Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jakou zvolit vakcínu proti papilomaviru?

Očkování proti HPV (lidský papilomavirus), které je dostupné od roku 2006, razantně snížilo počet nemocí jimi způsobených, a to o více než 80 %.

Očkují se dívky i chlapci ve věku 9 až 14 let, očkování je v Česku pro ně hrazeno mezi 13. a 14. rokem. Úmyslně před započetím pohlavního života. Pokud dítě začne s očkováním před 15. rokem, stačí mu dle literatury 2 dávky, ale někteří lékaři i v tomto věku používají 3 dávky, což dle SPC lze. Po 15. roce pak potřebuje 3 dávky.

Inzerce

Schéma očkování dle SPC:

Přípravek Gardasil 9 lze podat podle dvoudávkového schématu (0, 6-12 měsíců). Druhá dávka se má podat 5 až 13 měsíců po první dávce. Pokud je druhá dávka podána dříve než 5 měsíců po první dávce, vždy se má podat třetí dávka.

Přípravek Gardasil 9 lze podat podle třídávkového schématu (0, 2, 6 měsíců). Druhá dávka se má podat nejméně jeden měsíc po první dávce a třetí dávka se má podat nejméně 3 měsíce po druhé dávce. Všechny tři dávky mají být podány v průběhu jednoho roku.

Tři dávky se doporučují i mladším s oslabenou imunitou. Očkování se doporučuje zhruba do 26 let i při započetí pohlavního života, ale lékaři se nebrání ani očkování starších, byť se tam nejedná o rutinní doporučení. U starších ročníků se argumentuje tím, že jsou již v rámci pohlavního života promořeny. Ale vzhledem k množství typů viru je velká pravděpodobnost, že i u jedinců nad 26 let může očkování působit preventivně, zabránit více či méně vážnému onemocnění papilomaviry těch typů, kterými se ještě nestihli infikovat.

Inzerce

Očkování má pouze preventivní charakter, rozhodně onemocnění neléčí, stav již propuknuté infekce nelepší.

Před zamýšlením očkování ve vyšším věku je možné nechat se na typy viru HPV otestovat. Testování stojí kolem 1250 Kč.

Inzerce

Z jakých vakcín je možné vybírat?

Vakcíny proti HPV jsou 3:

  • Cervarix (dvojvalentní vakcína, chrání proti HPV typu 16 a 18)
  • Gardasil (v Česku Silgard, čtyřvalentní vakcína, která chrání kromě 16 a 18 také proti dvěma subtypům vyvolávajícím bradavice 6 a 11)
  • Gardasil 9 (v Česku pouze Gardasil, který chrání proti devíti typům HPV, jednak těm nejnebezpečnějším 16 a 18, ale i 6, 11, 31, 33, 45, 52 a 58)

Jak vakcíny fungují?

Velmi dobře, zabraňují až 90 % případů rakoviny způsobné HPV. Ochrana je navíc dlouhodobá. Nejdéle, 12 let sledovaní stále vykazovali vysokou ochranu proti virům.

Nežádoucí účinky

Jsou obdobné jako u jiných vakcín, tedy místní v podobě zarudnutí, otoku, bolesti paže, nebo celkové jako závratě, mdloby, bolest hlavy, pocit únavy, nevolnost, bolest hlavy, svalů nebo kloubů.

Očkování vs. těhotenství

Studie na souboru více než 1000 ukončených těhotenství nenaznačují toxicitu, stejně tak studie na zvířatech. Nicméně nejsou natolik dostačující, aby se vakcína doporučovala aplikovat v těhotenství.

Mohu si vakcínu vybrat?

Samozřejmě. Sama jsem před lety chtěla dceru ochránit nejen proti rakovině děložního čípku, ale i proti bradavicím, kterých neustále v ordinacích gynekologů přibývá. Dětští lékaři tehdy novou vakcínou proti 4 kmenům příliš neočkovali, dcera byla jedinou v ordinaci, kdo ji obdržel. Rozhodnutí je na každém rodiči, ale pokud jedním vpichem mohu získat ochranu před 2 nebo 4 nebo 9 kmeny, je rozhodnutí proti 9 zcela legitimní. K tomu doplním ještě jednu poznámku: Dívky očkované méně subtypy se mohou nechat naočkovat znovu rozšířenou 9valentní vakcínou.

 

Zdroje:

Inzerce

Rozhovor s panem prof. MUDr. Alešem Roztočilem, CSc. 2. 12. 2022

National Cancer Institute. HPV and Cancer [online]. Poslední aktualizace 31.1.2023 [cit. 14.3.2023]. Dostupné z: https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/infectious-agents/hpv-and-cancer

Centers for Disease Control and Prevention. Human Papillomavirus (HPV) Vaccination: What Everyone Should Know [online]. Poslední aktualizace 16.11.2021 [cit. 14.3.2023]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/hpv/public/index.html

SPC Gardasil

Za laskavou korekturu děkuji MUDr. Simoně Motlové, gynekoložce.

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jakou zvolit vakcínu proti papilomaviru? - diskuze

Poradna

Dobrý den. Syn byl na třetí dávce hexavakciny má 12 měsíců a od té doby už 6 dni je stále plačtivý. Nechce si moc hrát jen pláče a plazi se zámnou chce nosit stále. K ostatním členům rodiny je jen chvíli u nich jinak stále chce ke mě. Myslíte že to může být ztoho očkování reakce? Přejde to nebo zda není nemocný nějak. Jindy takový nebyl před očkováním normálně si hrál byl v pohodě nechtěl tolik se nosit. Ale tedkom furt a každý den pláč. Děkuji. Hezký den.

Dobrý den,

může to být souhra okolností, reakce po očkování je max. 2 dny, očkování mohlo vyprovokovat nějakou virózu, která nemá jiné příznaky, neprořezávají se nějaké zoubky?

Kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×