Chrání vakcína proti příušnicím dlouhodobě?

Slyšela jsem o zvýšeném výskytu příušnic. Je možné, aby je dostal syn, se kterým jsem absolvovala všechna povinná očkování? Je imunita 100% nebo mu mám nechat otestovat protilátky? Děkuji.

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Dobrý den, neuvádíte bohužel věk syna. Imunita proti příušnicím postupem času klesá. Dosavadní očkovací kalendář obsahoval dvě dávky vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím v poměrně krátkém intervalu po sobě. První v 15 měsících věku a druhou standardně za 6-10 měsíců. Tím byla dosažená maximální možná imunita už poměrně brzy, postupem času však odeznívala. Proto lze doporučit ověření hladiny protilátek v krvi. Novela očkovacího kalendáře posouvá druhou dávku mezi 6. a 8. narozeniny, čímž se prodlouží ochranný efekt. V případě nedostatečné hladiny protilátek je možné absolvovat očkování další dávkou vakcíny Priorix (již však za vlastní úhradu) i v pozdějším věku, včetně dospělosti. Zjištění protilátek si zajistíte nejlépe přes svého praktického lékaře pro děti a dorost nebo přes některá očkovací centra.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Chrání vakcína proti příušnicím dlouhodobě? - diskuze


Chrání vakcína proti příušnicím dlouhodobě? - poradna

PPM a povinnost zaměstnavatele

| hakro | dnes, 00:17
Dobrý den, nyní jsem na RD s 2. dítětem a čekám 3. dítě (rizikové těhotenství). RD a RP budu pobírat do tří let dítěte a měla jsem nárok na PPM. Mezi nástupem (návratem) do zaměstnání a nástupem na mateřskou se 3. dítětem mám 3 měsíce, po které budu pravděpodobně na nemocenské. Mám v tomto případě s 3. dítětem stále nárok na PPM a musí mi zaměstnavatel držet místo do tří let 3. dítěte (mám smlouvu na dobu neurčitou)? Děkuji za odpověď.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


Mgr. Věra Tautová, DiS. | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce