Očkování proti HPV (lidský papilomavirus), které je dostupné od roku 2006, razantně snížilo počet nemocí jimi způsobených, a to o více než 80 %.
Očkují se dívky i chlapci ve věku 9 až 14 let, očkování je v Česku pro ně hrazeno mezi 13. a 14. rokem. Úmyslně před započetím pohlavního života. Pokud dítě začne s očkováním před 15. rokem, stačí mu dle literatury 2 dávky, ale někteří lékaři i v tomto věku používají 3 dávky, což dle SPC lze. Po 15. roce pak potřebuje 3 dávky.
Schéma očkování dle SPC:
Přípravek Gardasil 9 lze podat podle dvoudávkového schématu (0, 6-12 měsíců). Druhá dávka se má podat 5 až 13 měsíců po první dávce. Pokud je druhá dávka podána dříve než 5 měsíců po první dávce, vždy se má podat třetí dávka.
Přípravek Gardasil 9 lze podat podle třídávkového schématu (0, 2, 6 měsíců). Druhá dávka se má podat nejméně jeden měsíc po první dávce a třetí dávka se má podat nejméně 3 měsíce po druhé dávce. Všechny tři dávky mají být podány v průběhu jednoho roku.
Tři dávky se doporučují i mladším s oslabenou imunitou. Očkování se doporučuje zhruba do 26 let i při započetí pohlavního života, ale lékaři se nebrání ani očkování starších, byť se tam nejedná o rutinní doporučení. U starších ročníků se argumentuje tím, že jsou již v rámci pohlavního života promořeny. Ale vzhledem k množství typů viru je velká pravděpodobnost, že i u jedinců nad 26 let může očkování působit preventivně, zabránit více či méně vážnému onemocnění papilomaviry těch typů, kterými se ještě nestihli infikovat.
Očkování má pouze preventivní charakter, rozhodně onemocnění neléčí, stav již propuknuté infekce nelepší.
Před zamýšlením očkování ve vyšším věku je možné nechat se na typy viru HPV otestovat. Testování stojí kolem 1250 Kč.
Z jakých vakcín je možné vybírat?
Vakcíny proti HPV jsou 3:
- Cervarix (dvojvalentní vakcína, chrání proti HPV typu 16 a 18)
- Gardasil (v Česku Silgard, čtyřvalentní vakcína, která chrání kromě 16 a 18 také proti dvěma subtypům vyvolávajícím bradavice 6 a 11)
- Gardasil 9 (v Česku pouze Gardasil, který chrání proti devíti typům HPV, jednak těm nejnebezpečnějším 16 a 18, ale i 6, 11, 31, 33, 45, 52 a 58)
Jak vakcíny fungují?
Velmi dobře, zabraňují až 90 % případů rakoviny způsobné HPV. Ochrana je navíc dlouhodobá. Nejdéle, 12 let sledovaní stále vykazovali vysokou ochranu proti virům.
Nežádoucí účinky
Jsou obdobné jako u jiných vakcín, tedy místní v podobě zarudnutí, otoku, bolesti paže, nebo celkové jako závratě, mdloby, bolest hlavy, pocit únavy, nevolnost, bolest hlavy, svalů nebo kloubů.
Očkování vs. těhotenství
Studie na souboru více než 1000 ukončených těhotenství nenaznačují toxicitu, stejně tak studie na zvířatech. Nicméně nejsou natolik dostačující, aby se vakcína doporučovala aplikovat v těhotenství.
Mohu si vakcínu vybrat?
Samozřejmě. Sama jsem před lety chtěla dceru ochránit nejen proti rakovině děložního čípku, ale i proti bradavicím, kterých neustále v ordinacích gynekologů přibývá. Dětští lékaři tehdy novou vakcínou proti 4 kmenům příliš neočkovali, dcera byla jedinou v ordinaci, kdo ji obdržel. Rozhodnutí je na každém rodiči, ale pokud jedním vpichem mohu získat ochranu před 2 nebo 4 nebo 9 kmeny, je rozhodnutí proti 9 zcela legitimní. K tomu doplním ještě jednu poznámku: Dívky očkované méně subtypy se mohou nechat naočkovat znovu rozšířenou 9valentní vakcínou.
Zdroje:
Rozhovor s panem prof. MUDr. Alešem Roztočilem, CSc. 2. 12. 2022
National Cancer Institute. HPV and Cancer [online]. Poslední aktualizace 31.1.2023 [cit. 14.3.2023]. Dostupné z: https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/infectious-agents/hpv-and-cancer
Centers for Disease Control and Prevention. Human Papillomavirus (HPV) Vaccination: What Everyone Should Know [online]. Poslední aktualizace 16.11.2021 [cit. 14.3.2023]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/hpv/public/index.html
SPC Gardasil
Za laskavou korekturu děkuji MUDr. Simoně Motlové, gynekoložce.