Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak vypadá zájem rodičů malých dětí o nepovinné očkování po pandemii?

Podepsala se pandemie nějak na dětském očkování? Jaká je chuť rodičů pouštět se do nepovinných očkování? A jak je to s infekty? Zeptali jsme se dětské lékařky, paní MUDr. Aleny Šebkové.

„Pandemie covid-19 měla na přístup rodičů k očkování paradoxně pozitivní vliv. Chuť nechat očkovat děti během pandemie i po ní rozhodně neklesla, naopak se u nepovinných očkování rodiče daleko více zajímali o možnosti nepovinného očkování hrazeného ze zdravotního pojištění,“ svěřuje se na úvod paní doktorka.

A čím si zvýšený zájem o nepovinné očkování vysvětlujete?

Řekla bych, že lidem onemocnění „na vlastní oči“ připomnělo dřívější vážný průběh nemocí, také si uvědomili, že a jak se mu mohou vyhnout právě očkováním. Díky očkování jsme do pandemie tu přímou zkušenost neměli. Lidé si uvědomili možnost se nemoci vyhnout, rozdíl v závažnosti průběhu, pokud je člověk očkovaný. Díky přímé zkušenosti, prožitku v období pandemie byla u rodičů posílena důvěra v očkování.

Také se otevřelo téma vakcín obecně. Řada vakcín, kterými nyní očkujeme, je prověřena několika generacemi očkovaných. Sleduji, že rodiče jsou nyní mnohem více otevřeni nepovinným očkováním, např. proti pneumokokům nebo meningokokům.

Co se týká těchto dvou očkování, došlo k nějaké změně ve výskytu jimi vyvolaných onemocnění?

Výskyt invazivních pneumokokových a meningokokových onemocnění sledují Národní referenční laboratoře SZÚ. Podle jejich statistik počet onemocnění těmito bakteriemi v době covidové poklesl zhruba na polovinu případů. Bohužel, v loňském roce na podzim již bylo hlášeno stejné množství vážných pneumokokových onemocnění jako před covidem za celý rok. Data ještě nejsou definitivně spočítána, ale je předpoklad, že jsme se dostali minimálně na stejný počet případů. Tudíž je třeba na toto opravdu myslet. I v tomto případě se kloním k tomu, využít možnost prevence a proti těmto onemocněním očkovat. 

Inzerce

Během opatření, lockdownů, se nemocnost obecně snížila, jaká je situace nyní?

Ano, zdálo se, že některé bacily zmizely. Ale bylo to dáno striktním omezením kontaktů mezi lidmi. Řekla bych, že v posledních měsících se vracíme v nemocnosti na úroveň před pandemií, ať už se jedná o chřipku, respirační viry a podobně.

U dětí navíc od podzimu loňského roku nemocnost výrazně vzrostla. Je to tím, že po ukončení opatření se děti zase vydaly do běžných kolektivů, v nichž byly před pandemií a v nichž si nějakou dobu bacily nepředávaly nebo na ně byly již „zvyklé“. Jenže bacily nezmizely, jen neměly prostor pro běžné šíření. V posledních měsících vzrostly například případy onemocnění respiračními viry, streptokoky. V souvislosti s tím také zaznamenáváme vážnější průběhy onemocnění, je možné, že bacily stihly mezitím zmutovat. Do jaké míry a který konkrétně, se nedá nyní říci. Faktem je, že třeba streptokok skupiny A, který stojí za angínami nebo spálou, nyní zaznamenává poměrně dramatické průběhy, bohužel už si vyžádal i život dětského pacienta. To je pro nás neobvyklá situace, neboť tato bakterie byla běžně zvládnutelná antibiotickou léčbou. 

Inzerce

Jaká jsou tedy vaše doporučení, jak se před bacily chránit?

Myslím, že covid-19 nás naučil chovat se více preventivně. Roušky v MHD, pokud se cítím sám ne zcela zdráv, důkladná hygiena rukou (dezinfekce), chorobám předcházet formou vakcinace. Protože léčba je pro pacienta vždy náročnější a je to pro jeho organismus velkou zátěží. A samozřejmě platí zásady zdravého životního stylu jako zdravá strava, otužování a další. Důležité je také nepodceňovat dobu rekonvalescence po prodělaných onemocněních, rodiče by neměli „honit“ děti do školy hned první den úzdravy, a už vůbec by se choroby neměly přecházet, to je ale spíše problém dospělých. 

U dospělých, babiček a dědečků našich malých pacientů, platí doporučení očkování dvojnásob. Ať už jako prevence přenosu např. pneumokokového onemocnění na miminko před očkováním, tak vlastní ochrana. V této věkové skupině má pneumokoková nákaza závažnější průběh, výjimkou není nutnost přivolání Rychlé záchranné služby při náhlém zhoršení stavu.

Inzerce
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak vypadá zájem rodičů malých dětí o nepovinné očkování po pandemii? - diskuze

Poradna

Nimenrix vs. MenQuadfi

| Safirkaaa | 22.05.2024, 10:15

Meningokok, konjugovaná vakcína

Dobrý den, jaký je prosím rozdíl mezi vakcínou Nimenrix a MenQuadfi? Kterou preferujete?

Dcera (15M) už má naočkované Bexero, teď budeme určitě dávat jednu z těchto dvou, ale nevíme jakou. Nikde se rozdíl nepíše.

Už jsme měli na výběr mezi Vaxneuvance a Prevenarem, tady jsem ale žádný rozdíl na veřejně přístupných stránkách nenašla.

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

rozdíl je jen ve výrobci, obě jsou plně hrazené pojišťovnou.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.05.2024, 11:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×