Průvodní dopis

   
 1. Jak napsat průvodní dopis
 2. Vzor průvodního dopisu

Každá žádost o zaměstnání by měla obsahovat nejen již zmíněný životopis, ale i průvodní dopis. V tomto dopise se uvádí, kde jste pozici, o kterou se ucházíte, našli a proč se domníváte, že je vhodná právě pro Vás. Stačí pár vět a je vhodné do něj napsat to, co se nehodilo napsat do životopisu. I zde se vyhněte hovorovým výrazům a pravopisným chybám. Nezapomeňte, že průvodním dopisem můžete přesvědčit personalistu, aby se právě s Vámi chtěl setkat osobně. Zde více než kde jinde platí stručně, jasně, výstižně. Hned od prvního okamžiku by měl personalista poznat, oč Vám jde.

1. Jak jej tedy napsat?

Hned v úvodu buďte konkrétní a to už v oslovení. Vždy je lepší, pokud je to možné, když průvodní dopis adresujete konkrétní osobě. Př. Vážená paní Nováková,…

Specifikujte, o jakou pracovní pozici máte zájem a kde jste se o ní dověděli. Př. Odpovídám na Váš inzerát ze dne 12. 10. 2009 v Mladé frontě, kde hledáte vhodné kandidáty na pozici Hlavní účetní.
Neodpovídáte na konkrétní pozici? Pak není vhodné napsat např. Mám zájem o jakoukoliv pozici, která odpovídá mému vzdělání a mým zkušenostem. Personalista obvykle nemá čas a ve většině případů bohužel ani chuť pro Vás danou pozici hledat.
Vždy raději vypište své přednosti a informujte, jakou máte představu o pozici, kterou byste rádi dělali Př. Mám mnohaleté zkušenosti ve vedení účetnictví a to vč. zpracovávání mezd. Nebojím se zodpovědnosti, jsem velice spolehlivá a pečlivá. Další mou předností jsou velmi dobré organizační a komunikační schopnosti. Velmi dobře ovládám SAP, který Vaše společnost také používá. Ráda bych ve vaší společnosti pracovala na pozici, kde bych tyto schopnosti mohla využít a byla oporou Vašeho týmu.
Je také dobré podívat se na www stránky dané společnosti. Zde najdete více informací o společnosti vč. konkrétních pozic, které společnost nabízí.

Na závěr vyzvěte personalistu k akci, tedy požádejte jej o interview. Př. Vaše případné dotazy ráda zodpovím při osobním setkání.  Kontaktujte mě, prosím, na níže uvedeném telefonním čísle. Vždy se podepište (pokud posíláte poštou tak i propiskou) a pod podpis napište kontakt, event. dobu, kdy Vás personalista zastihne. Je lepší vždy uvádět telefonní číslo. Pokud telefon nemáte, zřiďte si k tomuto účelu emailovou adresu, kterou budete pravidelně navštěvovat. Komunikace pouze poštou je zdlouhavá a ubírá Vám kladné body, zvláště pokud zaměstnavatel potřebuje obsadit volnou pozici co nejdříve.

2. Průvodní dopis – VZOR


Hana Bolová
Jindřišská 16
11160  Praha 1


V Praze dne 10. 11. 2009


Vážená paní Nováková,

odpovídám na Váš inzerát ze dne 9. 11. 09 v Mladé Frontě, kde hledáte vhodné kandidáty na pozici Hlavní účetní. Vzhledem ke svým dosavadním pracovním zkušenostem se domnívám, že jsem vhodným kandidátem na tuto pozici.

Mám mnohaleté zkušenosti s vedením účetnictví a to vč. zpracovávání mezd. Nebojím se zodpovědnosti, jsem velice spolehlivá a pečlivá. Další mou předností jsou velmi dobré organizační a komunikační schopnosti. Výborně ovládám SAP, který Vaše společnost také používá. Hledáte kandidáta, který má zkušenosti s vedením kolektivu. I tyto zkušenosti mám. Vedla jsem 10 podřízených a právě i proto věřím, že bych mohla být posilou Vašeho týmu.

Více informací zasílám v přiloženém životopise.

Případné dotazy ráda zodpovím při osobním jednání. Neváhejte mě tedy kdykoliv kontaktovat na níže uvedeném telefonním čísle či emailové adrese.

Děkuji a přeji pěkný den.

S pozdravem


Hana Bolová
777 777 777
Email: bolka@email.cz

Autor: Tereza Sazimová (personalistka)


Na Baby On Line to žije

Nejnovější příspěvky v diskuzi

Novinky od maminek

Aktuálně z redakce

Soutěže

Výpočet termínů a BMI

Vaše fotografie

Kdo je přihlášen ONLINE?

(v seznamu se objevíte, jste-li přihlášen/a a v nastavení máte tuto funkci zakliknutou)

Baby On Line vám nabízí mnohem více

 • Příběhy BOL

  Příběh Quahiry – Darováním kostní dřeně darovala život. Jak se zapsat do registru dárců a jak darování probíhá?

 • Výbavička

  Výbava pro miminko. Které věci by Vám určitě neměly ve výbavičce chybět? Praktický průvodce.

 • Poznáváme BOL

  Jsem na Baby on line poprvé. Jak se orientovat na našich stránkách? Je to snadné. Přečtěte si praktický návod.

 • Umíte česky?

  Jazykové okénko. Bojíte se, že při péči o Vaše děťátko úplně zapomenete pravopis? Zkuste naše jazykové kvízy!

Více informací o akci Zavřít a přejít na web