Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kvasinková infekce

  1. Příznaky kvasinkové infekce
  2. Léčba a režimová opatření
  3. Následky kvasinkové infekce
  4. Riziko pro plod u kvasinkové infekce
  5. Dotazy

Původce: Candida albicans, kvasinky rodu Candida

Příznaky kvasinkové infekce

Projevuje se zarudnutím zevního genitálu a pochvy s bílým tvarohovitým výtokem a výrazným svěděním. 

Lékař potvrdí diagnózu na základě kultivačního vyšetření z pochvy. 

 

Inzerce

KvasinkyObrázek: kvasinky, barvení dle Grama, autor fotografie: MUDr. Petra Kubáčková

Léčba kvasinkové infekce a režimová opatření

Mykóza se léčí místním podáním vaginálních tablet a krému. Některé přípravky jsou volně prodejné. V případě potíží partnera je vhodné ho rovněž lokálně léčit.

Následky kvasinkové infekce

Nejsou žádné.

Riziko pro plod u kvasinkové infekce

Není žádné.

Dotazy

Kvasinky

Hezký den, ráda bych se zeptala na možnost onemocnění kvasinkami. Poslední rok, dva se neustále potýkám s bolestmi v krku, angínami, zadní rýmou, zánětem močového měchýře. Dále potom po sexuálním styku občasné svědění a pálení, po orálním sexu bíle potažený jazyk. Vyzkoušela jsem už vše, ORL, alergologii, imunologii – všechny výsledky byly v pořádku. Z gynekologického hlediska je dle paní doktorky také vše v nejlepším pořádku. Zhruba před dvěma lety nález kvasinek, ale dle paní doktorky minimální, léčeno nějakou mastí (bohužel už nevzpomenu jakou) - mast byla i pro přítele. Problémy na chvilku ustoupily, ale pak se opět vrátily. Přítel je bez jakýchkoli příznaků. Už nevím, kam se obrátit, jak situaci řešit. Děkuji moc za případnou radu

Odpověď: Dobrý den, je možné, že Vaše potíže s infekcemi organismu mohou být způsobeny kvasinkou, ale dá se to ověřit jen kultivačním vyšetřením stěru - z nosu, krku, pochvy. MUDr. Veronika Ťápalová

Inzerce

Přetrvávající pálení a svědění pochvy

Dobrý den, již asi 10 dní mám problémy s pálením pochvy a slabým výtokem. Začalo to po pohlavním styku - chráněném. Na gynekologii jsem dostala MACMIROR, brala jsem čípky 6 dní, jenže ani ne za 2 dny se potíže vrátily, zkusila jsem tedy nasadit koupený CANDIBENE, výtok již nemám, ale svědění a pálení trvá. Co s tím mám dělat? Je možná nějaká prevence?  

Odpověď: Dobrý den, pokud potíže přetrvávají, zajděte za svým gynekologem, ať vezme kultivaci z pochvy a léčbu zacílí na bakterie, které se vykultivují. Předtím je možno dělat ještě pár dní výplachy - např. Rosalginem, někdy na doznívající zánět pomůže a je volně prodejný v lékárně. MUDr. Veronika Ťápalová

Inzerce

Zaváděný prášek se nevstřebá celý, nevadí to?

Dobrý den, byl mi zjištěný zánět, dostala jsem na to prášky, které užívám vaginálně a to Entizol 500mg, každý večer si prášek tedy vložím do pochvy co nejdále dokážu. Ale pokaždé když jdu ráno na wc, tak ze mě prášek vypadne rozmočený. Na internetu jsem se dočetla, že je to běžné, že má prášek tzv. silný obal, aby se tlakem co ho tlačím do pochvy neroztrhl a rozpustil se až tam kde má být. Tak nevím. Pro jisototu se tedy ptám, zda je to normální že ráno při močení prášek ze mě vyjede do záchodové mísy rozmočený. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, ano, prášek se celý nevstřebá. Pokud je v pochvě celou noc, působí tam, kde má a zbytek ráno vyjde ven, je to naprosto dostačující.  MUDr. Veronika Ťápalová

Inzerce

Pálení pochvy a časté gynekologické infekce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, s přítelem jsme již 5 let a celou tu dobu máme problém s pálením během sexu, po sexu a častým opakováním gynekologických infekcí, kdy stav se zhorší vždy po styku. Nikdy předtím s jiným partnerem se toto nedělo. Chtěla bych se zeptat, čím by to mohlo být způsobené a co by se s tím dalo dělat. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, může se jednat o tzn. dysmikrobii v poševní mikroflóře. Po pohlavním styku se mění vlivem spermií pH v pochvě a nekteré ženy na toto mohou reagovat změnou spektra patogenů, které se normálně v pochvě vyskytují. Proto poté po pohlavním styku dochází k pálení a dyskomfortu. Musí se samozřejmě ale vyloučit chronická infekce - vás gynekolog odebere kultivaci z pochvy. Někdy se dá tomuto stavu přecházet např. výplachy ihned po pohlavním styku. MUDr. Veronika Ťápalová

Je při léčbě zánětu nutná sexuální abstinence?

Dobrý den, mám vaginální zánět. Můj gynekolog mi předepsal antibiotika Ofloxin. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli je nutná sexuální absence přesto, že můj partner je naprosto zdravý? Předem děkuji za odpověď. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud máte běžný vaginální bakteriální zánět, což předpokládám vzhledem k nasazené léčbě, pak nutná abstinence není.

Tablety Macmiror pro muže při vaginální infekci partnerky

Dobrý den, moje přítelkyně má již delší dobu intimní problémy a její gynekoložka jí nasadila na zánět léčbu tabletami Macmiror (20 tablet v balení), které mám ovšem po dobu deseti dní jíst i já. Nikde v příbalové informaci ani na internetu jsem ovšem nenašel, že jsou vhodné i pro muže a tak ani nevím, zda na mě nemohou mít nějaký negativní účinek. Je to standartní postup a mohu je tedy brát i já, jako muž? Nemohou mi způsobit nějaké komplikace, pokud nejsou přímo pro muže? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, Macmiror je lokální antibiotikum, které má i jiné využití, než vaginální infekce. Mohou jej určitě užívat i muži. Nemějte obavy. 

 
Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kvasinková infekce - diskuze

Poradna

Herpes v těhotenství

| Lenicaaa | 19.09.2023, 14:41

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na genitální herpes v těhotenství. Měla jsem ho již před otěhotněním a v těhotenství se mi stále vrací. Řekla bych celkem pravidelně, už ho poznám v začátcích, takže hned při náznaku začnu mazat herpesinem a opar se většinou ani úplně neprojeví a když už, tak jeden- dva puchýřky, noc hrozného, jako tomu bylo při prvním výsevu. Každopádně se vrací a já bych se chtěla zeptat, jak zabránit tomu, aby se mi objevil v době porodu. Četla jsem, že se dají preventivně nasadit herpesin tabletky, aby se tomu předešlo, ale můj doktor mi řekl, že to je stejně “léčba” po dobu pěti dnů a že se vlastně vůbec nemusíme trefit do termínu a že to nechá na uvážení lékařů v porodnici, do které budu později přestupovat. Ale někde jsem četla, že ty tabletky se nasazují již v 36tt a do porodnice mám jít až někdy kolem 38tt. Dělá mi to obavy a nevím, jak si pomoct, abych se tomu vyhnula. Ať už přenosu na miminko nebo císařskému řezu. Jsem v 33tt a zatím úplně bez požití. Budu ráda, za jakoukoliv Vaši radu a předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejvhodnější bude, když se na daném postupu domluvíte při registraci ve Vámi zvolené porodnici.  Nicméně je samozřejmě riziko že i přes zavedená opatření je riziko výsevu v době porodu a bude nutné provést císařský řez, pokud porod spontánně nastane.. a je dobré s takovouto možností počítat.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 16.10.2023, 15:22
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×