Nepovinné očkování u dětí proti pneumokokovi

Dobrý den! Co si prosím myslíte o nepovinném očkování dětí? Syna (teď 1,5 roku) jsme dávali očkovat s hexavakcínou i proti pneumokokům a neměl žádné problémy, ale zpětně si říkám, jestli těch injekcí nebylo moc. Probírala jsem s kamarádkou, která teď rodila. Má dát „pneumokoky“ svému synovi? Jak to dítě ochrání? Které nepovinné očkování byste doporučil, aby toho nebylo moc najednou?? Díky, Lenka

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Dobrý den, zátěže se nemusíte bát. Individuální zvážení okolností je sice pro jistotu vždy nutné, ale pokud dítě nemá předem nějaké neurologické nebo autoimunitní postižení, očkování většinou není důvod odkládat a už vůbec ne rušit. Udělala jste určitě správně. Jsou to neživé vakcíny a přitom chrání před nebezpečnými nemocemi, které mohou zanechat trvalé následky nebo způsobit úmrtí. Ty bohužel nejde moc medializovat, protože podle platné legislativy se nesmí uvádět případy, které by mohli vyvolat strach, což nelze v těchto případech vyloučit, jelikož je to velmi subjektivní. Musel by to udělat sám pacient nebo nemocí postižená rodina, a takových moc není, kteří o tom chtějí mluvit. V každém případě pneumokok způsobuje ve světě každoročně tisíce případů hluchoty a následky zánětu centrálního nervového systému mohou být ještě závažnější. Mnoho matek ve světě by to očkování pro své děti chtělo, ale nemohou si ho dovolit. U nás tento problém díky úhradě není, tak proč zbytečně riskovat? Nosičů pneumokoků mezi dětmi je až 10 %, v kolektivech někdy až 60 % a přenáší si to mezi sebou velmi jednoduše a nepozorovaně vzdušnou cestou. 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Nepovinné očkování u dětí proti pneumokokovi - diskuze


Nepovinné očkování u dětí proti pneumokokovi - poradna

Krvácení uprostřed menstruačního cyklu

| moni0062 | 25.10.2016, 20:26
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. Mám obvykle pravidelnou menstruaci cca po 30 dnech. Nyní se u mě objevilo krvácení již 12. den cyklu a trvá již 11 dní. Zpočátku se jednalo pouze o špinění, které ale dnes zesílilo v krvácení. Trochu mě také pobolívá v podbřišku. Gynekologa jsem navštívila 5. den špinění udělal ultrazvuk a vše je podle něj v pořádku a jedná se pravděpodobně o ovulační krvácení. Nicméně mne znepokojuje délka krvácení. Jsem rok po císařském řezu. Myslíte, že mám gynekologa znovu navštívit nebo počkat po skončení dalšího cyklu? Může se jednat o něco vážného, co by ultrazvuk neukázal? Děkuji za radu.

Dobrý den, krvácení uprostřed menstruačního cyklu může být považováno za ovulační, ale to by rozhodně nemělo trvat 11 dní. Může se jednat o nějakou hormonální nevyrovnanost - někdy se to tak stává. Pokud je vyloučeno těhotenství, pak bych asi počkala - krvácení zřejmě zanedlouho ustane, pokud není silné a uvidíte, jak bude vypadat další cyklus. Nic vážného by to být ale nemělo.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 08:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce