Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rodičovský příspěvek v konkrétní rodinné situaci

 1. Možnosti rozkladu rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené
 2. Výpočet MD při druhém dítěti ze zkráceného úvazku?
 3. Rodiče pracující jako OSVČ a dávky související s mateřstvím
 4. Zaměstnání za současného pobírání rodičovského příspěvku
 5. Možnost volby výše RP i v případě, že matka neměla nárok na PPM
 6. Rodičovský příspěvek při pobytu v zahraničí

1. Možnosti rozkladu rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené

Dobrý den, právě jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a za půl roku budu řešit, jak si rozložit dávky na rodičovské. Chtěla bych být doma do 3 let věku dítěte. Z toho 2 roky ještě musím platit hypotéku a hodilo by se mi mít vyšší příspěvky. Lze třeba za 2 roky vybrat celou výši 220 000 a pak být ten poslední rok doma bez příspěvků? Kdo by v té době za mě platil sociální a zdravotní? A musel by mi zaměstnavatel držet místo i ten třetí rok? Nebo je lepší brát 2 roky např. 8500 a pak ten poslední rok 1300 za měsíc?

Dobrý den, ano - doba čerpání dávky RP a doba na rodičovské dovolené se mohou lišit. Pojištění za vás po celou dobu platí stát. Zaměstnavatel musí ze zákona držet místo 3 roky - jen je vhodné si ohlídat, aby se shodovalo hlášení zaměstnavatele a případně ÚP, až dávku dočerpáte. Stačí v případě nejasností vyplnit na OSSZ a zdrav. pojišťovně formulář, že dále pečujete o dítě a stát bude dál platit pojištění. Rozhodnutí o výši RP je tedy zcela na vás.

2. Výpočet MD při druhém dítěti ze zkráceného úvazku?

Dobrý den, jsem na RD, která mi končí ve 3 letech věku dítěte, v květnu. Protože pracuji ve školství, bude pro mě v květnu najít ve škole práci na celý úvazek těžké. Protože se ale snažíme o druhé miminko, mám trochu obavy, z čeho by se mi přesně vypočítávala další MD, pokud bych od května do června případně nastoupila jen na částečný či poloviční úvazek?
Pokud bych do práce nenastoupila, vím, že bych byla 4 měsíce bez příjmu (což bych opravdu nerada) a ještě si musela platit zdravotní a sociální, nebo by ho za mě platil stát (zaměstnavatel)? Děkuji za odpověď

Inzerce

Dobrý den, pro výpočet další mateřské (kterou nastoupíte do 4 let věku prvního dítěte) se posuzuje výše posledních příjmů. Pokud jsou nižší, než základ pro výpočet první mateřské, bude se i další mateřská vypočítávat z původního základu.
Šlo by to ještě řešit tak, že se se zaměstnavatelem dohodnete na pozdějším nástupu (počítám, že prac. smlouva vám trvá), nejlépe písemně a vy si na OSSZ a zdrav. pojišťovně nahlásíte pokračující péči o dítě na plný úvazek - pojištění pak za vás bude platit stát a vy si můžete najít brigádu s příjmy danými zákonem pro příjmy z vedlejší činnosti.

3. Rodiče pracující jako OSVČ a dávky související s mateřstvím

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to budu mít s rodičovským příspěvkem, když pracuji jako OSVČ. Můj partner pracuje také jako OSVČ.
Oba si platíme povinné zdravotní a sociální pojištění, nemocenské ne. Je mi tedy jasné, že nebudu mít nárok na mateřskou. Budu si ale moci měnit každé tři měsíce výši rodičovské, že ano? Budu v době mateřské osvobozena od placení zdravotního a sociálního pojištění?

Inzerce

Dobrý den, pokud ani jeden z rodičů není v době porodu plátcem nemocenského, resp. nebyl 270 dne před, nemůžete měnit výši rodičovského příspěvku.
Budete pobírat RP ode dne narození dítěte ve výši 7600,- Kč / měsíc.
Od soc. a zdrav. pojištění budete po nástupu na RP osvobozena, jen je potřeba změnu nahlásit na OSSZ a zdrav. pojišťovně.

4. Zaměstnání za současného pobírání rodičovského příspěvku

Dobrý den, mohu pracovat, např. na živnostenský list, a současně pobírat RP?

