Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mateřská dovolená s druhým dítětem aneb na co má rodič nárok?

Plánujete druhé dítě nebo ho již čekáte? Pak Vás bude jistě zajímat, na jaké dávky v souvislosti s druhým mateřstvím máte nárok. Protože můžete být v rozdílných pracovních vztazích a Vaše děti budou v různých věkových odstupech, bude nejjednodušší, když si z následujících bodů vyberete ten, který nejvíce odpovídá Vaší výchozí situaci.

Pro lepší orientaci v typech dávek Vám doporučuji si předem přečíst informace v článku Mateřská dovolená a v článku Rodičovská dovolená.

 1. Co znamenají zkratky použité v textu
 2. Zaměstnankyně s pracovní smlouvou na dobu neurčitou
 3. Původně zaměstnankyně, ale pracovní smlouva byla ukončena
 4. Zaměstnankyně, která se chce po skončení RP vrátit na několik měsíců do zaměstnání
 5. OSVČ - minimálně 270 kalendářních dnů před narozením prvního dítěte si platila nemocenské pojištění
 6. OSVČ - s prvním dítětem nesplnila délku placení nemocenského pojištění a neměla nárok na PPM
 7. Žena v domácnosti – např. pečující o první dítě po skončení RP
 8. Žena nezaměstnaná

1. Co znamenají zkratky použité v textu

PPM = peněžitá pomoc v mateřství – dávka vyplácená po 28 týdnů z nemocenského pojištění
RP = rodičovský příspěvek – sociální dávka pro rodiče
OSVČ = osoba samostatně výdělečně činná
OSSZ = Okresní správa sociálního zabezpečení

Do účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dnů) se započítává celá doba trvání pracovního poměru, dny nemoci, doba mateřské a rodičovské dovolené, řádná dovolená.
Obecně platí, že nárok na PPM vzniká, byl-li rodič alespoň těchto 270 dnů účastníkem nemocenského pojištění. Výpočet se provádí z denního vyměřovacího základu zpravidla za posledních 12 měsíců. Nastupuje-li žena na další PPM do 4 let předchozího dítěte za trvání stále stejného zaměstnání, vypočítá se další PPM ze stejného denního vyměřovacího základu jako předchozí PPM, pokud je tento základ vyšší než ten aktuální. 

Inzerce

2. Zaměstnankyně s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. S prvním dítětem měla nárok na PPM. V době, kdy se narodí druhé dítě, bude ještě pobírat RP. Bude mít i s ním nárok na PPM?

Ano, pracovní poměr trvá, nárok na PPM mít bude – vypočítá se ze stejného vyměřovacího základu jako předchozí PPM, pokud je tento základ vyšší než aktuální.

Pokud nestihne vyčerpat rodičovský příspěvek na první dítě před nástupem na další PPM, má nárok po narození dítěte na doplacení zbývající části nevyčerpaného rodičovského příspěvku na starší dítě. Úřad práce nevyčerpaný rodičovský příspěvek doplatí po oznámení narození dalšího dítěte.

Inzerce

3. Původně zaměstnankyně, ale pracovní smlouva byla ukončena. S prvním dítětem nárok na PPM měla. Druhé dítě se narodí v době, kdy ještě bude pobírat RP. Bude mít s druhým dítětem nárok na PPM?

Nárok na PPM by v takovém případě byl pouze v případě, že by se žena vešla s nástupem na PPM do 180denní ochranné lhůty po zániku pracovního poměru. Jinak nárok nevzniká a žena může po porodu zažádat o RP na druhé dítě do výše 13.000,- Kč/měsíc. Pokud je otec dítěte účasten nemocenského pojištění, lze volit vyšší částku při doložení jeho vyměřovacího základu. Změnou výše RP navíc může ještě před nástupem na další mateřskou žena dočerpat plnou výši RP, tj. 300.000,- Kč. 

Nárok na jednorázové vyplacení nevyčerpaného rodičovského příspěvku po narození dalšího dítěte vznikne pouze v rodině, kde alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození nejmladšího dítěte stanovit denní vyměřovací základ (dle podmínek pro PPM), nebo je alespoň jeden z rodičů považován k datu narození nejmladšího dítěte za osobu samostatně výdělečně činnou pro účely důchodového pojištění. 

Pokud rodič uvedené podmínky nesplňuje, nevyčerpaná částka rodičovského příspěvku zůstane státu a nelze ji vymáhat. Pro rodiče, kteří uvedené podmínky nesplňují, je proto vhodné co nejdříve po zjištění těhotenství navýšit rodičovský příspěvek na maximální možnou částku.

Inzerce

4. Zaměstnankyně, která se chce po skončení RP vrátit na několik měsíců do zaměstnání. Je znovu těhotná. S prvním dítětem nárok na PPM měla. Musí odpracovat nějakou konkrétní dobu, aby měla nárok na PPM s druhým dítětem?

Žádná taková doba stanovena není, takže na PPM nárok vznikne. Při stanovování výše PPM se porovná vyměřovací základ pro předchozí PPM s aktuálním vyměřovacím základem a použije se ten vyšší - za předpokladu, že se jedná o stále stejné zaměstnání a nástup na další PPM bude do 4 let předchozího dítěte.

5. OSVČ - minimálně 270 kalendářních dnů (z toho 180 dnů v posledním roce) před narozením prvního dítěte si platila nemocenské pojištění. Měla tedy nárok na PPM, pak nastoupila na rodičovský příspěvek, který stále ještě pobírá. Druhé dítě se narodí ještě před koncem pobírání RP. Bude i s ním mít nárok na PPM?

Záleží na tom, zda si i nyní platila dobrovolné nemocenské pojištění a splňuje tedy podmínku alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky a z toho alespoň 180 dnů za poslední rok před nástupem na tuto další PPM.

6. OSVČ - s prvním dítětem nesplnila délku placení nemocenského pojištění a neměla nárok na PPM. Plánuje další dítě. Co může udělat, aby měla nárok na PPM alespoň s ním?

Má jedinou možnost a to je platit si dobrovolné nemocenské – alespoň 270 kalendářních dní. Platit si ho může i v době, kdy pobírá rodičovský příspěvek. Pak nárok na PPM mít bude – jen nezapomeňte, že v době pobírání PPM nesmíte vykonávat samostatnou výdělečnou činnost osobně.

7. Žena v domácnosti – např. pečující o první dítě po skončení RP. Má nárok na PPM s dalším dítětem?

Za ženy nahlášené na zdravotní pojišťovně jako osoby celodenně pečující o dítě do 7 let (nebo alespoň 2 děti do 15 let) platí stát pouze zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění placeno není a nelze ho platit ani dobrovolně (to mohou jen OSVČ), proto nevzniká nárok na PPM. Žena může od porodu požádat o RP.

8. Žena nezaměstnaná, která z tohoto důvodu neměla nárok na PPM s prvním dítětem. Bude mít nárok na PPM s dalším dítětem?

Nebude mít nárok ani s dalším dítětem - na PPM bude mít nárok až po 270 dnech placení nemocenského pojištění. Ode dne porodu si může zažádat o RP.

Aktualizace textu v roce 2023: Ing. Lenka Poláková

Inzerce

Dále si přečtěte:

Mateřská v konkrétních situacích - Vaše dotazy

Kdy mám nastoupit na mateřskou dovolenou? Je povinnost hlásit těhotenství zaměstnavateli ihned po otěhotnění? Přivýdělek při pobírání PPM. Nárok na další PPM u OSVČ. A další:

Rodičovský příspěvek

Co je rodičovská dovolená, jak na ni plynule z mateřské přestoupit a jaký bude Váš Rodičovský příspěvek?

Inzerce

Zdravé těhotenstvíPublikace ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ

představení knihy o výživě, vaření a cvičení v těhotenství, s recepty

Unikátní publikace Zdravé těhotenství pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to! 

Naučte se zdravě vařit již před narozením miminka! Co se před porodem naučíte, s miminkem jako když najdete!

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

wwww.zdravetehotenstvi.cz

Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

 

