banner

Původce: bakterie Treponema pallidum

Projevy syfilisu

Syfilis je dlouhodobé (chronické) onemocnění, které postihuje kůži, sliznice a vnitřní orgány. Syfilis probíhá v několika fázích: 

  • První stadium - vytvoření vředu na děložním čípku či velkých a malých stydkých pyscích, klitorisu nebo ústí močové trubice. Za 3 týdny po vzniku vředu dojde ke zduření lymfatických uzlin.
  • Druhé stadium - projevuje se kožními a slizničními změnami (hnědočervená vyrážka, viditelná i na dlaních a chodidlech, začervenání v krku - angína, výrůstky kolem konečníku).
  • Třetí stadium – tvorba specifických uzlů, které můžou postihnout kterýkoli orgán. Bývá postižený i nervový systém.

Diagnóza je potvrzena přímým důkazem původce z postižných míst při prvním a druhém stadiu, dále se provádějí krevní testy přítomnosti protilátek proti syfilidě (ve kterémkoli stadiu).   

Léčba a režimová opatření: onemocnění je léčeno antibiotiky za hospitalizace. Syfilis podléhá dle zákona povinnému hlášení. Je nutné vyšetření všech sexuálních partnerů. Během léčby je zakázán pohlavní styk.  

Trvalé následky léčené a neléčené syfilis

Syfilis léčená v 1. a 2. stádiu nemá trvalé následky. Neléčená syfilis přechází do 3. stadia, ve kterém se tvoří syfilitické uzly (gumma) ve kterémkoli orgánu. Dochází k postižení kardiovaskulárního systému (zánět srdečnice, postižení srdeční chlopně, ztluštění stěny srdce s rizikem srdečního selhání). Postižení nervového systému vede k paralýze končetin, poruše čití, chůze, vystřelujícím bolestem z vnitřních orgánů. 

Riziko pro plod při onemocnění v těhotenství

Pokud dojde k nákaze matky v době oplodnění, je plod ve 4. - 5. měsíci masivně zaplaven treponemami a dochází k jeho odumření. Pokud dojde k nákaze matky ještě před početím, dítě se narodí živé, někdy předčasně a má známky druhého stadia syfilidy (vyrážka, puchýřky, postižení hlasivek a nosní sliznice, kostí). Často má dítě bezvládné končetiny. Pokud má matka v době těhotenství pozdní bezpříznakovou syfilis, může se narodit zdravě vypadající dítě a po několika letech se projeví příznaky 3. stadia (soudkovité řezáky, poruchy vidění a slyšení, deformity lebky, sedlovitý nos, šavlovité holenní kosti). V případě, že infekce vznikne několik dní před porodem, může se narodit zdravé dítě. V průběhu porodu se dítě může nakazit syfilitickými projevy v oblasti genitálu. U novorozence pak dochází k projevům syfilidy, zejména na očních víčkách.

Každá těhotná žena musí být vyšetřena na začátku těhotenství. Pokud jsou serologické testy pozitivní, považujeme pacientku za infekční a je nutná léčba. Vyšetření se opakuje ve 3. trimestru a při porodu. Zajišťovací léčba je nutná, pokud matka nebyla léčena nebo byla léčena méně než měsíc před porodem, nebyla léčena penicilinem, nedošlo k poklesu hladiny protilátek, nemá dokumentaci nebo nebyla kontrolována její hladina protilátek.

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Chlamydiová infekce

Následující článek:

Ureaplazmata a mykoplazmata

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč