Jak začít podnikat aneb co je třeba k vyřízení živnosti

Jste např. na rodičovské dovolené a uvažujete o nějaké formě přivýdělku? Možná uvažujete i o změně zaměstnání, a jestli chcete zkusit podnikat, je právě doba rodičovské dovolené pro začátek nejvhodnější. Proč?
-    Máte čas si v klidu promyslet, v jakém směru byste chtěla podnikat a zařídit si vše potřebné
-    Pečujete o dítě, domácnost a zvládáte další aktivity – tedy si umíte uspořádat čas a využít jej do poslední vteřiny
-    Založíte-li si živnost v době pobírání Rodičovského příspěvku, můžete ji nahlásit jako činnost vedlejší a dokud budete RP pobírat, a Vaše příjmy zprůměrované za celý rok nepřesáhnou zákonem stanovenou výši pro vedlejší pracovní poměr, nemusíte si platit zdravotní a sociální pojištění
-    Můžete výdělečnou činnost pomalu zahájit, a pokud zjistíte, že Vás v budoucnu neuživí, nic tak neztratíte

1. Živnostenský úřad

Na internetu si najděte seznam živností a promyslete si, kterou činnost chcete vykonávat.
Nejjednodušší je zařízení živnosti volné – máte na výběr celkem 80 okruhů činností. K založení volné živnosti potřebujete pouze zajít na Živnostenský úřad, pod který patříte dle trvalého bydliště a mít s sebou občanský průkaz.

Na ŽÚ dostanete formulář se seznamem činností a pouze zakřížkujete ty, kterým se chcete věnovat – počet vybraných činností není nijak limitován – a podepíšete se. S sebou potřebujete občanský průkaz, popř. doklad o odborné způsobilosti. Po vyplnění formuláře (je případně také v elektronické verzi volně ke stažení na internetu) uhradíte správní poplatek, který činí po ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání, jednorázově nezávisle na počtu přihlášených činností 1.000,- Kč (za pozdější ohlášení/doplnění další živnosti se platí 500,- Kč).

Potřebujete se také zaregistrovat na finančním úřadě, ohlásit změnu na zdravotní pojišťovně a Správě sociálního zabezpečení. Nyní Vám toto vše usnadní tzv. Jednotný registrační formulář, který je možné vyplnit taktéž na živnostenském úřadě. Stejně tak se s jeho pomocí můžete zaregistrovat jako plátce DPH, k silniční dani či nemocenskému pojištění.

S sebou potřebujete:

 • občanský průkaz
 • chcete-li po dobu pobírání Rodičovského příspěvku mít činnost jako vedlejší (a neplatit povinné pojištění), oznámení o Uznání nároku na pobírání RP

Zhruba do týdne Vám na adresu, kterou jste na ŽÚ uvedli, přijde Výpis z živnostenského rejstříku, kde najdete přidělené identifikační číslo – IČ a seznam činností, na které se živnostenské oprávnění vztahuje. Toto je pro Vás zásadní dokument (již neexistuje přímo Živnostenský list). Z Finančního úřadu Vám přijde opět na uvedenou adresu DIČ.

2. Několik praktických tipů pro živnostníky

Vedení účetnictví

Pokud nic nevíte o tom, jaké doklady vést a co je třeba vykazovat, je nejlepší najít si účetní a nadále se domlouvat s ní – řekne Vám např. i jaký způsob evidence příjmů a výdajů jí bude pro zpracování Vašeho účetnictví vyhovovat.

Vystavení faktury

Abyste Vy sami měli přehled, je dobré zakoupit např. tiskopisy pro daňovou evidenci, příjmové pokladní doklady – záleží na oblasti Vaší činnosti. Ve Wordu, nebo lépe Excelu si můžete připravit faktury (je možné je zasílat např. emailem, jsou platné i po podpisu příjemcem – tzn., nemusí být podepsané Vámi a zaslané fyzicky poštou).
Pozn. Vzory faktur jsou k nalezení na internetu. Jen pozor – nejste-li plátce DPH, neuvádějte na faktuře DIČ nebo připište poznámku: není plátce DPH.

Založení samostatného účtu

Přehled o hospodaření Vám i Vaší účetní usnadní, založíte-li si zvláštní účet pro příjmy a výdaje spojené s podnikáním – nezapomeňte na základní vklad. Při vedení daňové evidence – budete zaznamenávat veškeré příjmy a výdaje – si jako první položku dejte základní vklad (+ vyplněný příjmový doklad). Výše vkladu je samozřejmě na Vás, ale berte v úvahu, že musí pokrýt veškeré výdaje, které zpočátku budete mít.

Razítko

Abyste mohli vyplňovat příjmové a další doklady, zakládat si faktury apod. budete potřebovat razítko, není nicméně nezbytně nutné razítko vlastnit. Na razítku by mělo být Vaše jméno, příjmení, celá adresa místa podnikání a IČ. Můžete uvést i další údaje, např. telefon, email.

Kdy je výhodné být plátcem DPH?

Budete-li nakupovat hodně zboží od různých výrobců, uvažte, zda by nebylo výhodnější se příhlásit jako plátce DPH.

Kdy se podává daňové přiznání a kdy platí silniční daň?

Daňové přiznání by mělo být podáno k 1. dubnu, vždy za předchozí rok.
Silniční daň (chcete-li si účtovat cestovné, využíváte-li k podnikání automobilu) se platí formou záloh a vyúčtování se odevzdává do 31.1.

3. Jak si najít klienty?

Asi tím nejdůležitějším a nejnáročnějším je nalezení klientů pro Vaše podnikání. Pokuste se co nejpřesněji stanovit cíle a požadavky svého podnikání. Pečlivě si připravte životopis, oskenujte si veškeré doklady o vzdělání v oboru podnikání, popř. si založte webové stránky a vše tam vložte.

Stanovte si cenu, kterou budete za své služby požadovat. Prozkoumejte nabídku a poptávku v oboru vašeho podnikání. Nebudete-li konkurenceschopní, je třeba cenu upravit.

Pak už to chce pouze odvahu k oslovení potencionálních klientů.

4. Živnost můžete kdykoliv zrušit (i vzápětí dle aktuální situace obnovit)

Provozování živnosti je samozřejmě později možné kdykoli zcela ukončit nebo také přerušit. Např. z důvodu pobírání PPM, nemusíte živnost pozastavovat, pouze ji nesmíte vykonávat osobně (stejně jako v době pobírání jiných dávek z nemocenského pojištění). Veškeré změny je nutné do 8 dnů hlásit na správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně nebo vyplnit tzv. Jednotný registrační formulář na živnostenském úřadu. Stejný postup pak platí v případě obnovení činnosti.

Odkazy na praktické webové stránky, na kterých naleznete celou řadu dalších informací týkajících se podnikání: www.ipodnikatel.cz, business.center.cz, www.jakpodnikat.cz, www.bma.cz

Autor: Věra Tautová

Inzerce

Žena po 40

ŽENA PO 40 - SEBEVĚDOMÁ A V KONDICI

představení inventury po 40, s recepty

Unikátní publikace pro ženy, nejen po 40, v níž jedna z autorek podstoupila omlazující proces přirozenými metodami na vlastní kůži. Inspirujte se desaterem nejen pro ženu po 40! Jediná komplexní kniha o období po 40.  Inspirace pro každou ženu jak o sebe pečovat po stránce tělesné i duševní.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

www.zenapo40.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak začít podnikat aneb co je třeba k vyřízení živnosti - diskuze

 • Podnikání na mateřské
  Ahoj, jestli jste se odhodlaly k podnikání na mateřské, v článku na http://www.freelance-market.cz/d/zacit-podnikat-se-da-i-na-materske jsou různé informace, které by se vám mohly hodit.
  managerka30   | 25.09.2016 17:28:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Mylné informace
  V textu je několik mylných informací:
  1) za další v budoucnu zaškrtané živnosti se 500Kč již neplatí
  2) ossz, zdrav.pojistovna a FU se díky jednotnému registr.formuláři obíhat nemusí.
  Dál jsem raději článek nečetla, nepřijde mi z těchto důvodů důvěryhodný.
  psupova   | 20.09.2012 07:33:37 | Reakcí: 3, poslední: 30.09.2016 08:54:36
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Mylné informace
   Nechci rýpat Vážená, ale bod 1) je přesněji tak, že se za další změnu po registraci(1000Kč) platí 500,- a až pak se při dalších změnách nic neplatí.
   To vím z vlastní zkušenosti.
   A bod 2) je v článku uveden správně, takže jste se asi překoukla.
   Hezký den
   Simulka26   | 20.09.2012 13:14:51
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Mylné informace
   Dobrý den,
   děkujeme za Vaši reakci. Informace jsme na živnostenském úřadě ověřili a z jejich vyjádření vyplývá, že:

   1) Platí se poplatek 1000,- Kč za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského oprávnění a poplatek 500,- Kč za ohlášení další živnosti. Pokud chcete pouze rozšířit okruh živností volných, jedná se o změnu, za kterou se nic neplatí. Za nový druh, cituji úředníka "k volné si přidáte hostinskou" se skutečně nadále 500 Kč platí.

   2) Máte pravdu, že fyzická osoba připojuje k ohlášení "Jednotný registrační formulář pro fyzické osoby", prostřednictvím kterého lze učinit na obecním živnostenském úřadu podání i k dalším úřadům, a to finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a úřadu práce, tato zmínka byla na konci textu. Na druhou stranu stále existuje i možnost obejít si jednotlivé úřady osobně, takže nemáme pocit, že by informace v článku uvedené byly nedůvěryhodné. Nicméně jsme doplnili i variantu s využitím jednotného formuláře, kterého jistě většina využije, i do místa, kde se o dalších úřadech zmiňujeme.
   Baby on line   | 20.09.2012 13:20:01
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Mylné informace
   Pravda, toto jsou zásadní změny a pořád se mění něco další. Ideálně se ptát vždy aktuálně na daném úřadě :)
   silta   | 30.09.2016 08:54:36
   Reagovat | URL příspěvku
 • Díky, super nápad, miluju, jak Bol neusíná na vavřínech a neustále přichází s novými nápady, jak maminkám (a nejen jim:)) pomoci           
  Bea-Matyas   | 17.09.2012 11:31:26
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se ujistit tím, jestli nemůžu být těhotná, když jsem měla sex s partnerem 5. týden po porodu asi 3x, byl nechráněný, ale přerušovaný. Je možné, aby se to stalo ke konci šestinedělí? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, určitě není nemožné otěhotnět v šestinedělí. Některé ženy začnou ovulovat velmi brzy a nebrání tomu někdy ani pravidelné kojení, takže i těhotenství je tím pádem možné.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 06:43
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce