banner

Jak vypadá zájem rodičů malých dětí o nepovinné očkování po pandemii?

Podepsala se pandemie nějak na dětském očkování? Jaká je chuť rodičů pouštět se do nepovinných očkování? A jak je to s infekty? Zeptali jsme se dětské lékařky, paní MUDr. Aleny Šebkové.

„Pandemie covid-19 měla na přístup rodičů k očkování paradoxně pozitivní vliv. Chuť nechat očkovat děti během pandemie i po ní rozhodně neklesla, naopak se u nepovinných očkování rodiče daleko více zajímali o možnosti nepovinného očkování hrazeného ze zdravotního pojištění,“ svěřuje se na úvod paní doktorka.

A čím si zvýšený zájem o nepovinné očkování vysvětlujete?

Řekla bych, že lidem onemocnění „na vlastní oči“ připomnělo dřívější vážný průběh nemocí, také si uvědomili, že a jak se mu mohou vyhnout právě očkováním. Díky očkování jsme do pandemie tu přímou zkušenost neměli. Lidé si uvědomili možnost se nemoci vyhnout, rozdíl v závažnosti průběhu, pokud je člověk očkovaný. Díky přímé zkušenosti, prožitku v období pandemie byla u rodičů posílena důvěra v očkování.

Také se otevřelo téma vakcín obecně. Řada vakcín, kterými nyní očkujeme, je prověřena několika generacemi očkovaných. Sleduji, že rodiče jsou nyní mnohem více otevřeni nepovinným očkováním, např. proti pneumokokům nebo meningokokům.

Co se týká těchto dvou očkování, došlo k nějaké změně ve výskytu jimi vyvolaných onemocnění?

Výskyt invazivních pneumokokových a meningokokových onemocnění sledují Národní referenční laboratoře SZÚ. Podle jejich statistik počet onemocnění těmito bakteriemi v době covidové poklesl zhruba na polovinu případů. Bohužel, v loňském roce na podzim již bylo hlášeno stejné množství vážných pneumokokových onemocnění jako před covidem za celý rok. Data ještě nejsou definitivně spočítána, ale je předpoklad, že jsme se dostali minimálně na stejný počet případů. Tudíž je třeba na toto opravdu myslet. I v tomto případě se kloním k tomu, využít možnost prevence a proti těmto onemocněním očkovat. 

Během opatření, lockdownů, se nemocnost obecně snížila, jaká je situace nyní?

Ano, zdálo se, že některé bacily zmizely. Ale bylo to dáno striktním omezením kontaktů mezi lidmi. Řekla bych, že v posledních měsících se vracíme v nemocnosti na úroveň před pandemií, ať už se jedná o chřipku, respirační viry a podobně.

U dětí navíc od podzimu loňského roku nemocnost výrazně vzrostla. Je to tím, že po ukončení opatření se děti zase vydaly do běžných kolektivů, v nichž byly před pandemií a v nichž si nějakou dobu bacily nepředávaly nebo na ně byly již „zvyklé“. Jenže bacily nezmizely, jen neměly prostor pro běžné šíření. V posledních měsících vzrostly například případy onemocnění respiračními viry, streptokoky. V souvislosti s tím také zaznamenáváme vážnější průběhy onemocnění, je možné, že bacily stihly mezitím zmutovat. Do jaké míry a který konkrétně, se nedá nyní říci. Faktem je, že třeba streptokok skupiny A, který stojí za angínami nebo spálou, nyní zaznamenává poměrně dramatické průběhy, bohužel už si vyžádal i život dětského pacienta. To je pro nás neobvyklá situace, neboť tato bakterie byla běžně zvládnutelná antibiotickou léčbou. 

Jaká jsou tedy vaše doporučení, jak se před bacily chránit?

Myslím, že covid-19 nás naučil chovat se více preventivně. Roušky v MHD, pokud se cítím sám ne zcela zdráv, důkladná hygiena rukou (dezinfekce), chorobám předcházet formou vakcinace. Protože léčba je pro pacienta vždy náročnější a je to pro jeho organismus velkou zátěží. A samozřejmě platí zásady zdravého životního stylu jako zdravá strava, otužování a další. Důležité je také nepodceňovat dobu rekonvalescence po prodělaných onemocněních, rodiče by neměli „honit“ děti do školy hned první den úzdravy, a už vůbec by se choroby neměly přecházet, to je ale spíše problém dospělých. 

U dospělých, babiček a dědečků našich malých pacientů, platí doporučení očkování dvojnásob. Ať už jako prevence přenosu např. pneumokokového onemocnění na miminko před očkováním, tak vlastní ochrana. V této věkové skupině má pneumokoková nákaza závažnější průběh, výjimkou není nutnost přivolání Rychlé záchranné služby při náhlém zhoršení stavu.

Předchozí článek:

Očkování proti pneumokokům

Poradna

Dobrý den, náš pediatr naočkoval syna (3,5) roku 2. dávkou spalniček, i když v očkovacím schématu jsem viděla, že se chodí až v 5 letech. Vadí to něčemu a není to nějak nebezpečné? V těch 5 letech už tedy na ty spalničky jít nemusí?

Dobrý den, 

očkování nevadí, v 5 letech se už nebude očkovat. 

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky