Ošetřování předkožky

 1. Co je to předkožka?
 2. Jaký problém může s předkožkou nastat?
 3. Jak problémům předcházet?
 4. Co když se objeví pod kůží z mazu boulička?
 5. Kdy, v jakém věku většinou dochází k takovému uvolnění předkožky, že je možno přetáhnout ji přes žalud penisu?
 6. Co dělat v případě problémů?
 7. Přetahovat nebo nepřetahovat předkožku?

I když se nejedná o žádné závažné medicínské téma, problémy s předkožkou chlapců jsou často středem zájmu jejich rodičů.
Jelikož je to dnes velmi diskutovaný a řešený problém, je také mnoho názorů a rad. Připojím tedy ještě několik svých rad a informací…

1. Co je to předkožka?

Předkožka je kožní kryt glandu neboli žaludu penisu. Vnitřní list je tvořen sliznicí, stejně jako je sliznicí pokryt žalud. Po narození je tento sliznicí krytý list pevně srostlý se sliznicí žaludu. 
Sliznice má sekreční schopnost - tvoří maz, který se běžnou hygienou z povrchu sliznice odstraní. V případě, že je sliznice vzájemně slepena, hromadí se tento mazový sekret mezi oba listy. Poté, co chlapec dospívá, všímá si více svého penisu a při těchto příležitostech srůst obou listů postupně rozrušuje. 

2. Jaký problém může s předkožkou nastat?

 • Zánět

Nahromaděný sekret, který je bílý a trochu připomíná hnis, se může stát zdrojem zánětu. Proto je nutno udržovat penis v čistotě.

 • Krvácení

Při částečném rozrušení slepení sliznic neopatrnou a nešetrnou manipulací vzniká výraznější bolest, někdy doprovázená krvácením. Krvácení vzniká z drobných prasklin neboli ragád po nepřiměřeném napnutí předkožky.

 • Zjizevnatění a zúžení

Ve většině případů se tyto ragády zahojí. Někdy se však zhojí jizvou a předkožka se zužuje. Často pak nelze předkožku přesunout přes žalud a vykonat běžnou hygienu.

3. Jak problémům předcházet?

Je-li patrná zvýšená tvorba mazu v předkožkovém vaku, můžeme jej jemně odstranit tamponem navlhčeným v oleji. Mnohdy postačí běžná hygiena, omýt penis pod vlažnou, tekoucí vodou. Předkožku i v těchto případech přetahujeme jen tak, abychom nečistotu odstranili. 

Penis udržujeme již od narození v čistotě, předkožku přetahujeme jen tak, jak je to možné, volně, bez násilí, a to právě za účelem hygieny. Primární není záměrné nacvičování přetahování předkožky přes žalud, ale vykonání potřebné hygieny této oblasti, aby nedocházelo k hromadění mazu s následnými záněty. Tedy „podíváme se“ tam, kam nám to volnost předkožky dovolí, a tuto oblast vyčistíme. Není vhodné v uvolňování předkožky záměrně pokračovat a násilně ji přetahovat přes penis, kdy jemná, citlivá kůže a sliznice penisu může popraskat a hojit se jizvami - dítěti tím uškodíme. To pak může být příčinou obtížného a traumatizujícího uvolňování předkožky.

4. Co když se objeví pod kůží z mazu boulička?

To je častý dotaz. Jedná se o nahromadění vytvořeného mazu mezi oběma listy předkožky. Není to nic nebezpečného ani akutního. Doporučuji pouze již zmíněnou hygienu, případně návštěvu u dětského chirurga nebo pediatra.

5. Kdy, v jakém věku většinou dochází k takovému uvolnění předkožky, že je možno přetáhnout ji přes žalud penisu?

Nějaký přesnější termín nelze určit. Je to záležitost velmi individuální. Většinou školáci mají předkožku již uvolněnou.

6. Co dělat v případě problémů?

Takovou záležitost je nutné posoudit na odborném pracovišti dětského chirurga, kde doporučí vhodný léčebný postup pro malého pacienta.
V úvahu přichází terapie mastí, případně mechanické rozrušení předkožky. Došlo-li již neodborným zákrokem anebo proběhlým zánětem k jejímu zúžení, pak je nutno předkožku operativně upravit.
Pro úplnost uvádím, že bolestivé zákroky, jako je zmíněné mechanické rozrušení předkožky nebo operační zákrok, provádíme raději v celkové anestezii. A stejně tak, jako když operujeme dětské kýly, není dítě hospitalizováno v nemocnici a po výkonu jde ihned domů.

7. Přetahovat nebo nepřetahovat předkožku?

Závěrem bych shrnul následující: Nedělejme problém tam, kde není. 
A ještě jednou bych zopakoval: Od narození chlapce udržujte jeho penis v čistotě, předkožku přetahujte jen tak, jak je to možné, a jen volně, bez násilí, a to právě za účelem hygieny.  Volnou část žaludu můžete namazat indiferentní mastí, např. bílou vaselinou.

Naše poradna:
V případě zájmu o konzultaci se můžete objednat na emailu zuzana.cemusova@seznam.cz.

Autor článku: MUDr. Jiří Povolný

MUDr. Jiří Povolný
Dětská chirurgie
Poliklinika Budějovická, A. Staška 80, Praha 4
Žlutá budova, vchod 6
www.chirurgie-amed.cz
email: povolny@amed.cz

Předkožka_Chirurgie Amed

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Ošetřování předkožky - diskuze

 • obava
  mám chlapečka, a tohodle tématu se stále děsím. je mu 7měs., a neustále se bojím, aby neměl nějaký problém s předkožkou a pindíkem celkově..snažím se dělat vše pro jeho pohodlí, a doufám, že se těmto problémům vyhneme..:)
  Olii23   | 25.08.2016 14:38:11
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se dá udělat režim 6.ti měsíčnímu miminku, které je velmi živé? Chlapeček spí přes den tak maximálně půl hodiny, večer po koupání nemůže a nechce spát, budí se i v noci a vstává definitivně v 5 hodin ráno. Jde o syna mojí kamarádky, která je na pokraji zhroucení, je opravdu hodně vyčerpaná a strašně ráda bych jí nějak pomohla. Chlapeček má různé alergie (kravské mléko, maso, vejce, je od narození nekojený a je na speciálním UM). Nemá moc režim ani co se týče jídla. Někdy mi přijde, že jí až příliš často(třeba po 1,5h-2h). Na noc vypije 280ml mléka a stejně nedokáže v klidu spát. Celkově je hodně aktivní, pořád se hýbe, není chvilku v klidu a to ani při jídle. Pořád kolem sebe máchá rukama, kope nohama, je opravdu extrémně neklidný. Je to všechno opravdu normální? Strašně ráda bych jí pomohla, je mi jí fakt líto. Vím, že dítě není panenka a něco člověk musí vydržet, ale tohle mi přijde opravdu na jednoho člověka moc. Ještě jsem zapomněla dodat, že celý den hodně mrčí. Je celkově takový nespokojený, podrážděný. Bylo by asi nejlepší udělat mu nějaký režim, ale jak? Může být tak podrážděný a neklidný třeba kvůli těm alergiím (že je mu třeba nějak špatně?)? Nebo třeba není to tím, že ho překrmuje a on je potom moc aktivní a bolí ho bříško? Já prostě nevím. Předem moc děkuji za radu

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce