Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mateřská v konkrétních situacích - Vaše dotazy

 1. Kdy mám nastoupit na mateřskou dovolenou?
 2. Je povinnost hlásit těhotenství zaměstnavateli ihned po otěhotnění?
 3. Přivýdělek při pobírání PPM
 4. Nárok na další PPM u OSVČ
 5. Nárok na dovolenou
 6. PPM a nástup do nového zaměstnání

1. Kdy mám nastoupit na mateřskou dovolenou?

Zdravotní sestra na gynekologii mně při dotazu na nástup na mateřskou dovolenou tvrdila, že musím nastoupit buď 8 týdnů před termínem porodu, nebo 6 týdnů, ale ne mezi tím, např. 7 týdnů. Ze zákona jsem to tak nepochopila, měla pravdu, nebo se můžu rozhodnout pro dobu mezi 6. - 8. týdnem?


Na mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství je možné nastoupit kdykoliv v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu. Datum nástupu si zvolí těhotná, lékař na žádosti vyplní pouze předpokládané datum porodu. Ing. Lenka Poláková

 2. Je povinnost hlásit těhotenství zaměstnavateli ihned po otěhotnění?

Před týdnem jsem zjistila, že jsem těhotná, zanedlouho půjdu k doktoru. Mám říct zaměstnavateli o těhotenství hned, když dostanu průkazku nebo mám ještě počkat? Jsem náhrada za paní na mateřské, ale porod stihnu ještě před ukončením smlouvy. Bude mi zaměstnavatel platit mateřskou?

Těhotenská průkazka se vystavuje většinou nejpozději kolem 12. týdne. Většinou i dříve, v době, kdy je pacientka převzata do péče gynekologa - jsou jí odebrány krevní testy, plánuje se a provádí ultrazvukový screening vrozených vývojových vad. 
Žádná povinnost hlášení gravidity zaměstnavateli není, je na těhotné, kdy mu svoje těhotenství oznámí. Pokud vykonává práci, nevhodnou pro těhotné ženy (dle seznamu MZ), je vhodné ve vlastním zájmu informovat zaměstnavatele brzy. Povinností zaměstnavatele je převedení těhotné na jinou práci, pro těhotné vhodnou s případným finančním vyrovnáním rozdílu ve mzdě. MUDr. Romana Gerychová

Inzerce

3. Přivýdělek při pobírání PPM

Mohu si při pobírání PPM přivydělávat?

Při pobírání PPM si přivydělávat můžete. Nesmíte ale pracovat pro zaměstnavatele, který Vám vyplácí PPM a vykonávat pro něj práci, ze které pobíráte PPM. Můžete tedy pracovat pro stejného zaměstnavatele, ale mít u něj uzavřenou smlouvu na jinou činnost než tu, ze které Vám vznikl nárok na PPM, nebo mít pracovní poměr u jiného zaměstnavatele. OSVČ nesmí osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Mgr. Věra Tautová, DiS.

4. Nárok na další PPM u OSVČ

Dobrý den, našla jsem na vašem webu informace ohledne PPM a jiných důležitých věcí, které zajimají asi každou maminku a chtěla bych se podělit o informace, jak je to s nástupem na mateřskou u OSVČ. Budu mít nárok na další PPM, když aktuálně pobírám rodičovský příspěvek a živnost mám přerušenou?
 

Pokud máte živnost přerušenou a neodvádíte nemocenské pojištění, nebudete mít nárok na další peněžitou pomoc v mateřství. Pro nárok je potřeba splnit stejné podmínky jako u první PPM, tedy alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky, dále jako OSVČ alespoň 180 dní nemocenského pojištění v posledním roce, a zároveň nastoupit na PPM v době trvání pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ing. Lenka Poláková

Inzerce

5. Nárok na dovolenou

Dobrý den, nastoupila jsem na mateřskou dovolenou, pak se mi narodil syn a po skončení PPM jsem přešla na rodičovskou dovolenou. V práci jsme měli 25 dní dovolené. Na kolik dní dovolené mám nárok? Krátí se tedy počet dní dovolené k nějakému datu?

Pro nárok na dovolenou se považuje za výkon práce doba mateřské dovolené v celém rozsahu. Doba rodičovského dovolené se započítává při splnění podmínek v rozsahu max. 20 týdnů (20násobku stanovené týdenní pracovní doby). Přesný nárok Vám sdělí účetní v zaměstnání. Ing. Lenka Poláková

6. PPM a nástup do nového zaměstnání

Dobrý den, PP mi byl ukončen dohodou pro nadbytečnost po 8 letech. Ze zdravotních důvodů jsem před jeho ukončením nastoupila na nemocenskou (stále trvá) a krátce nato jsem otěhotněla. Novou práci jsem našla ihned (předpokládaný nástup 2 měsíce od ukončení předchozího PP). Musím novému zaměstnavateli oznámit, že jsem těhotná, ve zkušební době? Když by mě během nebo po zkušební době smlouvu ukončil/neprodloužil, budu mít nárok na PPM? Pokud by PP skončil a já šla v ochranné lhůtě např. na rizikové, jak by to bylo s PPM? Pokud bych do nové práce nenastoupila a přešla ze zdravotních důvodu na rizikové těhotenství (tedy převedla stávající nemocenskou od praktika ke gynekoložce) jak by to bylo s nemocenskou, mateřským/rodičovským příspěvkem a hlavně volbou délky trvání rodičovské dovolené?

Odpověď V. Tautové: Dobrý den, těhotenství hlásit nemusíte - žádnou takovou povinnost zákon nestanovuje. Pokud by vám prac. poměr skončil v ochranné lhůtě, neměla byste nárok na PPM (i ochranná lhůta je dlouhá jen tak jako byla délka PP) a nemohla byste volit délku RP. Pokud nastoupíte na nemocenskou, na tu nárok máte. Stručně řečeno, potřebovala byste v nové práci vydržet alespoň chvíli přes zkušební dobu...

Inzerce

Na mateřskou dovolenou navazuje rodičovská dovolená a možnost pobírání Rodičovského příspěvku.

Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

 

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mateřská v konkrétních situacích - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • narok na materskou?
  Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské a k tomu podnikám na vedlejší činnost, na mateřskou jsem ale nastoupila ze zaměstnání, kde by mi měli držet místo. Chci se zeptat jak to bude s mateřskou pokud bych do 3let prvního dítka porodila další. Jde mi o to jestli budu pobírat i mateřskou nebo nebo jen rodičák. (V případě že bych se do původního zaměstnání nevracela - nevybrala bych celý rodičák na první dítě)
  Děkuji
  karlik222@seznam.cz   | 11.11.2019 12:50:43
  Reagovat | URL příspěvku
 • OSVC a pobirani materske
  Dobry den,
  v pondeli bych chtela nastoupit na materskou, jsem OSVC zemedelec, vim, ze nemam vykonavat sama cinnost a fakturovat behem PPM. Dostavam dotace na pozemky, na to se ale nevystavuje faktura. To nevadi? A pak take jednou rocne v rijnu prodavam dobytek, musim vystavit fakturu, to uz je problem? Fyzicky na farme pracovat nebudu. Dekuji za odpoved
  99Scheinostova44   | 05.08.2018 12:59:37
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nárok na PPM
  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na PPM. Termín porodu je 9.7.2017. Od srpna 2012 do ledna 2016 jsem byla zaměstnaná. Poté jsem začala jako OSVČ, dobrovolné nemocenské jsem si platila až od září 2016. Od prosince 2016 jsem opět zaměstnaná a po zjištění těhotenství mne gynekolog poslal od 1.1.2017 na nemocenskou. Jak to budu mít s nárokem na PPM? Děkuji za odpověď.
  Petimimi   | 16.02.2017 09:31:41
  Reagovat | URL příspěvku
 • Mateřská dovolená - od kdy do kdy se započítává
  Dobrý den,
  na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 5.12. Prosím, od kdy do kdy se vypočítává výše příspěvku. Vyčetla jsem, že rok předtím, znamená to tedy u mě prosinec 2015-listopad 2016, anebo je již ten listopad 2016 pozdě a počítá se to listopad 2015-říjen 2016?
  Mockrát děkuji za odpověď  
  snezzenka   | 17.10.2016 13:15:15
  Reagovat | URL příspěvku
 • Mateřská dovolená - otec
  Dobrý den,
  z informací na int.jsem trošku zmatená. Budu vděčná, když mi to trošku objasníte.
  Já nárok na mateřskou nemám (vrátila jsem se z dlouhodobého pobytu v zahraničí a otěhotněla, tudíž jsem vedená na úřadu práce bez podpory). Přítel podmínky splňuje a rád by s náma zůstal doma.
  Jak se prosím postupuje? Vyčetla jsem, že otec dítěte může nastoupit na mateřskou v 7.týdnu po narození dítěte.
  Otázky:
  - Jak je to s financema oněch 6 týdnů než otec nastoupí na mateřskou dovolenou? Předpokládám správně, že nebudu pobírat žádný příspěvek?
  - Je nějaká minimální a maximální délka mateřské pro otce?
  - Kdy se musí informovat zaměstnavatel pokud otec plánuje jít na mateřskou?
  - Musí být otec dítěte v době žádosti o mateřskou trvale hlášen na stejné adrese jako jeho dítě?