Inzerce

Ano, můžete. Jako OSVČ si nemusíte v době RP platit povinné pojištění (platí jej za vás stát), ale musíte si hlídat výši příjmu - jde o to, že pokud pobíráte RP, je to vedeno jako vaše hlavní činnost a stát za vás platí povinné zdravotní a sociální pojištění. Jakmile by váš příjem z vedlejší činnosti přesáhl zákonem stanovenou hranici např. pro rok 2018 je to 71.950,- Kč musela byste doplácet právě toto povinné pojištění, zpětně za celý rok.

5. Možnost volby výše RP i v případě, že matka neměla nárok na PPM

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s rodičovskou dovolenou. V březnu 2014 jsem přišla o práci a od té doby jsem chodila na brigádu, ale jen když byla práce. Přes léto jsem byla na úřadu práce a v září zase brigáda. V říjnu jsem dostala pracovní smlouvu s 3 měsíční zkušební dobou, ve které jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Na konci listopadu jsem musela nastoupit na neschopenku a po 21 dnech jsem obdržela výpověď. Vím, že na mateřskou dovolenou nárok nemám. Tak jsem se chtěla zeptat, jak to všechno funguje v tomto případě. Rodit bych měla koncem května. Moc vám děkuji za odpověď.

Inzerce

Dobrý den, nevznikne-li mamince nárok na PPM, pak si může zažádat ke dni porodu o Rodičovský příspěvek. V této situaci byste měla nárok jen na čtyřletou variantu RP, ale pokud při podání žádosti dodáte doklad o tom, že je otec k datu narození dítěte plátcem nemocenského pojištění (alespoň 270 dní v posledních dvou letech) a v jaké výši, pak budete moci na základě tohoto dokumentu volit výši RP a rozložit si ji na kratší dobu. RP přitom zůstane psaný normálně na vás a čerpat rodičovskou dovolenou budete tedy vy.

6. Rodičovský příspěvek při pobytu v zahraničí

Dobrý den, s manželem žijeme v Německu, on pracuje jako OSVČ, já nepracuji. Jsem těhotná a jelikož jsem zde nikdy nepracovala, nemám nárok na mateřskou. Pojištění si hradime zde. Zajímalo by mne, zda mám v Česku nárok na mateřskou či rodičovský příspěvek, když jsem tam x let pracovala a mám tam trvalý pobyt. Děkuji

Dobrý den, výplata mateřské (v ČR dávka s názvem Peněžitá pomoc v mateřství) je dávkou z nemocenského pojištění, které si OSVČ hradí samy a za zaměstnance zaměstavatel. PPM je tudíž vázána na pracovní poměr a podmínky v zemi, ve které pracujete - pokud tedy nepracujete, na PPM mít nárok nebudete. S Rodičovským příspěvkem (dávka vyplácená Úřadem práce - sociální odbor) to také nebudete mít jednoduché, protože nárok je sice vázán na trvalý pobyt, ale zároveň by měl rodič, který dávku čerpá v ČR skutečně pobývat. Doporučuji proto, abyste se obrátila na ÚP v některém větším městě (informace podávají i telefonicky) a zeptala se, jak by bylo možné vaši situaci řešit. Setkala jsem se totiž i s tím, že maminka na 2 měsíce odcestovala, a pravděpodobně na něčí udání jí byla ukončena výplata RP proto, že nepobývá v ČR.

Podle informací dostupných na www.mpsv.cz a www.cssz.cz dotazy zodpověděla Mgr. Věra Tautová, DiS.

Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

 

 

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rodičovský příspěvek v konkrétní rodinné situaci - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • RP v invaliditě?
  Dobrý večer, měla bych menší otázku. Má žena s invaliditou 3. stupně nárok na RP, když její muž řádně pracuje? A jestliže má nárok bude jí důchod po dobu pobírání RP pozastaven nebo ne?
  Předem děkuji za odpověď.
  Celestia85   | 15.08.2019 23:16:25
  Reagovat | URL příspěvku
 • Politici už to odsouhlasili
  Tak jsme se dočkali, teď už jen aby to prošlo senátem a podepsal to prezident, ale to snad nebude problém. Akorát někteří politici chtějí ještě nějaké změny, tak snad nebudou průtahy a stihne se to, 80 tisíc navíc by se hodilo :-) Snad se na podzim dozvíme přesnější informace k tomu navýšení, jestli je potřeba rodičák prodloužit nebo se prodlouží automaticky...
  Tady je to dobře vysvětleno https://www.youtube.com/watch?v=Oj0R-Un3LHE&t=1s
  orchideas1   | 29.07.2019 18:50:25
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce