Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rodičovský příspěvek v konkrétní rodinné situaci

 1. Možnosti rozkladu rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené
 2. Výpočet MD při druhém dítěti ze zkráceného úvazku?
 3. Rodiče pracující jako OSVČ a dávky související s mateřstvím
 4. Zaměstnání za současného pobírání rodičovského příspěvku
 5. Možnost volby výše RP i v případě, že matka neměla nárok na PPM
 6. Rodičovský příspěvek při pobytu v zahraničí

1. Možnosti rozkladu rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené

Dobrý den, právě jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a za půl roku budu řešit, jak si rozložit dávky na rodičovské. Chtěla bych být doma do 3 let věku dítěte. Z toho 2 roky ještě musím platit hypotéku a hodilo by se mi mít vyšší příspěvky. Lze třeba za 2 roky vybrat celou výši RP a pak být ten poslední rok doma bez příspěvků? Kdo by v té době za mě platil sociální a zdravotní? A musel by mi zaměstnavatel držet místo i ten třetí rok? 

Dobrý den, ano - doba čerpání dávky RP a doba na rodičovské dovolené se mohou lišit. Pojištění za vás po celou dobu platí stát. Zaměstnavatel musí ze zákona držet místo 3 roky. Rozhodnutí o výši RP je tedy zcela na vás.

2. Výpočet MD při druhém dítěti ze zkráceného úvazku?

Dobrý den, jsem na RD, která mi končí ve 3 letech věku dítěte, v květnu. Protože pracuji ve školství, bude pro mě v květnu najít ve škole práci na celý úvazek těžké. Protože se ale snažíme o druhé miminko, mám trochu obavy, z čeho by se mi přesně vypočítávala další MD, pokud bych od května do června případně nastoupila jen na částečný či poloviční úvazek?
Pokud bych do práce nenastoupila, vím, že bych byla 4 měsíce bez příjmu (což bych opravdu nerada) a ještě si musela platit zdravotní a sociální, nebo by ho za mě platil stát (zaměstnavatel)? Děkuji za odpověď

Dobrý den, pro výpočet další mateřské (kterou nastoupíte do 4 let věku prvního dítěte) se posuzuje výše posledních příjmů. Pokud jsou nižší, než základ pro výpočet první mateřské, bude se i další mateřská vypočítávat z původního základu.
Šlo by to ještě řešit tak, že se se zaměstnavatelem dohodnete na neplaceném volnu na ty 4 měsíce. Zdravotní pojištění za Vás bude hradit stát, pokud budete stále čerpat rodičovský příspěvek nebo splníte podmínky osobní celodenní péče o dítě do 7 let (dítě nesmí navštěvovat školku více než 4 hodiny denně). Na důchod se péče o dítě do 4 let počítá jako náhradní doba.

3. Rodiče pracující jako OSVČ a dávky související s mateřstvím

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to budu mít s rodičovským příspěvkem, když pracuji jako OSVČ. Můj partner pracuje také jako OSVČ.
Oba si platíme povinné zdravotní a sociální pojištění, nemocenské ne. Je mi tedy jasné, že nebudu mít nárok na mateřskou. Budu si ale moci měnit každé tři měsíce výši rodičovské, že ano? Budu v době mateřské osvobozena od placení zdravotního a sociálního pojištění?

Inzerce

Dobrý den, pokud ani jeden z rodičů není v době porodu plátcem nemocenského, resp. nebyl 270 dne před, můžete měnit částku rodičovského příspěvku do výše 13 000 Kč měsíčně.
Odvody sociálního a zdravotního pojištění závisí na tom, zda činnost přerušíte nebo ne. Pokud nepřerušíte, v době kdy jako OSVČ po celý měsíc pobíráte RP, neplatí pro Vás minimální vyměřovací základ u zdravotního pojištění. Čerpání RP je potřeba pojišťovně oznámit. Zálohy na sociální pojištění hradíte podle posledního Přehledu o příjmech. Při splnění podmínek je možné požádat o snížení nebo i zrušení povinnosti platit zálohy. 

4. Zaměstnání za současného pobírání rodičovského příspěvku

Dobrý den, mohu pracovat, např. na živnostenský list, a současně pobírat RP?

Inzerce

Ano, můžete podnikate jako OSVČ nebo pracovat jako zaměstnanec bez omezení. Omezený je pouze pobyt dítěte mladšího 2 let v jeslích nebo obdobném zařízení na max. 92 hodin měsíčně. Návštěvu takového zařízení u dítěte mladšího 2 let je potřeba Úřadu práce oznámit.

5. Možnost volby výše RP i v případě, že matka neměla nárok na PPM

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s rodičovskou dovolenou. V březnu jsem přišla o práci a od té doby jsem chodila na brigádu, ale jen když byla práce. Přes léto jsem byla na úřadu práce a v září zase brigáda. V říjnu jsem dostala pracovní smlouvu s 3 měsíční zkušební dobou, ve které jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Na konci listopadu jsem musela nastoupit na neschopenku a po 14 dnech jsem obdržela výpověď. Vím, že na mateřskou dovolenou nárok nemám. Tak jsem se chtěla zeptat, jak to všechno funguje v tomto případě. Rodit bych měla koncem května. Moc vám děkuji za odpověď.

Inzerce

Dobrý den, nevznikne-li mamince nárok na PPM, pak si může zažádat ke dni porodu o Rodičovský příspěvek do výše 13 000 Kč měsíčně. Pokud doložíte vyměřovací základ otce dítěte (splňuje podmínky nemocenského pojištění), je možné volit vyšší měsíční částku dle jeho vyměřovacího základu.

6. Rodičovský příspěvek při pobytu v zahraničí

Dobrý den, s manželem žijeme v Německu, on pracuje jako OSVČ, já nepracuji. Jsem těhotná a jelikož jsem zde nikdy nepracovala, nemám nárok na mateřskou. Pojištění si hradime zde. Zajímalo by mne, zda mám v Česku nárok na mateřskou či rodičovský příspěvek, když jsem tam x let pracovala a mám tam trvalý pobyt. Děkuji

Dobrý den, výplata mateřské (v ČR dávka s názvem Peněžitá pomoc v mateřství) je dávkou z nemocenského pojištění, které si OSVČ hradí samy a za zaměstnance zaměstavatel. PPM je tudíž vázána na pracovní poměr a podmínky v zemi, ve které pracujete - pokud tedy nepracujete, na PPM mít nárok nebudete. Za výplatu rodinných dávek v rámci EU je primárně odpovědná země, kde rodiče pracují, tedy ve Vašem případě Německo.

Podle informací dostupných na www.mpsv.cz a www.cssz.cz dotazy zodpověděla Mgr. Věra Tautová, DiS. a Ing. Lenka Poláková

Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rodičovský příspěvek v konkrétní rodinné situaci - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Rodičovský příspěvek
  Dobrý den,

  Chtěla bych vědět co je potřeba vyřídit před žádosti o rodičovský příspěvek v případě, že nemám nárok na PPM? Je třeba nějaké potvrzení, že nebyl nárok (popřípadě kde vystaví)? Vím, že nárok mám ode dne porodu, ale co vše je potřeba mít sebou u žádosti.

  Děkuji za odpověď.
  Terezarich   | 11.06.2021 10:54:39
  Reagovat | URL příspěvku
 • RP v invaliditě?
  Dobrý večer, měla bych menší otázku. Má žena s invaliditou 3. stupně nárok na RP, když její muž řádně pracuje? A jestliže má nárok bude jí důchod po dobu pobírání RP pozastaven nebo ne?
  Předem děkuji za odpověď.
  Celestia85   | 15.08.2019 23:16:25
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Otec na PPM

| Petr.Vasulka@seznam.cz | 26.10.2023, 13:24

Dobrý den,

jako otec dítěte bych chtěl čerpat PPM na 22 týdnů. Lze přitom chodit do práce, popř. za jakých podmínek ?

Mockrát děkuji.

Petr

Dobrý den,

při čerpání peněžité pomoci v mateřství není možné vykonávat činnosti, ze které nárok vznikl. V práci po tuto dobu čerpáte rodičovskou dovolenou. Je možné pro stejného zaměstnavatele vykonávat zcela jiný druh práce na jinou smlouvu/dohodu, případně pracovat pro jiného zaměstnavatele.

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 01.11.2023, 17:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×