Úmrtí po očkování proti papilomaviru

Před pár lety proběhla médii informace, že po očkování proti papilomaviru (HPV) v Anglii došlo k náhlému úmrtí dívky. Občas se to ještě na některých serverech objeví i dnes. Bylo tomu tak ve skutečnosti?

Odpověď doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D.:

Jednalo se o děvče v adolescentním věku. Pitevní nález u ní objevil poměrně rozsáhlý tumor na srdci, který se zřejmě projevil následkem stresu z očkování. Každé další zvýšení tepové frekvence v životě, např. poklus na autobus, by pro ní mohlo mít kdykoli fatální následky. Nebylo to tedy úmrtí způsobené očkováním ale těžkým, zřejmě neléčitelné onemocněním. Stejně se na to dívají i rodiče této dívky. Země, které zahájili jako první na světě očkování proti HPV s ním mají tak pozitivní výsledky, že začínají s doporučením plošné vakcinace i u chlapců. U nich se rovněž mohou vyskytovat bradavice a dokonce i rakovina sliznic. Např. rakovina penisu sice není tak častá jako děložního čípku, ale má mnohem horší průběh a prognózu. Osobně nechápu rodiče, kteří nenechají očkovat proti HPV svoji dceru vakcínou zdarma. Desítky miliónů aplikovaných dávek po celém světě ukázaly, že je očkování bezpečné.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Úmrtí po očkování proti papilomaviru - diskuze


Úmrtí po očkování proti papilomaviru - poradna

Městnání ledviny

| Janah84 | 23.10.2016, 16:01
Dobrý den. Jsem 24. týdnu těhotenství po IVF už od 18. 10. se potýkam s bolestmi v pravé oblasti bederní krajiny a pravé poloviny břicha. Uzavřeno jako městnání pravé ledviny z důvodu útlaku močovodu dělohou. Momentálně řešení konzervativně analgetiky Spasmopan. Bohužel bolesti přetrvávají po celé dny. Úlevové polohy nezabírají. Analgetika mohu také v omezeném množství. Pomáhá snad jen teplo. Ale je to vyčerpávající a únavné. Chtěla bych vědět, zda se tento stav může zlepšit. Sledují mě na sonu, kontrola moče. O zavedení stentu u nás nechtějí ani slyšet. Boji se ohrožení dítěte. Tak jen bych ráda věděla, zda se to zlepší a zda mám tlačit na zavedení stentu. Děkuji Hrdličková

Dobrý večer, nevím, v jaké nemocnici svůj problém řešíte. U nás v Brně zavádějí těhotným pacientkám stenty zcela běžně, pokud je to indikováno a analgetika nezabírají. S dítětem nemá zavedení nic společného, nijak ho neohrožuje. Spíš Vás by mohly zatěžovat opakované infekce, které se mohou při městnání objevovat. Každopádně je toto ale otázka pro urologa, nikoliv gynekologa, takže nějaké prognózy vám těžko mohu říci. Toto jsou jen zkušenosti s našimi urology.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.10.2016, 19:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce