Papilomavirová infekce (HPV- Human papilloma virus)

  1. Příznaky HPV
  2. Léčba a prevence HPV
  3. Riziko pro plod u HPV

Původce: Papilomavirus

Příznaky HPV

Projevuje se vznikem genitálních bradavic na stydkých pyscích, v pochvě, na děložním čípku či kolem konečníku. Ošetřují se místním podáním léčivých mastí či roztoků, případně chirurgicky. 

Dalšími následky infekce HPV viry jsou přednádorové až nádorové změny na děložním čípku. Tyto je možné zjistit při pravidelných gynekologických prohlídkách a stěrech z děložního čípku (onkologická cytologie), které se provádí jednou ročně. K infekci HPV jsou náchylnější buňky ve stádiu zánětu, hojení.

Léčba a prevence HPV

Dosud není k dispozici účinný antivirový lék. Léčba závisí na věku pacientky a stupni přednádorových změn. U těžkých přednádorových změn a v jiných indikovaných případech se chirurgicky odstraňuje povrchová část děložního čípku (konizace). V současné době je možnost očkování proti rakovině děložního čípku.

Existuje očkování, které chrání před typy HPV, které vyvolávají nádory. 

Riziko pro plod u HPV

Není žádné.

Více o genitálních bradavicích.

Autor: MUDr. Denisa Doubková

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Papilomavirová infekce (HPV- Human papilloma virus) - diskuze

Poradna

Vážený pane doktore,
moje situace je následující. Asi před 3 měsíci jsem trpěla několika gynekologickými záněty včetně kvasinek, ale také se u mě potvrdili testy na chlamydie, které jsem léčila antibiotiky 3 týdny. Poté jsem šla opět na testy, ale tentokrát mi už vyšly všechny negativní.
Nyní jsem brala antibiotika na zánět dutin a opět se u mě objevili potíže, jakožto hrudkovitý výtok, pálení, vnější podráždění, svědění, bolest při pohlavním styku apod.
Když se u mě objevily chlamýdie, měla jsem také obrovské problémy s pletí. Pleť se mi nyní také zhoršila, ale nevím, zda toto mohou způsobit i kvasinky, či nikoliv
V lékárně jsem si koupila Candibene 100mg a partnerovi obdobnou mastičku. Dnes dobírám poslední prášek a potíže mám nepatrné, ale přítelovi mastička skoro nezabírá, a to už ji užívá 5 dní. Kvasinkami už jednou trpěl a potíže se mu lepšilyrychleji.
Chci se tedy zeptat, zda je možné, že se nejedná o kvasinkovou infekci, ale opět o chlamýdie.
S tímto partnerem jsem začala poprvé udržovat sexuální vztah až po celkovém prvotním uzdravení. Je tedy možné, aby se chlamýdie samovolně vrátily?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, spíše se jedná dle Vašeho popisu o kandidovou infekci. Tím spíše, že jste užívala předtím antibiotika. Co se týče Vašeho partnera, to už je otázka na urologa, kterého by měl v případě přetrvávajících potíží navštívit.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.03.2017, 06:12
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce