Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkování proti rakovině děložního čípku

Očkování proti rakovině děložního čípku je doporučováno dívkám před zahájením pohlavního života.

Očkují se dívky i chlapci ve věku 9 až 14 let, očkování je v Česku pro ně hrazeno mezi 13. a 14. rokem. Úmyslně před započetím pohlavního života. Pokud dítě začne s očkováním před 15. rokem, stačí mu dle literatury 2 dávky, ale někteří lékaři i v tomto věku používají 3 dávky, což dle SPC lze. Po 15. roce pak potřebuje 3 dávky.

V současnosti jsou dostupné 3 vakcíny, které chrání i proti dalším onemocněním:

  • Cervarix (dvojvalentní vakcína, chrání proti HPV typu 16 a 18)
  • Gardasil (v Česku Silgard, čtyřvalentní vakcína, která chrání kromě 16 a 18 také proti dvěma subtypům vyvolávajícím bradavice 6 a 11)
  • Gardasil 9 (v Česku pouze Gardasil, který chrání proti devíti typům HPV, jednak těm nejnebezpečnějším 16 a 18, ale i 6, 11, 31, 33, 45, 52 a 58)
 

Očkovací látka se podává do ramenního svalu.

Komplikace po očkování: nejčastěji bolestivost a zarudnutí v místě vpichu, výjimečně únava, nevolnost, bolesti hlavy, zažívací potíže, svědění kůže, vyrážka, bolesti kloubů.

Inzerce
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování proti rakovině děložního čípku - diskuze

Poradna

Dobrý den, mám 13 měsíční dceru. Nyní máme letět k moři, dcera má pouze jednu hexavakcinu a 1x rotaviry, bývá často nemocná další očkování se nestihla, teď imunolog dal dokonce kontraindikaci a nedoporučuje očkování. Mohu s ní letět letadlem? Je tam nějaké velké riziko, když není plně očkovaná? Prý by ji ale moře na časté záněty průdušek pomohlo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pobyt u moře by určitě na recidivy nemoci dýchacích cest prospěl. Vzhledem ke značné vnímavosti dítěte způsobené neočkováním resp. nedoočkováním bych se vyhnul delšímu těsnému kontaktu s cizími osobami, tedy i hromadné dopravě, např. letadlu. Ideální by to bylo formou vlastní dopravy do apartmánu, kde se člověk pohybuje v okruhu nejbližších osob a není to přelidněný hotel.

Neuvádíte, co bylo příčinou trvalé kontraindikace očkování, zmíněné časté bronchitidy to nejsou. Naopak, náchylný organizmus by se měl chránit, jak to jen jde, alespoň neživými vakcínami.

S pozdravem,

Rastislav Maďar

 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 04.07.2024, 07:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×