Mateřská dovolená s druhým dítětem aneb na co má rodič nárok?

Plánujete druhé dítě nebo je již čekáte? Pak Vás bude jistě zajímat, na jaké dávky v souvislosti s druhým mateřstvím máte nárok. Protože můžete být v rozdílných zaměstnaneckých pracovních poměrech a Vaše děti budou v různých věkových odstupech, bude nejjednodušší, když si z následujících bodů vyberete ten, který nejvíce odpovídá Vaší výchozí situaci.

Pro lepší orientaci v typech dávek Vám doporučuji si předem přečíst informace v článku Mateřská dovolená a v článku Rodičovská dovolená.

 1. Co znamenají zkratky použité v textu
 2. Zaměstnankyně s pracovní smlouvou na dobu neurčitou
 3. Původně zaměstnankyně, ale pracovní smlouva byla ukončena
 4. Zaměstnankyně, která se chce po skončení RP vrátit na několik měsíců do zaměstnání
 5. OSVČ - minimálně 270 kalendářních dnů před narozením prvního dítěte si platila nemocenské pojištění
 6. OSVČ - s prvním dítětem nesplnila délku placení Nemocenského pojištění a neměla nárok na PPM
 7. Žena v domácnosti – např. pečující o první dítě po skončení RP
 8. Žena nezaměstnaná

1. Co znamenají zkratky použité v textu

PPM = peněžitá pomoc v mateřství – dávka vyplácená po 28 týdnů z nemocenského pojištění
RP = rodičovský příspěvek – sociální dávka pro rodiče
OSVČ = osoba samostatně výdělečně činná
HPP = hlavní pracovní poměr
VPP = vedlejší pracovní poměr
OSSZ = Okresní správa sociálního zabezpečení

Do účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dnů) se započítávají všechny odpracované dny, dny nemoci, doba pobírání PPM, dovolená.
Obecně platí, že nárok na PPM vzniká, byl-li rodič alespoň těchto 270 dnů plátcem nepovinného Nemocenského pojištění. Výpočet se provádí s denního vyměřovacího základu za posledních cca 12 měsíců. Výjimkou je pouze tzv. řetězový porod – spadá-li nástup na druhou mateřskou dovolenou do 4 let věku dítěte prvního – v takovém případě se PPM vypočítává ze stejného základu jako u prvního dítěte podle právě platných zákonů.

Od ledna 2012 mají na volbu vyplácené měsíční výše RP nárok i matky, jejichž partner/otec dítěte byl v době narození dítěte plátcem nemocenského pojištění.

2. Zaměstnankyně s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. S prvním dítětem měla nárok na PPM. V době, kdy se narodí druhé dítě, bude ještě pobírat RP. Bude mít i s ním nárok na PPM?

Ano, pracovní poměr trvá, nárok na PPM mít bude – ve stejné výši jako s prvním dítětem.

Pokud bude nastupovat na druhou PPM dříve, než dočerpá RP - nestačila by tedy vyčerpat celých 220.000,- RP na první dítě v původním rozložení - je možné včas (např. již v době otěhotnění) změnit výši čerpané částky a vyčerpat tak "rychleji" celou částku pro RP. Částku nelze vyčerpat najednou, pouze formou rozložení na nejvyšší možnou částku (maximálně 32.640,- měsíčně). Tato volba je podmíněna výší příjmů před nástupem na mateřskou. Pokud matka neměla dostatečný příjem pro vyšší částku RP, může navýšení provést na základě dodání dokladů o příjmech (resp. nároku na nemocenskou) otce dítěte. Nestačí-li příjmy ani jednoho z rodičů pro navýšení, nevyčerpaná část RP zůstává státu a nelze ji vymáhat.

3. Původně zaměstnankyně, ale pracovní smlouva byla ukončena. S prvním dítětem nárok na PPM měla. Druhé dítě se narodí v době, kdy ještě bude pobírat RP. Bude mít s druhým dítětem nárok na PPM?

Ne, nebude, protože zanikla pracovní smlouva. Ode dne porodu si může zažádat o RP na druhé dítě – pokud není ani její partner/otec dítěte plátcem nemocenského pojištění ve výši 7600,- Kč / měsíc. Změnou výše RP navíc může ještě před nástupem na další mateřskou dočerpat plnou výši RP, tj. 220.000,- Kč.

4. Zaměstnankyně, která se chce po skončení RP vrátit na několik měsíců do zaměstnání. Je znovu těhotná. S prvním dítětem nárok na PPM měla. Musí odpracovat nějakou konkrétní dobu, aby měla nárok na PPM s druhým dítětem?

Žádná taková doba stanovena není, takže na PPM nárok vznikne. Pouze se změní výpočet výše PPM z počtu odpracovaných dní za předešlé období, pokud bude základ pro výpočet PPM vyšší.

5. OSVČ - minimálně 270 kalendářních dnů (z toho 180 dnů v posledním roce) před narozením prvního dítěte si platila nemocenské pojištění. Měla tedy nárok na PPM, pak nastoupila na rodičovskou dovolenou, kterou stále ještě pobírá. Druhé dítě se narodí ještě před koncem pobírání RP. Bude i s ním mít nárok na PPM?

Záleží na tom, zda řádně nahlašovala veškeré změny týkající se činnosti na OSSZ a zdravotní pojišťovně.
Při nástupu na první mateřskou je třeba živnostenskou činnost nadále osobně nevykonávat. Po ukončení pobírání PPM musíte nahlásit změnu (samozřejmě chcete-li v živnosti pokračovat, při RP již pracovat můžete) a to tak, že donesete na OSSZ doklad o uznání nároku na RP – na jeho základě Vám bude živnost evidována jako VPP. Nemusíte pak platit zdravotní, sociální pojištění. V takovém případě je ale třeba počítat s tím, že narodí-li se Vám i před skončením rodičovské druhé dítě, nebudete mít nárok na další PPM. Pokud budete chtít pobírat PPM i na druhé dítě, musíte si v době pobírání RP platit nemocenské pojištění, a tudíž i sociální a zdravotní, a živnost si ponechat jako HPP. V tomto případě pak změnou výše RP navíc můžete ještě před nástupem na další mateřskou dočerpat plnou výši RP, tj. 220.000,- Kč.

6. OSVČ - s prvním dítětem nesplnila délku placení Nemocenského pojištění a neměla nárok na PPM. Plánuje další dítě. Co může udělat, aby měla nárok na PPM alespoň s ním?

Má jedinou možnost a to je platit si Nemocenské pojištění – alespoň 270 kalendářních dní. Platit si ho může i v době, kdy je na rodičovské dovolené. Pak nárok na PPM mít bude – jen nezapomeňte, že v době pobírání PPM nesmíte vykonávat činnost, ze které Vám nárok na PPM vznikl.

7. Žena v domácnosti – např. pečující o první dítě po skončení RP. Má nárok na PPM s dalším dítětem?

Tuto možnost můžete využít – po podání žádosti na OSSZ a zdravotní pojišťovně – můžete pečovat o dítě do jeho 7 let (máte-li více dětí do 15 let) a stát za Vás bude platit povinné zdravotní, minimální zálohy na důchodové pojištění si musíte platit sama. Žena ale není pojištěna nemocensky, tzn. že nemá nárok na PPM a ode dne porodu si může zažádat pouze o RP.

8. Žena nezaměstnaná, která z tohoto důvodu neměla nárok na PPM s prvním dítětem. Bude mít nárok na PPM s dalším dítětem?

Nebude mít nárok ani s dalším dítětem - na PPM bude mít nárok až po 270 dnech placení nemocenského pojištění. Ode dne porodu si může zažádat o RP.

Dále si přečtěte:

Mateřská v konkrétních situacích - Vaše dotazy

Kdy mám nastoupit na mateřskou dovolenou? Je povinnost hlásit těhotenství zaměstnavateli ihned po otěhotnění? Přivýdělek při pobírání PPM. Nárok na další PPM u OSVČ. A další:

Rodičovský příspěvek

Co je rodičovská dovolená, jak na ni plynule z mateřské přestoupit a jaký bude Váš Rodičovský příspěvek?

Inzerce

Zdravé těhotenstvíPublikace ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ

představení knihy o výživě, vaření a cvičení v těhotenství, s recepty

Unikátní publikace Zdravé těhotenství pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to! 

Naučte se zdravě vařit již před narozením miminka! Co se před porodem naučíte, s miminkem jako když najdete!

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

wwww.zdravetehotenstvi.cz

Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

 

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mateřská dovolená s druhým dítětem aneb na co má rodič nárok? - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Práce v zahraničí
  Dobrý den, pracuji 5 let na Slovensku, ale bydlím v ČR. Pokud bych si zvolila mateřskou dovolenou a rodičovský příspěvek v ČR, dostala bych mateřskou dovolenou z výpočtu mzdy nebo jenom minimum? Případně jestli jde nějak nakombinovat např. mateřskou dovolenou ze Slovenska a rodičovskou dovolenou z ČR.
  Děkuji.
  Vrbička   | 20.08.2018 12:51:41
  Reagovat | URL příspěvku
 • Výše druhé mateřské
  Dobrý den,
  v současné době jsem na RD s prvním dítětem, pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Zajímá mě, pokud bych si přivydělávala při RD (poloviční nebo částečný úvazek) u mého zaměstnavatele a například do roka otěhotněla, jaká bude výše druhé mateřské? Bude stejná jako ta první (kdy jsem měla plný úvazek) nebo se počítá z toho částečného (a byla by tedy menší - v takovém případě nemá pro mě smysl si při RD přivydělávat)?
  Děkuji.
  HankaD   | 26.07.2018 07:46:06
  Reagovat | URL příspěvku
 • PPM
  Dobrý den,
  v září by mi měla končit dvouletá rodičovská, ale se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že si o rok prodloužím RP a od října nastoupím na poloviční úvazek (teď mám DPČ). Zároveň jsem zjistila, že jsem těhotná a zajímala by mě výše PPM. Z čeho se vypočítá? Bude stejná jako původní nebo by se vypočítávala z mých zkrácených úvazků při rodičovské?
  Děkuji
  hrpavlus   | 13.07.2018 13:21:46
  Reagovat | URL příspěvku
 • druhé ditě
  Dobrý večer,takový malý dotaz 2.5.2017 my skončil RP vrátila jsme se tam jak před PPM mám ho na HPP na neurčito, Po jaké době muži jít znova na mateřskou( musím splnit těch 270 dní v 2 letech) a budu mít nárok na PPM. Děkjiu za odpověď Monika
  1monika   | 28.12.2017 17:56:36
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nárok na PPM
  Dobry vecer, mam dotaz ohledne meho naroku na PPM. Jsem zamestnana na dobu neurcitou, koncem ledna 2015 jsem nastoupila na PPM,pote rodicovska,kterou budu cerpat do unora 2018. Synovi budou v breznu 2018 3 roky.Za jakych podminek mam prosim narok na PPM u druheho ditete ve stejne vysi jako u toho prvniho? Musi na sebe aktualni rodicovska s PPM na druhe dite navazovat? Predem dekuji za odpoved. S pozdravem H.
  Hani83   | 08.04.2017 20:33:31
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem nyní na rodičovském příspěvku s prvním dítětem a jelikož jsem neměla smlouvu na neurčito, tak mi prac.smlouva skončila po nástupu na mateřskou.Vím tedy, že pokud znovu otěhotním, tak nemám nárok na druhou mateřskou. Teď už si přivydělávám na Dpp, ale chci se zeptat pokud bych měla v práci smlouvu na úvazek 0,3 stále při rodičovském příspěvku a po skončení rod.příspěvku úvazek navýšila na 0,8či plný, jak dlouho musím pracovat, abych měla nárok na druhou mateřskou?
  Kupyna   | 21.11.2016 13:43:28
  Reagovat | URL příspěvku
 • rizikové těhotenství při neplaceném volnu
  Dobrý den, mohu poprosit o radu?
  Jsem na 4leté RD s druhým dítětem, se zaměstnavatelem jsem se dohodla na neplaceném volnu (mám prac.poměr na dobu neurčitou) a nyní jsem na začátku těhotenství (TP by měl být v březnu 2017, RD mi končí v červnu 2017). Má v mé situaci smysl a je vůbec možné nastoupit na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství? A pokud ano, mělo by to pak nějaký vliv na výši vypočtené PPM?
  Předem moc děkuji!
  spagetka   | 14.07.2016 19:30:34
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na svou situaci. Na konci roku mi končí smlouva na dobu určitou, na mateřskou nastupuju na konci ledna 2019. PPM u prvního dítěte tedy mít budu. Pokud bych po čas čerpání RP otěhotněla, nárok na PPM u druhého mi nevznikne. Jak to ale bude za situace, že od 1.1.2019 dostanu u jiného zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou bez zkušební doby? Odpracuji si u něj vlastně necelý měsíc. Budu mít v tomto případě nárok na PPM i u 2. dítěte? Děkuji, Karolína

Dobrý den,

ano, v takovém případě budete mít nárok na PPM u druhého dítěte. Celá doba trvání pracovního poměru se považuje za dobu účasti na nemocenském pojištění, i když budete na mateřské/rodičovské dovolené. Pokud nyní v lednu nastoupíte do nového zaměstnání, výše i této první PPM se bude počítat z nového zaměstnání.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 13.12.2018, 10:51
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce