Inzerce
Inzerce
Inzerce

Pohlavně přenosné nemoci v těhotenství i mimo něj

Ve zkratce pro tatínky

  1. Rozdělení pohlavních chorob dle příznaků
  2. Právní aspekty
  3. Prevence pohlavních chorob
  4. Rizikové faktory
  5. Druhy pohlavně přenosných nemocí
 

Pod pohlavně přenosnými nemocemi rozumíme všechna infekční onemocnění přenosná zejména pohlavním stykem nebo jinými sexuálními aktivitami. 

Rozdělení pohlavních chorob dle příznaků

Tyto nemoci se projevují hlavně v genitální oblasti - kapavka, syfilis, chlamydiová infekce, lymphogranuloma inguinale, měkký vřed,  genitální herpes, papilomavirová infekce, trichomoniáza, svrab, zavšivení, aminokolpitida, mykóza,  ale patří sem i nemoci s celkovými projevy - infekce HIV (AIDS), žloutenka typu B a C. Pohlavně přenosné nemoci mohou být bakteriálního, virového i parazitárního původu.

Právní aspekty

Sexuálně přenosné nemoci  podléhají povinnému hlášení. Nemocným jsou poskytovány pravidelné kontroly ve spádových dermatovenerologických odděleních. Z evidence jsou vyřazeni až na základě negativních klinických nálezů a serologických testů (vyšetření protilátek). Nemocní nesmí ohrozit nákazou další osoby. Obecně platí, že u pohlavně přenosných nemocí je potřeba pátrat po zdroji a přeléčit sexuální partnery.

Prevence pohlavních chorob

Prevencí je chráněný pohlavní styk (prezervativ). Platí to nejen pro vaginální styk, ale i orální a anální. 

Rizikové faktory

K rizikovému chování patří časné zahájení pohlavního života, vysoká frekvence pohlavních styků, náhodné známosti, časté střídání sexuálních partnerů, prostituční chování, anální styk, krvavé sexuální praktiky a chybějící bariérová ochrana (kondom).

Druhy pohlavně přenosných nemocí

Ve zkratce pro tatínky

Jak již název napovídá pohlavně přenosné choroby jsou ty, které se přenášejí pohlavním stykem nebo jinými sexuálními praktikami. Jejich původci jsou rozmanití od virů, přes baktérie po parazity. Podléhají hlášení, je nutné pátrat po zdroji a léčit všechny sexuální partnery, aby se nákaza dále nešířila. Kromě zdrženlivého sexuálního chování v podobě jednoho stálého sexuálního partnera a minimalizace nebezpečných – krvavých praktik můžeme pohlavním nemocem předcházet používáním prezervativu-kondomu, který je bariérou pro přenos mikrobů z pohlavního traktu nakaženého partnera. Tím se partnerka chrání také před otěhotněním. JM

Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Pohlavně přenosné nemoci v těhotenství i mimo něj - diskuze

Poradna

Výrůstky okolo poš. vchodu

| Marsi192 | 29.06.2024, 17:25

Dobrý den.
Prosím chci se zeptat,půl roku se mi neustále vrací nějaké záněty, výtok atd...a včera mě neskutečně začali svědit malé stydké pysky,zjistila jsem,že mám jakési výrůstky okolo poš.vchodu a bolí mi podbřišek,hrubá struktura je i na kraji pochvy .Co to může být?bojím se genitálních bradavic.Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

takto bez možnosti Vás vyšetřit nemohu dělat závěry, přiložené fotografie neberu jako dostatečný materiál k posouzení. Pokud se Vaše obtíže zhoršují, navštivte Vašeho gynekologa.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 14.07.2024, 17:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×