Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rodičovský příspěvek v konkrétní rodinné situaci

  1. Možnosti rozkladu rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené
  2. Výpočet MD při druhém dítěti ze zkráceného úvazku?
  3. Rodiče pracující jako OSVČ a dávky související s mateřstvím
  4. Zaměstnání za současného pobírání rodičovského příspěvku
  5. Možnost volby výše RP i v případě, že matka neměla nárok na PPM
  6. Rodičovský příspěvek při pobytu v zahraničí

1. Možnosti rozkladu rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené

Dobrý den, právě jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a za půl roku budu řešit, jak si rozložit dávky na rodičovské. Chtěla bych být doma do 3 let věku dítěte. Z toho 2 roky ještě musím platit hypotéku a hodilo by se mi mít vyšší příspěvky. Lze třeba za 2 roky vybrat celou výši 220 000 a pak být ten poslední rok doma bez příspěvků? Kdo by v té době za mě platil sociální a zdravotní? A musel by mi zaměstnavatel držet místo i ten třetí rok? Nebo je lepší brát 2 roky např. 8500 a pak ten poslední rok 1300 za měsíc?

Dobrý den, ano - doba čerpání dávky RP a doba na rodičovské dovolené se mohou lišit. Pojištění za vás po celou dobu platí stát. Zaměstnavatel musí ze zákona držet místo 3 roky - jen je vhodné si ohlídat, aby se shodovalo hlášení zaměstnavatele a případně ÚP, až dávku dočerpáte. Stačí v případě nejasností vyplnit na OSSZ a zdrav. pojišťovně formulář, že dále pečujete o dítě a stát bude dál platit pojištění. Rozhodnutí o výši RP je tedy zcela na vás.

2. Výpočet MD při druhém dítěti ze zkráceného úvazku?

Dobrý den, jsem na RD, která mi končí ve 3 letech věku dítěte, v květnu. Protože pracuji ve školství, bude pro mě v květnu najít ve škole práci na celý úvazek těžké. Protože se ale snažíme o druhé miminko, mám trochu obavy, z čeho by se mi přesně vypočítávala další MD, pokud bych od května do června případně nastoupila jen na částečný či poloviční úvazek?
Pokud bych do práce nenastoupila, vím, že bych byla 4 měsíce bez příjmu (což bych opravdu nerada) a ještě si musela platit zdravotní a sociální, nebo by ho za mě platil stát (zaměstnavatel)? Děkuji za odpověď

Inzerce

Dobrý den, pro výpočet další mateřské (kterou nastoupíte do 4 let věku prvního dítěte) se posuzuje výše posledních příjmů. Pokud jsou nižší, než základ pro výpočet první mateřské, bude se i další mateřská vypočítávat z původního základu.
Šlo by to ještě řešit tak, že se se zaměstnavatelem dohodnete na pozdějším nástupu (počítám, že prac. smlouva vám trvá), nejlépe písemně a vy si na OSSZ a zdrav. pojišťovně nahlásíte pokračující péči o dítě na plný úvazek - pojištění pak za vás bude platit stát a vy si můžete najít brigádu s příjmy danými zákonem pro příjmy z vedlejší činnosti.

3. Rodiče pracující jako OSVČ a dávky související s mateřstvím

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to budu mít s rodičovským příspěvkem, když pracuji jako OSVČ. Můj partner pracuje také jako OSVČ.
Oba si platíme povinné zdravotní a sociální pojištění, nemocenské ne. Je mi tedy jasné, že nebudu mít nárok na mateřskou. Budu si ale moci měnit každé tři měsíce výši rodičovské, že ano? Budu v době mateřské osvobozena od placení zdravotního a sociálního pojištění?

Inzerce

Dobrý den, pokud ani jeden z rodičů není v době porodu plátcem nemocenského, resp. nebyl 270 dne před, nemůžete měnit výši rodičovského příspěvku.
Budete pobírat RP ode dne narození dítěte ve výši 7600,- Kč / měsíc.
Od soc. a zdrav. pojištění budete po nástupu na RP osvobozena, jen je potřeba změnu nahlásit na OSSZ a zdrav. pojišťovně.

4. Zaměstnání za současného pobírání rodičovského příspěvku

Dobrý den, mohu pracovat, např. na živnostenský list, a současně pobírat RP?

Inzerce

Ano, můžete. Jako OSVČ si nemusíte v době RP platit povinné pojištění (platí jej za vás stát), ale musíte si hlídat výši příjmu - jde o to, že pokud pobíráte RP, je to vedeno jako vaše hlavní činnost a stát za vás platí povinné zdravotní a sociální pojištění. Jakmile by váš příjem z vedlejší činnosti přesáhl zákonem stanovenou hranici např. pro rok 2018 je to 71.950,- Kč musela byste doplácet právě toto povinné pojištění, zpětně za celý rok.

5. Možnost volby výše RP i v případě, že matka neměla nárok na PPM

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s rodičovskou dovolenou. V březnu 2014 jsem přišla o práci a od té doby jsem chodila na brigádu, ale jen když byla práce. Přes léto jsem byla na úřadu práce a v září zase brigáda. V říjnu jsem dostala pracovní smlouvu s 3 měsíční zkušební dobou, ve které jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Na konci listopadu jsem musela nastoupit na neschopenku a po 21 dnech jsem obdržela výpověď. Vím, že na mateřskou dovolenou nárok nemám. Tak jsem se chtěla zeptat, jak to všechno funguje v tomto případě. Rodit bych měla koncem května. Moc vám děkuji za odpověď.

Inzerce

Dobrý den, nevznikne-li mamince nárok na PPM, pak si může zažádat ke dni porodu o Rodičovský příspěvek. V této situaci byste měla nárok jen na čtyřletou variantu RP, ale pokud při podání žádosti dodáte doklad o tom, že je otec k datu narození dítěte plátcem nemocenského pojištění (alespoň 270 dní v posledních dvou letech) a v jaké výši, pak budete moci na základě tohoto dokumentu volit výši RP a rozložit si ji na kratší dobu. RP přitom zůstane psaný normálně na vás a čerpat rodičovskou dovolenou budete tedy vy.

6. Rodičovský příspěvek při pobytu v zahraničí

Dobrý den, s manželem žijeme v Německu, on pracuje jako OSVČ, já nepracuji. Jsem těhotná a jelikož jsem zde nikdy nepracovala, nemám nárok na mateřskou. Pojištění si hradime zde. Zajímalo by mne, zda mám v Česku nárok na mateřskou či rodičovský příspěvek, když jsem tam x let pracovala a mám tam trvalý pobyt. Děkuji

Dobrý den, výplata mateřské (v ČR dávka s názvem Peněžitá pomoc v mateřství) je dávkou z nemocenského pojištění, které si OSVČ hradí samy a za zaměstnance zaměstavatel. PPM je tudíž vázána na pracovní poměr a podmínky v zemi, ve které pracujete - pokud tedy nepracujete, na PPM mít nárok nebudete. S Rodičovským příspěvkem (dávka vyplácená Úřadem práce - sociální odbor) to také nebudete mít jednoduché, protože nárok je sice vázán na trvalý pobyt, ale zároveň by měl rodič, který dávku čerpá v ČR skutečně pobývat. Doporučuji proto, abyste se obrátila na ÚP v některém větším městě (informace podávají i telefonicky) a zeptala se, jak by bylo možné vaši situaci řešit. Setkala jsem se totiž i s tím, že maminka na 2 měsíce odcestovala, a pravděpodobně na něčí udání jí byla ukončena výplata RP proto, že nepobývá v ČR.

Podle informací dostupných na www.mpsv.cz a www.cssz.cz dotazy zodpověděla Mgr. Věra Tautová, DiS.

Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

 

 

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rodičovský příspěvek v konkrétní rodinné situaci - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Rodičovský příspěvek
    Dobrý den,

    Chtěla bych vědět co je potřeba vyřídit před žádosti o rodičovský příspěvek v případě, že nemám nárok na PPM? Je třeba nějaké potvrzení, že nebyl nárok (popřípadě kde vystaví)? Vím, že nárok mám ode dne porodu, ale co vše je potřeba mít sebou u žádosti.

    Děkuji za odpověď.
    Terezarich   | 11.06.2021 10:54:39
    Reagovat | URL příspěvku
  • RP v invaliditě?
    Dobrý večer, měla bych menší otázku. Má žena s invaliditou 3. stupně nárok na RP, když její muž řádně pracuje? A jestliže má nárok bude jí důchod po dobu pobírání RP pozastaven nebo ne?
    Předem děkuji za odpověď.
    Celestia85   | 15.08.2019 23:16:25
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak to funguje s PPM po neschopnosti. Do práce jsem nastoupila 1.9.22 a od 20.2.23 jsem z důvodu častých nemoci v těhotenství doma. Tak jsem se chtěla zeptat zda mám nárok na celých 28 týdnu PPM a nevíte jak je to s nevyčerpanou dovolenou? Mám vlastně nárok na dovolenou ikdyz jsem dlouhodobě v neschopnosti? A jak to řešit? Sice mám termín porodu až po půlce srpna ale jelikož jsem těhotná poprvé tak s tím nemám žádné zkušenosti a chtěla bych být připravena

Dobrý den, pracovní neschopnost nemá vliv ne délku čerpání peněžité pomoci v mateřství. Podle uvedených informací byste měla splňovat potřebných 270 dní nemocenského pojištění (neuvádíte, že by pracovní poměr měl končit), a budete mít tedy nárok na celých 28 týdnů peněžité pomoci v mateřství. Dovolenou můžete vyčerpat po skončení mateřské dovolené před nástupem na rodičovskou dovolenou. Nárok na dovolenou vzniká i za dobu mateřské dovolené. Jako výkon práce pro nárok na dovolenou se při splnění podmínek započítává i pracovní neschopnost v rozsahu max. 20 týdnů (dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby).

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 21.03.2023, 15:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×