Inzerce
Inzerce
Inzerce

Co způsobuje lidský papilomavirus? Proč očkovat i chlapce?

Každá maminka chce pro své dítě to nejlepší. Mě nevyjímaje. Právě proto jsem se velmi zajímala v synových 12 letech o očkování proti papilomavirům. Postupně začalo být zřejmé, že se nebezpečnost těchto breberek netýká pouze dívek, ale i chlapců. Určité povědomí jsem měla už u dcery, která jediná byla u našeho pediatra naočkována vakcínou nejen proti rakovině děložního čípku, ale i genitálním bradavicím. Více v kapitole Jakou zvolit vakcínu proti papilomaviru.

Proč mě již v roce 2016 zajímalo očkování pro kluky?

Z odborných kruhů jsem věděla, že gynekologové i další lékaři očkují vakcínou své dospívající, ale i čerstvě dospělé syny. Už tehdy mně to nepřipadalo vůbec divné, naopak logické. Virus se šíří pohlavním stykem. I kdyby způsoboval pouze onemocnění žen, partner je může na svou partnerku přenést z předchozích sexuálních kontaktů.

Nyní už je naprosto jasné, že jsou papilomaviry zodpovědné za více onemocnění, než se původně předpokládalo. Ale nepředbíhejme.

Jak se HPV (lidský papilomavirus) šíří?

Vaginálním, análním i orálním sexem, včetně použití intimních pomůcek.

Typy papilomavirů

Celkem se jedná o skupinu cca 200 typů virů, které můžeme rozdělit stran závažnosti onemocnění na nízko- a vysoce rizikové. Nízkorizikové jsou ty způsobující bradavice (6, 11 a další), vysoce rizikové rakovinu. Mezi ty patří subtypy 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 a 68. Za nejrizikovější a zodpovědné za většinu případů rakoviny jsou 16 a 18. Šestnáctka, asi nejnebezpečnější, nese zodpovědnost za rakovinu nejen děložního čípku, ale i další.

Nejen rakovina děložního čípku a bradavice

U žen kromě rakoviny děložního čípku (HPV je příčinou téměř ve 100 % případů rakoviny) způsobuje lidský papilomavirus i rakovinu pochvy, a to až ze 75 % a vulvy, neboli zevního genitálu (v 70 %). U mužů bývá ve více než 60 % příčinou rakoviny penisu a u obou pohlaví se podílí na rakovině řitního otvoru, a to v 90 % a rakovině úst a hltanu v 70 %. Nejčastěji je diagnostikován typ 16 (děložní čípek, penis, řitní otvor, ústa, hltan), u zevního genitálu, pochvy i hrdla mohou být příčinou také typy 31, 33, 45, 52 a 58, nově přidané do vakcíny s nejvíce subtypy, Gardasilu 9.

Zákeřnost onemocnění HPV

Zákeřnost infekce spočívá v tom, že nevyvolá téměř žádné příznaky. V předrakovinném období se může objevit svědění nebo krvácení, následně se přidat bolest a otok.

Právě proto se provádí screening, vyhledávání časných stadií v rámci preventivní gynekologické prohlídky.

Velmi nepříjemné je rozšíření bradavic v dýchacích cestách po orálním sexu, ale i z infikované matky na dítě během porodu. Tyto bradavice se musí pravidelně z dýchacích cest odstraňovat, aby dýchací cesty zůstávaly průchodné. Hrozí také propuknutí horší varianty HPV onemocnění v podobě zhoubných nádorů v dýchacích cestách. Jedním z nejznámějších případů, který napomohl edukaci veřejnosti o této problematice, bylo onemocnění herce Michaela Douglese, který vyjádřil podezření, že jeho nádor v dýchacích cestách má příčinu právě v orálním sexu.

Inzerce
  • Genitální bradavice na penisu; zdroj: Wikipedia.org, SOS-AIDS Amsterdam
  • Šebková A. a kol. Kazuistiky z primární pediatrické praxe, 1. vyd. Praha : Current Media, 2017; ISBN 978-80-88129-16-5

Očkování jako prevence

Prevencí je očkování dívek i chlapců v období před započetím pohlavního života, tedy ve věku 9 až 14 let, mezi 13. a 14. rokem je očkování hrazeno pojišťovnou.

Léčba

U přednádorových změn pochvy, zevního genitálu, penisu, řitního otvoru a v případě genitálních bradavic se používají lokální léky, chirurgická excize, kryochirurgie a laserová léčba.

Léčba rakoviny je pak totožná jako u nádorů z jiné příčiny s přidáním nejnovější imunoterapie, cílené léčby a dalších.

Více o léčbě si můžete přečíst v článku Genitální bradavice.

Inzerce

 

Zdroje:

Inzerce

Rozhovor s panem prof. MUDr. Alešem Roztočilem, CSc. 2. 12. 2022

National Cancer Institute. HPV and Cancer [online]. Poslední aktualizace 31.1.2023 [cit. 14.3.2023]. Dostupné z: https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/infectious-agents/hpv-and-cancer

Centers for Disease Control and Prevention. Human Papillomavirus (HPV) Vaccination: What Everyone Should Know [online]. Poslední aktualizace 16.11.2021 [cit. 14.3.2023]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/hpv/public/index.html

SPC Gardasil

Za laskavou korekturu děkuji MUDr. Simoně Motlové, gynekoložce.

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Co způsobuje lidský papilomavirus? Proč očkovat i chlapce? - diskuze

Poradna

Nimenrix vs. MenQuadfi

| Safirkaaa | 22.05.2024, 10:15

Meningokok, konjugovaná vakcína

Dobrý den, jaký je prosím rozdíl mezi vakcínou Nimenrix a MenQuadfi? Kterou preferujete?

Dcera (15M) už má naočkované Bexero, teď budeme určitě dávat jednu z těchto dvou, ale nevíme jakou. Nikde se rozdíl nepíše.

Už jsme měli na výběr mezi Vaxneuvance a Prevenarem, tady jsem ale žádný rozdíl na veřejně přístupných stránkách nenašla.

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

rozdíl je jen ve výrobci, obě jsou plně hrazené pojišťovnou.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.05.2024, 11:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×