inzerce

Kalkulačku pro výpočet výše otcovské naleznete zde:

https://www.mpsv.cz/kalkulacka-pro-vypocet-davek-v-roce-2021

Inzerce

Zdroj: webové stránky MPSV

Aktualizace v roce 2021: Ing. Lenka Kozlová.

Inzerce
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Otcovská dovolená 2021 - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, paní inženýrko,
mám dotaz ohledně rodičovské dovolené s druhým dítětem. V současné době mám díte 2 roky (tj. pobírám na něj rodičovský příspěvek). V původní práci mám smlouvu na dobu neurčitou a během rodičovské dovolené u nich pracuji na DPP. Od září se mi však ještě objem práce zvýší, takže by bylo možné si nastavit např. půl úvazek. Bylo by to pro mne lepší např. i kvůli vyřizování případné hypotéky atd.
Nicméně mi jde o to, že např. po roce bychom chtěli druhé dítě. V případě mateřské bych ale tímto předpokládám přišla o velkou část peněz - protože by se mi mateřská vypočítávala pouze z půl úvazku? Nabízí se mi zde varianta zaměstnat se buď u původní organizace (na jiné pozici, v rámci administrativy) nebo u partnerské organizace (tj. jiného zaměstnavatele). Nevím, zda by toto mělo vliv a zda existuje nějaká možnost, aby se mi opět mateřská vypočítávala z původního zaměstnaní - respektive platu?
Děkuji Vám za odpověď

Dobrý den,

pokud máte vedle pracovního poměru ještě další zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) u každého zaměstnání zvlášť. Pokud bude stále trvat Váš pracovní poměr, budete z něj mít nárok na PPM v každém případě. Když splníte podmínky i v dalším zaměstnání, můžete mít PPM vypočtenou z obou zaměstnání, a to i v případě, že by další dohoda nebo pracovní smlouva byly u stejného zaměstnavatele.

Co se týče výše PPM, pokud na další PPM za trvání stále stejného zaměstnání nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte, vypočítá se PPM ze stejného denního vyměřovacího základu jako u předchozí PPM, pokud je tento vyměřovací základ vyšší než ten aktuální. Takže i v případě, že byste u původního pracovního poměru zkrátili dohodou se zaměstnavatelem úvazek, nemělo by to negativní vliv na výši Vaší PPM, pokud na ni nastoupíte do 4 let věku dítěte.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 30.07.2021, 14:09
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×