  Vím, je to hodně dotazů....Ale budu Vám moc vděčná za jakékoliv informace.
  Děkuji a přeji pěkný den.
  Simona
  Sima05   | 08.08.2016 13:34:57 | Reakcí: 1, poslední: 08.08.2016 22:47:45
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Mateřská dovolená - otec
   Dobrý den,
   pokud budete chtít, aby šel otec na mateřskou, nebudete vy pobírat do doby nástupu nic. Jedině byste se musela informovat na ÚP, jestli můžete pobírat Rodičovský příspěvek a pak jeho pobírání ukončit, jakmile otec nastoupí mateřskou - spíš to ale nepůjde.
   Mateřská dovolená je 28 týdnů - u otce minus 12 týdnů - bude na ní cca do půl roku dítěte.
   Povinnost informovat předem o nástupu na mateřskou není - záleží na tom, jaké vztahy mezi sebou máte.
   S adresou trvalého bydliště by problém být neměl - zásadní je, aby byl zapsán jako otec v rodném listu.
   Sunny   | 08.08.2016 22:47:45
   Reagovat | URL příspěvku
 • Otec na mateřské
  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jak to funguje, když manžel nastoupí na mateřskou dovolenou. Rádi bychom s manželem využili možnosti pobírání mateřské přes manžela, protože já nemám na mateřskou nárok jako OSVČ (manžel je standardně zaměstnanec), ale nevím, jak to funguje v době od porodu po dobu těch 7 týdnů, než bude moci manžel na mateřskou nastoupit. Manžel by při mateřské dále pracoval a se mnou by sepsal smlouvu o péči od dítě a po mateřské bych opět nastoupila na rodičovskou já. Můžete mi prosím jenom osvětlit, jaký je tedy postup v mezidobí od porodu po nástup manžela na mateřskou? Předem velmi děkuji.
  Eldrich   | 07.06.2016 13:23:57 | Reakcí: 1, poslední: 08.06.2016 08:04:28
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Otec na mateřské
   Dobrý den, když vy jako osvč nemáte nárok na PPM, předpokládám, že ani na nemocenskou, tak se pro vás neděje vůbec nic. Manžel s vámi žádnou smlouvu sepisovat nemusí - naopak vy musíte sepsat prohlášení, ve kterém se vzdáte svého nároku na mateřskou a na základě kterého bude moci čerpat PPM manžel. Tzn. bude toto prohlášení muset doložit zaměstnavateli. Manžel nemůže v době čerpání PPM pracovat - ne pro stejného zaměstnavatele, nebo ano ale v rámci jiné pracovní činnosti a jiné smlouvy...režim je stejný jako při nemocenské.
   Vy si musíte jako každá jiná osvč platit povinné pojištění po celou dobu - než nastoupíte na rodičovskou po skončení manželovy PPM. Asi by šlo, že byste se nahlásila jako na rodičovské na OSSZ ke dni narození dítěte, ale neumím si moc představit, že 8 dní po porodu obíháte úřady a za 6 týdnů znovu, abyste to zase odvolala... Každopádně možné to je, popř. i čerpar RP - tady bych se ale domluvila s úřednicí, jak to bude když bude v meziobdobí čerpat otec PPM.
   Sunny   | 08.06.2016 08:04:28
   Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s krácením dovolené, když jsem před nástupem na PPM byla na neschopence.
  Zaměstnaná jsem od 1.2.2015- na neurčito.
  Na neschopenku jsem nastoupila 26.2.2016, na mateřskou nastoupím 1.6. 2016, TP 27.7. 2016.
  Z roku 2015 mi zbylo 6 dní dovolené, standardně máme na rok 25 dní, mám tedy 31 dní pro rok 2016.

  Budou se mi tyto dny krátit, kvůli pracovní neschopnosti?
  A z jakého období se bude počítat PPM- z 12 měsíců před nástupem na neschopenku(tedy Únor 15 - Únor 16, nebo ze 12 měsíců před nástupem na PPM, ale bez doby na neschopence, tedy Květen 15 - Květen 16?

  Omlouvám se za tolik otázek, něco jsem načetla, ale v tomhle se téměř neorientuji a ráda bych věděla zejména to, na kolik dní dovolené budu mít nárok, abych o to mohla po mateřské zažádat. Moc předem děkuji za odpověď, jestli si dá někde tu práci mi pomoci to spočítat, pěkný večer.    
  Baree   | 20.05.2016 20:03:01 | Reakcí: 1, poslední: 25.05.2016 10:44:43
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Dobrý den, ke krácení dovolené dochází až po 100 zameškaných dnech/směnách a to o 1/12, a dále pak po každých dalších 21 zameškaných dnech/směnách opět vždy o 1/12. Když to tak zběžně počítám, tak byste se měla do limitu 100 dní vejít a krátit by se vám nic nemělo.
   Nárok na dovolenou vzniká i za období na PPM, takže pro rok 2016 budete mít nárok na celou dovolenou a možná vám přiznají i nějaký den v roce 2017, to ale nevím jistě.
   PPM se vám bude vypočítávat teď už ze stejného základu jako současná nemocenská - tedy z příjmů před nástupem na nemocenskou.

   Sunny   | 25.05.2016 10:44:43
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Otec na PPM

| Petr.Vasulka@seznam.cz | 26.10.2023, 13:24

Dobrý den,

jako otec dítěte bych chtěl čerpat PPM na 22 týdnů. Lze přitom chodit do práce, popř. za jakých podmínek ?

Mockrát děkuji.

Petr

Dobrý den,

při čerpání peněžité pomoci v mateřství není možné vykonávat činnosti, ze které nárok vznikl. V práci po tuto dobu čerpáte rodičovskou dovolenou. Je možné pro stejného zaměstnavatele vykonávat zcela jiný druh práce na jinou smlouvu/dohodu, případně pracovat pro jiného zaměstnavatele.

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 01.11.2023, 17:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×