Kdy nejdříve očkovat dítě proti meningokokovi

Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy nejdříve očkovat dítě proti meningokokovi a na jaký typ podle vás očkovat. Mám dceru, má 21 měsíců a chtěla bych ji nechat naočkovat, protože to je nemoc, před kterou mám respekt. Děkuji.

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Dobrý den, souhlasím s Vámi. Jako rodič i jako lékař mám před touto nemocí respekt taky. Více než 60 % infekcí způsobuje v ČR typ (seroskupina) B meningokoka. Dominantní je i ve zbylých částech Evropy a v dalších vyspělých zemích světa. Proti typu B lze očkovat už od 2 měsíců věku. Do 23 měsíců věku se mají aplikovat 3 dávky, od 2 let věku postačují 2 dávky vakcíny. Následně lze pro komplexní ochranu s odstupem alespoň 2 týdnů očkovat i jednu dávku 4valentní vakcíny proti zbylým typům A, C, Y, W-135. Složení cirkulujících typů meningokoků v Evropě asi projde v příštích letech určitou změnou, vzhledem k pohybu imigrantů našim teritoriem. Půjde sice jen o změnu procentuálního zastoupení uvedených typů meningokoka, i tak však lze doporučit úplnou ochranou oběma vakcínami. 

 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Kdy nejdříve očkovat dítě proti meningokokovi - diskuze


Kdy nejdříve očkovat dítě proti meningokokovi - poradna

Krvácení uprostřed menstruačního cyklu

| moni0062 | 25.10.2016, 20:26
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. Mám obvykle pravidelnou menstruaci cca po 30 dnech. Nyní se u mě objevilo krvácení již 12. den cyklu a trvá již 11 dní. Zpočátku se jednalo pouze o špinění, které ale dnes zesílilo v krvácení. Trochu mě také pobolívává v podbřišku. Gynekologa jsem navštívila 5. den špinění udělal ultrazvuk a vše je podle něj v pořádku a jedná se pravděpodobně o ovulační krvácení. Nicméně mne znepokojuje délka krvácení. Jsem rok po císařském řezu. Myslíte, že mám gynekologa znovu navštívit nebo počkat po skončení dalšího cyklu? Může se jednat o něco vážného, co by ultrazvuk neukázal? Děkuji za radu.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce