Očkování proti pneumokokům

Čím a jak se očkuje?

Jde o očkování proti bakterii Streptococcus pneumoniae, která způsobuje těžce probíhající záněty plic, záněty mozkových blan, opakované záněty středouší. Očkovací látka je určena pro děti do 5 let věku, protože tato skupina je nejvíce ohrožena. Vakcína se podává injekčně do stehenního svalu, u větších dětí lze podat do ramenního (deltového) svalu.

K výběru jsou 2 očkovací látky - Prevenar 13 a Synflorix. Očkují se stejným schématem:

  • děti od 2 - 6 měsíců se očkují 3 dávkami, první od 9. týdne, druhá za dva měsíce po první a třetí mezi 11. a 13. měsícem věku
  • děti od 7 - 11 měsíců jsou očkovány dvěma dávkami s odstupem minimálně 1 měsíc mezi dávkami, přeočkování je doporučeno mezi 12. - 23. měsícem věku dítěte
  • děti od 12 - 23 měsíců se očkují dvěma dávkami s odstupem minimálně 2 měsíce mezi dávkami, přeočkování není nutné
  • děti ve věku 2 - 5 let se očkují jednou (Prevenar 13) nebo dvěma dávkami (Synflorix), přeočkování není nutné
  • vakcínou Prevenar 13 je nově schváleno očkování až do 17 let věku dítěte, a to jednou samostatnou dávkou

Reakce po očkování

Po očkování se mohou u dítěte vyskytnout nechutenství, průjem, zvracení, přechodně vyrážka, zarudnutí a otok v místě vpichu, neklid, horečka.

Úhrada zdravotními pojišťovnami

Očkování není povinné, záleží na rodičích, zda se pro očkování rozhodnou. Pokud ano, provádí se očkování souběžně s očkováním Infanrixu hexa od 9. týdne, nebo od 3. měsíce věku dítěte. Pojišťovna hradí očkovací látku Synflorix plně a Prevenar 13 částečně - doplatek je maximálně 530 Kč.

Očkování ale musí být provedeno ve 2 dávkách do ukončeného 6. měsíce věku dítěte.
Pokud se rodiče rozhodnou očkovat v pozdějším termínu, pojišťovna očkování nehradí.
Výjimkou jsou děti s kontraindikací - tj. onemocnění dítěte v průběhu očkování, neurologické kontraindikace.

Očkování dětí z rizikových skupin, tj. nedonošené děti s váhou do 1500 g, děti s těžkou poruchou imunity, děti s onkologickým onemocněním, po transplantacích orgánů, děti po operacích sleziny, s poruchou krvetvorby, s chronickým plicním onemocněním, s opakujícími se záněty středouší, které se vyskytují 4x a více za rok, děti po operacích středního ucha (kochleární implantáty), je od 1. 1. 2007 dle Vyhlášky č. 537/2006 Sb. plně hrazeno ze státního rozpočtu, a to dětem do 5 let věku, více vč. hrazených indikací se dozvíte na www.prevenar.cz.

Mimo tyto skupiny dětí je očkovací látka hrazena zájemcem. Protože výše úhrady jednotlivými zdravotními pojišťovnami se liší, je nutné předem se v dané pojišťovně informovat. Veškeré informace k očkování vám podá ošetřující dětský lékař.

Autorky: MUDr. Květoslava Ludvíkovská, MUDr. Ludmila Vomelová

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce