Rodičovský příspěvek v konkrétní rodinné situaci

 1. Možnosti rozkladu rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené
 2. Výpočet MD při druhém dítěti ze zkráceného úvazku?
 3. Rodiče pracující jako OSVČ a dávky související s mateřstvím
 4. Zaměstnání za současného pobírání rodičovského příspěvku
 5. Možnost volby výše RP i v případě, že matka neměla nárok na PPM
 6. Rodičovský příspěvek při pobytu v zahraničí

1. Možnosti rozkladu rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené

Dobrý den, právě jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a za půl roku budu řešit, jak si rozložit dávky na rodičovské. Chtěla bych být doma do 3 let věku dítěte. Z toho 2 roky ještě musím platit hypotéku a hodilo by se mi mít vyšší příspěvky. Lze třeba za 2 roky vybrat celou výši 220 000 a pak být ten poslední rok doma bez příspěvků? Kdo by v té době za mě platil sociální a zdravotní? A musel by mi zaměstnavatel držet místo i ten třetí rok? Nebo je lepší brát 2 roky např. 8500 a pak ten poslední rok 1300 za měsíc?

Dobrý den, ano - doba čerpání dávky RP a doba na rodičovské dovolené se mohou lišit. Pojištění za vás po celou dobu platí stát. Zaměstnavatel musí ze zákona držet místo 3 roky - jen je vhodné si ohlídat, aby se shodovalo hlášení zaměstnavatele a případně ÚP, až dávku dočerpáte. Stačí v případě nejasností vyplnit na OSSZ a zdrav. pojišťovně formulář, že dále pečujete o dítě a stát bude dál platit pojištění. Rozhodnutí o výši RP je tedy zcela na vás.

2. Výpočet MD při druhém dítěti ze zkráceného úvazku?

Dobrý den, jsem na RD, která mi končí ve 3 letech věku dítěte, v květnu. Protože pracuji ve školství, bude pro mě v květnu najít ve škole práci na celý úvazek těžké. Protože se ale snažíme o druhé miminko, mám trochu obavy, z čeho by se mi přesně vypočítávala další MD, pokud bych od května do června případně nastoupila jen na částečný či poloviční úvazek?
Pokud bych do práce nenastoupila, vím, že bych byla 4 měsíce bez příjmu (což bych opravdu nerada) a ještě si musela platit zdravotní a sociální, nebo by ho za mě platil stát (zaměstnavatel)? Děkuji za odpověď

Dobrý den, pro výpočet další mateřské (kterou nastoupíte do 4 let věku prvního dítěte) se posuzuje výše posledních příjmů. Pokud jsou nižší, než základ pro výpočet první mateřské, bude se i další mateřská vypočítávat z původního základu.
Šlo by to ještě řešit tak, že se se zaměstnavatelem dohodnete na pozdějším nástupu (počítám, že prac. smlouva vám trvá), nejlépe písemně a vy si na OSSZ a zdrav. pojišťovně nahlásíte pokračující péči o dítě na plný úvazek - pojištění pak za vás bude platit stát a vy si můžete najít brigádu s příjmy danými zákonem pro příjmy z vedlejší činnosti.

3. Rodiče pracující jako OSVČ a dávky související s mateřstvím

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to budu mít s rodičovským příspěvkem, když pracuji jako OSVČ. Můj partner pracuje také jako OSVČ.
Oba si platíme povinné zdravotní a sociální pojištění, nemocenské ne. Je mi tedy jasné, že nebudu mít nárok na mateřskou. Budu si ale moci měnit každé tři měsíce výši rodičovské, že ano? Budu v době mateřské osvobozena od placení zdravotního a sociálního pojištění?

Dobrý den, pokud ani jeden z rodičů není v době porodu plátcem nemocenského, resp. nebyl 270 dne před, nemůžete měnit výši rodičovského příspěvku.
Budete pobírat RP ode dne narození dítěte ve výši 7600,- Kč / měsíc.
Od soc. a zdrav. pojištění budete po nástupu na RP osvobozena, jen je potřeba změnu nahlásit na OSSZ a zdrav. pojišťovně.

4. Zaměstnání za současného pobírání rodičovského příspěvku

Dobrý den, mohu pracovat, např. na živnostenský list, a současně pobírat RP?

Ano, můžete. Jako OSVČ si nemusíte v době RP platit povinné pojištění (platí jej za vás stát), ale musíte si hlídat výši příjmu - jde o to, že pokud pobíráte RP, je to vedeno jako vaše hlavní činnost a stát za vás platí povinné zdravotní a sociální pojištění. Jakmile by váš příjem z vedlejší činnosti přesáhl zákonem stanovenou hranici např. pro rok 2018 je to 71.950,- Kč musela byste doplácet právě toto povinné pojištění, zpětně za celý rok.

5. Možnost volby výše RP i v případě, že matka neměla nárok na PPM

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s rodičovskou dovolenou. V březnu 2014 jsem přišla o práci a od té doby jsem chodila na brigádu, ale jen když byla práce. Přes léto jsem byla na úřadu práce a v září zase brigáda. V říjnu jsem dostala pracovní smlouvu s 3 měsíční zkušební dobou, ve které jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Na konci listopadu jsem musela nastoupit na neschopenku a po 21 dnech jsem obdržela výpověď. Vím, že na mateřskou dovolenou nárok nemám. Tak jsem se chtěla zeptat, jak to všechno funguje v tomto případě. Rodit bych měla koncem května. Moc vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, nevznikne-li mamince nárok na PPM, pak si může zažádat ke dni porodu o Rodičovský příspěvek. V této situaci byste měla nárok jen na čtyřletou variantu RP, ale pokud při podání žádosti dodáte doklad o tom, že je otec k datu narození dítěte plátcem nemocenského pojištění (alespoň 270 dní v posledních dvou letech) a v jaké výši, pak budete moci na základě tohoto dokumentu volit výši RP a rozložit si ji na kratší dobu. RP přitom zůstane psaný normálně na vás a čerpat rodičovskou dovolenou budete tedy vy.

6. Rodičovský příspěvek při pobytu v zahraničí

Dobrý den, s manželem žijeme v Německu, on pracuje jako OSVČ, já nepracuji. Jsem těhotná a jelikož jsem zde nikdy nepracovala, nemám nárok na mateřskou. Pojištění si hradime zde. Zajímalo by mne, zda mám v Česku nárok na mateřskou či rodičovský příspěvek, když jsem tam x let pracovala a mám tam trvalý pobyt. Děkuji

Dobrý den, výplata mateřské (v ČR dávka s názvem Peněžitá pomoc v mateřství) je dávkou z nemocenského pojištění, které si OSVČ hradí samy a za zaměstnance zaměstavatel. PPM je tudíž vázána na pracovní poměr a podmínky v zemi, ve které pracujete - pokud tedy nepracujete, na PPM mít nárok nebudete. S Rodičovským příspěvkem (dávka vyplácená Úřadem práce - sociální odbor) to také nebudete mít jednoduché, protože nárok je sice vázán na trvalý pobyt, ale zároveň by měl rodič, který dávku čerpá v ČR skutečně pobývat. Doporučuji proto, abyste se obrátila na ÚP v některém větším městě (informace podávají i telefonicky) a zeptala se, jak by bylo možné vaši situaci řešit. Setkala jsem se totiž i s tím, že maminka na 2 měsíce odcestovala, a pravděpodobně na něčí udání jí byla ukončena výplata RP proto, že nepobývá v ČR.

Podle informací dostupných na www.mpsv.cz a www.cssz.cz dotazy zodpověděla Mgr. Věra Tautová, DiS.

Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

 

 

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Související témata

Rodičovský příspěvek v konkrétní rodinné situaci - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Rodicovsky prispevek na druhe dite
  Dobry den,
  chtela bych se zeptat, muj prvni rodicovsky prispevek mi konci v breznu 2019 ale jsem tehotna a termin porodu mam 6.7.2019, pokud bych nastoupla do prace na ty cca 2 mesice ale na polovicni uvazek, tedy mela bych nizsi prijem nez doposud, pocitala by se mi z toho materska dovolena na druhe dite nebo by zustala stejna jako pri prvnim?
  Dekuji za odpoved.
  Klimesova
  Karoli4   | 08.01.2019 09:33:52
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nárok na rodičovský příspěvek
  Dobrý den,
  Chtěla by jsem se informovat ohledně mé situace. Pracuji jako pendler v Německu (8 měsíců), smlouvu mám na dobu neurčitou. Nyní jsem v pracovní neschopnosti, protože jsem těhotná. Jsem "teprve" v polovině, ale ráda bych zjistila informace a bohužel pokaždé se setkám s jinou odpovědí a už se v tom vůbec nevyznám.
  Jak je to tedy s mateřskou? Nekdo říká, že na něj mám nárok pouze v DE. A rodičovský příspěvek? Mám nárok na něj v Čechách? Někdo mi říká, že pokud partner/otec dítěte pracuje v ČR tak ano, někdo mi tvrdí že vůbec ne. Jsem zmatená.
  Mockrát děkuji za odpověď.
  Prosteluca   | 13.11.2018 20:05:52
  Reagovat | URL příspěvku
 • Rodičovský příspěvek
  Dobrý den, měl bych dotaz. Přítelkyně pobírá důchod 8000 nikdy nepracovala, já 3 roky pracuji má hrubá mzda je 30 tisíc, čekáme dítě, takže mě zajímá jestli budeme moci pobírat rodičovský příspěvek, přítelkyně pobírat důchod a já pracovat a pobírat mzdu.
  Děkuji za odpověď :-)
  cekatel   | 29.09.2018 10:14:28
  Reagovat | URL příspěvku
 • Pobyt v zahraničí
  Dobrý den,
  dovolím se zapojit a požádat také o radu. Mám přítele, který žije ve Francii. Já žiji v ČR. Jsem těhotná a přemýšlím, jak to co nejlépe udělat, abychom mohli být všichni spolu a nepřišla jsem o peníze. Chápu tedy dobře, že po dobu mateřšké mohu být v zahraničí a nic se nebude dít (což ale nepředpokládám vzhledem k nízkému věku dítěte) a poté je dobré si vybrat RD co nejrychleji a poté případně odjet?
  Mohu pracovat na dálku, takže po vyčerpání RD a přesunu do Francie (trvalé bydliště by mi zůstalo v ČR) bych mohla začít znovu pracovat a více nic neřešit?
  Děkuji, jste asi jediní, kdo na toto téma dokáže poradit..
  Faronie   | 02.02.2018 09:09:03
  Reagovat | URL příspěvku
 • Povinnosti a důsledky ukončení PP v době pobírání rodičovského příspěvku
  Dobrý den.

  Mám hned několik dotazů.

  Ráda bych se zeptala na své povinnosti vyplývající z ukončení PP v době pobírání rodičovského příspěvku (PP byl uzavřen na dobu určitou). Mám povinnost hlásit tuto skutečnost pojišťovně nebo nějaké jiné státní instituci, jakmile nastane? Jak je to potom s úhradou sociálního pojištění popř. jeho složek (plateb sociálního zabezpečení):
  - nemocenské pojištění,
  - důchodové pojištění,
  - příspěvek na státní politiku zaměstnanosti?
  Jak se placení/neplacení některé z výše uvedených plateb promítne do výpočtu nároku odchodu do důchodu, popř. vyměření výše důchodu až přijde čas?

  Kdy je nutné se v tomto případě hlásit na ÚP, pokud se nemám s kým (zaměstnavatelem) dohodnout na délce RD? Je to potom okamžikem skončení pobírání RP?

  A jak je to prosím s podáním daňového přiznání za rok 2016, pokud do jeho poloviny jsem ještě zaměstnána a podepsala jsem zamvateli prohlášení pro rok 2016? Podán já/zamvatel/záleží na dohodě? A v roce 2017 budu podávat daňové přiznání pouze v případě, že budu mít kromě RP ještě jiný příjem, je to tak?

  Mnohokrát Vám děkuji!
  S pozdravem,
  Lucie
  xjanl101   | 01.06.2016 23:31:12 | Reakcí: 1, poslední: 03.06.2016 09:48:44
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Povinnosti a důsledky ukončení PP v době pobírání rodičovského příspěvku
   Dobrý den, pokud jste na rodičovské a nemáte tento prac. poměr hlášený jako hlavní činnost při současném pobírání RP, nemusíte hlásit nic. Navíc by měl vše ohlásit zaměstnavatel.
   V době RP za vás platí povinné sociální a zdravotní pojištění stát. Dokud jste zaměstnaná, běží vám i nemocenské pojištění, které ale skončí datem ukončení prac. poměru.
   Na ÚP byste se tedy případně registrovala až po skončení rodičovské dovolené - datem ukončení čerpání dávek RP.
   Daňové poradenství nedělám, ale myslím, že když ho za vás nepodá zaměstnavatel, měla byste ho podat vy sama.
   Sunny   | 03.06.2016 09:48:44
   Reagovat | URL příspěvku
 • nástup na RD
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy je nástup na RD v případě, že nemám nárok na mateřskou dovolenou (nestihla jsem 270 dní nemocenského pojištění). Když praucji jako OSVČ a chci částečně ve své práci pokračovat i po porodu, jak vysoké dávky zdravotního a sociální pojištění budu platit (za předpokladu, že můj výdělek nebude větší než 65.000,-)
  Děkuji za odpovědi
  girlie.cv   | 12.04.2016 11:44:35 | Reakcí: 1, poslední: 13.04.2016 09:50:49
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: nástup na RD
   Dobrý den,
   v tomto případě můžete o RP požádat k datu narození dítěte - vyplatí vám to zpětně.
   Musíte zajít na OSSZ a nahlásit tam rodičovskou jako HPP a svoji činnost jako VPP. Pokud nevyděláte více než těch 64813,-, nebudete platit žádné pojištění - hradí ho stát.
   Sunny   | 13.04.2016 09:50:49
   Reagovat | URL příspěvku
 • Rodičovská dovolená s vyčerpaným příspěvkem
  Dobrý den, jsem v situaci, která nejspíš potká mnoho žen, ale zatím jsem nenašla odpověď, jak se v ní nejlépe zorientovat. Na rodičovské dovolené jsem rok a půl, příspěvek beru v nejvyšší možné výši, tedy na dva roky s tím, že jsem doufala, že do jeho vyčerpání znovu otěhotním. Zatím se tak bohužel nestalo. Vím, že po dvou letech chci být i nadále s dcerou doma a do práce nastoupit nechci. Smlouvu mám na dobu neurčitou a v zaměstnání jsem rovnou nahlásila rodičovskou dovolenou na tři roky. Doufám, že se mi podaří v dohledné době znovu otěhotnět, ale v únoru mi každopádně rodičovský příspěvek končí. Na co o mám v tom případě nárok? Bude mi stát i nadále platit nemocenské a důchodové pojištění? A nebylo by pro mě výhodnější si příspěvek rozložit a prodloužit tak jeho pobírání, i když se bude jednat o v nižší částku? Jde mi i o to, aby v zaměstnání nenabyli dojmu, že mi rodičovská dovolená skončila a já do práce nenastoupila. Děkuji za odpověď.
  Nada36   | 05.10.2015 22:30:47 | Reakcí: 1, poslední: 06.10.2015 10:43:16
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Rodičovská dovolená s vyčerpaným příspěvkem
   Dobrý den, zásadní je to, co máte nahlášeno v práci - rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě různé věci.
   Ověřte si u zaměstnavatele nebo přímo na OSSZ, že máte nahlášenou rodičovskou na 3 roky - pokud ano, nemusíte řešit nic. Pokud by ÚP hlásil zaměstnavateli nebo OSSZ, že jste ukončila pobírání (nevím, zda toto dělají nebo ne), pak je třeba na OSSZ nahlásit, že jste nadále na rodičovské a stát za vás bude dál platit povinné pojištění.
   Sunny   | 06.10.2015 10:43:16
   Reagovat | URL příspěvku
 • rodičák
  Dobrý den, chtela jsem se zeptat jak to je..Mam moznost ted 1.10. nastoupit do nove prace (blizko bydliste), syn v lednu 3 roky,a me konci MD, pobiram rodicak to ty doby. Syn uz od zari chodi do skolky. Zaroven jsem jeste zamestnana, kde jsem pracovala pred MD. Smlouva je na neurcito. Tak jak jsem pochopila k materske se muze vydelat kolik chcete, ale jen jeden HPP tudiz ja bych musela dat vypoved. A na socialku nic hlasit nemusim? Skrz zdravotni a socialni? Dekuji
  wherunka   | 23.09.2015 14:11:17 | Reakcí: 1, poslední: 24.09.2015 12:27:10
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: rodičák
   Dobrý den, všechny změny se musí hlásit do 8 dnů, ale pokud jde o klasický zaměstnanecký poměr, hlásí to zaměstnavatel.
   Nejsem si jistá, ale myslím, že teď výpověď dávat nemusíte, že stačí po skončení RP - zeptejte se telefonicky na OSSZ.
   Sunny   | 24.09.2015 12:27:10
   Reagovat | URL příspěvku
 • Dávky v zahraničí
  Dobrý den,
  Můj problém je myslím dost zapeklitý, ale doufám i vyřešitelný.

  Jsem narozena v Praze, žiji tu i pracuji. V breznu bych mela jit na MD. Bohuzel v tuto samou chvili bude muset manzel odcestovat na 6 mes do US, a ja samozrejme chci s nim, pote budeme na 2 roky zit stridave tady a v US. Vzdy po 1,5-2 mes.Dite se nejspise narodi ve statech, ale samozrejme bude mit CR narodnost.

  Vubec nevim, jak jsem na tom s MD a RD. Bojim se, ze kvuli par mesicum prijdu o vsechny davky a to jsem poslednich nekolik let drela jak blazen:(((

  Dekiji za odpovedi, hezky vecer, M
  macondra   | 04.09.2015 23:18:01 | Reakcí: 1, poslední: 07.09.2015 14:09:21
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Dávky v zahraničí
   Dobrý den, tohle skutečně je problém zapeklitý. Abyste měla na dávky nárok, měla byste v ČR totiž i skutečně pobývat. Ještě takto, s PPM by problém být neměl - na ten máte nárok ze zaměstnání, ale potíž je s RP, protože to je sociální dávka vyplácená na podporu života zde žijících rodičů.
   Určitě bych na nic nečekala a zašla si na ÚP a zeptala se tam, jak postupovat - možná bych zeptala nejprve nějak anonymně, třeba uvést svobodné příjmení  
   Sunny   | 07.09.2015 14:09:21
   Reagovat | URL příspěvku
 • RD a práce jako OSVČ
  Dobrý den,od listopadu budu pobírat RP a jsem stále zaměstnána na dobu neurčitou.Chtěla bych si ale přivydělat formou vedlejší samostatné činnosti.Co vše proto musím udělat?A co musím jako OSVČ při rodičovské platit?Děkuji
  Mates01   | 02.09.2015 11:38:00 | Reakcí: 1, poslední: 02.09.2015 15:48:20
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: RD a práce jako OSVČ
   Dobrý den,
   pokud bude váš roční příjem odpovídat limitu pro vedlejší prac. činnost (cca 65000,- zjistěte si přesně), bude za vás povinné pojištění platit stát.
   Po zřízení ŽL si musíte obejít OSSZ, zdrav. pojišťovnu a činnost nahlásit. Pokud budete mít příjmy vyšší, počítejte s doplatkem na povinné pojištění...
   Sunny   | 02.09.2015 15:48:20
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,v únoru mi končí RD (8.února synovi budou 3roky).ještě ten rok plánujeme další mimčo.chtěla jsem se zeptat když mi zaměstnavatel vyhoví s neplaceným volnem,bude za mě platit sociální a zdravotní?A když by nevyhověl a dal výpověď a já bych si našla nějakou brigádu...budu si to muset platit já? a ještě jedna otázka: všude čtu že zaměstnavatel dává max 3roky RD...jak se to počítá? synovi budou v únoru 3roky-1.půlrok byla mateřská a teprve pak jsem měla RD-to je 2,5roku do 3let věku ditěte....takže mě rodičovská trvá 2,5roku mám nárok na ten půlrok? děkuji za odpověď

Dobrý den,

rodičovská dovolená je maximálně do třetích narozenin dítěte. Pokud chcete být doma po třetích narozeninách, je potřeba dohodnout si se zaměstnavatelem neplacené volno. Doporučuji v takovém případě rozložit si rodičovský příspěvek na potřebnou dobu. Rozložit si příspěvek je vhodné i v případě, že byste dala výpověď a jen pracovala brigádně na dohodu. Za příjemce rodičovského příspěvku je plátcem zdravotního pojištění stát. V případě, že byste u práce na dohodu překročila výdělek rozhodný pro odvod pojistného, odváděl by pojistné (zdravotní i sociální) také zaměstnavatel, nemusel by Vám ale při nízkém výdělku strhávat doplatek do minimálního zdravotního pojištění. Zaměstnavateli byste tedy měla doložit (např. čestným prohlášením), že jste příjemcem rodičovského příspěvku. Sociální pojištění není povinné, péče o dítě do 4 let je náhradní dobou pojištění z hlediska důchodu.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 17.06.2019, 16:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce