Ureaplazmata a mykoplazmata

Obrázek: ureoplazmata, mycoplazmata, autor fotografie: MUDr. Petra Kubáčková
Ureaplazmová infekce
Původce: Ureaplasma urealyticum
Příznaky ureaplazmové infekce
Ureaplazmata jsou běžnou součástí genitální flory žen i mužů. Nacházejí se u 80 % sexuálně aktivních lidí. Přenášejí se hlavně nechráněným pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít i v bazénu či na veřejných toaletách.
Někdy můžou ureaplazmata způsobit infekci. Není jasné, zda zánět způsobují tyto bakterie samotné nebo ve spojitosti s jinými bakteriemi. Většinou infekce probíhá bezpříznakově, případně si pacientky stěžují na chronický bílý výtok. Ureaplazmata bývají příčinou i zánětu močové trubice. Ten se projevuje častým močením, nutkáním na močení, pocitem neúplně vyprázdněného močového měchýře, případně bolestí, pálením a řezáním při močení.
Diagnóza ureaplazmové infekce
Diagnóza je potvrzena z poševního stěru či stěru z močové trubice.
Léčba ureaplazmové infekce a režimová opatření
U ureaplazmové infekce se podávají antibiotika. Je nutno přeléčit i partnera. Pokud výskyt těchto bakterií v pochvě přetrvává, volí se dlouhodobá antibiotická léčba (3 týdny).
Následky ureaplazmové infekce
Nejsou žádné.
Riziko pro plod u ureaplazmové infekce
Výskyt ureaplazmat v těhotenství je popisován v souvislosti s rizikem zánětu plodových obalů a potratem, předčasným porodem či porodem mrtvého plodu, po narození pak s rizikem zápalu plic novorozence.
Ale vzhledem k relativně nízké patogenitě ureaplazmat je jejich role v některých z těchto onemocnění diskutabilní.
Mykoplazmová infekce
Původce: Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium
Příznaky mykoplazmové infekce
Mykoplazmata jsou pohlavně přenosné bakterie, přenášejí se nechráněným pohlavním stykem a to i orálním. U mužů způsobují zánět močové trubice, u žen zánět děložního čípku a případně i následný zánět pohlavních orgánů v malé pánvi, což může vést k pozdější neplodnosti. Část mužů a žen jsou pouze přenašeči těchto bakterií a nemají žádné potíže.
Při zánětu děložního hrdla mohou ženy uvádět hnisavý nažloutlý výtok, svědění, bolest při pohlavním styku. Zánět močové trubice trubice se projevuje častým močením, nutkáním na močení, pocitem neúplně vyprázdněného močového měchýře či bolestí, pálením a řezáním při močení.
Diagnóza mykoplazmové infekce
Je potvrzena ze stěru z pochvy, hrdla děložního či močové trubice
Léčba mykoplazmové infekce a režimová opatření
U mykoplazmové infekce se podávají antibiotika. Je nutno přeléčit i partnera.
Následky mykoplazmové infekce
Neléčená infekce se může šířit na vejcovody a jiné struktury v malé pánvi, co může vést k neplodnosti v důsledku vzniku srůstů.
Riziko pro plod u mykoplazmové infekce
V těhotenství může dojít k infekci plodové vody, která ohrožuje plod a novorozence zápalem plic či zánětem mozkových blan.
Předchozí článek:

Syfilis - příjice
Poradna
Dobry den. Jiz 3x jsem podstoupila operaci zanetu Bartholiniho zlazy. Leva strana po druhe operaci je uz uplne v poradku, na prave strane citim mirne zdureni, ktere neboli a asi 3 roky je beze zmen. Kazdopadne uz to znam dobre a vim, ze se to muze zmenit ze dne na den. Doporucila byste mi vyoperovani teto zlazy, abych predesla komplikavim? V zanicenem stavu, jestli si dobre vzpominam, se tato operace neda provest. Dekuji, s pozdravem Linda 46 let
Dobrý den,
ano, máte pravdu, operace se provádí ve fázi, kdy není zánět apod., v případě abscesu se provádí pouze incize a výplachy.

Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Vybraná anketa
Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?
16 %
4 hlasy
76 %
19 hlasů
8 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 25 unikátních návštěvníků
Zvolte si svůj týden těhotenství

- Před těhotenstvím
- 1. týden
- 2. týden
- 3. týden
- 4. týden
- 5. týden
- 6. týden
- 7. týden
- 8. týden
- 9. týden
- 10. týden
- 11. týden
- 12. týden
- 13. týden
- 14. týden
- 15. týden
- 16. týden
- 17. týden
- 18. týden
- 19. týden
- 20. týden
- 21. týden
- 22. týden
- 23. týden
- 24. týden
- 25. týden
- 26. týden
- 27. týden
- 28. týden
- 29. týden
- 30. týden
- 31. týden
- 32. týden
- 33. týden
- 34. týden
- 35. týden
- 36. týden
- 37. týden
- 38. týden
- 39. týden
- 40. týden
- Po 40. týdnu
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!