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mateřská dovolená s druhým dítětem aneb na co má rodič nárok? - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Výpočet výše PPM budoucí mateřské při návratu po rodičovské na zkrácený úvazek
  Dobrý den, prosím, týká se mě následující odstavec? "Nastupuje-li žena na další PPM do 4 let předchozího dítěte za trvání stále stejného zaměstnání, vypočítá se další PPM ze stejného denního vyměřovacího základu jako předchozí PPM, pokud je tento základ vyšší než ten aktuální."
  Od ledna se vracím do práce po rodičovské dovolené ve 3 letech věku dítěte. Jsem opět těhotná, na budoucí mateřskou budu nastupovat v květnu 2023, do práce se tedy vracím na 4 měsíce a kousek. Problém je, že na původním pracovišti pro mě nemají místo, půjdu v rámci zaměstnavatele na jiné oddělené a to na 0,7 úvazek. Předchozí mateřskou jsem měla vypočtenou z úvazku 1,0. Bude se mi budoucí PPM počítat ze zkráceného úvazku, na který nastoupím od ledna, nebo bude ve stejné výši jako minulá? Děkuji
  trillian   | 18.12.2022 14:15:31 | Reakcí: 1, poslední: 18.01.2023 13:33:34
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Nárok na MD
  Dobrý den,
  jsem aktuálně na RD s prvním dítětem a zároveň těhotná. Chtěla bych se zeptat zda mi vzniká nárok na další mateřskou, když mi pracovní smlouva končí 30.6.2019. TP mám 2.7.2019 a na první MD jsem nastupovala v únoru 2018.
  Amilka   | 26.12.2018 06:18:16
  Reagovat | URL příspěvku
 • Práce v zahraničí
  Dobrý den, pracuji 5 let na Slovensku, ale bydlím v ČR. Pokud bych si zvolila mateřskou dovolenou a rodičovský příspěvek v ČR, dostala bych mateřskou dovolenou z výpočtu mzdy nebo jenom minimum? Případně jestli jde nějak nakombinovat např. mateřskou dovolenou ze Slovenska a rodičovskou dovolenou z ČR.
  Děkuji.
  Vrbička   | 20.08.2018 12:51:41
  Reagovat | URL příspěvku
 • Výše druhé mateřské
  Dobrý den,
  v současné době jsem na RD s prvním dítětem, pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Zajímá mě, pokud bych si přivydělávala při RD (poloviční nebo částečný úvazek) u mého zaměstnavatele a například do roka otěhotněla, jaká bude výše druhé mateřské? Bude stejná jako ta první (kdy jsem měla plný úvazek) nebo se počítá z toho částečného (a byla by tedy menší - v takovém případě nemá pro mě smysl si při RD přivydělávat)?
  Děkuji.
  HankaD   | 26.07.2018 07:46:06
  Reagovat | URL příspěvku
 • PPM
  Dobrý den,
  v září by mi měla končit dvouletá rodičovská, ale se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že si o rok prodloužím RP a od října nastoupím na poloviční úvazek (teď mám DPČ). Zároveň jsem zjistila, že jsem těhotná a zajímala by mě výše PPM. Z čeho se vypočítá? Bude stejná jako původní nebo by se vypočítávala z mých zkrácených úvazků při rodičovské?
  Děkuji
  hrpavlus   | 13.07.2018 13:21:46
  Reagovat | URL příspěvku
 • druhé ditě
  Dobrý večer,takový malý dotaz 2.5.2017 my skončil RP vrátila jsme se tam jak před PPM mám ho na HPP na neurčito, Po jaké době muži jít znova na mateřskou( musím splnit těch 270 dní v 2 letech) a budu mít nárok na PPM. Děkjiu za odpověď Monika
  1monika   | 28.12.2017 17:56:36
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nárok na PPM
  Dobry vecer, mam dotaz ohledne meho naroku na PPM. Jsem zamestnana na dobu neurcitou, koncem ledna 2015 jsem nastoupila na PPM,pote rodicovska,kterou budu cerpat do unora 2018. Synovi budou v breznu 2018 3 roky.Za jakych podminek mam prosim narok na PPM u druheho ditete ve stejne vysi jako u toho prvniho? Musi na sebe aktualni rodicovska s PPM na druhe dite navazovat? Predem dekuji za odpoved. S pozdravem H.
  Hani83   | 08.04.2017 20:33:31
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem nyní na rodičovském příspěvku s prvním dítětem a jelikož jsem neměla smlouvu na neurčito, tak mi prac.smlouva skončila po nástupu na mateřskou.Vím tedy, že pokud znovu otěhotním, tak nemám nárok na druhou mateřskou. Teď už si přivydělávám na Dpp, ale chci se zeptat pokud bych měla v práci smlouvu na úvazek 0,3 stále při rodičovském příspěvku a po skončení rod.příspěvku úvazek navýšila na 0,8či plný, jak dlouho musím pracovat, abych měla nárok na druhou mateřskou?
  Kupyna   | 21.11.2016 13:43:28
  Reagovat | URL příspěvku
 • rizikové těhotenství při neplaceném volnu
  Dobrý den, mohu poprosit o radu?
  Jsem na 4leté RD s druhým dítětem, se zaměstnavatelem jsem se dohodla na neplaceném volnu (mám prac.poměr na dobu neurčitou) a nyní jsem na začátku těhotenství (TP by měl být v březnu 2017, RD mi končí v červnu 2017). Má v mé situaci smysl a je vůbec možné nastoupit na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství? A pokud ano, mělo by to pak nějaký vliv na výši vypočtené PPM?
  Předem moc děkuji!
  spagetka   | 14.07.2016 19:30:34
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Otec na PPM

| Petr.Vasulka@seznam.cz | 26.10.2023, 13:24

Dobrý den,

jako otec dítěte bych chtěl čerpat PPM na 22 týdnů. Lze přitom chodit do práce, popř. za jakých podmínek ?

Mockrát děkuji.

Petr

Dobrý den,

při čerpání peněžité pomoci v mateřství není možné vykonávat činnosti, ze které nárok vznikl. V práci po tuto dobu čerpáte rodičovskou dovolenou. Je možné pro stejného zaměstnavatele vykonávat zcela jiný druh práce na jinou smlouvu/dohodu, případně pracovat pro jiného zaměstnavatele.

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 01.11.2023, 17:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×